15 dôvodov, prečo som si zamiloval Budapesť

Pred dávnymi časmi (november 2017) sme si vyšli na predĺžený víkend do maďarskej metropoly. Neskoro, ale predsa - článok je po takmer 2 rokoch konečne na svete! Majestátne mesto na Dunaji nás úplne uchvátilo. Je tu toho toľko k videniu a jej magická atmosféra sa nepodobá žiadnemu mestu, kde sme zatiaľ boli. Nie nadarmo sa jej hovorí Paríž Východu. Prečo sme si to tu zamilovali? Čo navštíviť, vidieť a neminúť v Budapešti? A prečo ísť ešte dnes kúpiť lístky na vlak? Čítajte ďalej - naša reklama na Budu aj Pešť začína!

Destinácia: Maďarsko / Budapešť

# 1 ĽAHKÁ DOSTUPNOSŤ

V Bratislave nasadnete na rýchlik a za necelé 3 hodinky ste priamo v centre Budapešti. Cestovný lístok Vás vyjde na necelých 18 eur a to ako spiatočný lístok.

Hlavná stanica Keleti Pályaudvar sa tiež nachádza v historickej budove.

# 2 ŠTÝLOVÁ ARCHITEKTÚRA

Počas prechádzok po centre Budapešti sme si užívali doslova každý krok. Hlavné bulváre aj zabudnuté uličky sú tu lemované bohato zdobenými secesnými budovami a populárny štýl prelome 19. a 20. storočia Art Noveau, tú srší z každej druhej fasády.

Budova pošty v štýle Art Noveau

# 3 HONOSNÝ PARLAMENT

Országház, v doslovnom preklade “štátny dom”, je jedným z najstarších, najväčších a najkrajších parlamentov sveta. Jeho mocné múry, honosne sa týčiace na brehu Dunaja sú 268 metrov dlhé, 123 metrov široké a novorenesančná kupola siaha až do výšky 96 metrov.

Parlament – Országház

# 4 VEĽKÁ MESTSKÁ TRŽNICA

Vasárcsarnok, podľa CNN najlepšia svetová tržnica roku 2013. Budova pochádza z 19. storočia a denne sem zavíta približne 40 tisíc návštevníkov. V prízemí nájdete najrôznejšie stánky s údeninami, syrmi, ovocím a zeleninou. V prvom poschodí sú potom po pravej strane malé bufety s teplým jedlom a na ľavo tradičné suveníry, remeselné výrobky, výšivky a oblečenie.

# 5 RYBÁRSKA BAŠTA

Halászbástya, moja budapeštianska srdcovka a pamiatka číslo jedna! Názov pochádza z pôvodu toho miesta, kde sa v stredoveku nachádzal rybí trh. Dnes tu stojí čarovná krémovo biela stavba zo začiatku 20. storočia so siedmimi vežičkami, ktoré majú pripomínať maďarské stany.

# 6 ŽLTÉ ELEKTRIČKY

So svojimi 157 kilometrami je budapeštianska električková sieť jednou z najdlhších na svete. Nás nadchla hlavne štýlová retro žltá farba električiek a áno, žlté sú naozaj všetky 🙂

# 7 BUDÍNSKY HRAD

Niekdajšie sídlo uhorských kráľov leží na južnom cípe Hradného vrchu. Vzhľadom k jeho bohatej histórii tú nájdete širokú plejádu architektonických štýlov od stredovekých pozostatkov, cez ozdobný barok až po novodobý historicizmus.

# 8 MAĎARSKÉ DOBROTY

Aby sme boli úprimní, maďarská kuchyňa nie je úplne naša šálka kávy. Všadeprítomné pochúťky sme si teda užívali skôr vizuálne. Papriky, korenie, cesnak, zaváraniny, klobásy, salámy … Na perkelte a Tokajskom sme si ale pochutili aj my.

# 9 CHRÁM SV. MATYÁŠA

Nádherný kostol s farebnou strechou, majestátnou Matyášovou vežou a pohnutou históriou. Pôvodnú francúzskou budovu totiž Turci za svojej vlády prestavali na mešitu, po oslobodení sa opäť stala kresťanským kostolom a za druhej svetovej vojny si z jeho interiéru Nemci urobili kuchyňu.

# 10 IMPRESÍVNE SOCHY

Budapešt ako by mala dva svety – v jednom sa pohybujeme my ľudia a ten druhý tvoria tí skamenení, teda sochy. Počas potuliek mestom ich objavíte na každom kroku, v najrôznejších podobách, pozíciách a v rôznych štýloch.

# 11 HISTORICKÉ METRO

Jazda budapeštianskym metrom ja sama o sebe silným historickým zážitkom – predovšetkým najstaršia linka, Jubilejná. Tá vedie pod Andrássyho triedou a pochádza z konca 19. storočia. Metro má 39 km dlhú sieť, 52 staníc a štyri linky.

Pri troche šťastia sa môžete previesť aj historickou Old Lady

# 12 MOSTY CEZ DUNAJ

Cez rieku Dunaj sa klenie niekoľko mostov, jeden zaujímavejší než druhý. Tým najstarším je 202 metrov dlhý Reťazový most, ktorý nechal postaviť šľachtic István Széchényi po veľkých záplavách v 30. rokoch 19. storočia. Druhým najslávnejším je 333 metrový Most Slobody, na ktorého štyroch zelených stĺpoch stoja bronzové sochy maďarských turulov.

# 13 SZIMPLA KERT

Toto zašité miestečko sme objavili úplnou náhodou. Záhrada Szimpla j alternatívnym miestom, kde sa v pôvodnej budove starej továrne spojilo veľa účelov do jedného. Je tu tržnica, kino, koncertná i divadelná sála, galérie, bar a reštaurácia – všetko v záhradnom, teda zelenom duchu.

# 14 NOČNÁ ATMOSFÉRA

Budapešť za denného svetla je skvelá. Po zotmení, kedy sa celá zahalí do rúška tmy, je to ale ešte väčšia pecka.

# 15 TOPÁNKY na brehu Dunaja

Najpôsobivejšia vonkajšia umelecká inštalácia v Budapešti je podľa nás tento pamätník obetiam holokaustu. Šesťdesiat párov opustených topánok pripomína pamiatku maďarských Židov, ktorých za druhej svetovej vojny príslušníci tzv. Šípových krížov prihnali na nábrežie, postrieľali a nahádzali do vody. Na tomto mieste doslova tuhne krv v žilách …

error: Obsah je chránený !!