Afrika

Biele pláže Mozambiku už svet objavil. Kedy ich objavia Slováci?

Autor:
/
1. septembra 2017

Bez Juhoafričanov by to nešlo

Než sa rozkukali tradičný obchodní partneri Mozambiku, Portugalci, ujali sa vlády nad turistikou v krajine Juhoafričania. Má to svoju logiku. Sú blízko, majú kapitál a skúsenosti a nikdy sa nebáli ísť do nových miest. Veď Namíbia, Botswana, Malawi alebo Zambia vyrástli len vďaka nim. Teraz je teda na rade Mozambik. Juhoafričania hľadajú miesta, kam by mohli na dovolenku k moru. Sami majú tisíce kilometrov pobrežia, ale teplé more na povaľovanie v skutočnosti nemajú. Bolo len otázkou času, kedy objavia čaro nádherných mozambických ostrovčekov a panenského pobrežia. Rastie jeden projekt za druhým, ale ku cti Juhoafričanov nutné dodať, že ide len o projekty, ktoré majú hlavu a pätu, ktoré ctia lokálne komunity a ktoré ctia prírodu. Nejde len a len o to, vyrabovať cudzie územie.

Prečo začínať od piky?

Do Mozambiku neprišli žiadni neskúsení amatéri, ale veľmi skúsení investori, ktorí za posledných 20 rokov pozdvihli turistiku v Juhoafrickej republike a mnohých okolitých krajinách na úroveň, ktorú môžeme len ticho závidieť. (Aj keď by bolo lepšie nezávidieť, ale poučiť sa.) Investície v Mozambiku boli veľkorysé a rezorty, ktoré tu vznikli, patria medzi absolútnu svetovú špičku. Navyše vo veľmi premyslenom a korektnom vzťahu k miestnym komunitám. Takmer vždy je investícia spojená s projektom na rozvoj lokality. Prináša nové pracovné príležitosti pre absolventov vzdelávacích kurzov, podporu miestneho poľnohospodárstva, výstavbu vodovodov a kanalizácie a pod. Nie sú to žiadne skanzeny ako v kraji Masajov vo východnej Afrike. To všetko je pre Juhoafričanov prirodzená vec.

Vamizi je dokonalou ukážkou štýlu “luxus naboso”.

Karibik na juhu Afriky

O Juhoafrickej republike sa často hovorí, že je “celým svetom v jednej krajine”. Je to z veľkej časti pravda. Ale Karibik tu nenájdete. Odpočinúť si na pár dní na pláži po náročnom putovaní a kúpať sa v teplom Indickom oceáne, to veľmi nejde. More v okolí Kapského Mesta je síce krásne, ale studené a pobrežie na východe krajiny je síce teplé, ale je bičované veľkými vlnami a silným vetrom. Mozambik je v tejto chvíli ideálnym doplnkom poznávacej dovolenky. Mozambik sa pomaly, ale isto stáva Karibikom juhu Afriky. Ideálnym posledným kamienkom v mozaike poznávacieho zájazdu do Juhoafrickej republiky.

Nič pre masovú turistiku

Zatiaľ má Mozambik svoje limity. Väčšina hotelov je dosť drahých. Cena zodpovedá kvalite, o tom niet sporu, ale pre veľkú časť návštevníkov Juhoafrickej republiky je Mozambik príliš drahý. Nie je to žiadny supermarket, kde by ste si v zľave nakúpili pár dní na bielej pláži. Mozambik je butik a podľa všetkého ešte pár rokov bude. Mozambik sa videl v príklade Botswany, ktorá si dlhodobo stráži, aby sa nestala lacnou dovolenkovou krajinou, ale aby významná časť peňazí z turistiky pomáhala rozvoju infraštruktúry pre bežných miestnych obyvateľov a aby vysoká prestíž krajiny nebola poškodzovaná zlými službami. Samozrejme že sa nájde veľa kritikov takéhoto smerovania, lenže história ukazuje, že takáto cesta má oveľa väčšiu šancu na dlhodobo udržateľný rozvoj. Masová turistika nebýva verná, vletí do krajiny, kde čaká rýchly profit, pritlačí hotelierov k cenám na hranici rentability, a akonáhle je lokalita vyťažená, presúva sa inam. Návrat k normálnemu chodu je buď úplne nemožný, alebo veľmi dlhý a boľavý. Nájsť kompromis medzi túžbou po čo najväčšom počte turistov a rozumným rozvojom je veľmi ťažké. Podarilo sa to len na niekoľkých miestach na svete.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek