Afrika

Červené more – najkrajšie potápanie pre našinca

Autor:
/
10. februára 2017

Jedným takým obľúbeným miestom je Červené more. Počíta sa totiž medzi najsevernejšie položené koralové more na našej planéte a pritom je zároveň relatívne blízko Európy. Z hľadiska bežných turistov je potom najdostupnejším štátom na pobreží Červeného mora Egypt. Ten pre tieto účely vybudoval niekoľko letovísk, pričom ďalšie tu rastú ako huby po daždi. Nachádzajú sa ako na pevnine, tak aj na Sinajskom polostrove.

Zrejme najznámejším Sinajským rezortom je Sharm El Sheikh. Kúsok nad ním, presnejšie 11 kilometrov severne od tunajšieho letiska, nájdete turistické stredisko Nabg Bay. Ide o nový rezort, ktorý je ešte stále čiastočne vo výstavbe. Napriek tomu tu už stojí niekoľko hotelových komplexov, patriacich medzi obľúbené ciele cestovných kancelárií, a to aj slovenských.

Pobrežie v Nabg Bay je iné ako v okolí, pozostáva zo zhruba kilometra širokého pásu plytkej vody s farebnými rybkami, po ktorom nasleduje prudký svah a oblasti s väčšou hĺbkou. Do týchto vôd môžete vyraziť za potápačským dobrodružstvom, k dispozícii sú však aj mierne vzdialenejšie lokality, ako napríklad preslávený národný park Ras Mohamed, ktorý je rajom potápačov. Táto časť Červeného mora sa ďalej pýši zhruba 80 kilometrov dlhým koralovým útesom, tiahnucim sa neďaleko pobrežia smerom do Arabského zálivu. Pod hladinou sa dá pozorovať nielen mnoho druhov koralov a rýb, ale napríklad aj vraky lodí.

V Nabg Bay nájdete okrem hotelov takisto obchody, kde sa dajú kúpiť rôzne typické egyptské výrobky a suveníry, napr. šperky, výrobky z kože, keramiku a pod. Nemôžu chýbať reštaurácie, bary, kaviarne a podobné zariadenia. Napriek tomu je to však pomerne kľudné miesto, takže máte možnosť vyraziť odtiaľto do neďalekého a predsa len o poznanie rušnejšieho Naama Bay. Tu sa tiež natíska možnosť výstupu na biblickú horu Sinaj.

Aby sme sa do vôd Červeného mora pozreli aj z inej strany, ponúkajú sa letoviská v pevninskej časti Egypta. Medzi také patrí napríklad pokojné stredisko El Queseir, ležiace približne 120 km južne od Hurghady. Tiež tu sú pozvoľne sa zvažujúce pláže, poskytujúce okrem kúpania aj príležitosť skúsiť rôzne vodné športy, ale aj veľa možností na potápanie a šnorchlovanie.

Priľahlá, asi 80 kilometrov vzdialená oblasť s dvoma ostrovmi bola dokonca vyhlásená národným morským parkom. Pre lode s potápačmi sú tu k dispozícii vhodné kotviská. Tie dva ostrovčeky sa volajú Bratia (Brother Islands), konkrétnejšie potom Big Brother a Little Brother. Sú to vlastne nad hladinu vystupujúce vrcholky podmorského pohoria. Svahy ostrovov sú pod vodou pokryté koralmi s veľkým množstvom rýb. Blízkosti väčšieho ostrova, na ktorom stojí malý maják, ležia navyše dva vraky lodí Namíbia a Aida II.

Okrem týchto ostrovov sa však ďalšie zaujímavé potápačské oblasti nachádzajú aj bližšie k pobrežiu. Trebárs v mieste nazvanom Queseir El Qadim môžete pod hladinou uvidieť staré amfory, uvidíte tu aj raje a korytnačky. Zaujímavé príklady morskej fauny sú rovnako v Erg Esel a na ďalších miestach. Relatívne najhoršie podmienky sú v blízkosti útesov Quei (Quei Reefs), kde je podmorský svet chudobnejší a viac zničený. Aj tu je však čo k videniu.

Nech už si vyberiete ktorékoľvek letovisko, Červené more by vás z hľadiska potápania nemalo sklamať.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek