Afrika

Destinácia týždňa – Maurícius má nielen nádherné pláže, ale aj skvelý rum

Autor:
/
6. januára 2017
Le Morne – nádherné miesto s tragickou históriouO temných stránkach čierneho otrokárstva bolo určite napísaných nemálo kníh a natočených nemálo filmov. Svoju kapitolu v tejto pre Európanov neslávnej historii má aj Maurícius: za čias francúzskeho panstva ich tu v často neľudských podmienkach hrdlačili tisíce. A keď metropola v duchu svojich revolučných ideálov otroctvo začiatkom 19. storočia zrušila, tunajšie “panstvo” to bohapusto svojim černochom ešte ďalšie štvrťstoročie zatajilo. Ostrov nie je veľký, a aj keď sa čas od času nejakému chudákovi útek podaril, nebolo ľahké nájsť bezpečný úkryt. Jedným z cieľov bola pre svoju obtiažnu dostupnosť skala, ktorá je svojím charakteristickým tvarom synonymom ostrova – Le Morne.

Kde vlastne ten Maurícius je?

Maurícius nájdete takmer pri obratníku Kozorožca východne od Madagaskaru. Objavili ho arabskí moreplavci v 9. storočí a začiatkom 16. storočia tu pristáli Portugalci na svojich objavných cestách okolo Afriky. Trvalejšie sa tu usídlili po roku 1598 Holanďania a dali ostrovu meno po princovi Maurici de Nassau. Ich extenzívne hospodárenia malo negatívne dopady na tunajšiu prírodu a snáď preto Holanďania Maurícius okolo r. 1710 de facto opustili. V roku 1715 sa tu natrvalo usadili Francúzi a dali ostrovu meno Ile de France. Nasledoval rozmach prosperujúcej kolónie zameraný na pestovanie cukrovej trstiny či korenia.

Vplyv Angličanov sa nedá poprieť!

Zlomom bola veľká námorná bitka medzi Francúzmi a Angličanmi v roku 1810 ako súčasť napoleonských vojen. Túto bitku síce Napoleonova flotila vyhrala, ale o tri mesiace neskôr sa na ostrov Angličania vrátili a tentoraz ho obsadili. Pomenovali ho opäť Maurícius a ako úradný jazyk zaviedli angličtinu. Avšak obyvateľstvo si mohlo ponechať svoje náboženstvo a jazyk. Etnické zloženie obyvateľov sa začalo výraznejšie meniť po zrušení otroctva v roku 1835 – miesto afrických otrokov sem smerovala lacná pracovná sila z Indie dnes tvoriaca väčšinu oproti pôvodným miešancom – Kreolom.

Lahodný rum je prevoňaný slnkom

Náš titulok neklame – už po stáročia sa na ostrove páli znamenitý trstinový rum, vlastne taký sekundárny produkt výroby cukru. Ostatne to majú spoločné snáď všetky krajiny s produkciou cukrovej trstiny, či už “tunajší” Maurícius a Réunion, alebo oblasť Karibiku (za všetky menujme aspoň Jamajku). A že pri návšteve niektorej z páleníc stretnete čiernookú dcéru majiteľa (paliča), to sa predsa vylúčiť nedá?

Paličova dcéra? Kto vie, isté je, že sprievodkyne paliarňou sú veľmi príjemné a profesionálne dokonalé.

V súčasnej dobe má najlepšie renomé pálenica Chamarel, ktorá – ako sa prezentuje – nevyužíva k páleniu zvyškovú melasu (vzniká pri výrobe cukru), ale necháva kvasiť a následne destiluje čistú šťavu vylisovanú z trstiny.

Rum dozrieva v kvalitných dubových sudoch.

Oblasť Chamarel, podľa ktorej sa volá pálenica skvelého rumu, je na juhozápade ostrova a býva častým cieľom výletníkov: okrem uvedeného liehovaru rumu je tu tzv. Krajina siedmich farieb ponúkajúca vychádzku lávovým poľom, kde farba skutočne prechádza od svetlo okrovej až po hnedočiernu. Efekt však vynikne len za plného slnečného svitu. Cca o tri kilometre ďalej nájdete približne stometrový vodopád padajúci do vyhasnutého kráteru. Pekný, ale na “neďalekom” Réunione by platil za outsidera … Ak máte radi zvieratá, spojte Chamarel s návštevou krokodílej farmy La Vanille. Okrem krokodílov tam nájdete stovky obrích suchozemských korytnačiek (môžete sa medzi nimi prechádzať!) A expozíciu venovanú legendárnemu vtákovi dodo.
Trstinu priniesli na ostrov už Holanďania, avšak skutočný rozmach pestovania zaznamenala až za francúzskeho guvernéra Mahé de Labourdonnais v polovici 18. storočia. Dodnes je hlavnou poľnohospodárskou plodinou pokrývajúcou značnú časť povrchu Maurícia a zbieranú zhruba od júla do novembra. V posledných rokoch však pestovanie a výroba cukru trochu stagnujú, a to v podstate z dvoch príčin: trstina je pomerne náročná na vlahu, takže ak farmár nemá na zavlažovacie systémy, ťažko dokáže držať krok. Ešte zásadnejšie potom sú rôzne kvantitatívne reštrikcie EÚ na dovoz cukru.

 

Pálenica Chamarel je elegantná a architektonicky veľmi zaujímavá prevádzka. Určite stojí za návštevu.

Iste sa nájdu záujemcovia, ktorí by Maurícius radi navštívili, ale príde im pre dovolenku príliš málo akčný. Tu je pomoc ľahká – veď necelú hodinku letu je nádherný hornatý ostrov Réunion a dve hodiny letu kúzelné Seychelly … A ani Afrika nie je nedosiahnuteľná, priame lety sú do Johannesburgu aj do Kapského Mesta. A také kvalitné africké safari doplnené komfortným relaxom na Mauríciu, to je naozajstná kombinácia snov.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek