Afrika

Egyptské koralové útesy

Autor:
/
21. júla 2018

Egypt láka návštevníkov na svoju bohatú a tajuplnú históriu, jedinečné pamiatky, ako sú pyramídy v Gíze alebo chrámy v Luxore, ale nemenej atraktívne sú tiež koralové útesy Červeného mora. Tie sa tiahnu od hraníc s Izraelom na severe až k hranici so Sudánom na juhu. Červené more je v podstate trhlina, ktorá sa vytvorila v zemskej kôre a bola zaplavená vodou. Dnes táto trhlina oddeľuje Afriku od Ázie.

Hĺbka Červeného mora na niektorých miestach dosahuje až 1600 metrov. Morské útesy tak často prudko klesajú do hlbín, inde zase vystupujú z mora a vytvárajú pobrežné plytčiny a koralové ostrovy. Keďže je tu veľká hĺbka, tak sa sedimenty z dna mora nikdy nedostanú k hladine, morská voda tak zostáva priezračne čistá. Egyptské podmorské útesy sú veľkým lákadlom pre nadšených potápačov. Medzi nimi a pobrežím sa potom nachádzajú plytké pobrežné útesy, kde má človek vody maximálne po prsia, čo je zasa ideálne pre šnorchlovanie.

Červené more je jedným z najsevernejšie položených korálových morí na svete. Vzhľadom k tomu, že leží v relatívnej blízkosti Európy, patrí medzi vôbec najnavštevovanejšie potápačské miesta. Práve Egypt je krajinou, kde nájdete jedny z najlepších možností na potápanie v celom Červenom mori. Ideálne podmienky ponúkajú ako koralové útesy južnej časti polostrova Sinaj, tak aj severné pobrežie Akabského zálivu či hlbiny v južnej časti Egypta, ku ktorým je možné sa dostať iba viacdennou plavbou loďou.

Hlavným stavebným prvkom koralového útesu je koral. Dlhú dobu sa tradovalo, že koral je určitou formou kvitnúcej morské rastliny, ale v skutočnosti ide o morského živočícha. Koraly sú bezstavové mechúrniky, teda živočíchy podobajúce sa sasankám. Majú vápenatú alebo rohovitú schránku a živia sa malými morskými organizmami. Koraly žijú v kolóniách a vytvárajú nádherné mnohotvárne formácie. Akonáhle odumrú, vyrastie na nich nová generácia a takto sa postupne vytvorí celý koralový útes. Koralové útesy sú miniatúrnym podporným ekosystémom pre viac ako tisícku najrôznejších druhov morských živočíchov. Ich sila tak spočíva v schopnosti regenerácie a harmonickom spolužití s ostatnými obyvateľmi morských hlbín. Vďaka klimatickým podmienkam, ktoré v oblasti Červeného mora panujú, dochádza k bujnému rastu pravých koralov a po celej dĺžke pobrežia sa tak vytvárajú aj rozsiahle bariérové útesy.

Červené more je domovom pre mnoho endemických druhov živočíchov. Bolo zistené, že viac ako 400 druhov koralov a 20% druhov populácie rýb sa nevyskytuje nikde inde na svete. Rastú tu ako tvrdé druhy koralov, tak aj mäkkí laločníci podobajúci sa kvetinám. Tunajšie ryby majú nádherné sfarbenie a stretnete sa tu snáď s celou paletou farieb. Obrovské kŕdle sa preháňajú tunajšími teplými vodami a často vyzerajú ako trblietajúce sa jednoliate celky. K typickým obyvateľom Červeného mora patria početné druhy pyskavcov, modrozelený ploskozubci, žlté klipky, ryby čeľade Pomacendridae a mnoho ďalších. Tieto rybky okusávajú povrch koralového útesu a zbavujú ho nánosu rias. Drobné pestrofarebné rybky sa však často stávajú korisťou ropušníc či murén. Táto skupinka rýb sa potom zase musia mať na pozore pred ešte vyššími predátormi, kam spadajú barakudy, žraloky, manty aj delfíny. V Červenom mori sa vyskytujú rôzne druhy žralokov, k tým najbežnejším patria útesové žraloky bielohlavý a čiernohlavý. Hlbšie vody obývajú tiež Kladiváci, žraloky tigrie aj žraloky obrovské, ktorí sa živia planktónom. Bežne vody Červeného mora brázdia tiež korytnačky, najmä karety obrovské.

Všetky organizmy žijúce v Červenom mori si vytvorili určité metódy obrany a maskovanie, aby znížili možnosť, že sa stanú večerou väčších a silnejších živočíchov. Niektorým druhom rýb slúži k sebaobrane a odstrašeniu predátorov napríklad osteň či jedovatý toxín. Živočíchy, ktoré sú týmito obrannými prostriedkami vybavené však môžu byť nebezpečné aj pre človeka. Väčšina z obyvateľov Červeného mora nie je agresívnych, ale v prípade, že sa cítia byť ohrození, môžu použiť svoje zbrane a privodiť tak človeku bolestivé a niekedy až smrteľné zranenia. Takou rybou je napríklad trnucha vybavená ostrým ostňom na chvoste, ktorý na svojich nepriateľov vystreľuje. Ďalšími nebezpečnými živočíchmi sú odranec pravý, ostnatý perutýn či ropušnica, ktorí sa vedia skvelo maskovať schovaním sa do piesočného dna. Pripomínajú tak kamene a dajú sa ľahko prehliadnuť. Pri ohrození však napriamia silnú chrbtovú plutvu, ktorou potom ľahko prebodnú pokožku. Rovnako tak aj koral môže byť človeku nebezpečný – napríklad ohnivý koral spôsobuje dráždivé popáleniny. Potápači by tak mali pod vodou dodržiavať jedno zásadné pravidlo – ničoho sa nedotýkať, ak nechcú prísť k úrazu.

V druhej polovici minulého storočia sa v Egypte začal značne rozvíjať turistický ruch, ktorý spôsobil prílev potápačov do väčšiny novo vznikajúcich letovísk na pobreží Červeného mora. Turistické strediská na severe, ako je Hurghada a Sharm el-Sheikh, ale aj mnohé ďalšie, sú v súčasnosti už dobre vybavenými centrami potápania, kam každoročne mieria tisíce turistov dychtiacich po objavovaní krás Červeného mora. Vysoké počty potápačov však ohrozili prostredie miestnych útesov aj ich obyvateľov. Bolo preto potrebné sa začať zaoberať ochranou koralových útesov nachádzajúcich sa v ich blízkosti.

Vzniklo niekoľko chránených morských areálov aj Asociácia na ochranu morského prostredia HEPCA. Tá na hojne navštevovaných miestach zariadila pevné kotviská, aby sa eliminovalo ničeniu koralových útesov kotvením člnov. Jedine tak je možné ochrániť a zachovať miesta tejto mimoriadnej prírodnej hodnoty aj pre ďalšie generácie. Napriek tomu sú naďalej útesy Červeného mora denne ohrozované prevádzkou nákladných lodí a ropných tankerov. Nebezpeční sú však tiež bezohľadní potápači s akvalungom (dýchacím prístrojom) aj šnorchliari olamujíci koraly v blízkosti brehov. Z toho dôvodu už na mnohých miestach najmä pri pobreží úplne zmizla pôvodná krása koralov.

Najlepšími miestami na potápanie v Egypte sú pobrežné útesy a ostrovy. Obľúbenými lokalitami sú Ostrovy (The Islands) pri pobreží Sinaja v blízkosti strediska Dahab a Naama Bay, podmorský park Ras Mohammad pri najjužnejšom výbežku Sinajského polostrova dostupný najlepšie z letoviska Sharm el-Sheikh či Bratia (The Brothers) ležiaci pár sto kilometrov južne od pobrežia Sinaja . Hojne navštevované sú tiež útesy v prielive Tiran alebo Careless Reef. Rad potápačských základní boli vybudované tiež južne od Kesíru (Kusér) a ponúkajú ideálne podmienky pre pozorovanie nedotknutých útesov. Ešte pred nedávnom bola táto oblasť úplne neprístupná, pretože sa nachádza na hraniciach vojenského priestoru v blízkosti hranice so Sudánom. Z letoviska Marsa Alam je možné sa zase dostať k jedinečnému útesu Abú Dabbab, ktorý je tvorený troma koralovými stenami, ktoré vyrastajú z morského dna.

Čím viac ste na juhu Egypta, tým ubúda turistických zariadení. Kto sa sem však vydá, bude odmenený neopakovateľnými ponormi do nedotknutých vôd Červeného mora. Zaujímavým miestom je napríklad ostrovček Zabargad, na ktorom sa nachádzajú opustené olivínové bane z 16. storočia, či malebný Rocky Island, teda Skalnatý ostrov, na ktorom žije početná populácia rybárov. Pomerne málo potápačov sa odhodlá k tomu, navštíviť divoké vody útesu Daidalos.

Kto netúži po potápaní s kyslíkovým prístrojom, ale podmorský život ho napriek tomu zaujíma, môže vyskúšať šnorchlovanie. S kŕdľami pestrofarebných rýb je totiž možné sa stretnúť aj v plytkej vode v blízkosti pobrežia. Stačí tak len s potápačskými okuliarmi, šnorchlom a plutvami preskúmavať krásy pod hladinou. V turistických centrách, ako je Hurghada, alebo Sharm el-Sheikh môžete vidieť podmorský svet bez toho aby ste sa namočili. Stačí sa zúčastniť výpravy v člne s preskleným dnom, prípadne sa vyviezť na otvorené more v ponorke a pozorovať nádherné útesy zblízka.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek