Afrika

Keňa – najvyspelejšia krajina rovníkovej Afriky

Autor:
/
7. septembra 2018

Po prvé je to kratšia letová vzdialenosť z Európy bez nutnosti adaptácie na iné časové pásmo, pretože časový posun nepresahuje dve hodiny. Poloha krajiny len niekoľko stupňov pod rovníkom je navyše zárukou slnka aj príjemne vyhriateho mora po celý rok.

Druhou výhodou je možnosť jedinečnej kombinácie pobytu na plážach a kúpania v mori s dobrodružným safari, počas ktorého môžete z bezprostrednej blízkosti pozorovať stáda zebier, slonov, žiráf a byvolov, po love odpočívajúce leopardy a levy či švitorenie pestrofarebných vtákov. Keňa je obľúbená turistická krajina pod rovníkom. Od púští na severe po nekonečnú savanu na juhu, od bielych pláží Indického oceánu po vysoké hory, leží jedna z najpopulárnejších krajín Afriky. Keňa nie je teda len kúpanie a leňošenie, ale aj aktívna dovolenka spojená s obľúbeným safari v niektorom z národných parkov.

 Keňa – čarovná zmes 

Keňa je pre bežného Európana nepredstaviteľná zmes chutí, farieb, dojmov a vôní. Skutočný rovníkový raj leží na pobreží východnej Afriky obmývanej Indickým oceánom. Nekonečné savany plné exotickej zveri a snehom pokryté Kilimandžáro, biele piesočnaté pláže a tyrkysové more, čarovná tropická vegetácia a neopakovateľné krajinné obrazy dojemnej krásy – to sú len niektoré atribúty dovolenky v tejto tropickej krajine.

Pobrežie Kene je lemované vodami Indického oceánu s ponukou oceánskeho typu kúpania. Život na plážach určuje rytmus prílivu a odlivu, ktorý denne ponúka neopakovateľné prírodné divadlo. Každých šesť hodín pri odlive more ustúpi ku koralovému útesu, ktorý lemuje celé pobrežie. Začiatok odlivu je príležitosťou na kúpanie v pokojnej ustupujúcej vode so slabým príbojom, vrcholiaci odliv potom láka k expedícii až ku korálovému útesu s možnosťou spoznať bohatý podmorský život. So začínajúcim prílivom more ožíva. Na svoje si prídu milovníci surfingu, živého príboja a kúpania sa v morských vlnách.

 Severné pobrežie 

Pri pobreží nájdete letoviská, vo vnútrozemí hlavné mesto Nairobi. Severné pobrežie má civilizovanejší charakter, nadväzuje bezprostredne na severné predmestie mesta Mombasa, s ktorým je spojené mostom cez morskú úžinu. Tvorí ho pásmo na seba nadväzujúcich prímorských pláží Nyali, Bamburi, Shanzu a Kikambala Beach, ktoré sú lemované jednotlivými hotelovými rezortmi. Výhodou pobytu v tejto oblasti je blízkosť Mombasy, a tým aj ľahká prístupnosť večernej a nočnej zábavy aj nákupných príležitostí.

Pláž Bamburi

 Južné pobrežie 

Južné pobrežie začína asi 20 km južne od Mombasy, s ktorou je spojené prímorským trajektom a tiahne sa na juh až skoro k hraniciam s Tanzániou. Jeho najkrajšou súčasťou je pláž Diani, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších pláží v krajine. Prostredie v tejto časti pobrežia je prírodnejšie, exotickejšie a divokejšie než na severe. Pobyty v tejto oblasti je možné doporučiť najmä klientom, ktorí preferujú pokojnú relaxáciu pri bazéne a na pláži v sebestačnom hotelovom areáli, ktorý ponúka všetky potrebné turistické služby.

Môžete tu stráviť odpočinkovú dovolenku s kúpaním v teplom oceáne, kde vďaka korálovému útesu, ktorý sa tiahne pozdĺž celého pobrežia Kene, možno pri šnorchlovaní obdivovať krásy podmorského života. Tiež potápači si prídu na svoje, môžu tu uvidieť aj ohrozené obrovské planktonové žraloky. Športoví nadšenci tu majú možnosť výstupu na druhú najvyššiu horu Afriky – Mount Kenya, ktorej špička je celoročne pokrytá snehom.

 Suveníry, drogy a HIV 

Keď budete nakupovať suveníry, myslite na to, že dovoz aj vývoz predmetov, vyrobených z divokej zveri, je trestný. Týka sa to koží, morských lastúr, slonej srsti a pod. Pokiaľ máte doma bižutériu so slonovinou – nechajte ju doma. V žiadnom prípade nič také nekupujte – vyvarujete sa zbytočným problémom s colníkmi. V Keni nie je ťažké sa dostať k drogám a buďte pripravení, že vám ich zaručene niekto ponúkne. Rozhodne odmietajte – užívanie drog je trestné! Podobne reagujte na návrhy prostitútok, hoci by boli sebalákavejšie. Je potrebné si uvedomiť, že tretina obyvateľov Kene je HIV pozitívna.

 Špeciality Keňe 

Pokrmy domorodcov sa väčšinou skladajú z kukuričnej kaše “ugali” a čohokoľvek, čo je práve poruke a mäso to býva veľmi zriedkavo. Keňania si pochutnávajú na kukurici, fazuli a zeleninových omáčkach. Mäsožravci ocenia “nyama chomu”, čo je opečené hovädzie alebo baranie mäso. Pokiaľ si objednáte “kuku chomu”, pôjde určite o pečené kura. Ak chcete ochutnať niečo exotické, potom si dajte nekvasenú chlebovú placku chapati, roztlačené banány “matoke” alebo práve kašu “ugali”. Nielen vegetariánov by mohlo zaujímať kikuyjské jedlo “irio”. Ide o zmes roztlačenej zeleniny, zemiakov, fazule a kukurice. Keňa má aj svoje pivo. Hovorí sa mu “pombe” a kvasí sa z prosa, banánov, cukru a byliniek. Podobne je to s vínom, ktoré sa vyrába z lacnejšej papaje. Určite tu však zoženiete aj kvalitný alkohol.

Nyama choma

 Tip na výlet 

Mombasa je druhé najväčšie mesto v Keni, ktoré leží len 400 km južne od rovníka. Prímorská metropola leží podobne ako Benátky na ostrove uprostred morskej lagúny. Má bohatú históriu, ktorá sa datuje hlboko do stredoveku. Zakotvil tu i slávny moreplavec Vasco de Gama pri svojej objavnej ceste okolo Afriky a položil základ ku koloniálnemu panstvu Portugalcov, ktorého nemým svedkom je dodnes mohutná pevnosť. V meste i na priľahlom pobreží sa mieša pôvodné africké obyvateľstvo s prisťahovalcami z Arábie, Indie a Európy. Dnes mesto láka svojimi svojráznymi trhoviskami, labyrintom kľukatých uličiek, alebo prístavom s nezameniteľným koloritom.

 Národné parky 

Massai Mara je najznámejší a najnavštevovanejší národný park Kene, ktorý bol vyhlásený za chránenú oblasť v roku 1977. Toto krásne územie vždy patrilo Masajom, a tak je samozrejmé, že dostali špeciálne povolenie zdržiavať tú naďalej. Masajovia sú jedným z prírodných kmeňov, s ktorými je možné sa v Kene stretnúť. Žijú tradičným spôsobom života takmer na úrovni doby kamennej, na turistov sú však zvyknutí a naučili sa ich celkom dobre využívať.

NP Massai Mara

Ďalšie NP v Keni:

  • NP Nairobi – ľahko dostupný z hlavného mesta
  • NP Tsavo – najväčší, ľahko dostupný z Mombasy
  • NP Amboseli – poskytuje úžasné výhľady na Kilimandžáro
  • Okolie jazera Turkana – je ľahko dostupné, stojí však za pozornosť
ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek