Afrika

Mahdia – dielo Spasiteľa

Autor:
/
17. februára 2017

Toto prístavné mesto bolo vystavané na skale na malom polostrove. Môžete si tu užívať nádherných piesočných pláží, bohatého nočného života i jedinečných pamiatok.

Mesto bolo pôvodne fenickým, neskôr rímskym prístavom, ktorý v 7. storočí zničili Arabi. Obnovené bolo o tri storočia neskôr, kedy sa sem z Kairouanu uchýlil fatimský kálif Ubajdalláh, nazývaný aj El-Mahdi (Spasiteľ). Novú výstavbu mesta začal v roku 916 po Kristovi, teda v dobe, ktorú astrológovia vyhodnotili ako najvhodnejšiu. Na počesť tohto charizmatického kalifa obdržalo nové mesto názov Mahdia. Začalo rýchlo prekvitať a dnes preto môže ponúknuť nepreberné množstvo pamiatok. Nové luxusné hotely tu boli postavené len nedávno a tak je všetko vo veľmi dobrom stave.

Dnes sa Mahdia radí k najkrajším mestám Tuniska, stala sa turistickým centrom s bohatým kultúrnym životom. Nachádza sa tu významný prístav a na rušnom nábreží panuje podmanivá prímorská atmosféra. Mnoho z 27 tisíc obyvateľov mesta sa ešte dnes živí tradičným rybolovom. Každé ráno vyrážajú rybári na lodiach rozhodiť svoje siete, aby potom mohli prípadný úlovok predávať na miestnych trhoch. Vyhlásené sú pravidelné piatkové trhy, kde sú okrem rýb, potravín a klasických suvenírov na predaj tiež krásne tradičné obleky, hodváb, pozlátené ozdôbky alebo naozajstné zlato a klenoty.

Pri prechádzke Mahdiou narazíte na typické tuniské trhy s tovarom všetkého druhu, kde si svoju cenu musíte vyjednať. Mesto poskytuje tiež nádherné pamiatky, iste vás okúzlia miestne nádherné mešity, štíhle veže minaretov alebo biele obytné budovy vybudované v tradičnom maurskom štýle. Ľudia si v tejto oblasti veľmi potrpia na zdobenie interiérov svojich príbytkov. Tie najbohatšie obydlia sú vyzdobená tzv. Majless, čo znamená, že múry domu sú do dvoch tretín pokryté vyšívanou látkou a vrchná časť je zdobená maľbami. Takýchto domov sa v Mahdii nachádza asi 12, nájdete je hlavne v ulici Hamza.

Stredoveké kúzlo Mahdie na vás dýchne už pri vstupe do mesta, kedy musíte prejsť obrovskou bránou Skif el-Kahla, ktorú nechal v 10. storočí postaviť Ubajdalláh. V minulosti bola táto stavba jediným možným vstupom do mesta. Pôvodnú bránu zničili v roku 1554 Španieli, avšak v tom istom roku bola znovu vybudovaná. Uprostred mediny sa rozprestiera námestíčko Place du Caire, ktoré slúži ako miesto stretávania či odpočinku pri káve. V blízkosti námestia sa vypínajú dve hlavné mešity – Mustafu Hamzy a Veľká mešita.

Mešita Mustafu Hamzu sa pýši nádherným priečelím. Vznikla v 18. storočí v období osmanskej vlády, je tak skvelou ukážkou typickej tureckej architektúry. Jej osemboký minaret dominuje celému mestu. Veľká mešita je oveľa staršia, bola založená už v roku 921 Ubajdalláhem. V minulosti však bola značne zničená, jej súčasná podoba tak pochádza z prestavby, ktorá prebiehala v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Snahou vtedy bolo urobiť dokonalú repliku fatimskej mešity. Výrazným fátimským prvkom je monumentálna vstupná brána, ktorú používala hlavne kalifova rodina. Z pôvodnej stavby je dnes možné vidieť len fragmenty portálu a Mihrab – výklenku vyznačujúceho smer k Mekke.Naproti Veľkej mešity sa nachádza ešte osmanská mešita Slimena Hamzu, pre ktorú je typická obdĺžniková hlavná budova zavŕšená kopulou. Jej súčasťou je štíhly osemboký minaret. Výzdoba v mešite nie je skoro žiadna, výnimkou sú len kaligrafické nápisy, lampy a koberce. Lampy v mešite majú symbolizovať prítomnosť Boha.

Hlavnou tepnou Mahdie je ulica Rue Obeid Allah el-Mahdi, ktorá je lemovaná bielymi domčekmi a pestrofarebnými obchodíkmi s keramikou, kobercami a koženým tovarom. V bočných uliciach nájdete dielne, kde pod rukami tkáčov vznikajú hodvábne látky napríklad na svadobné odevy. Tkanie hodvábu má v Mahdii pomerne dlhú tradíciu. V 19. storočí ho tu rozšírili židovskí prisťahovalci z Líbye.

Pokiaľ si budete chcieť prezrieť zaujímavé archeologické nálezy, navštívte Mestské múzeum. V ňom sú uložené krásne púnske, rímske a kresťanské sochy, keramické výtvory, mozaiky z El-Djemu, olejové lampy aj pôvabná kolekcia parfumov uchovávaných v farebných sklenených flakónoch. Oddelenie venované islamskému umeniu ponúka ukážky kaligrafie, mozaiky a niekoľko regionálnych krojov.

Za hradbami mediny sa rozkladá starý fatimovský prístav, moslimský cintorín z 16. storočia a púnska nekropola, ktorá je druhou najväčšou po Kartágu. O výstavbu prístavu sa zaslúžil kalif Ubajdalláh, ktorý ho nechal vybudovať na mieste starého punského prístavu. Kalif chcel, aby sa z Mahdie stala silná námorná základňa. Pôvodne tunajší 15 metrov dlhý vodný kanál vedúci do prístavu strážili dve veže, z ktorých sa do dnešnej doby zachovali len ruiny. Na mieste Ubajdalláhovho paláca vyrástla v 16. storočí turecká pevnosť Borj el-Kebir. Z jej terasy sa naskytá nádherný panoramatický výhľad do širokého okolia.Booking.com

Mahdia sa v roku 1907 preslávila nálezom potopenej gréckej lode, ktorá viezla predmety, ktoré mali slúžiť pre prepychovú antickú stavbu. Okrem stĺpov s hlavicami, mramorových nádob tak znovu svetlo sveta uzreli napríklad bronzové umelecké diela alebo sochy z mramoru. Väčšina z nájdených predmetov je dnes uložená v múzeu Bardo v Tunise.

Tunajšie pláže sú známe svojím jemným bielym pieskom, sú dosť navštevované a obľúbené. Krištáľovo čistá voda potom už len nabáda na šnorchlovanie a potápanie. Mahdia je skvelou voľbou pre každého, kto túži po pokojnej dovolenke v malebnej prírode, ale pritom v blízkosti čarovnej atmosféry Tuniska. Vo vzdialenosti cca 50 km od Mahdie sa nachádza monumentálne rímske koloseum El-Djem.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek