Afrika

Russell Crowe bojoval o život v tuniskom El Jeme

Autor:
/
22. septembra 2018

Rímsky amfiteáter bol v El Jeme, ktorý sa vtedy nazýval ešte Thysdrus, postavený v rokoch 230 – 238 za vlády prokonzula Giordana. Na stavbu bol použitý kameň, ktorý sa dovážal z 30 km vzdialeného lomu. Celá táto oblasť bola v minulosti veľmi bohatá a to predovšetkým vďaka pestovaniu olív a výrobe oleja, ktorý bol v Ríme veľmi žiadaným tovarom. Thysdrus sa tak stal významnou križovatkou obchodných ciest. Koloseum síce nebolo kvôli mocenským sporom Giordana s cisárom nikdy celé dokončené, napriek tomu mala stavba úctyhodné rozmery (dĺžka 148 m, šírka 122 m a výška 35 m) a dokázala pojať až 35 tisíc divákov. Niektoré zdroje uvádzajú, že to bolo dokonca ešte o 10 tisíc viac. Samotná aréna bola 65 m dlhá a 39 m široká.

ej-jam-1

Rímsky amfiteáter v El Jeme

Mocenské spory boli nakoniec vyriešené Rímskou armádou zničením celého mesta. Giordana toto dianie dohnalo až k samovražde. Nedostavané koloseum sa však podarilo dochovať a po mnoho rokov slúžilo k svojmu účelu. Okrem zápasov gladiátorov sa v tomto amfiteátri odohrali tiež dve armádne bitky. V 7. storočí sa tu armáda berberského povstania bránila proti útočiacim Arabom, za tureckej nadvlády v 17. storočí potom bolo koloseum obliehané armádou Beje Muhammada a čiastočne rozstrieľané delami. Známky týchto zúrivých bojov sú na El Jeme viditeľné dodnes. Otvor, ktorý tu po tureckom útoku vznikol, je v súčasnosti zastavaný novovybudovaným hľadiskom. V neskorších dobách bol amfiteáter využívaný aj ako obranná pevnosť pre miestne obyvateľstvo.

ej-jam-2

Foto: Marques-Shutterstock.com

Súčasné koloseum je z časti rozborené a z časti zrekonštruované. Pre svoju jedinečnosť bolo v roku 1979 zapísané na zoznam pamiatok UNESCO. Koloseum má jedinečnú akustiku a preto je často využívaný pri koncertoch vážnej hudby. Stavba má celkom štyri nadzemné poschodia a jedno podzemné. Turisti sa môžu po pamiatke po zaplatení vstupného pohybovať bez obmedzenia. Za prehliadku stojí ako podzemné poschodie s kobkami, kde na svoj životný boj čakali nielen gladiátori, ale aj divoké zvieratá, aj jednotlivé nadzemné poschodia. Z najvyššieho poschodia je možné sa pokochať krásnym výhľadom na amfiteáter aj neďaleké mestečko El Jem. Amfiteáter využil tiež Hollywood – stal sa dejiskom početných bitiek pri natáčaní oskarového veľkofilmu Gladiátor s Russellom Crowom v hlavnej úlohe.

ej-jam-3

V lete je amfiteáter otvorený od ôsmej hodiny ráno do siedmej hodiny večer, v zimných mesiacoch potom do pol šiestej. Každý, kto zaplatí vstupné do amfiteátra má v cene vstupenky tiež prehliadku neďalekého múzea. Síce nie je príliš rozsiahle, ale jeho návšteva sa určite oplatí. V múzeu sú vystavené rímske mozaiky, ktoré boli objavené práve v stenách kolosea. Tunajšie exponáty sa týkajú prevažne bežného rímskeho života, staviteľstva a bývania. Zaujímavá expozícia sa nachádza aj pod šírym nebom, okrem ukážok pôvodnej dlažby si môžete prezrieť aj základy niekoľkých rímskych víl.

Do El Jemu je možné sa dostať autom alebo pravidelným linkovým autobusom vychádzajúcimi zo Sousse alebo Sfaxu. Je možné si tiež zaplatiť fakultatívny výlet v miestnej cestovnej kancelárii.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek