Afrika

Sprievodca po Zanzibar City

Autor:
/
20. augusta 2018

Mesto Zanzibar City má bohatú históriu, veľa nezabudnuteľných pamiatok a nezameniteľnú architektúru. Turisticky najatraktívnejším miestom je centrum hlavného mesta, ktorému sa hovorí Stone Town, teda “kamenné mesto”. Snáď najvýznamnejším architektonickým prvkom v meste sú drevené zanzibarské dvere. Okrem historických a architektonických skvostov tu nájdete aj tržnicu s korením.

História Zanzibar City

Zanzibar je malebné kozmopolitné mesto, s typickými všelijako pokrútenými a úzkymi uličkami, s bazármi a veľmi zaujímavou architektúrou. V 16. storočí si tu Portugalci zriadili obchodné skladisko a až do 19. storočia bolo mesto viac menej bezvýznamné. V roku 1841 sem ale sultán Ománu presunul svoj dvor a mesto začalo prekvitať. Stalo sa hlavným centrom východnej Afriky pre obchod so slonovinou a hlavne pre obchod s otrokmi.

Ulica starého kamenného mesta (Stone town)

V roku 1870 sa mesto stalo hlavným mestom britského protektorátu Zanzibar a v roku 1963 hlavným mestom nezávislej republiky Zanzibar. Po spojení Zanzibaru s Tanganikou a vytvorením nového štátu Tanzánia tu zostalo sídlo vlády.

Stone Town

Historickému jadru hlavného mesta sa hovorí Stone Town, teda “Kamenné mesto”. Malo by sa mu skôr hovoriť “koralové mesto”, pretože bolo postavené z koralových útesov. “Kamenné mesto” bolo zapísané do zoznamu pamiatok UNESCO. Tvorí ho bludisko úzkych všelijako pokrútených uličiek vedúcich pod domami z morských koralov, ktoré sú zdobené vystupujúcimi balkónmi a hlavne nádhernými vyrezávanými dverami z masívneho dreva, najčastejšie z chlebovníka alebo durianu.

Tieto vyrezávané dvere, ktorých je tu viac ako 500, sú najvýraznejším zanzibarským architektonickým prvkom.

Detail zanzibarských dverí

V meste nájdeme množstvo bazárov, malých námestí, obchodíkov so suvenírmi. Sú tu tiež dva bývalé sultánske paláce, pevnosť, výstavné koloniálne domy a mnoho ambasád. Samozrejme nesmú chýbať mešity. Funkčných mešít je tu viac ako 50.

Zaujímavosti Zanzibar City

Dom zázrakov – Beit-el-Ajaib

Beit-el-Ajaib

Dom zázrakov – Beit-el-Ajaib

K veľmi hodnotným pamiatkam patrí Dom zázrakov – Beit-el-Ajaib. Tento palác postavil sultán Burghash v roku 1883 a vo svojej dobe to bola najvyššia budova východnej Afriky. Je to elegantná štvordielna stavba obklopená širokými verandami. Sultánov nástupca stavbu opustil už v roku 1911. Dnes sa v paláci nachádza Národné múzeum histórie a kultúry.


Ománska pevnosť – Ngoma Kongwe

Ománska pevnosť – Ngoma Kongwe

Hneď oproti Beit-el-Ajaib leží “arabská” alebo tiež Ománska pevnosť – Ngoma Kongwe, postavená z koralového kameňa. Pevnosť vybudovali Portugalci okolo roku 1700. Žiadny vojenský význam pevnosť nemala, ale slúžila postupne ako väzenie, popravisko, trhovisko, colnica, depo pre železnicu a nakoniec ako tenisový klub. Dnes sa vo vnútri nachádza krásna umelecká galéria.


Katedrály

Anglikánska katedrála v Zanzibar town

V roku 1877 postavili anglikánski misionári anglikánsku katedrálu, pred ktorou stojí pamätník otroctva a francúzski misionári zase v roku 1896 postavili katedrálu sv. Jozefa.Mešity

Z množstva mešít možno upozorniť na mešitu Msiki wa Balnara a mešitu Agha Khan.


Livingstonov dom

Nemožno zabudnúť na Palácové múzeum – Beit-el-Sahel, ktoré sa zameriava na históriu ostrova a Livingstonov dom, odkiaľ sa vydal v roku 1866 na expedíciu, na ktorej objavil jazero Tanganika.

Livingstonov dom

V Livingstonovom dome je dnes umiestnená Centrála cestovného ruchu Zanzibaru.


Za zmienku ešte stoja ďalšie pamiatky:

  • Forodhani Gardens, čo je park naproti ománskej pevnosti. Predtým slúžil ako prekladisko otrokov, dnes sa tu konajú každovečerné trhy
  • Veľký strom, ktorý v roku 1911 zasadil sám sultán
  • Stará výdajňa liekov postavená z koralového kameňa a vápenca
  • Centrálne trhovisko (Darajani Market)
  • dnes už nefunkčné Perzské kúpele Hamamni
  • nenápadné a pre nemoslimov neprístupné mešity.

Po prezretí pamiatok “kamenného mesta” ešte navštívte farmu na pestovanie korenia (tzv. Spice tour), koralovú jaskyňu (Cave – slave chamber), prales Jozani a väzenský ostrov.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek