Afrika

Srí Lanka – exotika za rohom

Autor:
/
30. marca 2017

Meno Srí Lanka znamená “požehnaná žiariaca krajina”. Ľudia na ostrove obmývanom Indickým oceánom sú milí a prívetiví, počasie je slnečné, až na obdobie dažďov, ktorému je dobré sa vyhnúť. Ale aj keď prší, stále je nádherné teplo. Okrem toho let na Srí Lanku trvá podstatne kratšiu dobu než do Thajska alebo Indonézie.

Srí Lanka nie je typickou plážovou destináciou, ale aj tak tu krásne pláže určite nájdete.

Trocha histórie nikoho nezabije

Srí Lanka je pomerne veľká, takže nie je možné pri jednej návšteve vidieť úplne všetko. Každý si preto vyberie výlet na miesta, ktoré sú pre neho najzaujímavejšie. Milovníci histórie určite navštívia tzv. Kultúrny trojuholník v strede ostrova, oblasť medzi mestami Kandy, Anuradhápura a Polonnaruwa, kde kedysi ležali tri najvýznamnejšie kráľovstva.

V Kandy, druhom najväčšom meste ostrova, môžete zavítať do presláveného Chrámu Budhovho zubu, ktorý je symbolom suverenity Srí Lanky a kde je vraj uschovaná skrinka s pravým zubom Budhu.

Chrámu Budhovho zubu

V palácoch najznámejšieho starobylého mesta Anuradhápura sa história Srí Lanky písala už tri storočia pred naším letopočtom. Mesto Polonnaruwa bolo založené v 11. storočí a uchvátia vás zvyšky chrámov rozosiatych v džungli, ktoré nijako nezaostávajú za presláveným kambodžským chrámovým komplexom Angkor.

Z Kandy sa môžete vydať k preslávenej Leviej skale, Sigiriyi, so zvyškami chrámového mesta z 5. storočia. Prejdete sa záhradami s pozoruhodne zachovanými jazierkami a potom sa vydáte po schodoch hore na vrchol stolovej hory, pod ktorou sú v skale vytesané levie tlapy.

Milovníci histórie by mali zavítať do mesta Polonnaruwa. Zvyšky chrámu, ktoré tu nájdete, vás doslova oslnia.

Z bývalého chrámu je dnes archeologické nálezisko. Nechýba tu ani bazén, v ktorom sa kúpali miestni obyvatelia už pred pätnástimi storočiami.

Pre tých, ktorí nechcú kráčať s davom (a platiť nekresťanských 30 dolárov za vstup) mám osobne overenú radu – hneď kúsok od Leviej skaly, kam je možné dôjsť tuk-tukom či dokonca dôjsť pešo, leží menšia hora Pidurangala Rock. Vstupné na ňu je doslova smiešne, výstup tiež stojí za to a z jej vrcholu je výhľad na všetky strany, vrátane tej, kde sa nachádza posvätná Sigiriya.

Sigiriya je ďalším z miest Srí Lanky, kadiaľ kráčala história.

Čajovými plantážami na juh

Samanalakandahora, kam prilietajú zomrieť motýle
 Tí, ktorí sa vyžívajú v exotických východoch slnka, sa vydávajú na Adamovu horu vysokú 2 243 metrov, ktorá je už vyše tisíc rokov pútnickým miestom. Na jej vrchole je totiž akási kamenná formácia dlhá okolo dvoch metrov, na vznik ktorej sa viaže veľa legiend. Každé náboženstvo si ju prispôsobuje svojmu obrazu – kresťania tvrdia, že na vrchole hory stál svojou nohou Adam po vyhnaní z raja, podľa budhizmu ide o odtlačok chodidla Budhu a hinduisti zase tvrdia, že si na horu stúpil Šiva. Mne sa najviac páči verzia, ktorá má pre horu názov Samanalakandahora, kam prilietajú zomrieť motýle.

Pohled z Adamovy hory.

Pútnická sezóna trvá od decembra do mája, ale dobrodruhovia sa na cestu môžu vydať kedykoľvek. Za svitania sa z vrcholu otvorí neskutočný pohľad na východ, kde sa dvíha vysočina, a na západ, kde sa krajina zvažuje k moru. Za jasného dňa je možné vidieť aj 65 kilometrov vzdialené Colombo, hlavné mesto Srí Lanky.

Milovníci prírody môžu navštíviť niektorý z národných parkov, či už park Yala alebo Uda Walawe, a pozrieť sa pekne zblízka na zvieratá, ktoré sú inak k videniu len v zoologických záhradách.

Oplatí sa vytvoriť skupinku po troch, štyroch ľuďoch, pretože prenájom džípu nie je lacný a sprievodca navyše bude očakávať tučný bakšiš. A samozrejme zaplatíte aj nemalé vstupné. Ale stojí to za to! Slonov, byvolov a hlavne opíc pravdepodobne uvidíte bezpočet, v bahne sa mihne aj nejaký ten krokodíl, a keď budete mať šťastie, môžete zahliadnuť leopardy alebo indické jelene.

Pozorovanie zvierat v národnom parku Yala.

Na čo nezabudnúť

Počas dovolenky si určite nájdite čas na ajurvédsku masáž, jednak ju vykonávajú skutoční profesionáli, a jednak vás bude stáť oveľa menej ako u nás. Na Srí Lanke tiež dobre zaobstaráte kožené veci, ktoré sú lacné a perfektne vypracované. Iste si nezabudnite kúpiť vyhlásený čaj, k dostaniu je mnoho druhov, rovnako tak korenia.

Zber svetovo presláveného cejlonského čaju.

Po celú dobu svojej exotickej dovolenky sa budete stretávať s milými a ochotnými ľuďmi, s ktorými sa v pohode dohovoríte anglicky. Povozíte sa lacným tuk-tukom, a keby ste sa chceli len tak niekam vydať na vlastnú päsť, nemusíte sa ničoho báť, autobusová doprava na Srí Lanke je dokonalá a neskutočne lacná. A v neposlednom rade si oddýchnete od ruchu všedného dňa v uponáhľanej Európe.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek