Afrika

Zanzibarský prales Jozani

Autor:
/
20. augusta 2018

Prales Jozani, alebo tiež Jozani Chwaka Bay National Park, pokrýva asi 5000 ha plochy. Pôvodný les zahŕňa mangrovníky aj močaristý les s 26 druhmi endemických stromov a kríkov. Táto prírodná rezervácia leží 10 km juhovýchodne od Zanzibar City, medzi zátokami Chwaka a Uzi. Zahŕňa niekoľko vegetačných pásiem. Vyskytujú sa tu vzácne endemické opice guerézy červené, malé druhy antilop (chocholatka zanzibarská, chocholatka modrá, antilopka pižmová), mačiaky a štetkúne.

Miestni obyvatelia stále veria, že tu niekde ešte prežíva leopard zanzibarský, ale podľa odborníkov už pravdepodobne vyhynul.

Typický obyvateľ pralesa Jozani

Vegetácia nie je závislá na monzúnových dažďoch, pretože pôda má porézne vulkanické podložie a rastliny tak využívajú vysokú hladinu spodnej vody. Rastú tu prasličníky, figovníky a eukalyptusy, ale tiež až 45 metrov vysoké domby.

V Jozani nie je len pôvodný les, vyskytujú sa tu aj ďalšie biotopy – stále zelené kríky, močiare a mangrovníky, ktoré vyrastajú čiastočne vo vode. To všetko si môžete prezrieť po náučnom chodníku nazvanom Pete-Jozani Mangrovy Boadwalk, začínajúci 1 km od hlavnej brány parku. Platí sa tu síce vstupné, ale kvalitný náučný chodník s visutými lávkami nad rôznymi typmi mangrovníkov a sprievodcovská služba milo prekvapia. Vstup v noci nie je dovolený.

Návšteva pralesa býva turistami najčastejšie spájaná s výpravou za delfínmi z Kizimkazi.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prihláste sa k odberu noviniek

Naši partneri
 
Hotel Pod Bránou
KLM
Permon
British Airways
Waldtour
Marriott
WY
Patince
DJI
Bardejov
 
Sme aj na Instagrame
Instagram did not return a 200.

Sledujte ma!