You dont have javascript enabled! Please enable it! Ako cestovať sám bez pocitu osamelosti

Ako cestovať sám bez pocitu osamelosti

Avatar Juraj | 5 septembra, 2024

Tento článok bol publikovaný v časopise Travelista č. 10/2024.
Ak chcete aj Vy dostávať ZADARMO každé 2 týždne časopis Travelista, napíšte svoj email do lišty na spodku obrazovky a odošlite kliknutím na tlačidlo TO CHCEM… 

Dokonca aj tí najnadšenejší sólo cestovatelia vedia, že na cestách po svete vás môže prepadnúť samota. Hoci vaša prvotná reakcia môže byť vyhnúť sa týmto pocitom, terapeuti hovoria, že človeku pomáha vedieť ako prijať tieto emócie.

„Tak ako sa rozhodnete cestovať, aby ste zažili nové veci, doprajte si právo cítiť rôzne veci počas vašej cesty,“ hovorí doktorka Benderová, špecialista na cestovateľskú terapiu. „Pri cestovaní mnohokrát najviac spoznávate sami seba.

Jej prvým tipom je položiť si otázku, čo chcete získať z cestovania. Cestujete sólo, pretože chcete mať pokoj a pocit nezávislosti? Alebo cestujete sólo, aby ste mali slobodu stretnúť veľa rôznych ľudí? Možno je to tak trochu oboje.

Hoci si môžete prispôsobiť cestu tak, aby ste väčšinu svojho sólo cestovateľského dobrodružstva strávili sami, existujú aj skupinové výlety vedené cestovnými kanceláriami, ktoré vám poskytnú príležitosť stretnúť ďalších cestovateľov s podobnými záujmami.

Prečo sa cítite osamelo, keď cestujete sami?

Keď v živote zažívame úžasné chvíle, ako je cestovanie, chceme sa o ne podeliť s ostatnými, vysvetľuje Benderová.

„Existuje dokonca výskum zo sveta pozitívnej psychológie, že keď sa o niečo, čo si užívame, podelíme s ostatnými, zvyšuje to náš pocit šťastia a radosti,“ hovorí Benderová.

„Keď cestujeme sólo, zdieľanie je ťažšie, pretože tí, na ktorých nám záleží, nie sú ľahko dostupní na spoločné zdieľanie alebo rozhovor.“

Jej rada?

Vopred si premyslite, ako sa s ostatnými podelíte o svoje zážitky z ciest.

„Možno si dohodnite videohovor s milovanou osobou počas obeda alebo sa na záver dňa podeľte o to, čo sa vám páčilo,“ hovorí.

7 spôsobov, ako sa vyhnúť pocitu osamelosti pri sólo cestovaní

Aj keď je normálne, že počas sólo cestovania pociťujete osamelosť, nechcete, aby tento pocit úplne zatienil vašu cestu. Terapeuti a skúsení sólo cestovatelia sa preto delia o svoje najlepšie tipy, ako sa vyhnúť pocitu osamelosti počas cestovania.

1. Pred cestou si vymyslite plán, ako sa vyrovnať s osamelosťou

Podľa Benderovej medzi taktiky, ktoré môžu byť súčasťou vášho plánu, patria:

  • Prineste si námety na písanie denníkov
  • Stiahnite si obľúbené podcasty alebo piesne na zlepšenie nálady
  • Začnite si písať cestovateľský denník, v ktorom môžete zhromažďovať spomienky a fotografie.

V rámci prípravy si vytvorte plán pre prípad návratu domov. Naplánujte si stretnutie s terapeutom, na ktorom sa môžete podeliť o nové zistenia alebo poznatky, ktoré ste získali počas cesty.

2. Píšte pohľadnice počas cesty

Písanie môže byť veľmi vhodné, najmä ak sa cítite osamelí alebo odlúčení, hovorí Benderová.

„Keď píšeme, pomáha nám to cítiť sa prítomní v našej realite,“ hovorí. „Skúste počas cesty napísať list alebo poslať pohľadnicu blízkej osobe. Dokonca môžete poslať list vďaky aj sami sebe, aby vás v pošte čakalo niečo, čo vám pripomenie váš prežitý zážitok.“

3. Posúďte nízkoenergetické a vysokoenergetické možnosti riešenia pocitu osamelosti

Ak sa na ceste cítite osamelí, zvážte svoju energetickú úroveň a prejdite si rôzne vysokoenergetické a nízkoenergetické možnosti, odporúča Bender. Tento postup je použiteľný v každodennom živote, ale ešte dôležitejší je pri cestovaní, pretože môže byť veľmi únavné.

Podľa jej slov by bolo vhodné prihlásiť sa na skupinovú aktivitu, napríklad na prehliadku so sprievodcom alebo na kurz varenia. Je to riadený spôsob, ako sa zoznámiť s inými ľuďmi a zároveň sa naučiť nové zručnosti, a oboje môže byť zdravým rozptýlením alebo prevenciou osamelosti.

Pozorovanie ľudí je podľa nej nízkoenergetický spôsob, ako sa počas cestovania cítiť menej osamelo. Využite tento čas na pozorovanie ľudí ako spôsob, ako sa spojiť so svetom a ľuďmi okolo vás.

4. Hľadajte príležitosti na nadviazanie kontaktov s ostatnými

Počas cestovania vyhľadávajte aktivity, pri ktorých sa môžete spojiť s inými cestovateľmi alebo miestnymi obyvateľmi, navrhuje Bender. Napríklad, namiesto toho, aby ste prechádzali múzeom sami, pripojte sa k prehliadke so sprievodcom.„Spojenie je všade okolo nás, len sa k nemu musíme pridať,“ hovorí. Ďalšími spôsobmi, ako sa počas sólového cestovania organicky zoznámiť s ľuďmi, je chodiť do miestnych kaviarní, na trhy, na komunitné podujatia a spoznávať ich kultúru, hovorí Reen B. Patel, certifikovaná analytička správania. Zúčastňujte sa skupinových výletov, ako sú jednodňové výlety a exkurzie, navrhuje.

5. Spoločná práca na novom mieste

Pred cestou si na sieti LinkedIn skontrolujte, či máte v destinácii, do ktorej cestujete, nejaké kontakty, odporúča Katya Varbanova, výkonná riaditeľka spoločnosti Viral Marketing Stars. Ak ste digitálny nomád alebo cestujete na bleisure (biznis plus voľný čas), prenajmite si stôl v

coworkingu a zoznámte sa s ďalšími cestovateľmi alebo miestnymi obyvateľmi. Ďalšou možnosťou je byť súčasťou členského klubu, ako je napríklad Soho House, upozorňuje. Členstvo „Every House“ odomyká prístup do domov po celom svete vrátane ich vybavenia, ako sú kúpele, premietacie sály a podujatia.

6. Rezervujte si zážitok cez Airbnb

Hudobníčka Alissa Musto absolvovala za posledných niekoľko rokov desiatky sólových ciest a odporúča rezervovať si ubytovanie cez Airbnb, ktoré poskytujú miestni obyvatelia a je obľúbené medzi sólovými cestovateľmi, s ktorými sa môžete spojiť vďaka spoločným záujmom. Tieto typy zážitkov siahajú od prehliadky mesta cez zákutia včelárstva až po učenie sa umeniu origami.

7. Dobrovoľníctvo s ostatnými cestovateľmi

Ďalší nápad? Vráťte peniaze miestu, ktoré ste navštívili. Napríklad na Havajských ostrovoch sa začal program Mālama Hawai‘i, ktorého cieľom je lepšie prepojiť turistov s havajskou krajinou a kultúrou.

„Zistila som aj to, že dobrovoľníctvo je skvelý spôsob, ako sa na jeden deň stať súčasťou komunity a urobiť niečo dobré so svojím časom a talentom,“ hovorí Musto. „Ako dobrovoľník som stretla niekoľko zaujímavých ľudí z celého sveta, ktorí sa vždy tešia z ďalšej pomoci a spoznávajú nových priateľov.“

Vhodné destinácie pre sólo, ale zároveň aj spoločenské cestovanie

„Prekvapivo som zistila, že niektoré z najlepších miest na stretávanie sa sólo cestovateľov vôbec nie sú veľké mestá, ale menej populárne turistické destinácie a národné parky,“ hovorí Musto.

„Veľké turistické destinácie a mestá často priťahujú skupiny priateľov, ktorí cestujú spoločne, páry alebo rodiny, ktoré sa venujú skôr vlastným aktivitám,“ hovorí.

Na druhej strane, pokojnejšie destinácie zamerané na pobyt v prírode priťahujú mnohých individuálnych cestovateľov, ktorí sa snažia vychutnať si prírodu, ale sú otvorení spoločenským kontaktom s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi a ľudia sú zvyčajne prívetiví, pohostinní a radi nadviažu rozhovor alebo sa podelia o jedlo.

Tento článok bol publikovaný v časopise Travelista č. 10/2024.
Ak chcete aj Vy dostávať ZADARMO každé 2 týždne časopis Travelista, napíšte svoj email do lišty na spodku obrazovky a odošlite kliknutím na tlačidlo TO CHCEM…