Hlavná stránka » 🇦🇱 Albánsko

🇦🇱 Albánsko

Albánsko leží na Balkánskom poloostrove a západ krajiny tvorí prímorské pobrežie na rozhraní Iónskeho a Jadranského mora. Na severe hraničí so Srbskom a Čiernou Horou, na juhu a juhovýchode s Gréckom a na východe s Macedónskom.

Južná časť Ablánska sa tradične nazýva Severný Epirus s veľkým vplyvom gréckej menšiny. Územie Albánska sa člení na 4 odlišné oblasti. Sever krajiny tvoria Albánske Alpy s najvyšším vrchom 2 694 metrov nad morom. Stredná vnútrozemská časť je hornatá s dvomi krasovými jazerami. Juhovýchodnú oblasť Albánska tvorí krasové územie povodia rieky Vjoses a poslednou oblasťou je pobrežná nížina, ktorá sa tiahne od juhu až po hranicu s Čiernou Horou.

Turizmus sa v Albánsku rozbieha prakticky od 90-tych rokov minulého storočia. Medzi zaujímavosti štátu patria starobylé pamiatky z kultúr Grékov aj Rimanov. Môžete tu obdivovať moslimské mešity aj ortodoxné kostolíky. Albánske hory a pohoria sú vynikajúce pre vysokohorskú turistiku a horolezectvo.

V Albánsku je sedem národných parkov, 24 prírodných rezervácií a približne 2000 prírodných pamiatok. Na štrkovo-piesočnatých plážach Albánskej riviéry postupne pribúdajú  turistické oblasti s luxusnými hotelmi.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 • Časové pásmo: UTC +2
 • Počet obyvateľov: 2,83 miliónov
 • Hlavné mesto: Tirana
 • Jazyk: albánčina
 • Mena: Lek

Zastupiteľský úrad pre SR

Adresa: Podjavorinskej 4, 811 03 Bratislava, Slovenská republika
Tel.: (+421-2) 63 81 00 50
Fax: (+421-2) 54 41 35 25
embassy.bratislava@mfa.gov.al 
http://www.ambasadat.gov.al/slovakia 
Otváracie hodiny: pondelok – piatok 09.00 – 17.00

Štátny sviatok: 28. -29. november – Deň vlajky a Deň nezávislosti (1912)

 • Cestovné doklady

  Pri vstupe občanov Slovenskej republiky do Albánskej republiky sa v zmysle miestnej legislatívy vyžaduje platnosť cestovného dokladu (cestovný pas, prípadne občiansky preukaz) po predpokladanom ukončení pobytu v krajine minimálne 3 mesiace pred ukončením platnosti dokladu.

  Pri cestovaní maloletých detí do Albánskej republiky je nevyhnutný platný cestovný pas dieťaťa s platnosťou po predpokladanom ukončení pobytu v krajine minimálne 3 mesiace a pred ukončením platnosti dokladu. Pokiaľ maloleté dieťa cestuje s jedným z rodičov je potrebný súhlas druhého rodiča a pokiaľ cestuje v sprievode poverenej osoby je potrebný súhlas oboch rodičov. Podpisy rodičov musia byť notársky overené a súhlas rodičov musí byť v albánskom, poprípade v anglickom jazyku.

 • Víza

  Maximálna doba bezvízového pobytu v Albánsku pre občanov SR je 90 dní počas obdobia 180 dní. Toto obdobie sa začína počítať od prvého dňa prvého vstupu na územia Albánska.

  V Albánsku nie je zavedená povinnosť registrácie pobytu cudzincov.  Občania SR nie sú povinní uhradiť pri vstupe do Albánska žiadny vstupný poplatok.

  Občanom odporúčame, aby si na zastupiteľskom úrade navštevovaného štátu pred cestou vždy overili, či sa podmienky pre vstup a pobyt nezmenili.

 • Colné a devízové predpisy

  Pri vstupe do krajiny nie je predpísaná finančná hotovosť na pobyt. Platiť platobnými kartami je možné v obchodných centrách, väčších reštauráciách a obchodoch najmä v centre mesta. Problémy môžu nastať pri čerpaní PHM na benzínových staniciach, terminály nie sú vždy napojené na online systém. Pre pobyt mimo Tirany je výhodnejšie mať k dispozícii hotovosť, nakoľko sieť bankomatov nie je ešte tak rozšírená.

  Voľný dovoz tovaru: 200 ks cigariet, alebo 50 cigár alebo 250 g tabaku, 1 l liehoviny nad 22%2 l vínneho destilátu alebo nápojov, 2 l vína, 50 g parfumulekárske produkty a lieky len pre vlastnú potrebu, zbrane len s príslušným povolením.

  Zakázaný tovar – dovoz:omamné a psychotropné látky, drogyzbrane, výbušniny a strelivo, nože a smrtiace zbrane, mäsové výrobkyrastliny a rastlinné materiály, falzifikáty valút a miestnej meny, audiovizuálnych nosičovpornografický materiál, tovar a publikácie ohrozujúce verejný poriadok

  Obmedzenia na vývoz: drahé kovy, hodnotné starožitnosti, národné historické artefakty

WordPress Image Lightbox Plugin