🇦🇱 Albánsko

Albánsko leží na Balkánskom poloostrove a západ krajiny tvorí prímorské pobrežie na rozhraní Iónskeho a Jadranského mora. Na severe hraničí so Srbskom a Čiernou Horou, na juhu a juhovýchode s Gréckom a na východe s Macedónskom.

Južná časť Ablánska sa tradične nazýva Severný Epirus s veľkým vplyvom gréckej menšiny. Územie Albánska sa člení na 4 odlišné oblasti. Sever krajiny tvoria Albánske Alpy s najvyšším vrchom 2 694 metrov nad morom. Stredná vnútrozemská časť je hornatá s dvomi krasovými jazerami. Juhovýchodnú oblasť Albánska tvorí krasové územie povodia rieky Vjoses a poslednou oblasťou je pobrežná nížina, ktorá sa tiahne od juhu až po hranicu s Čiernou Horou.

Turizmus sa v Albánsku rozbieha prakticky od 90-tych rokov minulého storočia. Medzi zaujímavosti štátu patria starobylé pamiatky z kultúr Grékov aj Rimanov. Môžete tu obdivovať moslimské mešity aj ortodoxné kostolíky. Albánske hory a pohoria sú vynikajúce pre vysokohorskú turistiku a horolezectvo.

V Albánsku je sedem národných parkov, 24 prírodných rezervácií a približne 2000 prírodných pamiatok. Na štrkovo-piesočnatých plážach Albánskej riviéry postupne pribúdajú  turistické oblasti s luxusnými hotelmi.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Zastupiteľský úrad pre SR

Adresa: Podjavorinskej 4, 811 03 Bratislava, Slovenská republika
Tel.: (+421-2) 63 81 00 50
Fax: (+421-2) 54 41 35 25
[email protected] 
http://www.ambasadat.gov.al/slovakia 
Otváracie hodiny: pondelok – piatok 09.00 – 17.00

Štátny sviatok: 28. -29. november – Deň vlajky a Deň nezávislosti (1912)