Austrália a Oceánia

Ako som bol na návšteve u Hobitov na Novom Zélande

Autor:
/
29. júna 2018

Čo je vlastne Hobbiton a ako vznikol?

Keď sa povie Nový Zéland všetkým sa pravdepodobne vybaví jeho jedinečná príroda, ktorá hrala nemalú úlohu v slávnej trilógii Pána Prsteňov alebo Hobita. To vo svojom názve nesie aj najslávnejšie miesto Nového Zélandu práve z hľadiska týchto filmov.

Hobbiton, alebo slovensky Hobiton sa nachádza pri mestečku Matamata na Severnom ostrove Nového Zélandu v srdci oblasti Waikato. Aj pre mňa to patrilo k miestam, ktoré človek musí vidieť a určite by som si vyčítal opustiť tento ostrov bez jeho návštevy. Hobbiton sa nachádza na súkromnej ovčej farme menom Alexander o rozlohe 1250 akrov s výhľadom na Kaimaiské útesy.

Keď režisér hľadal miesto pre natáčanie práve tu našli najväčšiu podobnosť, ktorú autor opísal vo svojej knihe a tak Hobbiton našiel svoj domov. Bol vybudovaný práve kvôli natáčaniu Pána Prsteňov na rozlohe asi 12 akrov. Zahŕňal 39 hobitích dier a pri natáčaní a stavbe tejto kulisy boli zavedené prísne bezpečnosťou podmienky. Okolité oblasti zostali nedotknuté. Prehliadky tu začali v roku 2002. V roku 2009 sa tu štáb vrátil a pokračoval v nakrúcaní Hobbita. Po tomto filme za sebou zanechali krásny movie set. Tak ako ho vidíte vo filme, tak ho môžete vidieť dnes aj so 44 hobitími dierami. Ako bonus bola v roku 2012 otvorená aj krčmička The Green Dragon.

Ako to funguje?

Pre moju cestu do Stredozeme som sa rozhodol v mesiaci máji 2017, takže dosť dlho po sezóne v očakávaní nie tak veľkého návalu turistov. Opak bol však pravdou a je teda úplne jedno, kedy sa tu vydáte. Ak chcete navštíviť toto slávne miesto je dobré si to vopred rezervovať na internetových stránkach. Vstupné je 79 $ za osobu. Táto možnosť je najbežnejšou, ale v ponuke je taktiež zájazd z Rotorua odkiaľ sa cena aj s dopravou pohybuje okolo 114 $. Môžete si dokonca objednať aj súkromnú prehliadku, ktorej tiež ale zodpovedá cena. Tá je aj tak predražená, ale určite sa jedná o jednu z najnavštevovanejších atrakcií Nového Zélandu. Ročne priláka tisícky turistov z celého sveta a stáva sa tak zážitkom na celý život.

Veľká Hobbiton tour môže začať

Vzhľadom k tomu, že Hobbiton sa nachádza na súkromnom pozemku, z parkoviska Vás hromadne odvezie autobus aj so sprievodcom. Cieľom je teda minimalizovať počet idúcich dopravných prostriedkov do,, dedinky “. Je vhodné byť na mieste o pár desiatok minút vopred kvôli davom turistov a prevzatiu Vašich lístkov. Táto expedícia do filmového zákulisia trvá cca 2 hodiny aj s 10 minút trvajúcou jazdou v autobuse.

Pri tejto tour sa dozviete veľa informácií z natáčania a to určite poteší predovšetkým nadšených fanúšikov tohto filmu. Nevýhodou je, že po celú dobu sa musíte držať svojej skupiny a ja som preto až tak nevenoval dostatočnú pozornosť rozprávaniu sprievodcu. Dôležitejšie pre mňa bolo snažiť sa urobiť čo najviac pekných fotiek bez ľudí alebo zaobstarať zábery do videa, na ktoré sa môžete tešiť čoskoro.

Na každom niečím významnom mieste sa sprievodca zastavuje, aby poreferoval nejaké tie zaujímavosti z nakrúcania a vysvetľuje ako vlastne vzniklo čaro filmu. Za vašou skupinou sa rútia už dalšie, takže sa naozaj dbá na časový harmonogram. Do žiadnej z hobitích dier nie je prístup. Len u niektorých sú pootvorené dvierka, nakuknúť tak môžete, ale je to skôr naaranžované na fotku. Mne sa to podarilo iba vďaka licencii fotografa od  National Geographic s ktorým spolupracujem. Tak aj Vy budete mať možnosť nahliadnuť aj do útrob známych hobitích dier.

Uprostred Hobbitonu sa rozprestiera rybníček, kde sa odohrávali niektoré scény. Všetko je tu krásne naaranžované a aj tie najmenšie detaily sú skvele premyslené. Umelé tekvice, visiace prádlo na šnúre, vysadené kvety alebo stolčeky s jedlom. Krásne chodníčky s drevenými mostíkmi pridávajú tiež na rozprávkovej dokonalosti. Na mini lúke, kde vo filme prebiehali oslavy sú stále k videniu ozdobné zástavky a lampióny. Môžete si tu vyskúšať chôdzu na chodúľoch alebo vrhanie podkovy.

Záverom prehliadky je nie dlho sprístupnená a svetoznáma krčmička The Green Dragon, v ktorej sa môžete občerstviť špeciálne vareným pivom alebo nealkoholickým Ciderom a nasávať pri krbe filmovú atmosféru aspoň na pár chvíľ. Do tejto krčmičky vedie cesta už len cez kamenný mohutný most okolo nádherného mlyna. Aj cez svoju komerciu sa výlet do Stredozeme pre mňa stal jedným z najsilnejších zážitkov z Nového Zélandu.


Kompletná fotogaléria:

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek