Austrália a Oceánia

Nový Zéland – zažite Stredozem na vlastnej koži

Autor:
/
1. decembra 2018

Prečo tam letieť?

Dôvod je jednoduchý – krásna príroda. Krajina je veľkým lákadlom pre všetkých, ktorí majú radi hory, pláže, turistiku, adrenalínové športy a dobrodružstvo, alebo sú napríklad fanúšikmi trilógie Pán Prsteňov a chcú filmovú scenériu vidieť na vlastné oči. Turizmus je jedným z hlavných príjmov krajiny. Všetko je preto prispôsobené tomu, aby si cestovatelia odnášali čo najväčší zážitok.

Jazero Wakatipu

Nový Zéland sa rozkladá na 33 ostrovoch, z ktorých najväčšie sú Severný ostrov (Te Ika-a-Maui), na ktorom žijú 2/3 celkovej populácie, a Južný ostrov (Te Waipounamu), z veľkej časti pokrytý pohorím. Na ich precestovanie je dobré vyhradiť si minimálne mesiac. Ak máte času menej, potom je ideálne zamerať sa na cestovanie po jednom z nich. V prípade, že vás čas neťaží a chcete objavovať menej známe miesta, vyrazte na tretí najväčší ostrov Nového Zélandu, Stewart Island.

Ako sa na Zéland dostať

Pre krásu sa musí niečo obetovať. Čaká vás číhanie na lacné letenky a zdanlivo nekonečný let, oboje však stojí za to! Letenky z Prahy do Aucklandu sa pohybujú od 1000 do 1300 eur v závislosti na sezóne. Je dobré kúpiť ich s aspoň dvojmesačným predstihom a preskúmať odlety aj z ďalších európskych miest (Londýn, Amsterdam, napodiv i Ženeva). Na vyhľadávanie leteniek odporúčam portál eDreams.com alebo China Airlines, ktoré ponúka letenky z Nemecka na Nový Zéland zhruba za 1000 eur.

Najkomfortnejšie spojenie z Prahy do Aucklandu s jediným prestupom v Soule zoženiete s Korean Air, spiatočná letenka stojí okolo 1300 eur, prípadne s Emirates s prestupom v Dubaji väčšinou za cenu okolo 1350 eur. Z Londýna môžete (s prestupom v Los Angeles) letieť aj s Air New Zealand, jednou z najlepších aeroliniek sveta. V rebríčku AirlineRatings.com dokonca už tretíkrát v rade obsadila 1. miesto. Ceny pritom zostávajú celkom priaznivé.

Pretože poletíte cez pol sveta, nie je od veci cestu si rozpoliť a z dlhého letu vyťažiť čo najviac napríklad tým, že si urobíte výlet v nejakej ázijskej destinácii alebo v Austrálii.

Vďaka letom Air Asia sa dá dnes až na Zéland dostať aj s lowcostovými dopravcami a cena môže byť niekedy aj 2x nižšia ako s klasickými aerolinkami, hlavne u jednosmerných leteniek. Skúste napájať letmi Norwegian a Eurowings s letmi ázijských a austrálskych lowcostov. Pridávame konkrétny príklad AirAsia z Kuala Lumpur do Aucklandu. V novembri 2016 jedným smerom za 200 €. Do KL sa s trochou šťastia dostanete za 300, spiatočné letenky za cenu okolo 450 eur sú potom úplne bežné.

Kedy tam letieť?

Keďže Nový Zéland leží na južnej pologuli, teplotné hodnoty klesajú, čím viac cestujete na juh. Hlavnou sezónou pre cestovanie je leto, ktoré začína na konci novembra, vrcholí v období Vianoc a končí na prelome februára a marca. Sezóna letných športov je na vrchole, krajina dostane najviac slnečného svitu, miestni ľudia trávia čas na plážach alebo pri barbeque. Pri plážach kvitnú národné stromy pohutukawa, ktorým sa tiež hovorí “novozélandský vianočný stromček”. Ani v období jari (september-november) alebo jesene (marec-máj) neoľutujete, hoci je potrebné počítať s viacerými zrážkami a chladnejšími nocami. V období zimy (jún-august) veľa spolucestovateľov nestretnete a je nutné pripraviť sa na denné teploty okolo 10 stupňov, avšak ubytovanie aj ďalšie služby sú lacnejšie. Na druhej strane tou dobou začína hlavná sezóna v horských oblastiach Južného ostrova. Južné Alpy sú pokryté snehom a mesto Queenstown zaplavia milovníci zimných športov.

Potrebujem vízum?

Ak je hlavným účelom vašej návštevy cestovanie alebo krátkodobé štúdium, ktoré nepresiahne 3 mesiace, je vstup na Nový Zéland bezvízový – za predpokladu, že po prílete doložíte spiatočnú letenku a cestovný pas platný ešte minimálne ďalšie 3 mesiace po opustení krajiny. Pre vstup nie je predpísané žiadne očkovanie a všeobecná prihlasovacia povinnosť neexistuje. Občas je vyžadované predloženie plánovanej adresy pobytu a dostatočných finančných prostriedkov (výpis z účtu alebo hotovosť minimálne 1000 NZD na každý mesiac pobytu).

Pre pobyty spojené so štúdiom či zárobkovou činnosťou a pre pobyty dlhšie ako 3 mesiace je nutné si zabezpečiť príslušné vízum: študentské (ak je štúdium dlhšie ako 3 mesiace), turistické (pobyt nad 3 mesiace; je možné dojednať až na mieste), working holiday vízum (pre záujemcov od 18 do 35 rokov, ročne obmedzený počet miest na 1200, otvára sa každý rok v marci) alebo pracovné vízum (na základe pracovnej ponuky od novozélandského zamestnávateľa).

Ceny

Oficiálnou menou je novozélandský dolár (1 NZD = 0.60 eura). Ceny základných potravín sú približne dvakrát vyššie ako na Slovensku. Drahé je hlavne ovocie, zelenina, tiež syry a alkohol. Pre najlacnejšie nákupy je dobré využiť supermarket Pak’nSave, prípadne Countdown alebo New World. Ak chcete urobiť len malý nákup v meste, poslúži samoobsluha Four Square. Pre najnutnejšie nákupy možno využiť večierky (tzv. Dairy), ale počítajte s prehnanými cenami.

  • Cena ubytovania: 25-35 NZD na noc v zdieľaných izbách v hosteli
  • Ceny jedál vo fastfoodoch sa pohybujú medzi 12-15 NZD, jedla v reštauráciách a lepších reťazcoch vychádzajú minimálne na 25 NZD
  • Cena lokálnej dopravy: cena za lístok na MHD je od 2 do 9 NZD v závislosti na zónach
  • Vstupy do pamiatok: do všetkých národných parkov, ktoré sú vlastnené vládou, môžete úplne zadarmo

Ako sa pohybovať po ostrovoch?

Najlepším spôsobom, ako vidieť čo najviac za minimum peňazí, je požičať si auto (ideálne obytnú dodávku, tzv. Campervan). Požičovní existuje naozaj veľa a ponúkajú základné obyčajné autá i štýlové pokreslené karavany. Ceny sa veľmi líšia. Za základné auto zaplatíte zhruba 30 NZD na deň, za campervan pokojne aj viac ako dvojnásobok, avšak auto je plne vybavené (vrátane variča, chladničky a plynovej bomby). V požičovnom väčšinou býva zahrnuté základné poistenie so spoluúčasťou 1500 NZD, o tom sa ale radšej uistite. Požičovne často zablokujú veľkú časť peňazí z vášho účtu na prípadné hradenie škody, s čím je potrebné počítať. Za liter benzínu miniete zhruba 2 a za naftu 1,3 NZD.

Campervan

Ak budete zostávať na Zélande dlhšiu dobu, najlepšou možnosťou je auto si zakúpiť. Výhodou je, že na konci pobytu auto opäť predáte, v hlavnej sezóne pomerne rýchlo a eventuálne aj za rovnakú cenu, za akú ste auto kúpili. Kúpiť auto na Novom Zélande je možné napríklad na portáli Trade Me, cez inzerát priamo od vlastníka, alebo na tzv. Car bazáre (napr. preslávený Greenlane v Aucklande predáva stovky ojazdených áut).

Všetky pokuty sú vedené k autu, nie k vodičovi, takže odporúčam auto overiť (na webe MotorWeb získate za 30 NZD výpis). Prevod auta z predajcu na kupujúceho je jednoduchý, vykonáva sa na pošte vyplnením formulára za 10 NZD. Nie je potreba vytvárať kúpnu zmluvu, ale určite nie je na škodu nechať si predávajúcim podpísať nejaké potvrdenie. Nevyhnutné je registrovať auto na pošte (70 NZD) a kontrolovať, či sa neblíži expirácia registrácie (pomocou bielej kartičky za predným sklom). Technická kontrola (warrant of fitness) sa vykonáva raz za 6 mesiacov u starých áut, raz do roka u novších a vyjde zhruba na 40 NZD.

Na Novom Zélande je povinné poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú spôsobíte. Havarijné poistenie povinné nie je, ale dohodnite ho, pretože akonáhle niekoho nabúrate, zaplatíte celú škodu. To najlacnejšie vás vyjde zhruba na 200 NZD. Pre všetky druhy poistenia je dobré obrátiť sa napr. na poisťovňu AA, kde vám poradia s potrebnými poistkami a za zhruba 70 NZD si môžete zakúpiť ročné členstvo v AA klube, ktoré prináša zľavy u zmluvných servisov, predovšetkým ale 24hodinový servis (keby sa vám na aute čokoľvek pokazilo, vrátane toho, že dôjde benzín, AA nájde najbližší servis, ktorý príde a závadu odstráni – to všetko šesťkrát za rok úplne zadarmo).

K riadeniu auta potrebujete medzinárodný vodičský preukaz (spoločne s európskym). Vybavte si ho pred cestou za 6,50 eura ešte na Slovensku v mieste trvalého pobytu. Má platnosť 1 rok od dátumu vydania.

S výnimkou Aucklandu nie je prevádzka na Zélande príliš hustá, ale jazdí sa tu na ľavej strane, takže cudzinci musí byť opatrní. Cestu často prekračujú stáda rôznych zvierat. Odporúčam dávať pozor na jednosmerné mosty. Tento typ mostov nájdete po celej krajine a musíte pred nimi spomaliť, prípadne dať prednosť. Novozélanďania nie sú zvyknutí na veľkú premávku ani na dopravné zápchy. Existuje nepísané pravidlo pustiť v ceste toho, kto ide za vami, ak sa zdá byť rýchlejší a vy ho brzdíte. Väčšinu autonehôd tu turisti spôsobujú nielen pre jazdu v ľavom pruhu, ale aj preto, že sa za jazdy kochajú prírodou a zastavujú v zákrutách kvôli fotografovaniu. Na také prestávky slúžia tzv. Lookout points, ktorých je všade veľa a každoročne pribúdajú nové.

Okrem toho, že pri cestovaní autom ste pánom svojho času, ušetríte tiež podstatnú časť peňazí za ubytovanie a každý deň môžete nocovať v inej lokalite.

Verejná doprava

Ak z nejakého dôvodu nechcete používať automobil, ďalším variantom sú autobusy. Na dlhých trasách po Novom Zélande operuje InterCity. Jazdí medzi všetkými väčšími mestami väčšinou raz – dvakrát denne. Napr. cesta z Aucklandu do Rotorua (240 km) stojí okolo 35 NZD. Ak vlastníte študentskú kartičku ISIC alebo ste členom združenia backpackerov YHA alebo BBH, je možné využiť zľavnené cestovné v rôznych ponukách. Ak budete autobusy používať k presunom veľmi často, je výhodné zakúpiť tzv. Bus pass na 3 až 20 dní, vďaka ktorému môžete ušetriť až štvrtinu výdavkov na dopravu. Na diaľkové autobusy je spoľahnutie (okrem drobných meškaní), čo sa nedá povedať o miestnych autobusoch obsluhujúcich kratšie vzdialenosti – tie jazdia veľmi nepravidelne a chýba im pevné označenie zastávok.

Autobus InterCity

Ak vám nevyhovuje ani jedna z možností, nie nadarmo býva Nový Zéland prezývaný rajom stopárov. V hlavnej sezóne môže byť stopovanie rýchlejší variant než jazda autobusmi. Väčšiu šancu na zvezenie máte, ak ste sami, alebo maximálne vo dvojici. Samozrejme je to o šťastí, ale na tradičných trasách stopárom zastavujú vodiči behom hodiny, takže ak máte chuť na viac dobrodružstva a zoznámenie sa s novými ľuďmi, alebo vás obmedzuje prísnejší rozpočet, je tento spôsob ideálny.

Nový Zéland nie je krajinou vlakov ako trebárs Švajčiarsko, ale ak si jazdu vlakom naozaj chcete zažiť, kúpte si lístok na tzv. Tranzalpine. Táto trasa medzi mestami Christchurch a Greymouth patrí medzi desať najkrajších na svete.

Nevyhnutnou položkou rozpočtu je prejazd zo Severného na Južný ostrov. Jediným spôsobom, ako tu môžete prepraviť auto, je trajekt cez Cookov prieliv. Službu poskytujú dve spoločnosti – InterIslander a Bluebridge. Cena za jednosmernú štvorhodinovú cestu trajektom sa pohybuje okolo 65 NZD za osobu a minimálne 70 NZD za automobil (120 NZD za väčšiu dodávku). V hlavnej sezóne je výhodné kúpiť lístky niekoľko dní dopredu. Plavte sa pokiaľ možno počas dňa, aby vám neunikla nádherná scenéria fjordov Marlborough Sounds.

My Car Your Rental je web, kde miestni ľudia zdieľajú svoje automobily, preto je služba relatívne lacná. Ponúka možnosť požičania Camper Vanu, Tesly alebo osobného auta na nákup, k pláži či na cestovanie po Novom Zélande.

Ochutnajte Nový Zéland

Novozélandská kuchyňa kombinuje tradičné maorské prvky so surovinami európskych kolonizátorov. Zahŕňa tiež prvky ázijských pokrmov a indická, thajská či japonská kuchyňa sa teší veľkej obľube. Miestni ľudia si potrpia na mäso (najmä jahňacie), preto je tu barbecue takmer na dennom poriadku. Na tanieri nechýba ani množstvo zeleniny a krajina je rajom pre milovníkov morských plodov, predovšetkým homárov, langúst a mušlí, ktoré sú tu považované za delikatesu. Významnú časť jedálnička tvorí pizza a najnavštevovanejším reťazcom, ktorý sa stal symbolom pre tento pokrm, je Hell Pizza.

Hangi

Jedná sa o tradičnú maorskú metódu pečenia a pravdepodobne najznámejší miestnu špecialitu. V zemi sa vyhĺbi diera, v nej sa založí oheň a rozpália kamene. Na tie sa potom položí košík so zmesou jahňacieho alebo hovädzieho mäsa, najrôznejšej zeleniny a sladkých zemiakov, všetko zabalené do alobalu. Zakopané jedlo sa niekoľko hodín dusí. V priebehu pečenia prebieha oslava či stretnutie, ktorého vyvrcholením je práve pripravené hangi so svojou charakteristickou chuťou.

Hangi

Hangi

Fish’n’chips

Za týmto názvom sa pôvodne skrývala vyprážaná ryba v cestíčku (či strúhanke) s hranolkami, všetko zabalené do novinového papiera. Neskôr z tohto jedla vznikol názov pre fast foody, v ktorých okrem ryby s hranolčekmi zoženiete tiež hamburgery či tradičné porndogs. Ide o veľmi častý a lacný spôsob, ako sa poriadne najesť.

Kumara

je niečo ako náš sladký zemiak (Batáty). Kumary sú nerozlučnou prílohou takmer všetkých hlavných pokrmov.

Mäsový koláč

Keď vám na Zélande niekto povie, že si ide dať koláč, s najväčšou pravdepodobnosťou nemá na mysli sladkú variantu, ktorú poznáme u nás. Jedným z najobľúbenejších dobrôt predávaných v každej pekárni za pár dolárov je mäsový koláč, ktorého existuje veľa druhov. Tieto koláče sú lacné, chutné a skvele zasýtia. Jedná sa o cestíčko plnené napríklad hovädziou sekanou, syrom alebo zemiakmi.

Dezerty

Najčastejším múčnikom je Pavlova, o ktorého pôvod sa “Kiwis” (teda Zélanďania … vysvetlím za chvíľu) hádajú s Austrálčanmi. Je to torta pečená z bielkového snehu, zdobená šľahačkou a národným ovocím kiwi.

Ďalšou častou sladkostí sú napríklad ananásové kúsky v čokoláde alebo zmrzlina, ktorú miestni milujú vo všetkých druhoch, avšak najobľúbenejšia je tradičná Hokey Pokey (čo je v podstate vanilková zmrzlina s karamelovými kúskami).

Jednou zo sladkých špecialít (a tiež častých suvenírov, ktoré si turisti z krajiny odvážajú) je tzv. med Manuka. Pochádza od včiel, ktoré zbierajú peľ iba z manukových kvetov.

Víno

Preslávené, najlepšie a najznámejšie pochádza z vinárskej oblasti Marlborough na severovýchodnom okraji Južného ostrova. Tento región produkuje takmer 2/3 vín celej krajiny a je domovom vyhláseného Sauvignon blanc.

Kde bývať

Najlacnejšou možnosťou je prespávať v obytnom aute. Môžete zastaviť a nocovať kdekoľvek, kde to nie je zakázané (väčšinou značkami “no camping”), pričom veľmi často je toto pravidlo navyše obmedzené značkou “self contained” (musíte mať na palube záchod).

Ak nemáte záchod, kúpte prenosné WC v obchodoch s vybavením pre kempovanie, alebo nocujte v kempoch, ktorých je všade dostatok. Môžete využiť vládne kempy DOC (Department of Conservation), ktoré sú základné (zadarmo, alebo s tečúcou vodou za 6 NZD), ďalej so sprchou (9 NZD), so sprchou a výhľadom (12 NZD), alebo plne vybavené aj s kuchyňou (až 20 NZD). Okrem toho ešte existujú súkromné kempy alebo holiday parks, ktoré majú väčšinou základné vybavenie ako záchod a sprchu a stoja okolo 16 NZD. Môžete naraziť aj na naozaj luxusné kempingy s teplou vodou a vírivkou alebo bazénom, ktorých cena sa pohybuje okolo 28 NZD. V kempoch je možné prespať v aute či v stanoch, alebo si prenajať chatku.

Ďalšie najlacnejšie možností prenocovania sú hostely, tzv. Backpackers, kde za noc v zdieľaných izbách zaplatíte okolo 25-35 NZD. (Existujú rôzne združenia backpackerov, ako je BBH a YHA, u ktorých zakúpite kartičku za cca 45 NZD na rok a máte v nimi podporovaných backpackeroch nárok na zľavu.)

Ubytovanie v hoteloch alebo rezortoch na Novom Zélande nie je lacné (min. 80 NZD) a nie je ani všade dostupné. Pomerne rozšíreným spôsobom ubytovania sú tzv. Bed and breakfast, alebo zadarmo pobyt na farmách, ktorý často využívajú mladí ľudia výmenou za prácu (napr. Cez WWOOF, Workaway alebo HelpX). Stále častejším sa v blízkosti miest stáva Airbnb, napr. v Queenstown takto môžete nájsť nocľah lacnejšie ako v hoteli, navyše s neuveriteľným výhľadom.

Tipy ohľadom chorôb a hygieny

Na Novom Zélande nie je potreba obávať sa neobvyklých chorôb a nie je ani požadované žiadne očkovanie. V niektorých oblastiach sú aj letné noci pomerne chladné, takže je určite dobré pribaliť do lekárničky bežné lieky na prechladnutie alebo chrípku. Najčastejším dôvodom návštev u lekára sú rôzne úrazy, ku ktorým dochádza pri turistike a športovaní (choďte teda iba po vyznačených trasách, najmä v oblastiach sopečného pôvodu). Výdavky na doktorov môžu dosť nepriaznivo ovplyvniť váš rozpočet, takže myslite na dobré cestovné poistenie. V letných mesiacoch vám môžu pobyt znepríjemniť komáre a hlavne mušky (sandflies), takže investujte do dobrého repelentu, ktorý na Zélande zoženiete v každej drogérii alebo lekárni, a vybavte svoje auto komármi odpudzujúcou vôňou. Ozónová vrstva nad Novým Zélandom a Austráliou je podstatne slabšia. Majte na pamäti ochranu kože, aj keď je pod mrakom a chladnejšie.

Bezpečnosť

Zéland je civilizovanou a bezpečnou krajinou. Samozrejme aj tu hrozia drobné krádeže a v niektorých menej turistických miestach je dobré premýšľať o tom, kde parkujete a čo nechávate v aute (doklady berte so sebou, aj keď idete len na polhodinovú prechádzku). Rovnako ako inde nájdete aj v Aucklande “horšie štvrte” (na juhu mesta, napr. Maunrewa, Papatoetoe, Otara), v ktorých narazíte na rôzne pouličné gangy. Návšteva týchto štvrtí je zaujímavá, pretože uvidíte tú druhú stranu života na Novom Zélande, ale nie je dobré vydávať sa do nich s foťákom okolo krku a peňaženkou v ruke.

Náboženstvo, zvyky, tradície

Viac ako polovica Novozélanďanov sa hlási ku kresťanstvu a nedeľná návšteva kostola je tu pomerne častá. Veľký význam má rodina, ktorá je väčšinou veľmi početná a výnimkou nie sú ani rodiny so štyrmi alebo piatimi deťmi.

Najdôležitejším sviatkom v roku sú Vianoce. Rodiny ich oslavujú väčšinou spoločne pobytom v letných chatkách na plážach. Pokiaľ chcete mať pláž len pre seba, vyhnite sa obdobiu začiatku nového roka, kedy Zéland najviac ožíva.

Cez letné mesiace sú na programe festivaly všetkého druhu a táto sezóna najrôznejších akcií vrcholí februárom, kedy sa koná napríklad vyhlásený vinársky festival v Marlborough. Tou dobou prichádzajú do oblasti mesta Queenstown návaly turistov z Číny, aby tu oslávili čínsky nový rok.

Dôležitým dátumom je 6. február (tzv. Waitangi Day), kedy bola v roku 1840 vo Waitangi podpísaná zmluva medzi britskými kolonistami a maorskými náčelníkmi. Najväčšie oslavy prebiehajú na severe krajiny v Bay of Islands, ale aj zvyšok krajiny oslavuje štátny sviatok najrôznejšími kultúrnymi predstaveniami.

Ľudia Nového Zélandu

Hoci má Zéland rozlohu zhruba ako štyri Slovenské republiky, je domovom len 4 miliónov ľudí. Tým sa podľa národného zvieraťa prezýva “Kiwis” a všeobecne sú veľmi milí, ústretoví a usmievaví. Nemajú radi konflikty a neradi sa púšťajú do vážnejších diskusií. Budú s vami nadšene hovoriť o ich národnom športe ragby a o zbožňovanie tímu All Blacks.

Ich angličtina môže byť pre turistov trochu orieškom – výslovnosťou i špecifickými slovíčkami. Medzi tie najtypickejšie patria napr. bach (dom na pláži), cheers (ďakujem), dodgy (divný, podozrivý), jandals (žabky), chilly bin (chladnička do auta), togs (plavky), suss (vyriešiť), mean ( zlý, ale aj skvelý alebo hustý), heaps (veľa), chur (super) a predovšetkým ich typické sweet as (v pohode, fajn), ktoré budete počuť niekoľkokrát denne.

Pôvodný obyvatelia, tzv. Maurovia, pomenovali krajinu Aotearoa, teda Krajina dlhého bieleho mraku. V súčasnosti ich na Zélande žije okolo 400 000, a hoci sú úplne integrovaní do spoločnosti, uchovávajú si svoju autentickú kultúru. Na Mauroch si na prvý pohľad všimnete charakteristické tetovanie, odlišné pre každý kmeň. Jedným z veľmi známych rituálov je vojnový tanec haka, ktorý slúžil na zastrašenie nepriateľov. Prevzali ho tiež tamojší hráči ragby, ktorí haku tancujú pred zápasmi. Nahliadnuť do maorskej kultúry môžete návštevou niektorého z ich tradičných miest marae. Ak budete mať šťastie, budete privítaní podaním ruky a tzv. hongi, dotýkaním sa nosa o nos.

Maurská kultúra je zakorenená predovšetkým na Severnom ostrove, kde si väčšina miest uchovala svoj pôvodný názov, napr. Whangarei, Whangamata či Whitianga. Ak budete hľadať trasu do niektorých z týchto miest, vedzte, že spojenie písmen Wh sa vyslovuje ako F. Tiež maurské slová majú svoje miesto v súčasnom jazyku Novozélanďanov a medzi tie najčastejšie patria kia ora (ahoj, dobrý deň), tu meke (super ), haere mai (vitajte) a whare (domov).

Ak sa budete chcieť o Novozélanďanoch a súčasných Mauroch dozvedieť viac, alebo vás život miestnych jednoducho zaujíma, odporúčam pozrieť sa na najznámejšie novozélandské filmy Once Were Warriors, The Boy, Hunt for the wilderpeople alebo Whale Rider.

Zverstvo

Krajina je výnimočná svojou nedotknutosťou a vďaka tomu tu môžete vidieť veľa zvierat v ich prirodzenom prostredí. Vody obmývajúce Zéland sú domovom veľkého počtu veľrýb (vrátane modrých veľrýb, najväčších na svete), kosatiek, delfínov, tučniakov, tuleňov a uškatcov. Na tunajších ostrovoch prežíva jeden z najvzácnejších papagájov Kakapo soví a rôzne druhy albatrosov.

Národný vták Kiwi

Národný vták Kiwi

Národným zvieraťom je ikonický vták kiwi, ktorého však uvidíte skôr na značkách pozdĺž cesty než živého. Nie je to žiadny krásavec (veľký ako sliepka, má dlhý zobák a hnedé perie, chýba mu chvost aj krídla), avšak Novozélanďania na neho nedajú dopustiť. Jeho prirodzeným prostredím je vlhký dažďový les. Cez deň sa schováva v dierach pod vegetáciou a na lov vychádza v noci. Je už takmer vyhynutý, takže ak ho chcete vidieť, navštívte tzv. kiwi house alebo inú zoologickú rezerváciu. Zahliadnuť tohto nočného živočícha vo dne je takmer nemožné.

Najčastejšie na cestách stretnete ovce, ktoré sa postupom času stali istým symbolom Nového Zélandu, žije ich tu okolo 30 miliónov. Môžete navštíviť farmu a o chove oviec sa dozvedieť viac, prípadne zhliadnuť tzv. Sheep show, kedy vás farmár oboznámi s rôznymi plemenami oviec a historkami z farmy. Takáto show stojí okolo 30 NZD (vyhlásená je napr. Agrodome neďaleko mesta Rotorua) a ja som sa pri holení oviec a dojení kráv naozaj nasmial. Jedným z najčastejších suvenírov, ktoré si turisti privážajú z Nového Zélandu, sú rôzne výrobky z kvalitnej vlny z oviec Merino.

Na Zélande nežijú takmer žiadne jedovatá zvieratá, cestovania sa nemusia báť tí, ktorí nemajú radi hady, pavúky a podobné zvieratká. Vzácnou výnimkou je len druh jedovatého pavúka, ktorý sa však vyskytuje veľmi riedko.

Bridal Veil Falls

Čo by ste ešte mali vedieť na záver?

  • Po celej krajine sa používajú rovnaké trojkolíkovej zástrčky. Adaptér je možné kúpiť aj po prílete napr. V informačných centrách alebo v reťazci spoločnosti Warehouse.
  • V naprostej väčšine prípadov sú verejné záchody zadarmo a dobre udržiavané. V blízkosti niektorých pláží je tiež možné nájsť vybavené kabínky so sprchami.
  • Platenie kartou nie je v mestách a civilizovanejších oblastiach žiadny problém. V supermarketoch, hoteloch alebo na benzínových pumpách je to samozrejmosťou. Pamätajte ale, že na odľahlých miestach je stále bežná platba v hotovosti a bankomaty nájdete len zriedka, alebo za vysoký poplatok.
  • Dávať prepitné nie je zvykom, nikto ho neberie za samozrejmosť a je úplne na vašom uvážení, či nejaké dáte. Miestni dávajú prepitné iba za veľmi nadštandardné služby a na niektorých miestach sú čašníci skôr prekvapení, prečo im dávate peniaze navyše.

Nezabudnite nás sledovať. Už o pár dní prinesieme pokračovanie pod názvom: Osobné tipy, kam sa pozrieť na Novom Zélande.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek