Ázia

10 možností, ako lacno spoznať Dubaj

Autor:
/
29. novembra 2018

Trocha miestnych znalostí vám totiž v Dubaji sprístupní hŕbu lacných zážitkov. Mnohé z nich môžete nájsť na oboch brehoch zálivu Creek – vo štvrtiach Bur Dubai a Deira, kde bol založený pôvodný malý obchodný prístav Dubaj.

Gurmánske jedlo takmer zadarmo

Dubaj ako taviaci kotol svetových kultúr je miestom, kde je možné nájsť každú kuchyňu sveta aj s ich lacnými verziami – ak viete, kde ich hľadať. Reštaurácia Ravi vo štvrti Al Satwa je miestna legenda, kde podávajú obrovské misy pakistanského karí a chlieb nán obrovských rozmerov za ceny od 30 do 40 AED. Na tradičné pouličné jedlo, ako je šavarma (kuracia kapsa s tahini), si zájdite do podniku Zaroob či Zaatar Z Weit, kde pripravujú lacná a vynikajúce jedlá.

Cestujte za menej než 11 AED

Zabudnite na taxíky a a namiesto toho sa držte metra. Dubajské metro bez vodiča ponúka verejnú dopravu, ktorá patrí medzi najlacnejšie vo svete. Kúpte si kartu Nol a dobite si ju, cestovné stojí od 1,8 AED za kratšiu jazdu po 5,8 AED za dlhšiu cestu (metro nie je v prevádzke v piatok ráno a po polnoci). Môžete tiež prestúpiť do kategórie VIP a cestovať triedou Gold Class, v ktorej je bezplatné Wi-Fi. Je to predsa len Dubaj.

Na bicykli

V Dubaji nedávno investovali do niekoľkých projektov prenájmov kolies. Na bulvári Sheikh Mohammed bin Zayed, ktorý vedie okolo hotela Burj Khalifa a nákupného centra Dubai Mall, či na promenáde Dubai Marina si môžete prenajať kvalitné bicykle za 15 AED za 30 minút. Dubaj sa v niekoľkých posledných rokoch stáva mestom stále priateľskejším k chodcom, s mnohými novými kaviarňami a reštauráciami, ktoré vyrastajú na predtým pustých uliciach. Zo sedadla si môžete užiť jedny z najlepších výhľadov na mesto, na nočný Dubai Marina so svetlami neónov či na závratne vysokú budovu Burj Khalifa.

Drinky v Dubaji letia

Neslávne preslávené drahé dubajskej bary hodia smädnému cestovateľmi jednu či dve kostičky v podobe večerov pre ženy či muža organizovaných každý týždeň, kde sú niektoré nápoje zdarma. Takmer každý bar v meste organizuje večery iba pre ženy (často v utorok alebo v stredu); večery pre mužov sú vzácnejšie, ale tiež existujú. Pre výhľad na Dubai Marina a na pláž skúste v nedeľu bar Maya v hoteli Le Royal Meridien, ak chcete zažiť rušný večer pre ženy, skúste v stredu pravidelne sa opakujúce podujatie v obľúbenom podniku Left Bank v centre.

Nákupy v starom štýle

Nákupné centrum Dubai Mall je síce najväčšie na svete, ale je dosť drahé. Vydajte sa k zálivu Creek a na tradičnom súku nakupujte ako pred sto rokmi. Vo štvrti Deira si môžete kúpiť zlato, kadidlo a koreniny, ako je šafran a škorica, zatiaľ čo vo štvrti Bur Dubai si môžete vybrať pašmínu a sandále v arabskom štýle. Nezabudnite tvrdo zjednávať. Na druhú stranu zálivu Creek vás za 1 AED prevezie abra, malá arabská loď.

Prezrite si mešitu zvnútra

Mešita Jumeirah je najväčšou v meste. Každý deň (okrem piatku) sa v nej o 10. hodine organizujú bezplatné prehliadky, ktoré organizuje Centrum šejka Mohammeda pre kultúrne porozumenie (Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding). Prehliadka trvá 75 minút a návštevníci sú priam nabádaní, aby sa spýtali na čokoľvek, čo chcú vedieť o islame a kultúre Emirátov. Blízko je niekoľko krásnych kaviarní. Na prehliadku mešity sa požaduje vhodné oblečenie, ktoré zakrýva kolená a ramená.

Plážový život

V Dubaji je viac ako 40 km pobrežia so zlatým pieskom, ale väčšinu pláží zabrali päťhviezdičkové hotely, ktoré si za vstup účtujú vysoké denné poplatky. Jumeirah Beach Park je rodinný verejný park s plavčíkmi a plážou s lehátkami, slnečníkmi a jazdiacimi predajcami zmrzliny a sú tu tiež tienisté, trávnaté plochy, fotogenické palmy a malé predajne rýchleho občerstvenia. Vstup je len 5 AED za osobu.

Pohoda v parku

Bude vám odpustené, ak ste si mysleli, že Dubaj sú len mrakodrapy a šesťprúdové diaľnice. Naproti štvrti Business Bay sa rozkladá park Al Safa, vybudovaný v čase, keď odtiaľto boli vidieť iba dvojpodlažné vily. V tomto upravenom parku je veľa miest na grilovanie a každý víkend sa sem sťahujú rodiny s celou svojou kuchyňou. Vstupné stojí 3 AED a v parku sa každý týždeň koná tiež blší trh. Navyše je tu The Archive, komunitné centrum s reštauráciou, ktorá propaguje kultúru Stredného východu.

Doprajte si modernú kultúru

Áno, Dubaj ponúka oveľa viac než len nakupovanie! Mesto je centrom umelcov Stredného východu, ktorí tvoria v mnohých oblastiach. Vyhranenejšie galérie nájdete na ulici Al Serkal Avenue v štvrti Al Quoz, čo je slepá ulica kreativity uprostred priemyselnej zóny. Klasickejšie výstavy organizuje medzinárodné finančné centrum v Dubaji (DIFC) s niekoľkými galériami a bezplatnými umeleckými večermi každý mesiac, na ktorých sa stretávajú módni obyvatelia mesta.

Bezplatná prednáška v Dubajskom múzeu

Život v Dubaji vyzeral pred 50 rokmi úplne inak. Mesto do súčasnej podoby vyrástlo len za štyri desiatky rokov z malej komunity lovcov perál a obchodníkov, sústredených okolo zálivu Creek. V Dubajskom múzeu v pevnosti Al Fahidi môžete zadarmo spoznať, ako predtým v Dubaji vyzeral život beduínov a obyvateľov Emirátov. Múzeum je zaujímavým stvárnením spôsobu života, ktorý sa zmenil na nepoznanie.

Ak sa chystáte do Dubaja, začnite tu.

 

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek