Ázia

Chystáte sa do Thajska? Povieme Vám, čo by ste nemali robiť…

Autor:
/
22. mája 2018

Zabudnite na raňajky

Jedzte jednoducho na ulici. Čo sa týka hostelu, raňajky väčšinou zahŕňajú džús z krabice, toastový chlieb a kávu. Možno aj mlieko a cornflakes. Ale čo tak si sadnúť spolu s miestnymi na plastovú stoličku a objednať si ryžovú polievku s vajcom, kokosové palacinky alebo sladké nakrájané mango? Prečo by ste mali jesť to, čo doma? Ochutnávajte!

Žiadne bozkávanie

Druhý deň v Bangkoku som v nadšení, že konečne spoznávam naozajstnú Thajku, chcel novú kamarátku objať a možno aj po “slovensky” naznačiť bozk na tvár. Nepáčilo sa jej to. Keď mi potom na rozlúčku poklopkala na rameno, cítil som veľkú poctu. Vysvetlila nám, že pri predstavovaní Thajčania spoja ruky a jemne sa uklonia. Rovnako ako pri poďakovaní. Tiež nie je bežné na verejnosti vyjadrovať náklonnosť k opačnému pohlaviu. V turistických oblastiach sa to zrejme stratí, v menších mestách sa ale nepusinkujte.

Nehovorte vo vetách

“Could I have a cup of espresso with milk, maybe?” Objednáva si Američan kávu v bistre. Opakuje. A potom ešte raz. “Coffee – milk – please … small,”, hovorím od vedľajšieho stola ja a šálku dostávam obratom. Po pár dňoch už viem, že je potreba vynechať gramatiku. Thajčania nie vždy rozumejú minulému času alebo zložitým konštrukciám v angličtine. Zabudnite na to, že ste trebárs jazykový lektor, a začnite jednoducho hovoriť kombinácie slov. “How much, please” namiesto “Excuse me, what ‘s the price of these long skirts?” Ukazujte. Počítajte na prstoch, kreslite obrázky. Spomeňte si, ako ste sa vy učili anglicky a boli ste nervózny, keď ste mali rýchlo reagovať na otázku. V Thajsku, rovnako ako všade inde platí, že ak budete chcieť obaja, dohovoríte sa.

Nevyhadzujte známky zo 7/11 (Seven eleven)

Lacné pivo alebo rýchlu desiatu zoženiete v mini supermarketoch 7/11 (Seven eleven). Kúpite tu všetko, vrátane liekov, uterákov a drobného náradia. Za nákup vybraného tovaru dostanete rôzny počet maličkých známok s obrázkami, ktorých sa možno na prvý raz budete chcieť zbaviť v najbližšom odpadkovom koši. To ale nerobte, známky slúžia ako body a majú hodnotu 1, 2 alebo 3 bahty. Vymeniť ich môžete pri ďalšom nákupe. Sporte si ich alebo ich postupne utrácajte, ale využite ich.

Nejedzte “thai” každý deň

Možno už ste precestovali nejakú časť sveta a zjedli kde čo. To ale neznamená, že vás črevné problémy nikdy nedostanú. Hnačka alebo zvracanie môžu byť spôsobené pikantnými vyprážanými jedlami, nápojmi s ľadom alebo jednoducho baktériami (napr. E.coli, ktorú môžete ľahko získať stravou aj doma na Slovensku). Či už budete jesť na ulici alebo v reštauráciách, hygiena je v Thajsku podobná. Neverte ani čistote svojich vlastných rúk. Dobrou prevenciou je vymeniť občas rezance za európske jedlo – západných reštaurácií je všade dostatok – a ak máte možnosť, uvarte si sami. Jeden z našich spolucestujúcich by na to povedal: “dajte si coca-colu, raz dvakrát denne”. Tá väčšinu potenciálneho nebezpečenstva v žalúdku rýchlo uprace. Čo robiť, keď už cestovateľskú hnačku máte? V obchodoch 7/11 si kúpte čierne uhlie, majú ho hneď pri pokladni. Pokiaľ vám ale bude zle viac dní aj po sebe, navštívte lekársku pohotovosť a prineste vzorku viete čoho.

Ale nebojte sa experimentovať!

Predchádzajúci bod by vás nemal vystrašiť … thajské jedlo je zážitok. Vyskúšajte všetko, čo vidíte. Spolu so mnou bola aj kolegyňa, ktorá je zarytá vegetariánka už niekoľko rokov. Ako vegetariánka sa vždy len uistila, že jej jedlo je “no meat”. Navyše vegetariánom je miestna kuchyňa veľmi naklonená, ale určite si viac na svoje prídu všežravci ako som ja.

Večer zájdite na Night Market, ochutnáte tak lacno množstvo druhov jedla. V horúčave sú spásou ovocné smoothie (vyskúšajte divoko fialový z dračieho ovocia) a super je aj ľadový thajský čaj.

Nestrácajte čas debatami

“Wééé ju goin?” (Where are you going), “wéé ju flom” (where are you from), budú na vás pokrikovať promotéri cestovných agentúr alebo vodiči tuk-tukov a lodných taxíkov. Pokiaľ ani o jedno nemáte záujem, jednoducho neodpovedajte, alebo si stanovte univerzálnu vtipnú glosu na ich odmietnutie … nehovorte, že hľadáte hotel alebo reštauráciu. Oni s vami konverzovať nechcú, vy im nechcete platiť za zvezenie. Miesto, kam sa chcete dostať si môžete vždy nájsť na mapách cez wi-fi v hoteli alebo v kaviarni – nenechajte sa zmiasť tým, že je vaša destinácia ďaleko. Rôzne národy majú rôzne názory na to, čo je ďaleko pešo.

Žiadne drogy

Zdanlivo jasné, ale pre istotu. V Thajsku vás môžu zavrieť aj za trochu tej veselej trávy vo vrecku. Neriskujte to. Marihuanu nám chcel predať aj vodič minibusu, a historky o polícii v prezlečení je potrebné mať na pamäti po celý čas. Rozprávať kamarátom divokú historku o noci v thajskom väzení je možno super, ale to, že za prepustenie zaplatíte veľa peňazí a strávite tam deň alebo dva, už také veselé nie je. Myslite na svoj čas a peniaze.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek