Ázia

Futbalové MS 2018 v Rusku – sprievodca hostiteľskými mestami

Autor:
/
8. júna 2018

Poďme sa pozrieť, čo nám môžu tieto mestá ponúknuť, okrem nových a nablýskaných futbalových štadiónov. Rusko je krajinou, kde môžete vidieť okrem futbalu aj veľa zaujímavého.

Kaliningrad

Domy na nábreží enklávy Kaliningradskej štvrti Rybárska dedina. © Sergei Butorin / Gettyimages

Ruská enkláva na území EÚ Kaliningrad (predtým Königsberg – Královec) bývala kedysi súčasťou Východného Pruska a stále je tu vidieť storočný nemecký odkaz, predovšetkým vo štvrtiach Amalienau a Maraunenhof. Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je Královecká katedrála, v ktorej útrobách sa nachádza hrobka významného filozofa Immanuela Kanta.

Niektoré z lepších reštaurácií a hotelov sú situované v nábrežnej štvrti Rybárska dedina. Kaliningrad má denné letecké spojenie s Moskvou a Petrohradom, a tiež denné autobusové spojenie do hlavných miest okolitých európskych krajín.

Kazaň

Strhujúci Kazanský Chrám všetkých náboženstiev. © Anita Isalska

Hlavné mesto Tatárska, Kazaň, je známe tiež ako “Istanbul na Volge”. Mix slovanskej a tatárskej kultúry sa odráža v hlavných atrakciách mesta: Chrámu Zvestovania, mešite Kul Šerif, Kazanskom Kremli, alebo Múzeu sovietskeho života.

Kazaň sa pýši niektorými z vôbec najlepších hotelov v regióne Volgy, pokrývajúcimi všetky cenové kategórie. Na jedálnych lístkoch nájdete mnohé tatárske jedlá vedľa tradičných ruských ako je napr. ovčie a konské mäso, alebo sladké a slané pečivo. Z Moskvy sa do Kazane dostanete vlakom (12 hodín) alebo lietadlom (1,5 hodiny).

Jekaterinburg

Chrám Kristovho vzkriesenia v Jekaterinburgu © Mikhail Markovskiy / Shutterstock

Štvrté najväčšie mesto Ruska Jekaterinburg, pevne usadené na hranici Európy a Ázie, je považované za “bránu na Ural”. Navštívte miesto, kde bola roku 1918 vyvraždená cárska rodina Romanovcov, alebo nové, interaktívne múzeum Borisa Jeľcina, ktoré sa venuje 90. rokom v Rusku a jeho prvému prezidentovi.

Jekaterinburg má širokú ponuku ubytovania vo všetkých cenových kategóriách a reštaurácie ponúkajú ako obľúbené ruské pokrmy, tak i medzinárodnú kuchyňu. Je to jedna z hlavných zastávok na Transsibírskej magistrále, lietadlom sa sem z Moskvy dostanete za niečo cez 2 hodiny.

Soči

Otvorený štadión Fišt je súčasťou Olympijského parku v Soči. © den781 / Shutterstock

Hostiteľské mesto Zimných olympijských hier v roku 2014, Soči, je známe svojím subtropickým podnebím, plážami na pobreží Čierneho mora a lyžiarskym areálom Krásna Poljana na svahoch Veľkého Kaukazu. Mimo outdoorových aktivít tu stojí za návštevu Stalinova vila (dnes tu sídli múzeum).

Soči je ideálne na ochutnanie ako miestnej kuchyne s plodmi Čierneho mora, tak tiež vynikajúcich gruzínskych pokrmov. V čase od mája do augusta tu stúpajú ceny ubytovania o 25 – 50% a je lepšie potiahnuť do neďalekého mesta Adler. Letecké spojenie z Moskvy trvá 2 hodiny 20 minút.

Rostov nad Donom

Pamätník kozákov, zakladateľov mesta Rostov nad Donom. © Gansstock / Shutterstock

Kozmopolitný Rostov nad Donom je historickým centrom donských kozákov, ruských autonómnych hraničiarov. O ich svete, ruskej občianskej vojne a meste usadenom na brehu mohutného Donu rozpráva román Tichý Don od Michaila Šolochova, ocenený Nobelovou cenou. Rieka Don je dnes hlavnou atrakciou mesta: môžete si dať hodinový výlet na lodi, alebo v letných mesiacoch aj celodenné výpravy do starého kozáckého centra Starocherkasskaya.

V posledných rokoch bolo v Rostove otvorených veľa luxusných hotelov i príjemných hostelov a nábrežie Donu lemuje množstvo kaviarní a rybích reštaurácií. Letecké spojenie sem existuje z Moskvy (2 hodiny) a Petrohradu (2,5 hodiny).

Volgograd

Socha “Matka Vlasť volá” dominuje komplexu Mamaev Kurgan vo Volgograde. © Ev. Safronov / Shutterstock

Fanúšikovia histórie rozhodne nesmú vynechať zastávku vo Volgograde (predtým Stalingrade), mieste preslávenom epickou Bitkou pri Stalingrade v roku 1943, v ktorej Červená armáda porazila nacistické Nemecko, a kde zostalo cez milión padlých. Po 2. svetovej vojne bolo mesto prestavané v okázalom sovietskom štýle a dnes sú jeho hlavnými atrakciami pamätník Mamajevova mohyla na čele s 83 m sochou Matka Vlasť volá! a múzeum s panorámou Bitky pri Stalingrade.

Vo Volgograde sídlia jedny z najprepychovejších hotelov v oblasti Volgy, napriek tomu sa izby dajú zohnať za rozumné ceny. Najlepšie reštaurácie nájdete na nábreží a pešej zóne Alej hrdinov. Lety z Moskvy fungujú denne a trvajú necelé 2 hodiny.

Nižnij Novgorod

Chrám Narodenia Jána Krstiteľa nad riekou Volgou v meste Nižnij Novgorod. © Vitalii Antonov / Shutterstock

Najvýznamnejšou turistickou zaujímavosťou Nižného Novgorodu je jeho mohutný Kremeľ na sútoku riek Volga a Oka, v ktorom dnes sídlia populárne múzea. Za sovietskej éry bolo mesto známe ako Gorkij, stalo sa významným priemyselným centrom a kvôli tomu bolo uzavreté pre cudzincov. Obmedzené spojenie so svetom viedlo k tomu, že tu zdržiavali v exile “nepohodlné” osoby, ako napríklad fyzik Andrej Sacharov. Z jeho vtedajšieho domu je dnes trochu zvláštne múzeum.

Nižnij Novgorod má obmedzenejšiu kapacitu dobrých hotelov, preto myslite na skorú rezerváciu, špeciálne počas letných mesiacov. Dobré reštaurácie potom nájdete sústredené na nábreží pod Kremľom. S Moskvou je mesto prepojené niekoľkými letmi denne a vysokorýchlostnými vlakmi (4 – 5 hodín).

Samara

Prechádzka po centrálnej Leningradskej triede v Samare. © Mark Baker

Samara je prístavné mesto na Volge, ktorej chýbajú klasické turistické atrakcie, snáď len s výnimkou Stalinovho bunkru z 2. svetovej vojny, ktorý bol vybudovaný ako útočisko pre prípad, že by Nemci dobyli Moskvu (nebol nikdy použitý). Mesto je predovšetkým východiskovým bodom pre výpravy do národného parku Samarská Luka, ktorý leží na druhom brehu Volgy a ponúka skvelé pešie chodníky s nádhernými výhľadmi.

V Samare je veľa miest, kde sa dá dobre najesť (vrátane obrovského trhu, ideálneho pre obstaranie zásob na výpravy do parku), ale už menší výber ubytovania, preto je opäť lepšie si izbu rezervovať včas, najmä v letných mesiacoch. Najrýchlejší vlak z Moskvy ide 14 hodín, lietadlom trvá cesta 1 hodinu 40 minút.

Saransk

Stavenisko štadiónu Mordovia Arena, kde sa odohrajú mnohé zápasy majstrovstiev sveta 2018.

A konečne Saransk, hlavné mesto Mordvianskej republiky (ktorá bola údajne inšpiráciou pre Mordor v Tolkienovom Pánovi Prsteňov), obrovsky zalesnenej oblasti, kde sa kedysi nachádzalo hneď niekoľko sovietskych pracovných táborov. Saransk je medzi usporiadateľskými mestami majstrovstiev sveta to najmenej turistické, pomerne malé, a jeho hlavnou zaujímavosťou je tunajšia Mordvianska kultúra a jazyk, ktoré sú interpretované prostredníctvom niekoľkých múzeí. Ochutnať môžete aj tradičné Mordvianske pokrmy. Ubytovacia kapacita je tu zatiaľ skromná, a z Moskvy sa sem dostanete najlepšie nočným vlakom.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prihláste sa k odberu noviniek

Naši partneri
 
WY
Permon
Hotel Pod Bránou
Waldtour
Patince
Marriott
British Airways
Bardejov
DJI
KLM
 
Sme aj na Instagrame
Instagram did not return a 200.

Sledujte ma!