Ázia

Moskva – ruská krásavica

Autor:
/
6. septembra 2017

Moskva postavená na rieke s rovnakým názvom je skutočne obrovská, rozdelená do 12 okresov a 125 štvrtí. V meste sídli ruská vláda, ministerstvá, najrôznejšie štátne úrady aj početné firmy, ktoré priťahujú investorov. Nachádza sa tu aj sídlo patriarchu Ruskej pravoslávnej cirkvi a kultúrne zázemie poskytuje veľké množstvo univerzít, kostolov, divadiel, galérií a múzeí.

Moskva je plná rozdielov, je miestom, kde sa snúbi sláva cárskeho Ruska sa slávou Sovietskeho zväzu. Na prvý pohľad vás tak upútajú zlaté a honosné kupoly ruských chrámov, kláštory, drevené domčeky a aristokratické domčeky, ktoré však na mnohých miestach zatieňujú nevzhľadné betónové socialistické stavby, pomníky a nekonečné panelákové sídliská. Aby toho nebolo málo, všetko je ešte doplnené architektonickými výstrelkami 21. storočia – teda obchodnými centrami, luxusnými hotelmi a obrovskými neónovými reklamami. Nikde inde v krajine nie sú kontrasty súčasného Ruska tak viditeľné, ako práve v Moskve – možno práve v tom tkvie čaro tejto metropoly.

Rusi ale svojou Moskvu milujú, často ju označujú ako “matička Moskva”, “srdce Ruska” alebo “tretí Rím”. Ak chcete spoznať to pravé Rusko, je Moskva dobrou voľbou, je totiž najruskejším ruským mestom. Návštevníkov zo zahraničia Moskva buď uchváti, alebo zanechá úplne chladnými.

Najpríťažlivejšie na Moskve je jej historické centrum rozkladajúce sa okolo Kremľa, ktorý zdobí 20 kopulovitých veží. Kremeľ bol spoločne s Červeným námestím v roku 1990 zapísaný Na Zoznam pamiatok svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Červené námestie je lemované niekoľkými významnými budovami, ako je napríklad chrám Vasila Blaženého, mauzóleum V. I. Lenina, Kremeľskej hradby alebo luxusný obchodný dom GUM. Ide o secesnú obchodnú pasáž, kde nájdete tie najdrahšie moskovské obchody vyhľadávané hlavne ruskou smotánkou. Moskva je dnes jedným z najdrahších miest na svete, ktoré prekypuje ponukou tovaru svetových značiek. Na ulici tak môžete stretnúť nielen babičky zahalené v pestrofarebných ruských šatkách, ale aj ženy oblečené do pravých kožuchov a mladé dámy odeté v najnovších modeloch svetových návrhárov.

Na svoje si v Moskve prídu nielen milovníci pamiatok, ale aj kultúry, je totiž plná kostolov, divadiel, galérií, múzeí a univerzít. Jednou z významných cirkevných pamiatok je chrám Nanebovzatia Panny Márie, ktorý sa pýši nádhernými freskami. Ďalej nezabudnite navštíviť chrám Zvestovania, alebo Veľký kremeľský palác. Turisticky veľmi vyhľadávaný je Starý Arbat, kde sa konajú pestré blšie trhy a Nový Arbat s neprebernou ponukou útulných reštaurácií pripravujúcich špeciality z najrôznejších oblastí Ruska. Nakúpite tu najrôznejšie upomienkové predmety a na konci môžete navštíviť najstarší Mc’Donalds vo východnej Európe. Príjemná je tiež prechádzka po Tverskej triede, ktorá je lemovaná radom obchodov a plná nakupujúcich. Pôvodné obchody však odtiaľ boli vytlačené, dnes tu tak nájdete skôr len zaujímavosti pre turistov. Na každom kroku vás lákajú noblesné reštaurácie, kaviarne, bary a divadlá.

Snáď najposvätnejším miestom celého Ruska je chrám Krista Spasiteľa, ktorý bol za Stalina zbúraný a znovu postavený v 90. rokoch 20. storočia. Vnútri sú vystavené exponáty súvisiace s históriou chrámu. Zaujímavá je tiež budova Ljunjanka, kde od roku 1917 sídlili ruské tajné služby. Za čias Stalina tu boli vykonávané popravy nepohodlných ľudí. Na stene si dnes môžete prezrieť pamätnú dosku Andropova. Neďaleko Červeného námestia je situovaná najväčšia ruská operná scéna Boľšoj Teatr. Ak máte záujem, môžete si pozrieť tiež Múzeum kozmonautiky s výstaviskom úspechov ZSSR alebo obrie ruské koleso.

Moskva je dnes dôležitým dopravným uzlom Ruska s deviatimi hlavnými železničnými stanicami, štyrmi medzinárodnými letiskami a dvoma riečnymi prístavmi. Mesto je tak križovatkou mnohých železničných, cestných, vodných i leteckých trás. Navyše, jeho podzemie je prepojené s linkami metra, čo je pohodlný a rýchly dopravný prostriedok. Metro je však tiež unikátnym architektonickým a technickým dielom. Po moskovských uliciach uvidíte jazdiť tradičné staré žigulíky, ale aj nablýskané mercedesy a iná drahé autá.

Ak sa chcete na vlastné oči presvedčiť o krásach Moskvy, príjmite od nás pozvánku na

5-dňový letecký zájazd do Moskvy

18.10.-22.10.2017 (iné termíny dohodou)

Počas 5 dní navštívite Kremeľ, Červené námestie, Moskovskú lavru zapísanú v zozname UNESCO, pozriete si podzemné paláce Moskvy a navštívite Sergiev Posad – jednu z  mnohých perál histórie a kolísky kresťanstva  v Rusku nachádzajúcu sa na okruhu „Zolotoe koľco Rosii“.

Cena pobytu s programom: 389 €/os. v dvojlôžkovej izbe

Program:

1.deň: Odlet vo večerných hodinách a prílet do Moskvy v neskorých nočných hodinách
Transfer do hotela 3*, ubytovanuie, nocľah

2. deň: Po raňajkách stretnutie so sprievodcom na recepcii hotela.
*
Autobusová Exkurzia po Moskve (3 hodiny) –Tverská ulica, Parlament, bývalu centrálu KGB, Chrám Krista Spasiteľa, Biely dom, Vorobjove hory (panoráma mesta), Moskovká štátna univerzita, Park Víťazstva/Pamätník zasvätený 2. svetovej vojne a atď. Prehliadka zahŕňa zastávky pri jednotlivých pamiatkach, čas na fotenie. Nezahŕňa vstupy do pamiatok. Popoludní voľný program alebo :

*Exkurzia na televíznu vežu Ostankino (fakultatívna exkurzia za príplatok 30 eur/osoba)-návšteva najvyššej voľne stojacej stavby v Rusku a v Európe vôbec. Meria až 540 metrov. Vo výške 337 metrov a 340 metrov sa nachádzajú vyhliadky. Iba z ostankinskej veže máte možnosť vidieť všetky pamiatky Moskvy súčasne.

3. deň: Raňajky v hoteli. Stretnutie so sprievodcom na recepcii, odchod na exkurziu po podzemných palácoch Moskvy. Jedná sa o jedinečnú prehliadku moskovského metra a jeho skvostov – Námestie revolúcie, Kyjevskaja, Komsomolskaja, Novoslabodskaja či Bieloruská . Nezahŕňa vstupy do pamiatok.

„Srdce“ Moskvy pešia exkurzia po historickom centre mesta. Návšteva Kremľa a katedrály. Zvonica Ivana Veľkého, cár-zvon, cár-delo. Námestie katedrál – Uspenkaja katedrála, Blagoveščenskaja katedrála, Alexandrovská katedrála.Nezahŕňa vstupy do pamiatok. Voľný čas.

4. deň: Po raňajkách  výlet do Sergijev Posad a obed fakultatívne – navštívime Trojicko-Sergijevskú lávru, ktorá je duchovným centrom Ruskej pravoslávnej cirkvi. Nachádza sa v meste Sergijev Posad, 78 km severovýchodne od Moskvy, historický skvost s kupolami charakteristickými pre ruskú kultúru s bohatou históriou  od roku 1345.Voľný čas a spoločný neskorý obed v reštaurácii. Nezahŕňa vstupy do pamiatok.

5. deň: Raňajky v hoteli. Voľný čas. Poobede presun metrom na letisko a odlet do Bratislavy.

Otvoriť kompletnú ponuku

Cena za 1 os. zahŕňa: 4x hotelové ubytovanie 3* v 2-lôžkovej izbe, 4x raňajky, transfer z letiska a na letisko v Moskve, exkurzie v programe okrem Ostankino (+ 30€/os.), sprievodca v slovenčine podľa programu, vstupenka na metro, ins. CK.

Cena nezahŕňa: spiatočnú letenku z BA s batožinou do podpalubia 10kg +108€/os. vrátane všetkých letiskových poplatkov, cestovné komplexné poistenie 10/osoba/zájazd, víza do Ruska 75€/os. (do 10 dní pred odletom), vstupy (odporúčame cca 50€), jednolôžková izba +145€ os. / pobyt, príplatok za prírúčnú batožinu (30€/os. )

 

Minimálny počet na uskutočnenie zájazdu 12 osôb.

CK si vyhradzuje právo zmeniť program zájazdu. 

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek