Ázia

Novodobé divy sveta – Petra

Autor:
/
20. februára 2017

Až do príchodu Nabatejcov

v 6. storočí pred Kristom bolo miesto dnešnej Petry len ďalším púštnym napájadlom. Títo ľudia však spoznali výnosný potenciál tohto miesta, ktoré ležalo na križovatke obchodných ciest vedúcich z východnej Ázie a Arábie smerom do Stredomoria. Prepravovalo sa tadiaľ najmä korenie a vonné látky. V období od 3. storočia pred Kristom do 1. storočia po Kristovi sa Nabatejcom podarilo vybudovať tu, na hrane Arabskej púšte, jedinečné mesto, z ktorého vytvorili centrum rozsiahlej obchodnej ríše. Ich bohaté a mocné kráľovstvo sa rozkladalo od Damasku na severe až po Leukékomé na juhu. Petra bola v časoch svojej najväčšej slávy schopná uživiť 20 až 30 tisíc ľudí.

V roku 106 však anektoval Petru Rím, ktorý sa cítil byť ohrozený obchodným úspechom Nabatejcov. Hoci tak Nabatejci stratili svoju politickú samostatnosť, kultúra mesta ešte po nejakú dobu rozkvitala. V 4. storočí sem dorazilo kresťanstvo, v 7. storočí moslimovia a o 500 rokov neskôr tiež križiaci. Potom, čo bol celý obchod presunutý z pevniny na more a oblasť v 4. a 8. storočí postihli silné zemetrasenia, však Petra zanikla. Mesto upadlo do zabudnutia a svojho znovuobjavenia sa dočkalo až v roku 1812, kedy sa do tejto oblasti vydal švajčiarsky bádateľ a cestovateľ Johann Ludwig Burckhardt. Po viac ako piatich storočiach sa vďaka nemu Petra opäť dostala do povedomia celého sveta. Nechal sa totiž inšpirovať historkou o meste stratenom v jordánskych horách a v prezlečení za moslimského učenca presvedčil miestneho sprievodcu, aby ho k nemu zaviedol. Vymyslel si, že chce prorokovi Áronovi ponúknuť obetinu a tak ho sprievodca k mestu naozaj doviedol. Burckhardt sa tak stal prvým Európanom novoveku, ktorý vstúpil do Petry.

Staroveké mesto Petra

je tvorené niekoľkými časťami a ukrýva veľa pamiatok i prírodných zaujímavostí. Za akúsi bránu do Petry je považovaná tiesňava al-Sík. Aby ste sa k nej však dostali, musíte najskôr prejsť 900 metrov dlhým údolím Báb al-Sík, v ktorom si môžete prezrieť nabatejské monumenty vytesané do skalných úbočí. Vchod do al-Síku potom označujú pozostatky ohromného oblúka, ktorým začína galéria nabatejského umenia pod holým nebom. K videniu sú tu v skalách vyhĺbené vodné priekopy, početné nápisy, výklenky s obrysmi starých božstiev, dlažobné kamene alebo schodisko vedúce do prázdna. Tiesňava al-Sík pomaly klesá dole a postupne sa zužuje. V najhlbšom a nejponurejšom mieste sa potom zrazu otvára pred nádherným pamätníkom označovaným ako Pokladnica.

 

Pokladnica vystavaná v 1. storočí pred Kristom je hlavným a najslávnejším zo všetkých chrámov v Petre. Jej výstavba na samotnom konci al-Síku bola zámerná, aby došlo k maximálnemu ohromeniu prichádzajúceho a prvý dojem bol nezabudnuteľný. Táto ružovkastá stavba je zasadená hlboko v skale, kde je skvele chránená stenami údolia. Architektonické riešenie Pokladnice nemá inde v Petre obdobu. Od chrámu vedie cesta k vonkajšiemu Síku, ktorý je lemovaný hrobkami všetkých veľkostí. Na konci Vonkajšieho Síku sa uprostred okázalej nekropoly nachádza antické divadlo, ktorého výstavbu zahájili Nabatejci a dokončili ju Rimania.

Z Vonkajšieho Síku je možné sa odbočkou dostať k hore al-Chubta, do ktorej úpätia boli vytesané tri hrobky – Vázova, Korintská a Palácová. Sú známe pod spoločným názvom Kráľovské hrobky. Ich veľkosť a okázalosť svedčí o tom, že vznikli ako miesto posledného odpočinku zámožných alebo významných obyvateľov Petry – možno priamo pre kráľov či kráľovné. Tieto i ostatné hrobky v okolí sú zaujímavé jasnými farebnými pásmi, ktoré sa tiahnu cez vápencové steny. Tento farebný efekt je najviac viditeľný pri zapadajúcom slnku. Okúzľujúca je predovšetkým tiež Hodvábna hrobka a strop vnútri Vazovej hrobky.

Ako prvá v rade stojí Vázova hrobka,

ktorá bola pomenovaná po malej váhe na svojom vrchole. Najväčšia zo všetkých Kráľovských hrobiek je hrobka Palácová, ktorá sa pýši veľkolepým priečelím. Jej podoba údajne vychádza z Nerovho domu v Ríme. Hrobka bola pôvodne vyššia, než okolité skaly, ale jej horné podlažie sa dodnes nezachovalo. Eróziou bola už vážne narušená Korintská hrobka, ktorá bola údajne vytvorená podľa Pokladnice. Vo svojej dobe bola významnou funerálnou stavbou, ale jej architektonický štýl archeológov stále mätie. Napríklad portály na hrobke sú postavené každý v inom štýle.

Samotné rozvaliny mesta Petra sa rozkladajú v rovine za Vonkajším Sikom a je možné sa k nim dostať chodníkom pozdĺž vádí Músa. Dnes sa už nechce veriť, že stavby mesta kedysi vypĺňali celé údolie. Dnes sú tu k videniu len pozostatky hlavnej triedy a niekoľkých budov. Prezrieť si môžete napríklad križiacku pevnosť al-Habis, posvätnú bránu tvorenú stĺpmi, ruiny Veľkého a Malého chrámu, Chrám Okrídlených levov alebo Petrov kostol vyzdobený detailne prepracovanými mozaikami. V tejto byzantskej bazilike bolo objavených tiež 152 zvitkov s informáciami opisujúcimi všedný život v byzantskej Petre. Okúzľujúce sú tiež múry a schody ozdobené štukatúrou a majúce mramorové obloženie. Tieto prvky sa podarilo dochovať z najposvätnejšieho chrámu Kasr al-Bint. Táto stavba z 1. storočia pred Kristom bola pravdepodobne hlavným chrámom Petry.

V Petre na návštevníkov čaká celý rad nádherných miest pripomínajúcich dávno zaniknuté civilizácie. Tie hlavné a najslávnejšie pamiatky však prejdete za pol dňa. Napriek tomu stojí za to stráviť v týchto miestach viac než jeden deň. K dostaniu sú permanentky na jeden až štyri dni. Autá musia návštevníci nechať zaparkované až pri vchode s pokladňou a na cestu 900 metrov dlhou roklinou si možno zapožičať koňa. Priamo v Petre je niekoľko možností občerstvenia a nabratia pitnej vody. Návštevníci by okrem dostatku vody mali pamätať aj na pokrývku hlavy a mali by sa namazať krémom s vysokým UV faktorom. Neďaleko tiesňavy al-Sík sa nachádza návštevnícke centrum.

Ďalšie novodobé divy sveta nájdete v článku Sedem novodobých divov sveta.

Chystáte sa na návštevu Jordánska? Pozrite zaujímavé rady a tipy pre dovolenku.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek