Ázia

Objavte kúzlo Palawanu

Autor:
/
16. januára 2017

Ostrov Palawan ležiaci medzi Juhočínskym a Suluským morom je samostatnou provinciou spadajúcou pod Filipíny. Tento podlhovastý ostrov meria na dĺžku približne 450 km a jeho šírka sa pohybuje okolo 40 km. Hlavným mestom a administratívnym centrom Palawanu je Puerto Princesa nachádzajúci sa na východnom pobreží asi v polovici dĺžky ostrova. Palawan je z väčšej časti zalesnený a dosť hornatý, jeho najvyšším vrcholom je 2086 metrov vysoká hora Mount Matalingahan. Pobrežie je členité a vo vodách v blízkosti ostrova je roztrúsené obrovské množstvo ostrovčekov a útesov.

Prírodné poklady Palawanu

Medzi najväčšie zaujímavosti Palawanu patrí Národný park Puerto-Princesa Subterranean River, ktorý bol v roku 1999 zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Súčasťou tohto parku je najdlhšia doposiaľ známa podzemná rieka, ktorá ústi priamo do Juhočínskeho mora a tiež jaskyne Tabon, v ktorej boli objavené ľudské kostrové pozostatky. Ich vek je odhadovaný na 22 tisíc rokov, ide tak o jeden z najstarších nálezov ľudských pozostatkov v Ázii. Ďalším veľmi atraktívnym národným parkom sú koralové útesy Tubataha, ktoré boli takisto vyhlásené prírodnou pamiatkou UNESCO.

Tropický raj

Palawan sa stal vyhľadávanou ekoturistickou destináciou. Turizmus nie je na ostrove ešte rozvinutý v takej miere, ako poznáme z juhu Európy či severu Afriky, ale oblasť je na turistickom ruchu úplne závislá. Predtým bol hlavným zdrojom obživy miestnych obyvateľov najmä rybolov, cestovný ruch ho však už v zárobkoch prevalcoval. Dnes tu už nájdeme niekoľko vyhlásených turistických centier, napriek tomu má Palawan stále povesť neskazeného tropického raja s milými ľuďmi a krásnou nedotknutou prírodou.

Pestrý podmorský život

Jednou z najnavštevovanejších oblastí je oblasť El Nido nachádzajúca sa v severnej časti ostrova. Zaberá plochu 465 kilometrov štvorcových a žije tu okolo 36 tisíc obyvateľov. Rovnomenná zátoka El Nido, rovnako tak ako zátoka Baciut Bay lákajú na nádherné pláže lemované vápencovými útesmi a jedinečné, priezračne čisté more. Podľa CNN patria pláže v El Nido medzi pätnástku najkrajších pláží z celého sveta. Sú tvorené jemným bielym pieskom, lemované hustou tropickou vegetáciou a obmývané krištáľovými vodami plnými pestrofarebných rýb. Oblasť El Nido je tak známa predovšetkým medzi milovníkmi potápania a šnorchlovania, v okolitých vodách sú totiž dokonalé podmienky pre pozorovanie podmorského života. Vyskúšať však môžete tiež množstvo ďalších vodných športov, ako je napríklad jazda na vodnom skútri či kajaku.

Morský park El Nido

El Nido je na severe lemované úžinou Linapacan, na východe ho ohraničuje Suluské a na západe Juhočínske more. V zátokách El Nido Bay a Bacuit Bay je rozosiatych okolo 45 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých každý sa môže pochváliť jedinečnými geologickými útvarmi. Skaly a vápencové útesy, ktoré sa na týchto ostrovoch nachádzajú, sú veľmi podobné tým, ktoré poznáme z vietnamskej zátoky Ha Long Bay, ostrova Krabi v Thajsku alebo z čínskeho Guilinu. Najvyšší vrchol El Nida nájdeme na ostrove Cadlao Island, kde sa zemský povrch dvíha do výšky úctyhodných 640 metrov nad morom. Oblasť je tak doslova prehliadkou geologickej diverzity Filipín, rovnako tak však poteší aj nadšených biológov, pretože je bohatá aj na výskyt najrôznejších druhov fauny a flóry – žije tu viac ako 320 živočíšnych druhov. Práve tu bola roku 1984 vyhlásená prvá korytnačia rezervácia na Filipínach a v roku 1998 bolo El Nido vyhlásené za morský národný park.

Aktívna i pasívna dovolenka

El Nido je miestom, ktoré vás ohromí svojou krásou a zároveň vám poskytne veľa možností pre prežitie aktívnej i odpočinkovej dovolenky. Ak vás už nebude baviť polihovanie na plážach, môžete sa venovať niektorému zo spomínaných vodných športov, vydať sa na jazdu na člne okolo pobrežia, navštíviť okolité lagúny, jaskyne a skryté zátoky poskytujúce dokonalé súkromie, alebo si dať do tela pri trekkingu či lezení po vápencových skalách. O jedinečné zážitky nebude núdza. Vzhľadom k tomu, že je El Nido ešte skôr pokojným kútom Palawanu, očakávajte skôr jednoduchšie formy ubytovania i menšie rodinné reštaurácie, kde si však pochutnáte na výborných daroch mora upravených na všetky možné spôsoby.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek