Ázia

Vietnam – nová destinácia pre tú najlepšiu dovolenku

Autor:
/
22. decembra 2016

3444 km dlhé pobrežie Vietnamu ponúka mnoho krásnych miest. Napriek tomu len málokto uvažuje o tom, že by sa na dovolenku pri mori vybral práve do Vietnamu. Už dávno neplatí, že vo Vietname nájdete len zlé alebo priemerné hotely. Pribúda stále viac zaujímavých a krásnych hotelov. Jedným z nich je Six Senses Ninh Van Bay. Skutočná nádhera.

Dokonalé miesto

“Vybrať si dokonalé miesto a potom sa postarať o všetko ostatné. Mať šiesty zmysel a vidieť krásne miesto v harmónii s tým, čo na tom mieste postavíte. V tom je kúzlo, ktoré ovláda len málo ľudí na svete” vysvetľuje kľúč k úspechu Sonu Shivdasani, zakladateľ a výkonný riaditeľ Six Senses. Niekomu to môže znieť trochu neskromne, ale je to len veľmi úprimné priznanie. Sledujem vývoj Six Senses od samého začiatku, kedy otvorili svoj prvý hotel na Maledivách a úplne tým zmenili štýl Maldív. Ich Soneva Fushi prišla ako prvá s konceptom luxusných bungalovov, dokonale zasadených do pôvodnej prírody ostrova. Ako prvá nepoužila k výstavbe koraly z okolia ostrova a ako prvá poskytovala čo najintímnejší a najohľaduplnejší servis. Sonu Shivdasani a jeho žena Eva potom začali hľadať ďalšie krásne miesta v Ázii, kde by mohli svoju skúsenosť uplatniť. Nedbali na to, aká je kde infraštruktúra, aké ďalšie hotely sú v okolí, nedávali si žiadne obmedzenia. Vybrali si dokonalé miesto a potom sa postarali o všetko ostatné.

Rajský ostrov pri vietnamskom pobreží

Vo Vietname sú všetky pláže verejné. Tak znie zákon. Lenže keď si správne vyberiete pláž, ktorú na oboch koncoch zvierajú skaliská a nad ktorou sa týči veľký kopec porastený nepriepustnou džungľou a ten kopec aj so skalami si kúpite alebo prenajmete, vytvoríte si z verejnej pláže súkromnú. A to je presne príklad zátoky Ninh Van Bay. Len málo hotelov sa môže pochváliť tak krásnou dlhou, piesočnatou a opustenou plážou. Takže dokonalé miesto by sme mali a teraz sa len postarať o to ostatné.

Príroda a súkromie

Sedel som na kajaku kúsok od pobrežia a pozoroval hotelový komplex diaľky. Dlho som nemohol prísť na to, čím ma ten pohľad tak fascinuje. Vilky rozhádzané po pobreží a po svahu kopca alebo na veľkých kameňoch. Oblúk dlhej pláže. Sýta zeleň tropickej džungle. Modrá farba vodnej hladiny. To všetko tu síce bolo, ale to už som videl na viac miestach. Tu bolo ale niečo navyše, niečo, čo som nedokázal pomenovať. Odpádloval som ešte o kus ďalej, aby som získal ešte trochu väčší odstup. A potom som na to prišiel. Zrazu vilky zmizli. Splynuli dokonale s terénom, s džungľou, so skaliskami. Ako by tu rezort vôbec nebol. Ako by bol predo mnou len neobývaný, opustený ostrov. Keby niekto hotel rozmontoval a odviezol, nikto by nič nepoznal.

Kameň, more a vy

Architektúra celého hotela je dokonalá, ale rovnako ma najviac fascinujú vily postavené na obrovských kameňoch. Sú trochu odstrčené od ostatných víl. Na konci zálivu, v ničím nerušenej izolácii. Celý svet ako by bol niekde za kopcom. Ste tu len vy, mohutné kamene, pláž a more. Drevená konštrukcia viliek vyzerá až neuveriteľne jednoducho. Tak trochu stodola. Ale veľmi príjemná, s jemným koloniálnym duchom. Na prvý pohľad jednoduchá, ale potom zistíte, že niekto veľmi dobre myslel na vaše pohodlie, a keď prijmete myšlienku, že ste na dovolenke a nepotrebujete veľa moderných vymožeností, na ktoré ste zvyknutí zo svojho mestského bytu, potom sa zrazu uvoľníte, odhodíte topánky a začnete si užívať svoju plážovú dovolenku.

Dajte si jedlo, kde chcete a kedy chcete

K tak dobrému miestu a tak dobrým vilám samozrejme patrí aj dobré jedlo. Čerstvé ryby, lobster, krevety? Alebo hovädzie či jahňacie? Alebo len zelenina? Je na vás, čo si vyberiete. Nechce sa vám ísť do reštaurácie a chcete zostať na svojej terase s výhľadom na more? Alebo chcete pripraviť stôl na pláži? Dobré jedlo a pohodové stolovanie patrí k dovolenke, tak prečo sa obmedzovať len na tradičnú reštauráciu.

Druhá strana izolácie

Je skvelé mať pláž takmer len pre seba. Je skvelé mať intímne súkromie. Je skvelé mať veľmi privátny a spoľahlivý servis. Lenže vždy je niečo za niečo. Keď po pár dňoch budete mať nutkanie vyraziť si v podvečer do hlučných ulíc vietnamského mestečka, zájsť si na obyčajné rezance s kuracím alebo na tradičnú pouličnú polievku Pho, nemôžete len tak vyjsť z hotelovej brány. Ste na ostrove, od civilizácie vzdialení cca 45 minút loďou. Cez deň vás na pobrežie hotelová loď dovezie, ale večer je to z dôvodu bezpečnosti už omnoho zložitejšie. Radšej počítajte s tým, že sa z ostrova moc nepohnete. Preto je možno lepšie kombinovať si pobyt v Minh Van Bay ešte s pár dňami niekde medzi ľuďmi. Trebárs v Saigone.


Eva Malmström Shivdasani

Eva Malmström Shivdasani

Hotely Six Senses by určite nevyzerali tak ako vyzerajú, keby ich strážnym anjelom nebola pani Eva Malmström Shivdasani manželka zakladateľa. Ona je autorkou vnútornej firemnej kultúry. Funguje v nej “švédsky” model. “Moji rodičia mi vždy hovorili, že všetci sú si rovní a je potrebné rešpektovať každého a jednať s každým tak, ako by ste si priali, aby ľudia robili vám.” Znie to jednoducho, ale kto niekde v Ázii alebo v Afrike skúsil zaviesť podobný systém bez jasnej hierarchie, vie, že je to nesmierne ťažká úloha. Znamená to napríklad, pamätať si všetkých pracovníkov menom. Six Senses ich zamestnáva viac ako 1 500. Pred každou návštevou hotela si musí pani Eva všetko naštudovať, musí so zamestnancami veľa chatovať a musí mať nesmierny talent komunikácie. “Sme všetci rovnakí, len máme rôzne popisy práce.”  Byť švédsky, znamená byť šetrný k životnému prostrediu, šetriť vodou, elektrinou a ctiť prírodné zdroje. Preto sú všetky rezorty Six Senses toľko inovatívne v recyklácii odpadových vôd, v ekologickom záhradníčení a udržiavaní harmónie s okolitou prírodou a miestnymi komunitami. A samozrejme, byť švédsky znamená, mať cit pre dizajn v spojení s prírodnými materiálmi. Aj v tom má pani Eva nesmierny vplyv na kultúru a vzhľad hotelov Six Senses. Jej fanatické lipnutie na detaile malo bezpochyby vplyv na raketový nástup značky Six Senses. A nikdy sa nebojí priložiť ruku k dielu. Už legendárny je príbeh jej prvého stretnutia s vtedajším ministrom turistiky na Maledivách. Manžel pani Evy Sonu Shivdasani sprevádzal delegáciu obchodných partnerov a ministra po svojom prvom rezorte Soneva Fushi. Na ceste stretli usmievavú blondínku v montérkach, gumovkách a širokom klobúku s fúrikom plným drevených kolov a sadeníc stromčekov. Keď sa k nim potom (stále rovnako oblečená) pripojila k obedu, vyzeral minister dosť zdesene. “Ona nie je záhradník. Je to moja žena,” vysvetlil Sonu Shivdasani.


Anketa

[poll id=”2″]

 

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek