Ázia

Vietnamska zátoka Ha Long

Autor:
/
14. februára 2017

Ha Long Bay čiže Dračia zátoka, je jedinou lokalitou v celom Vietname, ktorá sa môže od roku 1994 pýšiť zápisom v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Táto unikátna prírodná atrakcia sa rozkladá v severnom Vietname v blízkosti rovnomenného mesta Ha Long, približne 165 km od metropoly Hanoj. Hoci ide o výrazne turistické miesto so všetkými kladmi a zápormi, ktoré k týmto lokalitám patria jeho návšteva bude určite nezabudnuteľná. Aj s davmi turistov a všadeprítomnými predavačmi suvenírov.

Mesto samotné nie je príliš zaujímavé, slúži skôr ako základňa pre organizovanie výletov do oblasti. Tie organizujú početné cestovné kancelárie, ktoré sa predháňajú s ponukou za najlepšie ceny alebo s najzaujímavejším programom. Kto sa nebojí cestovať na vlastnú päsť tak ponuky cestovných kancelárií nemusí vôbec využiť, stačí sa dostať do miestneho prístavu a tam nasadnúť na niektorú z výletných lodí. Plavbu po zátoke, ktorej rozloha je celkom 1553 km štvorcových, je možné absolvovať aj v kajaku, alebo na člne. Organizované výletné plavby môžu trvať len dve hodiny, ale pokojne aj celý deň a ponúka sa aj možnosť prespania na niektorom z viac ako 2 tisíc ostrovčekov.

So zátokou Ha Long sa spája legenda o nebeskom drakovi, po ktorom bola tiež pomenovaná. Cisár vtedy potreboval zastaviť inváziu cudzích vojakov do svojej krajiny a tak si na pomoc prizval draka aj s jeho potomkami. Tí vypľuli veľké množstvo perál, z ktorých sa stali ostrovy a mnohé skaliská. Tie zabránili nepriateľským flotilám v postupe a cisár mal vyhrané. Drakom sa ich výtvor natoľko zapáčil, že sa rozhodli v tejto oblasti zostať. Nakoniec získala zátoka názov Ha Long, čo doslova znamená “Tam, kde sa drak ponára do mora”. Verzií tohto dračieho príbehu je však niekoľko.

V skutočnosti však nejde o žiadne perly, ale vrstvy vápenca prvohorného mora, ktoré boli po dlhú dobu po ústupe mora vystavované monzúnovým dažďom. Na skaliskách sa tak začali vytvárať ryhy a zárezy a nakoniec sa jednotlivé vrstvy vápencov rozpadli. Tým vznikli menšie kužeľovité kopce a tropický kras, ktorý má istú podobnosť napríklad s tým v thajskej zátoke Phang Nga alebo čínskym Guilinom. Svojou rozlohou a počtom ostrovov však nemá Ha Long konkurenciu.

Miniatúrne ostrovčeky v zátoke Ha Long sú lemované úžasnými piesočnými plážami a z ich riedko zalesnených svahov je počuť vtáčí spev. Najviac pláží je v zátoke Lan Ha pri ostrove Cat Ba, ktorý je národným parkom. Väčšina z ostrovov dodnes nebola preskúmaná a ľudská noha na nich ešte ani nestála. Naopak najnavštevovanejším a turisticky najvyužívanejším ostrovom v Ha Long je ostrov Dao Tuan Chau ležiaci 5km západne od Bai Chay. Ostrov po dlhú dobu slúžil ako súkromné letné sídlo Ho Či Mina, dnes sa z neho stáva medzinárodný rekreačný areál.

Vďaka určitej izolovanosti mnohých ostrovov je možné, že sa na nich vyskytujú aj zaujímavé endemické druhy rastlín a tiež hmyzu. Zátoka Ha Long je známa aj výskytom početných krasových jaskýň, z ktorých mnohé neboli doposiaľ preskúmané a niektoré dokonca ešte čakajú na svoje objavenie. Z tých, ktoré už preskúmané boli, je ich asi dvadsať prístupných verejnosti. Do mnohých z nich sa však dá dostať len loďou. Kvôli turistom boli niektoré dokonca osvetlené farebnými svetlami, čo na niekoho môže pôsobiť až príliš gýčovito. Najznámejšou jaskyňou je bezpochyby Hang Dau Go, teda Jaskyňa drevených kolov, ktorá je tvorená tromi podzemnými sálami. Svoj názov získala podľa tretej sály, ktorá v 13. storočí údajne slúžila ako skladisko ostrých bambusových kolov. Táto jaskyňa je zo všetkých jaskýň v zátoke najbližšie k pevnine a tak sa nie je čomu diviť, že je najnavštevovanejšou.

Z troch sál sa skladá tiež jaskyne Hang Sung Sot. Plná stalaktitov a stalagmitov je potom Hang Thien Cung, v ktorej sú k videniu aj vápencové výrastky pripomínajúce svojím tvarom karfiol. Zaujímavá je tiež Hang Trong, čiže Jaskyňa bubnov, ktorá získala svoje meno po vzdialenom zvuku bubnov, ktorý je vo vnútri nej počuť. V skutočnosti tento zvuk vytvára stalaktity a stalagmity, medzi ktorými sa preháňa vietor.

Aby ste si pobyt v zátoke Ha Long užili, je potrebné si jej návštevu dobre naplánovať. Rozhodne sa neodporúča prichádzať vo februári, marci a apríli. V tieto mesiace je tu pomerne chladno, fúka vietor, teploty klesajú k 10 stupňom a často prší či mrholí. To má za následok tiež zlú viditeľnosť, pretože hmla, ktorá tu vzniká, zakrýva celú zátoku aj s jej krásnymi ostrovmi. Druhým extrémom sú potom mesiace jún a júl, kedy sa ortuť teplomera bežne šplhá cez 45˚C v tieni. Ideálnou dobou pre návštevu tejto časti Vietnamu sú tak mesiaca september, október a november, kedy sa teplota pohybuje okolo 30 stupňov a teplota mora je len o niečo málo nižšia.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek