Best in 2018

Najlepšie pláže Európy

Autor:
/
25. apríla 2018

Či už hľadáte miesto na surfovanie (alebo kde sa to naučiť), pláž, ktorá vyhovie celej rodine, náladovú plážičku pre potulky osamote alebo dokonalé miesto, kde stačí len rozprestrieť uterák, nájdete ho v našom výbere najlepších európskych pláží.

1. Jaz, Čierna Hora

Prečo hľadať iné miesto pre hudobný festival? Pláž Jaz je ideálna (foto ollirg / Shutterstock)

Ak hľadáte samotu, toto nebude práve vaša voľba – ale ak si k svojej plážovej dovolenke chcete prihodiť trochu dobrodružstva, trochu kultúry a veľa večierkov, potom je široká piesočná pláž Jaz na perfektnom čiernohorskom jadranskom pobreží tým pravým miestom. Aj tento rok v lete sa na Jaze bude konať Sea Dance Festival, ktorého prvý ročník bol vyhlásený Najlepším európskym stredne-veľkým festivalom a získal cenu Európsky festival roka 2014.

Plusové body dostáva Jaz za svoju polohu hneď za Budvou, čo je taký mini-Dubrovník s kúzelným Starým mestom a citadelou, ktorá sa počas akcie Theatre City mení na pódium pre vonkajšie predstavenia, konajúce sa v priebehu júla. Dostatok zábavy tu nájdu adrenalínoví blázni: možnosti jednodňových výletov z Budvy ponúkajú čokoľvek od raftingu v kaňone Tara po paragliding nad Mt. Lovćen.

2. Peniche, Portugalsko

Surfista si užíva jazdu na vlne na pláži v Peniche (foto Francisco Caravana / iStock, Getty Images)

 

Prístav Peniche a rovnomenná pláž sú vyhlásené medzi surfermi, ktorý v roku 2015 hostil jednu z dvoch európskych zastávok seriálu pretekov World Surfing League (20. – 31. 10.). Tento rozorvaný mys, vybiehajúci do Atlantiku asi 96 km severozápadne od Lisabonu, stojí za návštevu, aj keď so sebou práve nemáte dosku.

Kým skúsení surferi a bodyboardisti zamieria na západné pobrežie, zvlášť na “Supertubos” – veľké vlny, ktoré tvoria tunely – pri Meda Grande Beach, kryté zátoky susediace s Baleárskymi ostrovami sú ideálne pre začiatočníkov, rodiny a jednoducho pre povaľovanie sa.

Milovníci histórie si obľúbia staré centrum Peniche (kde sú historické kostoly a pevnosť Peniche Fort postavená v 16. a 17. storočí a v 20. storočí tu držali politických väzňov; teraz je tu múzeum), potápači môžu naskočiť na loď smerom do priezračných vôd okolo prírodnej rezervácie Ilhas Berlengas kúsok od pobrežia.

3. Rondinara, Korzika, Francúzsko

Rondinara vám zostane v pamäti navždy (foto photovideostock / iStock, Getty Images)

Zabudnite na to, že Rondinara je v akomkoľvek zmysle neobjavená. V hlavnej sezóne (júl a august) tu spustia kotvy flotily vyfintených jácht a jemný piesok zmizne pod masou do bronzova opálených francúzskych tiel. Avšak, Korzika si žiarlivo stráži svoje báječné pláže – oprávnene.

Rondinara, ležiaca v polovici cesty medzi okúzľujúcim Porto Vecchio a historickým Bonifaciom, nie je výnimkou; opatrný manažment zabezpečuje, že tu nájdete prepychové miesto navzdory futbalu, perfektnú podkovu pieskovej pláže uzatvárajúcu plytkú, priezračne modrú zátoku, ktorá medzi červenkastými skalami a zaprášenými krovinami vyzerá ako drahokam.

Vďaka chránenej polohe nie sú na pláži Rondinara skoro žiadne vlny, len naozaj malé vlnky vhodné aj pre deti – ďalší plusový bod pre rodiny ubytovaných v dobre zaistenom neďalekom kempe. Na pláži je veľa miest na parkovanie pre tých, čo prídu na jeden deň a reštaurácie priamo na piesku ponúkajú od mája do septembra jedlo a pitie.

4. Cale Goloritzé, Sardínia, Taliansko

Úsilie vynaložené na to, aby ste sa do Cala Goloritzé dostali, je len polovica zábavy (foto elisalocci / iStock, Getty Images)

Na Sardínii majú pláže mnoho podôb. Ale čo sa týka čistej a dokonalej krásy, len málo miest môže konkurovať Cala Goloritzé – maličká zátoka s vybieleným kamienkami je zatienená zarastenými skalami, je to jedna z množstva pláží na dramatickom pobreží Golfo di Orosei.

Nie je to klasická plagátová pláž s hebkým, mäkkým pieskom a palmami v pozadí; jej krása spočíva skôr v dramatickom umiestnení a tyrkysových vodách. Dá sa sem dostať len dvoma spôsobmi – loďou alebo pešo. Väčšina ľudí pripláva z Cala Gonone, ale naozaj nezabudnuteľný zážitok budete mať, keď sa vydáte po starej ceste pre muly z náhornej planiny Golgi, ktorá je o nejakých 400 m vyššie. A ak pre vás zostup nie je žiadny výkon, môžete sa dole pridať k miestnym lezcom a zmerať svoje sily so skalnou vežou pri pláži, 148M Aguglia.

5. Vik, Island

Pláž Vik na Islande je ako z iného sveta (foto marchello74 / Shutterstock)

Čierny piesok, hmla a príbehy o troloch a morských príšerách. Vik (v islandčine Reynisfjara) je pravým opakom svojich karibských náprotivkov. Pláž nájdete na najjužnejšom mieste Islandu – čo je tiež najmokrejšie miesto v krajine. Vetrom bičovaná sopečná pláž má gotickú atmosféru iných svetov, zosilnenú ešte miestnym folklórom.

Pozrite sa na západ, aby ste zahliadli trolov z Viku, skalnaté kopy čadiča, ktoré sú vraj skamenelými pozostatkami troch islandských trolov. Za odlivu preskúmajte jaskyne z vychladnutej lávy; podľa povesti ich geometrické stĺpy kedysi ukrývali mýtické stvorenia. Dívajte sa po papuchalkách hniezdiacich na neďalekých útesoch – táto oblasť je rajom pre morské vtáky.

Dedina Vik a Reynisfjara sú ľahko dostupné z hlavného obchvatu a predstavujú skvelú poslednú zastávku, než vyrazíte späť do Reykjavíku. Ubytujte sa v Icelandair Hotel Vik a jeden deň venujte prechádzke pri neďalekom ľadovci Mýrdalsjökull.

6. Banthai Beach, Anglicko

Na Banthai Beach v Devone si užijete všetko, možností zábavy je veľa (foto Ann Taylor-Hughes / iStock, Getty Images)

Juhozápad Anglicka je známy skalnatými plážami a jednu z najlepších v krajine – medzi nimi Woolacombe, Croyde Bay a Saunton Sands – nájdete v Severnom Devone. Na juhu ale majú konkurenciu … Banthai Beach v South Hams je naozaj pre každého: surferi milujú tunajšie spoľahlivé vlny; rodiny láka kombinácia piesku, dún a skalných jazierok a výletníci obdivujú dramatické pohľady, ktoré sa objavujú pri prechádzke po South West Coast Path.

Ďalšie lákadlo: môžete preskočiť na susedné Bigbury Bay a navštíviť elegantný artdecový hotel Burgh Island Hotel, ktorý je za prílivu odrezaný od pevniny. Tento honosný hotel minulých čias kedysi hostil napr. Agathu Christie, Noela Cowarda a princa Edwarda a Wallis Simpsona.

Bantham tvorí časť majetku, ktorý vlastnila jedna rodina celé storočia, kým ho minulý rok nepredali za 11 miliónov libier. Nový majiteľ, ktorý preplatil National Trust, sľúbil, že bude rovnako svedomitým správcom. Dúfajme, že áno.

7. Sandwood Bay, Škótsko

Odľahlá pláž SANDWOOD Bay vyzerá veľmi dramaticky (foto richsouthwales / Shutterstock)

Pekne poporiadku: vďaka Golfskému prúdu sú vody na severe Škótska naozaj veľmi studené. Ak si chcete zaplávať, musíte byť buď veľmi otužilí, alebo mať neoprén. Ale pláže, to nie je len opalovačka. Je to miesto dramatického prepojenia krajiny a vody – a SANDWOOD Bay na odľahlom severozápadnom cípe Škótska je v tomto ohľade úplne úchvatná.

Dostať sa sem je polovica zábavy: pláž je štyri míle pešo od najbližšej cesty, chodník sa vinie medzi vresoviskami a trávnatými dunami piesku. Keď sa vám nakoniec otvorí pohľad na míľu dlhú pláž, stráženú vápencovými skalami Am Buachaille, je to naozaj bohatá odmena. Oblúčik piesku má okolo seba útesy, vzadu sladkovodné jazero a otvára sa k vodám, ktoré siahajú až k pólom. Povesti o strašidlách, vrakoch lodí a morských pannách to ešte vylepšia, ale väčšine ľudí príde dostatočne poetická aj obyčajná prechádzka.

8. Cala Macarella, Menorca, Španielsko

Cala Macarella je jedným zo skrytých potešení na Menorke (foto tagstiles.com – S. Gruene / Shutterstock)

Baleáry často čelia rôznym ťažkostiam, nezávislí cestovatelia ich odmietajú ako najrýchlejší spôsob, ako skĺznuť do zájazdového dovolenkového pekla. Ale Menorca – hanblivá sestrička Mallorky – nie je len skvelou voľbou pre rodiny vďaka miestnym terasovitým plážam, pokojným rezortom a vodám vhodným na šnorchlovanie. Skrýva tiež jedny z najlepších európskych pláží.

Jedným takým tajomstvom je Cala Macarella, zátoka v tvare podkovy v juhozápadnom ohybe ostrova, kde sú pláže s jemným bielym pieskom obklopené útesmi porastenými borovicami a dubmi. V tichosti si ju môžete vychutnať skoro ráno alebo naopak sa tu usaďte večer a sledujte, ako deň bledne do naružovelého západu slnka. Čo ďalej? Fotogenická prechádzka cez útesy vás dovedie k menšej, tichšej a rovnako tak rozkošnej Cala Macarellete, kde si nudisti dolaďujú kompletné opálenie.

9. Voutoumi, Antipaxi, Grécko

Pohľad zhora na pláž Voutoumi je ohromujúci (foto Netfalls – Remy Mussera / Shutterstock)

Stačí vidieť jeden grécky ostrov a ako by ste poznali všetky? Antipaxi, bezvýznamný ostrovček Iónskych ostrovov, by vás mohol prekvapiť. Nájdete tu jednu z najúžasnejších pláží, na ktorých kedy spočinul váš pohľad.

Rozkladá sa južne od Korfu a ľahko sa tam dostanete hydrofoilom do Paxi a potom taxiloďou. Maličký ostrovček, štyri na tri kilometre, sa dá ľahko prejsť pešo a tunajšie celoročne usadené obyvateľstvo číta – 20 osôb. Ale je vážne krásny: všade víno, olivy, sady a divoké kvety, lemovaný perleťovými plážami a obklopený morom v odtieňoch tyrkysovej až indigovej farby. Najviac vás to k uľahnutiu bude lákať na Voutoumi, čo je oblúk slonovinovo bielych kamienkov a piesku, kde si môžete v súkromí pohovieť a potom to máte nejakých 200 krokov do taverny na kalamáre a ľadovo vychladený Mythos aj s vyhliadkou na pláž.

10. Kurská kosa, Litva

Na Kurskej kose nájdete najväčšie pohyblivé piesočné duny v Európe (foto Tatiana Rodionova / iStock, Getty Images)

Pás krajiny, oddelujúci Baltské more od Kurského zálivu tiahnuceho sa od Litvy po Rusko, je nekonečnou plážou. Míle a míle bieleho piesku čakajú na tých, ktorí hľadajú naozajstný únik. Sama krajina ale zas nie je tak pokojná. Svieže lesy a lúky lákajú rad operených stvorení, takže je Kurská kosa považovaná za raj pre pozorovateľov vtákov. Žasnúť môžete nad najväčšími pohyblivými piesočnými dunami v Európe. Perfektný výhľad na miesto zapísané v zozname Svetového dedičstva UNESCO sa vám naskytne po výstupe na vrchol Parnidis Dune, skvelé miesto, odkiaľ sledovať posledné zlatisté lúče slnka, než sa nežne sklonia za obzor.

Vďaka tomu, že je Litva začlenená v eurozóne, je cestovanie v regióne ľahšie než predtým. Ak vyrazíte, našľapujte opatrne – prenesene aj doslova: zodpovedná turistika je nádejou pre záchranu tohto krehkého ekosystému; všetko ostatné len urýchli jeho zničenie.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek