Best in 2019

TOP 10 KRAJÍN / BEST IN TRAVEL 2019

/
26. novembra 2018

1. Srí Lanka

Srí Lanka rozhodne prežíva svoju chvíľu na (rovníkovom) výslní a zmeny sa tu dejú v rýchlom slede. Nezávislí cestovatelia Srí Lanku dávno poznajú a obdivujú jej neskutočný mix náboženstiev a kultúr, chrámy, ktoré čas len málo poznamenal, bohatú a dobre dostupnú divokú prírodu, a v posledných rokoch tiež rastúcu surférsku scénu a samozrejme ľudí, ktorí po desaťročiach občianskych konfliktov vzdorujú všetkým ťažkostiam so stále ústretovou a priateľskou mysľou.

Sochy Budhu v skalnom chráme Isurumuniya, mesto Anuradhapura

Teraz, viac ako inokedy, je Srí Lanka pripravená prijímať ako rodiny s deťmi, tak dobrodruhov hľadajúcich adrenalínové zážitky, eko-turistov, aj tých, ktorí si túžia pohovieť v peknom wellness rezorte, alebo sú vášniví gurmáni a cestujú za miestnymi delikatesami. A to nech je ich rozpočet na pobyt akýkoľvek. Dokonca aj oblasti na severe a na východe, predtým nedostupné, ťažko dosiahnuteľné alebo bez dostatočnej infraštruktúry, prinášajú nové možnosti objavovania.

2. Nemecko

Nemecko je už dlhú dobu hnacou silou inovácií a dalo svetu nejeden užitočný nástroj, ako príklad napríklad tlačiarenský lis, automobil, aspirín a ďalšie prelomové vynálezy. A pred 100 rokmi odštartovala malá škola Bauhaus na durynskom vidieku vzostup umelecko-priemyselného hnutia, ktoré rýchlo dosiahlo celosvetový význam a jeho vplyv je v mnohých stavbách i štýlu učenia patrný dodnes.

Domy majstrov Dessau – architekti: Bruno Fioretti Marquez Architekten (2010-2014)

Pripojte sa k celoročným narodeninovým oslavám hnutia, ktoré stálo pri zrode súčasnej moderny – škola Bauhaus bola založená roku 1919 vo Weimare, rozkvitala v Dessau a nakoniec, po presťahovaní do Berlína, bola v roku 1933 zrušená nacistami. V týchto troch mestách sa pripravujú na otvorenie úplne nové múzeá, rovnako ako mnoho tematických výstav a podobných podujatí, ktoré sa budú organizovať po celom Nemecku.

3. Zimbabwe

Hoci Zimbabwe donedávna figurovalo v novinových titulkoch zo všetkých možných zlých dôvodov, bola to vždy krajina, na ktorú predovšetkým nezávislí cestovatelia spievali ódy. Nielenže je to jedna z najbezpečnejších destinácií v Afrike, navyše je obdarená ultra priateľskými miestnymi obyvateľmi, národnými parkami, v ktorých sa môžete stretnúť s kompletnou Veľkou päťkou, archeologickými lokalitami zapísanými na Zozname svetového dedičstva UNESCO, zalesnenými horami a samozrejme impozantnými Viktóriinmi vodopádmi.

Viktóriine vodopády vzbudzujú obdiv a rešpekt

Hoci kontroverzné voľby v roku 2018 mohli utlmiť optimizmus po skončení vlády Roberta Mugabeho, snáď prvýkrát za posledné roky hľadia obyvatelia Zimbabwe do budúcnosti s nádejou a optimizmom s vedomím toho, čo všetko je pre nich teraz možné a hľadajú nový začiatok.

4. Panama

Vitajte na križovatke Amerík. V Paname sa sever stretáva s juhom prostredníctvom oslavy tropickej prírody, ktorú ponúka múzeum BioMuseo, atrakcia svetovej úrovne. Východ potom stretáva západ v nedávno upravenom Panamskom prielive, ktorým sa denne plavia najväčšie obchodné lode sveta. Nádherná Panama ukrýva toľko pokladov v jednej malej krajine – od bielych piesočných pláží až po tropické dažďové pralesy, hmlisté vrchoviny a pôvodnú kultúru – je šokujúce, že stále zostáva tak trochu mimo hľadáčik turistov.

Pestrofarebný svet koralových útesov neďaleko Bocas del Toro na panamskom pobreží Karibiku

Panama City chystá v roku 2019 oslavy takého rozsahu ako nikdy predtým – do jeho histórie sa totiž zapíše 500 ročné jubileum. A túto oslavu by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. ¡Viva Panama!

5. Kirgizsko

Zdá sa, že chvíľa Kirgizska na scéne svetového cestovného ruchu prichádza ako priamy následok rušného roku 2018, kedy sa tu konali Svetové nomádske hry, stredoázijské súboje v tradičných (a pre nás trochu zvláštnych) miestnych športoch. Doba pre návštevu tejto krajiny nebola nikdy vhodnejšia – je tu viac ako 2700 km novo označených turistických trás, rastúca ponuka sprievodcovských služieb, zrekonštruovaná sieť diaľnic, ktorá výrazne skracuje cestovanie na dlhé vzdialenosti a zjednodušený systém elektronických víz pre tých, ktorí nie sú na zozname 60+ krajín s úplne bezvízovým vstupom.

Jazero Köl-Tör leží vsadené v dych vyrážajúcom vysokohorskom teréne

Kirgizsko sa rýchlo stáva jednou z najobľúbenejších destinácií nezávislých cestovateľov, ktorí hľadajú krásu nedotknutej prírody.

6. Jordánsko

Máte chuť na dobrodružstvo? Tu je zbrusu nový recept: 1. nájdite trek dlhý 650 km a vyhraďte si na jeho zdolanie 36 dní (42 vrátane odpočinkových zastávok), 2. vrhnite sa bez obáv do omračujúcej krajiny Veľkej priekopovej prepadliny, zbrázdenej mohutnými kaňonmi, ktorou sa raz za čas preženie blesková povodeň a premení všetko na zelený raj na zemi, 3. pridajte výhľady na najnižšie miesto Zeme (Mŕtve more) a lokalitu, kde sa odohrala biblická katastrofa (Sodoma), 4. zoznámte sa s divokými kvetinami rastúcimi okolo križiackych pevnostných hradov, 5 . pridajte primeranú štipku nezlomného jordánskeho optimizmu a máte to!

Pokladnica (Al Khazneh), vytesaná do skaly v magickom starovekom meste Petra

Jordan Trail, najnovšie lákadlo malej blízkovýchodnej krajiny, otvorený v roku 2017. Vyrazte na túto epickú trasu teraz, kým sa o nej príliš nevie, a užívajte si jej výhľady aj hlboké údolia.

7. Indonézia

Rozmanitosť Indonézie je rovnako ohromujúca ako jej rozloha medzi ázijským a austrálskym kontinentom. Od nových ekocenter na Sumatre, ktoré ponúkajú originálne stretnutie s orangutanmi, po zatiaľ nie príliš objavené tradície zastrčených kmeňov Papuy. Na viac ako 17 000 ostrovoch vládne neskutočná zmes kultúr, kuchýň i náboženstiev a naprieč celým súostrovím sa vám ponúka nepreberné množstvo zážitkov. Zemetrasenie bohužiaľ nedávno zasiahlo niektoré časti Indonézie, ktoré sa nachádzajú na vulkanizovanom Pacifickom ohnivom kruhu. Aj napriek také prírodné katastrofe, veľká časť tejto rozľahlej krajiny zostáva pre návštevníkov bezpečná.

Pulau Padar, Národný park Komodo

Vďaka výrazným investíciám do nových vzdušných, pozemných a námorných spojení nebolo nikdy jednoduchšie preskúmať túto tropickú krajinu. 169 štátom sveta bolo v roku 2016 udelené privilégium bezvízového styku (okrem iného aj Slovensku), čo značí, že Indonézia je pripravená prijímať návštevníkov do všetkých svojich blízkych i vzdialených kútov. Preto je teraz ideálny čas vydať sa na prieskum, kým ešte nie sú všetky jej tajomstvo odhalené.

8. Bielorusko

Bielorusko bolo dlho lákavým cieľom pre tých, ktorí hľadajú niečo neobvyklé, hoci aj horšie dostupné. Vo všetkej tichosti sa ale od augusta 2018 stalo pomerne trendy krajinou, vďaka výraznému uvoľneniu vízových podmienok, rafinovanej umeleckej i kaviarenskej scéne a miestnym obyvateľom, ktorí vedia žúrovať, ako keby mal zajtra prísť súdny deň.

Katedrála svätého Ducha je jedným zo symbolov Minska

Minsk je centrum, ktoré by ste nemali vynechať, čo sa vám rovnako nepodarí, ak budete chcieť využiť bezvízový 30-dňový vstup – musíte sem priletieť a zase odtiaľto odletieť. Jeho základom je veľmi pekne zrenovované Staré mesto, rozkladajúce sa v okolí pôvabnej ratushy (radnice), kde večer všetci pártychtiví návštevníci opúšťajú krčmičky a štýlové coctail bary, aby sa pridali k hlasným letným pouličným večierkom. Minsk sa v poslednej dobe stal aj centrom medzinárodných udalostí a summitov. Ďalšie najbližšie na programe: Európske hry 2019.

9. Svätý Tomáš a Princov ostrov

Neohrození prieskumníci vždy vyhľadávali miesta, na ktorých zatiaľ nikto iný pokiaľ možno nestál. Teraz ponúkame jedinečnú príležitosť k návšteve jedného takéhoto, o ktorom sa pravdepodobne dozvedelo len pár ďalších cestovateľov. Zemička dvoch ostrovov Svätý Tomáš a Princov ostrov, ktoré sa nachádzajú v Guinejskom zálive, teraz volá všetkých dobrodruhov. Neurobte tú chybu, že by ste ju ignorovali.

668 metrov vysoká skalná veža týčiaca sa na ostrove Svätý Tomáš

Neskutočná krajina dramaticky stúpa k nebu, tropické vody obmývajú prázdne pláže a divoká džungľa si berie späť zvyšky cukrových, kakaových i kávových plantáží z koloniálnych čias, rovnako ako posledné pozostatky po niekdajšej úlohe ostrova v obchode s otrokmi. A nech už vyrazíte na trek do lesov, budete šplhať po horách, alebo šnorchlovať v plytkom mori okolo pobrežia, všade objavíte veľa dosiaľ skrytých krás.

10. Belize

Jeho karibské pobrežie je lemované druhým najväčším koralovým útesom na svete; jeho vnútro je prešpikované jedným z najrozsiahlejších a najdostupnejších jaskynných systémov v strednej Amerike; a jeho ľud tvorí exotická zmes Mayov, Mesticov, Garifunov, Kreolov, Mennonitov a iných cudzincov. Napriek tomu Belize zatiaľ nie je tak častým cieľom cestovateľov. Ale trend sa rýchlo mení.

Neobvyklá a najmä pre potápačov neodolateľná Blue Hole, s úctyhodným priemerom 124 m

Vláda sa chystá zriadiť plnohodnotnú ochranu svojho jedinečného morského prostredia, nové ekocentrá rastú ako huby po daždi a pozývajú k možnosti vidieť unikátne prostredie koralových atolov a skrytých chodníkov v pralese, a cestovateľom sa otvára šanca objaviť kus Strednej Ameriky, ktorý je zatiaľ pomerne neturistický, bezpečný a pritom celkom dostupný. Vyrazte sem skôr, než Belize objavia davy.


Zdroj článku a fotografií: Lonely Planet

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek