Best in 2019

TOP 10 MIEST / BEST IN TRAVEL 2019

/
26. novembra 2018

1. Kodaň, Dánsko

Moderný dizajn, 15 reštaurácií ocenených michelinskou hviezdou, veľmi kultivovaná kultúra aj nádherné prostredie. Nie je žiadnym prekvapením, že na vrchol rebríčka sa vyšplhalo hlavné mesto Dánska, Kodaň. Kodanská pouličná jedálenská scéna, ktorá začína na Refshaleoene, čo je bývalá priemyselná oblasť s potravinárskym a remeselným trhom Reffen.

Prístavná štvrť Nyhavn v centre Kodane

Zábavný park Tivoli Gardens (jeden z najstarších na svete) ponúka množstvo zážitkov aj v zime. Kodaň je jedným z miest, kde nikdy nevyčerpáte inšpiráciu. Vždy príde s niečím novým a odvážnym. A kam ďalej? Trebárs na úžasný jednodenný výlet do Roskilde – domov katedrály Roskilde, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO. Sú tu pochované kráľovné a králi Dánska.

2. Shenzhen, Čína

Zatiaľ čo väčšina návštevníkov v Číne chce poznať hlavné mesto Peking, Šanghaj alebo Hongkong, Shenzen sa stáva mestom budúcnosti s hypermodernou architektúrou, inovačnými ekologickými postupmi a množstvom nových dizajnových otvorov, ktoré sú všetky prepojené so susedným Hongkongom prostredníctvom vysokorýchlostnej železnice.

Finančné centrum Ping An (Kohn Pedersen Fox) vyčnieva nad panorámou mesta Shenzhen

K dispozícii je tiež vzrušujúca výtvarná a dizajnová scéna, výborné jedlá, zábavný klub a hudobná scéna. Je to miesto, kde ochutnáte chuť modernej Číny, ste dostatočne blízko Hongkongu a miesto, ktoré väčšina ľudí v minulosti nepovažovala za hodné návštevy. Teraz je určite veľkým cieľom do budúcnosti.

Na konci roka 2018 má navyše začať jazdiť z Hongkongu nový vlak, ktorý skráti cestu medzi mestami na asi 20 minút.

3. Novi Sad, Srbsko

Novi Sad nie je tak známy ako hlavné mesto Belehrad, ale rozhodne je hodný návštevy. Hovorí sa mu “Atény Srbska” a je domovom každoročného EXIT festivalu, ktorý sa koná každý júl v Petrovaradinskej pevnosti z 18. storočia. Festival prispieva a podporuje živú hudobnú a umeleckú scénu orientovanú na mládež. V budúcom roku bude Novi Sad európskym hlavným mestom mládeže. Je to taký predvoj pre rok 2021, kedy mesto získa prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry.

Pohľad smerom ku kostolu Mena Panny Márie


4. Miami, USA

S nádhernými plážami, scénou South Beach a umeleckou scénou, ktorá v sebe spája prvky kubánskej, latinskoamerickej a karibskej kultúry. Miami nadchne niečím každého.

V dnešnej dobe je umelecká a dizajnová komunita zvlášť živá. Navštívte Múzeum umenia Perez v Miami a detské múzeum vedy Frost. Skrytým klenotom je Wolfsonina-FIU Miami Beach, kde sa nachádza nádherná zbierka dizajnových predmetov, fotografií a ďalšieho umenia od päťdesiatych rokov. Uvidíte tu aj ďalšie veci špecifické pre históriu Miami.

Keď už ste v Miami … čo sa takto prejsť na skateboarde po pobrežnej triede?


5. Káthmandu, Nepál

Káthmandu bolo pred tromi rokmi zasiahnuté katastrofálnym zemetrasením. Teraz už znova víta svojích návštevníkov. Navštívte mesto na prahu Himalájí so stredovekou architektúrou, skvelým jedlom, nočným životom a pribudajúcimi ponukami wellness. Je oveľa tichšie, než tomu bolo v minulosti, pretože v historickom centre bol zakázaný vstup automobilom. V roku 2019 mesto privíta účastníkov známych juhoázijských hier.

Mladí mnísi v chráme Boudhanath


Lonely Planet má veľmi vrelý historický vzťah k Káthmándú a Nepálu celkovo, takže je celkom zrejmé, že mesto, ktoré pokračuje v obnove po zemetrasení v roku 2015, sa objavilo v zozname miest, ktoré by ste mali navštíviť v roku 2019.

6. Mexico City, Mexiko

Mexické hlavné mesto nesie stopy storočí architektonického vývoja a pôsobenia rôznych umeleckých hnutí. Pred-hispánske budovy vyrástli na mäkkom podloží mesta, zatiaľ čo koloniálne katedrály stoja pevne vo svojej majestátnosti a moderné zázraky, ako napríklad Museo Soumaya sa blyští v stálom slnečnom svite. Z týchto dôvodov (ale nielen) bolo Mexico City menované “Svetovým hlavným mestom dizajnu pre rok 2018”. CDMX (Ciudad de México) je šieste mesto na svete a prvé v Amerike, ktorému sa podarilo tohto titulu dosiahnuť. Tvorivé hnutie stúpa a rozširuje sa a dokáže pojať vplyv po stáročia trvajúcich tradícií, čo len dokazuje, že dizajn je efektívnym nástrojom pre ekonomický, spoločenský i kultúrny rozvoj.

Palác Palacio de Bellas Artes v Mexico City sa nachádza v tesnej blízkosti parku Alameda


7. Dakar, Senegal

Jedno z najdynamickejších miest Afriky, Dakar, ponúka závratnú zmes slnkom zaliatych pláží, pestrofarebných trhov a nočných klubov z ktorých duní miestna tanečná muzika zvaná mbalax a rozpumpovaní tanečníci šantia pokojne až do skorých ranných hodín, keď sa nad tropickou krajinou neozve prvé zvolávanie k modlitbe. Napriek svojim nespočetným atrakciám zostáva hlavné mesto Senegalu pre väčšie počty turistov zatiaľ viacmenej neznáme. Všetko je ale pripravené na veľké zmeny, ktoré by chcelo mesto dosiahnuť tým, že sa stane novým cestovateľským cieľom v západnej Afrike. Prvým krokom, ktorý po tejto ceste smeruje, je nedávne otvorenie úplne nového medzinárodného letiska, ktoré sa stavalo cez 10 rokov a náklady na jeho výstavbu dosiahli 600 mil. USD.

Nádherné pobrežie Dakaru lemované plážami


8. Seattle, USA

Chytrý, progresívny a plný tvorivej energie – Seattle zriedkakedy stojí len na pozadí diania. V meste, ktoré má vo zvyku premieňať domáce nápady na medzinárodné značky, je momentálne najčastejšie skloňovaným názvom Amazon. Najväčší online predajca na svete radikálne premenil obrovskú časť štvrti Denny Triangle a vytvoril nahustenú obchodnú štvrť elegantných business mrakodrapov, doplnených neprehliadnuteľnou trojicou futuristických “gulí”, v ktorých pracovníci zdieľajú kancelárske priestory so 40 000 rastlinami. Neďaleko odtiaľ stojí vyhliadková veža Space Needle, symbol Seattlu, ktorá sa po viac ako 50 rokoch dočkala generálnej opravy. Rovnako tak dole na nábreží bol dlhý a nevzhľadný betónový nadjazd nahradený novým tunelom za niekoľko miliárd USD.

Vyhliadková veža Space Needle z roku 1962 jasne vyčnieva z panoráme / siluety Seattlu


9. Zadar, Chorvátsko

Zadar vyrástol z popola svojej vojnou poznačenej minulosti a rozkvitol do živého, kozmopolitného mesta. Prejdite sa labyrintom svetlých, mramorových uličiek Starého centra a objavte pohodové bary aj pokojné kaviarne, staroveké rímske ruiny, progresívne múzeá a rustikálne reštaurácie v štýle Trattoria. Kľúčovým bodom premeny Zadaru je pôsobivá nábrežná promenáda, kde sa zhromažďujú desiatky miestnych i turistov, aby počúvali magickú “zvonkohru” Morských organov, alebo sa ponorili pre zmenu do hry svetiel fascinujúceho projektu Pozdrav Slnku. Menšia rozloha Zadaru bezprostredne spája cestovateľov s miestnym životom a kultúrou, bez obáv z klaustrofóbie a davov ostatných turistov, pretože na tunajších jadranských vyhliadkach sa všetci krásne rozptýlia.

Niet nad podvečerný drink na nábreží Zadaru


10. Meknès, Maroko

Chronický bojovník, sultán Ismail Ibn Šaríf (Moulay Ismail), ktorý v roku 1672 presídlil hlavné mesto Maroka do Meknès, by sa v hrobe obracal, keby videl, ako málo návštevníkov sem dnes zamieri, predovšetkým v porovnaní s populárnejším Fezom a Marakéšom. Sultán kedysi vydrancoval Marakéšske paláce a rímske ruiny neďalekého Volubilisu kvôli stavebnému materiálu len preto, aby postavil silné hradby, ktoré obklopujú Meknès, obrovské podzemné sklady potravín a veľkolepú bránu (bab), ktorá zatieňuje aj Modrú bránu z Fezu. V srdci mesta sa nachádza Ismailovo prepracované mauzóleum, ktoré je považované za národný poklad, a ktoré sa čoskoro otvorí po dvojročnej rekonštrukcii od základov po strechy a dá tak návštevníkom Maroka o dôvod viac, než predtým, aby sa vydali aj do doposiaľ pomerne nedoceneného cisárskeho mesta.


Zdroj článku a fotografií: Lonely Planet

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek