Hlavná stránka » TOP 10 miest na poznávanie v roku 2019
Best in 2019

TOP 10 miest na poznávanie v roku 2019

Kodaň
Koniec roka sa nezadržateľne blíži a vy už možno pomaly plánujete, kam vaše kroky povedú v budúcom roku. Chystáte sa veľa cestovať? Ak áno, mohol by vás zaujímať zoznam 10 najlepších miest, ktoré odporúča Lonely Planet navštíviť v roku 2019. Ktoré sú to?
NAŠI PARTNERI:
 
 

Mesta lákajú vašu pozornosť kvôli svojim atrakciám aj udalostiam, ktoré sa tu konajú. Počítajú sa aj mestá, ktoré boli zničené nejakou katastrofou a zaslúžia si svoju pozornosť rovnako ako ostatné. Redaktori Lonely Planet v 14. ročníku požiadali o nominácie od svojich pracovníkov a stoviek prispievateľov z celého sveta. Vybrali desať miest, regiónov, krajín a hodnotných destinácií, ktoré odporúčajú vo svojom Best in Travel 2019. Na prvých priečkach sa v tohtoročnom hlasovaní umiestnili mestá ako Kodaň v Dánsku na prvom mieste, Sen-Čen v Číne na druhom; Novi Sad v Srbsku na treťom mieste; Miami na Floride v USA na štvrtom mieste; a Káthmándú v Nepále uzatvára prvých päť najlepších.

Na prvom mieste Dánsko

Moderný dizajn, 15 reštaurácií ocenených michelinskou hviezdou, veľmi kultivovaná kultúra aj nádherné prostredie. Nie je žiadnym prekvapením, že na vrchol rebríčka sa vyšplhalo hlavné mesto Dánska, Kodaň. Kodanská pouličná jedálenská scéna, ktorá začína na Refshaleoene, čo je bývalá priemyselná oblasť s potravinárskym a remeselným trhom Reffen.

Zábavný park Tivoli Gardens (jeden z najstarších na svete) ponúka množstvo zážitkov aj v zime. Kodaň je jedným z miest, kde nikdy nevyčerpáte inšpiráciu. Vždy príde s niečím novým a odvážnym. A kam ďalej? Trebárs na úžasný jednodenný výlet do Roskilde – domov katedrály Roskilde, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO. Sú tu pochované kráľovné a králi Dánska.


Čínske mesto budúcnosti

Zatiaľ čo väčšina návštevníkov v Číne chce poznať hlavné mesto Peking, Šanghaj alebo Hongkong, Šen-Čen sa stáva mestom budúcnosti s hypermodernou architektúrou, inovačnými ekologickými postupmi a množstvom nových dizajnových otvorov, ktoré sú všetky prepojené so susedným Hongkongom prostredníctvom vysokorýchlostnej železnice.

K dispozícii je tiež vzrušujúca výtvarná a dizajnová scéna, výborné jedlá, zábavný klub a hudobná scéna. Je to miesto, kde ochutnáte chuť modernej Číny, ste dostatočne blízko Hongkongu a miesto, ktoré väčšina ľudí v minulosti nepovažovala za hodné návštevy. Teraz je určite veľkým cieľom do budúcnosti.

Na konci roka 2018 má navyše začať jazdiť z Hongkongu nový vlak, ktorý skráti cestu medzi mestami na asi 20 minút.


Hudobný fanúšikovia si zamilujú druhé mesto Srbska

Novi Sad nie je tak známy ako hlavné mesto Belehrad, ale rozhodne je hodný návštevy. Hovorí sa mu “Atény Srbska” a je domovom každoročného EXIT festivalu, ktorý sa koná každý júl v Petrovaradinskej pevnosti z 18. storočia. Festival prispieva a podporuje živú hudobnú a umeleckú scénu orientovanú na mládež. V budúcom roku bude Novi Sad európskym hlavným mestom mládeže. Je to taký predvoj pre rok 2021, kedy mesto získa prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry.


Brána do Latinskej Ameriky

S nádhernými plážami, scénou South Beach a umeleckou scénou, ktorá v sebe spája prvky kubánskej, latinskoamerickej a karibskej kultúry. Miami nadchne niečím každého.

V dnešnej dobe je umelecká a dizajnová komunita zvlášť živá. Navštívte Múzeum umenia Perez v Miami a detské múzeum vedy Frost. Skrytým klenotom je Wolfsonina-FIU Miami Beach, kde sa nachádza nádherná zbierka dizajnových predmetov, fotografií a ďalšieho umenia od päťdesiatych rokov. Uvidíte tu aj ďalšie veci špecifické pre históriu Miami.


Znovuzrodenie po zemetrasení

Káthmandu bolo pred tromi rokmi zasiahnuté katastrofálnym zemetrasením. Teraz už znova víta svojích návštevníkov. Navštívte mesto na prahu Himalájí so stredovekou architektúrou, skvelým jedlom, nočným životom a pribudajúcimi ponukami wellness. Je oveľa tichšie, než tomu bolo v minulosti, pretože v historickom centre bol zakázaný vstup automobilom. V roku 2019 mesto privíta účastníkov známych juhoázijských hier.

Lonely Planet má veľmi vrelý historický vzťah k Káthmándú a Nepálu celkovo, takže je celkom zrejmé, že mesto, ktoré pokračuje v obnove po zemetrasení v roku 2015, sa objavilo v zozname miest, ktoré by ste mali navštíviť v roku 2019.


Zoznam TOP 10 miest od Lonely Planet

  • Kodaň, Dánsko
  • Šen-Čen, Čína
  • Novi Sad, Srbsko
  • Miami, Florida
  • Káthmándú, Nepál
  • Mexico City, Mexiko
  • Dakar, Senegal
  • Seattle, Washington
  • Zadar, Chorvátsko
  • Meknes, Maroko

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Partner:

Najčítanejšie články

Kategórie

Reklama

WordPress Image Lightbox Plugin