TOP 10 REGIÓNOV / BEST IN TRAVEL 2019
Best in 2019

TOP 10 REGIÓNOV / BEST IN TRAVEL 2019

/
27. novembra 2018

1. Piedmont, Taliansko

Tento vnútrozemský, severozápadný kút Talianska – bývalá ochranná pevnosť z obdobia savojskej dynastie, jedna zo základní talianskeho vlastenectva a oblasť, z ktorej vzišiel pokrok talianskeho priemyslu 20. storočia – je schopný upozorniť na svoje silné stránky, ale nie vždy je tak úspešný aj v predaní svojho pozoruhodného kúzla návštevníkom. Všetko sa ale rýchlo mení – napríklad v Turíne sa začali objavovať ukážky moderného umenia aj kluby hrajúce prevažne elektronickú hudbu, na ktorú lákajú mladých ľudí.

Elegantné centrum Turína, jadra oblasti Piedmont

Rovnako tak odľahlé alpské turistické chodníky a nádherný vidiek s horskými chalúpkami v údoliach, ktoré ponúkajú jednu z najlepších kombinácií červeného (vína) a bieleho (hľuzoviek), značí, že táto oblasť už dlho nebude žiadnym tajomstvom pre turistov – chodcov, sviatočných výletníkov, ani milovníkov umenia alebo dobrého jedla.

2. Pohorie Catskill, USA

Pred päťdesiatimi rokmi sa v srdci oblasti Catskill konal legendárny festival Woodstock, ktorý sa stal míľnikom určujúcim smerovanie celej jednej generácie. Hoci “kvetinové deti” už dnes pravdepodobne starajú skôr svoje vlastné vnúčatá, tak atmosféra slobody a voľnosti stále pretrváva v tomto malebnom kúte na severe štátu New York. V posledných rokoch tu dochádza k nárastu samozásobitelských a bio reštaurácií, pivovarov a liehovarov, ktoré dodávajú svoj tovar priamo na zákazku, a tiež vznikajú rôzne umelecké skupiny a nové koncertné miesta.

Cesta vinúca sa cez národný park Minnewaska

Cesta vinúca sa cez národný park Minnewaska

Keď už je reč o koncertoch, tak august 2019 bude perfektným termínom pre návštevu – vzduch rozvíri zábava a bohatá hudba práve k oslave 50. výročia Woodstocku.

3. Severné Peru

Severná časť Peru sa pýši hneď niekoľkými rôznymi “naj” – je to domov niektorých z najstarších kultúr Južnej Ameriky a nájdete tu pár najdivokejších miest sveta. Tento región je pôsobivou esenciou toho, čo je na juhoamerickom cestovaní tak skvelé. Turisti sa často vyberajú skôr do južných oblastí a nádherný severný región míňajú takmer bez povšimnutia. Ale s tým, ako turistická kapacita Machu Picchu pomaly dosahuje svoje maximum, sa peruánska vláda rozhodla investovať a rozvíjať infraštruktúru práve na severe, aby prilákala návštevníkov aj za inými skrytými pokladmi – v Kuélapu postavili lanovú dráhu, aby uľahčili prístup k tunajšej citadele, alebo napríklad vzrástol počet letov z Limy smerom na sever. Rok 2019 je teda ideálnym časom k návšteve tohto (zatiaľ) neprávom opomínaného regiónu.

Priezračné jazerá údolia Llanganuco obklopujú štíty And

4. Červený stred Austrálie

Duchovným srdcom austrálskeho Červeného stredu je jeden z vôbec najuznávanejších zázrakov prírody, Uluru. V roku 2019 bude táto posvätná hora definitívne uzavretá pre výstupy (neoficiálny a drzo porušovaný zákaz tú panoval vždy, pretože ide medzi domorodcami o vysoko posvätné miesto) – takmer 150 rokov po tom, čo tak urobil prvý “dobyvateľ”. Návštevníci si tak aspon budú môcť lepšie uvedomiť, že tento klenot, už dávno zapísaný medzi Svetové kultúrne dedičstvo a uznávaný pre svoju výnimočnú prírodnú a kultúrnu hodnotu, vlastne “dobyl” ich samých. Spoznajte jedinečný pohľad na svet tradičných opatrovníkov tohto miesta a pozrite sa na hviezdy a púšť novými očami. Preskúmajte národný park Uluru-Kata Tjuta (horu Ayers Rock a neďaleké skalné útvary Olgas), národný park Watarrka (Kings Canyon) a najbližšie mesto Alice Springs (asi 460 km).

Ikona Austrálie a divočiny sveta, posvätná hora Uluru za svitania

Ikona Austrálie a divočiny sveta, posvätná hora Uluru za svitania

5. Škótska vysočina a ostrovy

Lahodná whisky je ako esencia Škótskej vysočiny a ostrovov, destilovaná tisícročiami histórie a kultúry. A v súčasnosti zažíva boom, ktorý tu nebol od konca devätnásteho storočia: za posledné dva roky sa v Škótsku otvorilo minimálne 20 nových páleníc a do roku 2020 by malo pribudnúť najmenej ešte 20 ďalších. Návšteva niektorej z páleníc – poznávanie osvedčených metód, techniky i ochutnávanie – môže slúžiť ako skvelý úvod k pochopeniu genia loci jednej z najdivokejších, najmenej obývaných a najkrajších častí Európy. Navyše tu funguje tiež veľmi pokroková a rýchlo sa rozvíjajúca ponuka ubytovania, od vyhradených parkovísk pre karavany, až po štýlové chaty postavené na miestach pôvodných, starých budov, ktoré stále viac uľahčujú cestovanie aj do odľahlých oblastí.

Ostré skalnaté výbežky pri Mangerste rozrážajú vlny pri pobreží ostrova Lewis

Ostré skalnaté výbežky pri Mangerste rozrážajú vlny pri pobreží ostrova Lewis

6. Ruský Ďaleký východ

Najvzdialenejšia časť Ruska prešla v posledných rokoch mohutnou transformáciou a stala sa z prehliadaného zákutia novým lákadlom, a to najmä kvôli tomu, že Rusko podstatne obrátilo pozornosť k svojim ázijským susedom. Táto nová dynamika je najviac viditeľná z rastu významu hlavného mesta regiónu, Vladivostoku, ktorý sa zo síce najväčšieho, ale pomerne zapadnutého mesta zmenil v kultúrny a kulinársky vrchol Východu. Pobočka múzea Ermitáž a Mariinské divadlo otvorili v posledných rokoch významné nové priestory, vedľa pôvodných, úspešných, veľkých hitov, ako je napríklad umelecký komplex Fabrika Zarya. Niet pochýb o tom, že Vladivostok je na prudkom vzostupe. No, a vďaka tomu sa aj okolitá nedotknutá príroda a dramatické sopky v regióne stávajú oveľa lepšie dostupné pre všetkých, ktorí zatúžia z mesta na chvíľu zmiznúť.

Vladivostocký visutý most Zolotoy bol otvorený pre verejnú dopravu v roku 2012

Vladivostocký visutý most Zolotoy bol otvorený pre verejnú dopravu v roku 2012

7. Gudžarát, India

Streda 2. októbra 2019 bude veľkým dňom pre indický štát Gudžarát. Indický premiér a rodák z Gudžarátu Narendra Modi totiž prisľúbil rozpočet 1,5 miliardy korún na oslavu 150. výročia narodenia Mahátmu Gándhího, najznámejšieho a najobľúbenejšieho syna Gudžarátu. Ale aj medzi všetkými mohutnými oslavami sa iste nájde priestor pre absorbovanie pokojnej atmosféry v tichších kútoch krajiny: v odľahlých dedinách pri pozorovaní neba plného papierových drakov; v pokojných prírodných rezerváciách, kde môžete naraziť na lenivo sa prechádzajúce divoké osly aj číhajúce levy, vlky a hyeny; alebo medzi domorodými komunitami, ktoré svojimi pestrofarebnými a vyšívanými krojmi rozveseľujú vyprahnutý kraj Kachchh.

Propracované sochy na stěnách studny Rani-Ki-Vav v Patanu

8. Manitoba, Kanada

Manitoba sa nachádza doslova v centre všetkého. Je to geografický stred Kanady a kľúčový orientačný bod. Už dávni domorodí obchodníci putovali za predajom svojich výrobkov do miest, ktoré sú dnes centrom Winnipegu. Hlavné mesto si zachovalo svoj multikultúrny nádych, pričom viac ako štvrtinu jeho obyvateľstva tvoria prisťahovalci tak rozmanitých národností ako sú Filipínci, Nigérijčania či Indovia. Oblasť ďalej na sever, v blízkosti mesta Churchill, funguje ako dôležitá križovatka pre kanadskú “megafaunu” – za potravou putujúcich medveďov a plytké vody prezkúmavajú veľryby. Vďaka stále sa zvyšujúcemu počtu leteckých spojov aj ponuke safari výprav je teraz možné sa k divokej prírode dostať oveľa bližšie, ako predtým.

Ľadový medveď zdoláva poľa ľadu na pobreží Hudsonovho zálivu, v Manitobe

Ľadový medveď zdoláva poľa ľadu na pobreží Hudsonovho zálivu, v Manitobe

9. Normandia, Francúzsko

Normandia, divoká, ale pritom stále romantická pobrežná krajina s mnohými nádhernými plážami je navyše obohatená o miesta s tými najchutnejším morskými plodmi, nejkrémovejšími syrmi a najviac osviežujúcimi Cidermi, aké si len môžete predstaviť. Milovníci histórie pravdepodobne nebudú vedieť, kde v tejto oblasti s bohatými dejinami začať. Rok 2019 je rokom, kedy sa môžete pripojiť na mnohé akcie pripomínajúce 75. výročie “Dňa D”, vylodenie Spojeneckých vojsk v Normandii. Očakávajte teda hojnosť rôznych pamätných stretnutí a osláv. Mesto Rouen sa navyše pripravuje na príchod lodí z celého sveta, aby sa zúčastnili výročnej plavby po rieke Seine počas 30. ročníka festivalu Armada de Rouen, ktorý sa koná raz za štyri až šesť rokov a priťahuje milióny divákov.

Ostrovné opátstvo Mont St-Michel

10. Údolie Elqui, Čile

Neďaleko južného okraja rozľahlej púšte Atacama pretekajú horské rieky medzi svahmi porastenými vínnou révou, špicatými vrcholmi a pokojnými dedinami, driemajúcími pod neuveriteľne hviezdnatou nočnou oblohou. Ide o údolie Elqui, jednu z najatraktívnejších oblastí severného Čile. Údolie má mnoho úžasných lákadiel – je to miesto s 320 dňami slnečného svitu, je tu rodný dom Gabriely Mistral, nositeľky Nobelovej cenu za literatúru z roku 1945, alebo tiež centrum produkcie čílskej vínnej pálenky pisco. Nazdory tomu všetkému zatiaľ ale zostáva z veľkej časti skryté svetovému záujmu. Avšak, aj tu sa situácia pomaly mení, zatiaľ hlavne vo forme astroturistov, ktorí sem prichádzajú v stále väčších počtoch za pozorovaním nádherne jasnej oblohy. V roku 2019 potom nastane obzvlášť vhodná doba, lebo tu bude možné pozorovať úplné zatmenie slnka.


Zdroj článku a fotografií: Lonely Planet

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek