Blog

10 destinácií kam v zime vyraziť na dovolenku

Autor:
/
22. augusta 2017

Väčšina z nás sa k moru vydáva predovšetkým počas letných mesiacov, kto to však tento rok nestihol, nemusí zúfať. Na dovolenku môžete pokojne vyraziť na jeseň alebo v zime, ako sa Vám páči. Ponuka zájazdov cestovných kancelárií je široká, môžete si tak vyberať ako z osvedčených “blízkych” destinácií, alebo okúsiť exotiku a vypraviť sa do ďalekých krajov. Dovolenka v zime je skvelou voľbou, ako sa zrelaxovať, načerpať energiu a zabudnúť na sychravé a šedivé zimné dni u nás.

Obľuba zimnej dovolenky stále rastie, každoročne sa na ňu vydávajú desaťtisíce ľudí. Niektorí cestujú do exotických krajín, ako je Kuba, Mexiko, Thajsko, Zanzibar, Dominikánska republika alebo Seychely, iní využívajú možnosť užívať si luxusu v hoteloch v už osvedčených a nie tak vzdialených lokalitách, ako je napríklad Egypt, Kanárske ostrovy, Jordánsko, Izrael či Spojené arabské emiráty. Do týchto i mnohých ďalších krajín môžete aj počas tých nejmrazivejších dní vyraziť za letom. Navyše do mnohých turisticky zaujímavých destinácií lietajú slovenské cestovky priamymi charterovými linkami.

Keď je teplo doslova za humnami

Kanárske ostrovy

S otvorenou náručou na vás v zime čakajú aj Kanárske ostrovy, ktoré vďaka svojej polohe, prírodným krásam a teplému podnebiu, patria medzi najnavštevovanejšie destinácie sveta. To sa odráža aj v ich sezónnom preplnení. V letnom období sú doslova zaplavené turistami z celého sveta, ale v zime si na nich vychutnáte pokoj a pohodu. Na ostrovoch Lanzarote, Tenerife, Gran Canaria a Fuerteventura si môžete užiť horúceho slnka aj zlatistých pláží obmývaných Atlantickým oceánom. Každý z týchto sopečných ostrovov, ktoré sú súčasťou Španielskeho kráľovstva, je niečím výnimočný a od svojich susedov odlišný.

Kanárske ostrovy tak dohromady môžu lákať ako na vysoké hory a palmové oázy, tak i na púštnu krajinu a ďalšie prírodné krásy. Ostrovy ukrývajú na 150 chránených rezervácií a 4 národné parky. Všetky sú tiež schopné sa dokonale postarať o svojich návštevníkov. V známych strediskách sa nachádzajú kvalitné hotely, ktoré ponúkajú množstvo služieb a nočný život. Na Kanárskych ostrovoch panuje po celý rok príjemne teplé počasie a nedochádza tu k veľkým teplotným výkyvom. Niektoré miesta sú vyhlásenými surferskými zónami.

Jordánsko

Jednou z nejpohostinnejších a najbezpečnejších krajín Blízkeho Východu je Jordánsko, v ktorom nájdete veľa prírodných zaujímavostí aj nádherných ľudských výtvorov. Táto krajina je slovenskými turistami stále veľmi zanedbávaná, čo je veľká škoda, pretože má rozhodne čo ponúknuť. V okúzľujúcich letoviskách na pobreží Červeného mora je možné si užívať dokonalú dovolenku so všetkým, čo k nej patrí. Samozrejme, príjemné slnečné počasie, teplý vzduch a more. Perfektné dovolenkové podmienky na vás čakajú napríklad v letovisku Aqaba na brehu Červeného mora, alebo pri Mŕtvom mori, ktoré je skutočným prírodným unikátom. Jordánsko láka nielen na fantastické potápanie, ale aj na návštevy antických pamiatok a pútnických miest. Kto chce, môže sa tiež vypraviť do púšte na chrbte ťavy. To všetko a mnoho ďalšieho zažijete v Jordánsku.

Pláž v jordánskom letovisku Aqaba

Izrael

Celoročné možnosti rekreácie ponúka aj Izrael, maličký štát susediaci s Egyptom. V porovnaní s Egyptom sa však nachádza na trochu odlišnej úrovni, čo sa týka hospodárstva, kultúry a politickej situácie. Izrael je Svätá zem, v ktorej žijú vedľa seba kresťania, moslimovia a Židia. Zimná dovolenka v Izraeli poteší ako milovníkov kultúry, architektúry a histórie, tak aj turistov uprednostňujúcich klasický plážový pobyt pri mori. Na severe Izraela je možné sa kúpať v Stredozemnom mori, zatiaľ čo na juhu sa schladíte vo vodách Mŕtveho mora. Najnavštevovanejším letoviskom v krajine je Eilat, kde nájdete celý rad moderných kvalitných hotelov ponúkajúcich služby na svetovej úrovni. Pri návšteve Izraela by však bol doslova hriech nenavštíviť tak významné mestá, ako je Betlehem, Jeruzalem, Jericho a ďalšie.

Eilat

Spojené arabské emiráty (SAE)

Už názvu tejto krajiny dýcha orient. Spojené arabské emiráty, ktoré sa nachádzajú juhovýchodne od arabského polostrova, patria medzi najrozvinutejšie a najbohatšie krajiny na svete. Bohatstvo krajiny pramení zo zásob ropy a tiež z časti z turistického ruchu. Spojené arabské emiráty očaria svojou hypermodernou architektúrou, krásnymi plážami a čistým morom. V krajine nájdete najluxusnejšie hotely vrátane jedného z najdrahších hotelov na svete – známeho Burj Khalifa. Bohatstvo je v krajine viditeľné na každom kroku, nielen v turistických rezortoch. Spojené arabské emiráty už však dávno nie sú destináciou, kde si dovolenku mohli dovoliť len tí najbohatší. Ceny zájazdov klesajú a ak teda hľadáte originálne miesto pre zimný odpočinok, budú SAE tým pravým. Dostatočne si užijete ako slnečných lúčov, ako aj kúpanie v mori. Milovníci nakupovania si tu môžu vychutnať rôzne možnosti nakupovania a zábavy. Medzi najvyhľadávanejšie miesta v emirátoch patria Dubaj, Sharjah a Abu Dhabi.

Egypt

Aj napriek nepokojom, ktoré sprevádzali túto arabskú krajinu v posledných rokoch, patrí Egypt stále medzi najobľúbenejšie destinácie, kam sa turisti vypravujú v priebehu celého roka. Návšteva Egypta poteší ako milovníkov kúpania a relaxácie pri mori, tak i všetkých tých, ktorí si chcú dovolenku spestriť poznávaním. Výhodou Egypta je jeho relatívna blízkosť, stačí vydržať necelé tri hodinky v lietadle a môžete sa kúpať v Červenom mori. Mnohí si však Egypt v zime obľúbili aj preto, že na plážach ani v hoteloch v tomto období nebýva príliš veľa ľudí. Naviac máte možnosť tu ochutnať vynikajúcu kuchyňu a tráviť večery pri počúvaní tradičnej hudby alebo prechádzkami po plážach. Najväčším lákadlom prímorských letovísk sú však dlhé piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do priezračne čistého mora, ktoré patrí medzi vyhlásené potápačské lokality. V Červenom mori sú k videniu pestrofarebné rybky, farebné koraly a množstvo ďalších živočíchov. Na výber je v Egypte veľa atraktívnych destinácií ponúkajúcich kvalitné hotely. Obľúbenými letoviskami sú Hurghada, Sharm El Sheikh, Marsa Alam, El Gouna, Taba, Dahab či Ain Soukhna.

Hurghada

Lákavá exotika

Kuba

Karibský ostrovný štát Kuba je cieľom mnohých turistov, ktoré na neho láka nielen nádherná tropická príroda, ale tiež akési tajomno. Veľa z nás si pri vyslovení názvu tohto krásneho štátu, ktorý je perlou Karibiku, vybaví revolucionára Fidela Castra alebo Che Guevaru. Na Kube panuje unikátny neopakovateľná atmosféra, ktorá pramení práve z histórie ostrova, ale aj jeho súčasnosti. Kuba je totiž jednou z posledných bášt socializmu izolovanou od okolitého sveta. Ako návštevník máte pocit, že sa tu snáď zastavil čas – tento pocit navyše umocňujú staré americká autá brázdiace miestne ulice či staré gramofóny, z ktorých sa tiahnu rytmy salsy. Miestni ľudia sú usmievaví, nikam neponáhľajú a bez cigary v ruke ich takmer nestretnete.

Práve táto kultúra, ale samozrejme aj tunajšie belostné pláže a azúrové more sú tým, čo na ostrov láka každoročne státisíce turistov. Na Kube sa môžete vlniť v rytme energickej hudby, ochutnať pravý karibský rum, alebo sa vypraviť do džungle plnej divokej zveri.

Mexiko

Táto nádherná krajina Strednej Ameriky sa môže pochváliť bohatou históriou tvorenou starovekými predkolumbijskými civilizáciami a španielskymi kolonizátormi, unikátnymi pamiatkami, nedotknutou prírodou a rôznorodou zmesou obyvateľstva. Ponúka tiež skvelé kúpanie a možnosť vychutnať si nádhernú dovolenku na plážach s jemným bielym pieskom. Naviac sa v Mexiku môžete kúpať ako v Karibskom mori, tak aj vo vodách Mexického zálivu či v Tichom oceáne. Tunajšie nádherné prímorské letoviská lákajú do svojich hotelov návštevníkov z celého sveta. Večer nesmiete zabudnúť vyraziť na tradičnú mexickú zábavu, okúsiť rušný nočný život, vyskúšať pálivé mexické jedlá a samozrejme všetko zapiť panákom tequily. Mexiko je farebná krajina mnohých kontrastov a užijete si v nej báječnú zimnú dovolenku.

Skrytá pláž sa nachádza na ostrove Marieta, niekoľko kilometrov od pobrežia Nayaritu v Mexiku.

Thajsko

V juhovýchodnej Ázii sa rozkladá Thajsko, očarujúca krajina plná pamiatok, krásnej prírody, unikátnej kultúry a pohodových ľudí. Thajsko je ďalšou lákavou exotickou destináciou, ktorú sa rozhodne oplatí počas zimných mesiacov navštíviť. V posledných rokoch sa čoraz viac dostáva do stredu záujmu aj slovenských turistov. Ponúka možnosť príjemnej odpočinkovej dovolenky na prekrásnych bielych plážach, ale zároveň v Thajsku môžete zažiť aj veľa dobrodružstiev. Nezabudnuteľným zážitkom bude určite jazda na slonoch. Môžete vyraziť poznávať bujarý nočný život, vydať sa na nákupy, alebo ochutnávať netradičné jedlá. Od novembra do februára panuje v Thajsku tzv. obdobie chladu, kedy sa teploty pohybujú na veľmi príjemných 30 stupňoch Celzia. Medzi najvyhľadávanejšie lokality v Thajsku patrí hlavné mesto Bangkok, letovisko Pattaya a početné malebné ostrovčeky, ako je napríklad Phi Phi, Krabi, Phuket, Koh Samui alebo Koh Chang. Pod thajským nebom zaručene zabudnete na starosti všedných dní.

Zanzibar

Tanzánsky ostrov Zanzibar je sen mnohých ľudí. V tomto tropickom raji ležiacom východne od afrických brehov sa snúbia unikátne pamiatky, jedinečná kultúra i panenská príroda. Nájdete tu komfortné turistické zariadenia, kde sa postarajú o vaše pohodlie a spokojnosť. Vďaka priezračnému moru a bohatému podmorskému životu si prídu na Zanzibare na svoje aj milovníci potápania. Pozdĺž pobrežia sa tiahnu nádherné biele pláže, ktoré sa len pozvoľna zvažujú do priezračných vôd Indického oceánu. Sú tak ideálne nielen pre leňošenie, surfovanie vo vlnách, ale aj pre šport. Navyše sú lemované bohatou tropickou vegetáciou. Zanzibar je často nazývaný tiež ostrovom korenia, k typickým produktom totiž patrí vanilka, klinček, muškátový oriešok aj škorica. Ak teda chcete zažiť nevšednú zimnú dovolenku v Afrike prevoňanú exotickým korením, vyrazte na Zanzibar.

Dominikánska republika

Dominikánska republika je tropickým rajom ukrytým na karibskom ostrove Hispaniola, ktorý je obmývaný ako Karibikom, tak i Atlantickým oceánom. Krajina víta svojich návštevníkov tyrkysovým morom a rozľahlými plážami, nad ktorými sa skláňajú vysoké palmy poskytujúce príjemný tieň. V mestách potom môžete obdivovať históriu ostrova viditeľnú v rade pamiatok pochádzajúcich najmä z obdobia kolonializmu. V Dominikánskej republike si môžete vychutnať relaxačnú a relaxačnú dovolenku, ale môžete tu tiež stráviť aktívny a dobrodružný pobyt. Ostrov totiž pokrývajú hory porastené tropickou džungľou, husté lesy a na mnohých miestach je veľmi členité pobrežie.

Táto destinácia sľubuje stále teplé a slnečné počasie a tak je možné sa sem na dovolenku vypraviť v priebehu celého roka. Teploty v priemere stúpajú k 27 ° C a za najteplejší mesiac je považovaný august. Pri návšteve Dominikánskej republiky by ste nemali vynechať prehliadku hlavného mesta Santo Domingo. Skvelým pobytovým miestom potom môžu byť letoviská Juan Dolio, Punta Cana, Playa Dorada, Puerto Plata, Sosua alebo Cabarete.

Seychely

Ďalšou destináciou na opaľovanie, teplé more a panenskú tropickú prírodu sú Seychely – krásne ostrovy Indického oceánu, ktoré sa nachádzajú asi 1600 km od pobrežia Afriky. Pobyt na Seychelách býva označovaný za dovolenku v raji. Zažijete tu luxusnú dovolenku, na ktorú budete spomínať celý život. Každý z ostrovov je niečím zaujímavý a niečím sa odlišuje od tých ostatných, všetky sú však tým pravým miestom, kde si oddýchnete a pokocháte sa romantickými západmi slnka. Záleží tak len na vás, či vás najviac osloví ostrov Mahé, Praslin, alebo La Digue. Ich rozprávkovo krásne pláže sa pomaly zvažujú do priezračných vôd oceánu, ktoré sú veľkým lákadlom pre milovníkov potápania. Neďaleko pobrežia sú koralové útesy, ktoré ponúkajú vynikajúce podmienky na pozorovanie podmorského sveta. Neodmysliteľnou súčasťou pláží na Seychelách sú obrovské žulové balvany, ktoré im dávajú nezameniteľný ráz.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek