Blog

10 miest pre zimnú dovolenku. Naše tipy začíname v Prahe

Autor:
/
3. novembra 2018

Praha

charles-bridge-illuminated-in-winter

A za tým prvým mestom nemusíte ani cestovať na pomyselný okraj sveta. Čarovné miesto, ktoré pripomína obrázky z knihy o zimnom kráľovstve, je naša suseda – Praha. Snehom pocukrované vežičky, veterné dláždené uličky kľukatacie sa jej vnútrom sú v žiari sviatočných svetiel naozaj rozprávkové. A navyše za chladných dní vám ani nehrozí, že by ste prepadali panike, že vás azda dav turistov ušliape. Architektúra starého mesta a klenby pod snehovou perinou donúti i to najkamenejšie srdce oddať sa romantickým snom, ktoré sa sníva najlepšie práve v niektorej z mnohých útulných kaviarní.

Romantikou láka aj Salzburg či Berlín

Ďalšie mesto, ktoré vás zajme mrazivou krásou, nie je od Prahy zas tak vzdialené. Je ním rakúsky Salzburg. S vianočnými koledami znejúcimi z každého rohu a tradičnými trhmi v tieni majestátneho salzburgského hradu Hohensalzburg je toto miesto ideálne pre krátky zimný odpočinok. Nehľadiac na to, že len tu môžete okúsiť tie pravé Mozartove gule.

austria_houses_castles_432621

Salzburg

Zlákal vás Salzburg k návšteve a už oprašujete nemčinu? Tak sa rozbehnite aj do Berlína. Okrem vianočných trhov, ktorých je po meste rozosiatých na 60, vás iste očarí aj obchodný dom Käthe Wohlfahrt, kde sa predáva výhradne len tovar s vianočnou tematikou.

berlin-city-lights4

Berlín

A ak sa do Berlína rozbehnete neskôr, v čase po Vianociach, zimnému kúzlu nemeckej metropoly môžete podľahnúť aj z kresiel niektorej z 6500 reštaurácií, 546 zmrzlinární a kaviarní. Hladom tu teda rozhodne neumriete a tento kulinársky výlet tak môže byť skvelou príležitosťou si zaobstarať prirodzenú tepelnú vrstvu, akou sa pýšili aj barokový anjelikovia.

Do Holandska nielen za tulipánmi

Keď sa povie Amsterdam, asi to vo vás neevokuje predstavu zimnej dovolenky, a napriek tomu snehom zľahka posypané mesto má v zimných mesiacoch svoje čaro. Navyše miestne múzeá takmer zívajú prázdnotou, tak prečo to nevyužiť a nenavštíviť napríklad múzeum Rijk či dom Anny Frankovej. A ak vás na vašom malom zimnom dobrodružstve sprevádzajú a nejakí tí špunti, iste ich poteší návšteva divadla Royal Carré, ktoré tento rok oslavuje 125.výročí založenia.

14ca135f0278c17a22d569670f7470f2

Pýtate sa, prečo by váš nezbedník mal plesať nad návštevou nejakého divadla? Nuž preto, že toto divadlo nie je tak úplne obyčajné. Je to skôr cirkus, kde sa v manéži prepletajú hadie ženy a artisti z Ruska, Severnej Kórey či Číny tú lietajú vzduchom a predvádzajú také kúsky, že aj ten najväčší “kecálek” ich bude mlčky sledovať a žasnúť. A ak by predsa len zima pri prechádzkach mestom bola vlezlejšia než by bolo žiaduce, môžete sa vždy skryť v teple nejakej útulnej kaviarne a pochutnať si na rúgbrauo – miestny sladký tmavý chlieb.

Korčuľovanie v Edinburgu

Nie ste práve nadšení germanisti ale skôr anglofilovia? Od predvianočného či povianočného zhonu si potom iste radi oddýchnete v škótskom Edinburgu. Mesto s dláždenými uličkami, kostolmi a verejnými záhradami dokáže uchvátiť v ktorúkoľvek ročnú dobu, ale v zime je ešte čarovnejší. Najmä však jeho mestské parky, kde vyrastú klziská a kde sa premávajú alegorické vozy. Takéto zimné obrázky dostanú aj zanietených slnkachtivých plážomilov.

Pravá zima na ďalekom severe

Teraz už sa ale vydáme ďalej. Do naozajstnej rozprávky o ľadovom kráľovstve, kde ľahko podľahnete snu, že niekde tu Kai zvádza boj so zlovestnou ľadovou kráľovnou. Rozprávkovým svetom, takým ako o ňom písal Hans Christian Andersen, nájdeme v nórskom Tromso. Nebo nad mrazivou krásou mesta tu hrá farbami polárnej žiary. A okrem tohto divadla sa tu môžete mnohému priučiť v miestnych múzeách. Trebárs v tom Polárnom, ktorý vás očarí príbehmi o dobývaní severného pólu. Vynechať by ste nemali ani múzeum Tromso s expozíciou venovanou národu Sami – pôvodné ugrofínske obyvateľstvo.

V zajatí mrazivých diaľok ešte chvíľu zostaňme. Pre zimnú dovolenku by vás mohol zlákať aj islandský Reykjavik. Ste azda zimomravý tak, že aj výlet do chladničky vo vás vyvoláva paniku z omrzlín? Kvôli tomu sa však nemusíte najchladnejšieho európskeho mesta zriekať. Aj ten najväčší cencúľ sa určite rozpustí v miestnych horúcich prameňoch. Tie najlepšie nájdete v mestskej časti Nautholsvik. Nielen kvôli horúcim prameňom by ste však Reykjavik mali zaradiť do zimného cestovného itinerára. V zime sa mení mesto v rozprávku, keď tunajšie ulice ožívajú slávnosťou svetiel.

Reykjavik

V zime aj za oceán do Nagana, Ottawy či Washingtonu

Tí náročnejší z vás sa pri zimných potulkách nemusia držať len starého kontinentu. Zimnú dovolenku môžete stráviť napríklad aj v japonskom Nagane. Bývalé olympijské mesto je ideálnou základňou pre preskúmanie miestneho lyžiarskeho strediska. Horúce pramene, ktoré sa na okraji mesta derú na zemský povrch, sú potom ideálnym odpočinkom po celodennom lyžovaní. Že vám lyžovanie hovorí asi toľko, ako dobrovoľné sebamrzačenie a sadra sa podľa vás dá použiť na lepšie účely ako na dekoráciu vlastných končatín?

Potom Nagano nemusíte vôbec zavrhnúť. Budhistické kláštory driemajúce pod snehovou perinou určite stoja za pozretie, rovnako ako folklórne múzeum Togakushi Minzoku-kan. Tu môžete nahliadnuť pod rúško tajomného života ninjov, ktorí tu trénovali.

Za oceánom ešte zostaňme (len za trochu iným). Zimných radovánok si skvele užijete aj v kanadskej Ottawe. Najmä ak sa sem vyberiete v období od 31.januára do 17.februára, kedy sa tu koná jeden z najväčších zimných festivalov a mesto ovládajú ľadové sochy, vonkajšie koncerty a šmýkačky.

Biely dom v snehu. Zdroj: Wikimedia

Biely dom v snehu. Zdroj: Wikimedia

Len o kúsok nižšie na americkom kontinente sa nachádza aj ďalšie mesto, ktoré je považované za skvelé miesto pre zimnú dovolenku – Washington D.C .. Ten za chladivých dní taktiež ožíva žiarou svetiel. Biely dom aj Lincolnov pamätník zaviaty snehom vezme za srdce kde koho.

A až vám z tej zimnej krásy a romantiky pôjde hlava okolo, môžete sa pomyselne doraziť washingtonským baletom a predstavením Luskáčik. Za takýchto okolností sa aj najtvrdšiemu pesimistovi vkradne na tvár úsmev a zaplaví ho pocit spokojnosti.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek