Blog

10 najčastejších výhovoriek, prečo nemôžete cestovať

Autor:
/
25. mája 2018

Tento článok som sa rozhodol venovať vám, ktorí po cestovaní prahnete ako po ryba po vode, z hĺbky duše sa túžite vydať niekam do diaľok, o cestovaní stále hovoríte a skryto či okázalo závidíte úspešným cestovateľom.
Vaša najčastejšia veta pravdepodobne je: “Strašne by som chcel cestovať, ale ….” Poďme sa teda na tieto najčastejšie “ale” pozrieť, pretože, hoci sa to môže zdať niekomu neuveriteľné, aj my cestovatelia sme tieto “ale” mali či máme. Rozhodli sme sa s nimi ale bojovať alebo ich dokonca premeniť v “preto”.

#1 NEMÁM NA TO PENIAZE

Bohužiaľ, stále medzi mnohými ľuďmi prevláda presvedčenie, že preto, aby ste mohli dlhodobo cestovať, musíte byť boháči. S miliónom na konte sa určite cestuje jednoduchšie, pravda je ale taká, že na nízkonákladové cestovanie moc peňazí nepotrebujete a hlavne je veľa fígľov, ako na cestách ušetriť a stiahnuť náklady na minimum. Najväčším problémom je väčšinou našetriť na letenku, akonáhle ste na mieste, je to už na vás, koľko miniete. V množstve destinácií sa dá naozaj cestovať za pusu – pre inšpiráciu môžete mrknúť na tento zoznam 12-tich najlacnejších destinácií. Ďalšími možnosťami, ako ušetriť je napríklad tiež couchsurfing, dobrovoľníctvo alebo spojenie cestovania s prácou.

#2 NEMÁM NIKOHO, KTO BY SO MNOU ŠIEL

Určite to poznáte. Všetci stále chcú cestovať, hovoria o tom, ako je to ich životný sen, atď. Vo chvíli, keď sa rozhodnete a začnete s nimi niečo vážne plánovať, zrazu z toho vycúvajú a objaví sa milión dôvodov, prečo to nejde. Tiež som s tým dlho zápasil, a potom som sa proste rozhodol, že pôjdem, aj keby som mal ísť sám. Stretol som veľa sólo cestovateľov a cestovateliek, sám som si to tiež niekoľkokrát zažil a má to vážne niečo do seba. Vo výsledku sa možno ako sólo cestovatelia zoznámite paradoxne s viacerými ľuďmi a nadviažete viac priateľstiev ako v páre či skupinke.

#3 NEVIEM JAZYK

Tu samozrejme záleží na tom, čo je vaším cieľom cesty. Ak chcete ísť do zahraničia pracovať, bez komunikatívnej úrovne to bude ťažké. Ak chcete ísť “len” cestovať, ruky, nohy a pár anglických či miestnych slovíčok vám na dohovorenie stačí. Navyše žijeme v dobe, kedy si môžete do mobilu stiahnuť veľa chytrých slovníkov a aplikácií, ktoré vám dokonca pretlmočia váš jazyk do jazyka krajiny vašej návštevy.

#4 MÁM VÁŽNY VZŤAH

Toto môže byť pekný oriešok. Existujú dva scenáre – v prvom máte to šťastie a po troške motivácie, premýšľania a možno štipky prehovárania, sa váš partner rozhodne vydať cestovať s vami. V tomto prípade vám odpadajú niektoré ostatné ale – ako je – nemám s kým ísť alebo nemám peniaze – v dvoch sa oveľa viac šetrí a výdavky sa dostanú tiež oveľa nižšie ako pri sólo cestovaní. Horšie je, keď váš partner nie je taký fanúšik do cestovania ako vy. Aj tak ale nie je boj prehratý, ak zvolíte kratšie cesty, vaša drahá polovička to bez vás pár dní či týždňov určite vydrží. A keď jej budete ukazovať fotky a rozprávať zážitky, dosť možno už nabudúce sami nepôjdete (možno vám to ale bude chýbať :-)).

#5 SOM NA TO UŽ MOC STARÝ

Tato výhovorka je fakt strašná. No tak! Vážne si to myslíte? Je rok 2018 a celý svet pred vami leží, ako na dlani. Je to rovnaké, ako by ste povedali, že ste už starí na život. Cestovanie predsa nie je o veku. A vy si predsa môžete vybrať, AKO budete cestovať. Nemusíte spať pod stanom a umývať sa v studenej vode, keď nechcete. Koľko ľudí, toľko spôsobov cestovania :-).

#6 JE TO NEBEZPEČNÉ

Čo si budeme hovoriť, udalosti posledných rokov človeka k cestovaniu zrovna nepovzbudia. A aj tak môžete niekde v džungli stúpnuť na jedovatého hada, na ostrove vás môže zmiesť cunami a v rozvojových krajinách môžete chytiť nejakú nepeknú chorobu. To je pravda. Pokiaľ vás ale cestovanie robí šťastnými, tak o koľko je nebezpečnejšie než každodenná jazda autom na diaľnici, nezdravé sedavé zamestnanie, stres alebo fajčenie? A ruku na srdce, ako veľmi bezpečne je vo vašom meste?

#7 MUSÍM ŠETRIŤ NA BUDÚCNOSŤ ČI SPLÁTKY

Pokiaľ vo vašej súčasnej práci nezarábate toľko peňazí, koľko potrebujete a nevidíte vo vašej súčasnej pozícii budúcnosť, nie je nič jednoduchšie, než dať pekne výpoveď, zbaliť si svojich pár sliviek a vyraziť do sveta zarábať valuty. Vy máte to obrovské privilégium (proti vašim rodičom vo vašom veku či iným národom), že môžete zo dňa na deň vyraziť do vyspelých štátov v západnej Európe, nájsť si tú prácu a zarábať trebárs aj päťkrát viac, než doma.

#8 MÁM DETI

Skvelé! Koľko ich máte? Jedno, dve, štyri? O toľko dôvodov viac cestovať :-). Čo myslíte, že je pre deti lepšie? Byť s rodičmi a súrodencami alebo tetou na stráženie či v školskej družine? Nehovoriac o tom, že keď budete vy šťastní a nabití cestovateľskými zážitkami, budú aj vaše deti. Určite viac, ako keby ste chodili totálne vyflusnutí a vystresovaní každý večer z práce. Tiež na to nebudete sami, pretože ich otec alebo mama bude stále s vami. Stále si myslíte, že to nejde? Tu je pár príkladov rodín, ktorým o tom, ako niečo nejde, môžete rozprávať. Všetci tiež píšu svoje travel blogy, kde sa môžete inšpirovať, ako to všetko zvládnuť. Spark your dreams – Los Zapp, Family without borders, Our travel lifestyle.

#9 NEVIEM AKO NA TO

Nie ste organizačný typ a dobrodruh, ktorý si zvládne všetko perfektne naplánovať, premyslieť a dohovoriť? Máte šťastie, rozhodli ste začať cestovať v čase rozkvetu travel blogov, takže internet je dnes plný podrobných návodov, tipov a cestovných itinerárov pre začínajúcich cestovateľov. Stačí otvoriť google a hľadať 🙂 alebo si prečítajte môj článok: “Ako cestovať okolo sveta lacno a zadarmo

#10 TERAZ NIE JE VHODNÁ DOBA

Táto výhovorka je moja najobľúbenejšia. Máte totiž absolútnu pravdu – teraz vážne nie je vhodná doba! Otázka ale je, kedy bude? Až budete mať viac peňazí, budete mať dosť možno našliapnutú kariéru alebo priateľa. Keď nebude kariéra, budú napríklad deti. Keď nebudú deti, budete mať starých rodičov, o ktorých sa budete musieť starať, atď. Nedá sa nič robiť, musíte ísť teraz! Niečo ako vhodná doba totiž neexistuje …

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek