Blog

11 tipov, na čo si dať pozor a ako si cudzinu užiť na maximum ak cestujete sama

Autor:
/
23. júna 2018

Hneď na začiatok musím zdôrazniť, že tento článok nie je o tom, že by som Lenke neveril, že tú cestu za oceán nezvládne. Práve naopak. Myslím a verím, že ju absolvuje s gráciou jej vlastnou. Ja som precestoval viac ako 65 krajín sveta, z toho som osamote cestoval asi len 8 až 10 krát.

Preto nasledujúca veta platí pre každého: “Cestovanie osamote vás posilní.”

Naučíte sa spoliehať len na seba, zlepšia sa vaše komunikačné schopnosti, spoznáte samu seba a možno nájdete aj zmysel života. Nehovoriac o nových priateľstvách! Je ale niekoľko zásad, ktorých by ste sa mali držať, aby ste z ciest vyťažili maximum a cítili sa bezpečne. Pre Lenku a všetky ženy – cestovateľky, sme pripravili rovno 11 skvelých tipov!

1. Nešetrite na bezpečnosti …

Nadšená z extra výhodnej ceny za ubytovanie? Paráda! Po príchode na miesto však môže eufória rýchlo opadnúť … vyhliadnutý (alebo horšie zaplatený) hostel či iné zariadenie pôsobí nehygienicky, izba sa nachádza na prízemí a nemá mreže na okne, zamykanie dverí je pochybné …

Komplikácií sa môže naskytnúť veľa. A šetriť na bezpečnosti sa neoplatí. Skúste oželieť dva týždne nakupovania v destinácii alebo pokrmy v luxusných reštauráciách. Za pocit bezpečia to stojí.

2. … a nevyčítajte si, že míňate

O investovaní do bezpečného ubytovania sme písali o odstavec vyššie. Ale ani v otázke zážitkov sa nemusíte sa na sto percent obmedzovať. Zvlášť pokiaľ ide o sny, ktoré si túžite dlhú dobu splniť. Pozemský život sa s každou sekundou kráti a jedného dňa dorazí do cieľovej čiary.

Aj takto môže vyzerať splnený sen…

Na plnenie prianí teda nikdy nie je skoro! Ešte predtým samozrejme skontrolujte svoj účet. Ak by ste kvôli tomu mala žobrať na ulici, pár týždňov zarábania je dobré vydržať.

3. Preskúmajte dopravu

Najlepšou cestou, ako vybrať dopravu s čo najlepším pomerom cena / bezpečnosť, je opýtať sa miestnych. A ešte lepšie známych, ktorí v zahraničí žijú, alebo danú krajinu navštívili. V niektorých krajinách je praxou nadsadzovať cudzincom cenu za dopravu vysoko nad lokálne štandardy.

Vo väčšine prípadov je najlepšou možnosťou verejná hromadná doprava. Hocikde získate navyše študentskú, hromadnú, seniorskú alebo rodinnú zľavu. To vám taxikár nedá (pocit maximálneho bezpečia nevynímajúc). Ak ste sa ubytovala na hoteli, spýtajte sa na bonusy – mnohé zariadenia ponúka dopravu na a z letiska, bez toho by to zverejňovali, ale ak sa na to spýtate môžete byť prekvapená.

4. Pátrajte, pátrajte, pátrajte

Ubytovanie či letenky vyhľadávajte pomocou anonymného okná, ktoré otvorte pravým klikom na ikonku (Googlu) vo vašom počítači. Zvoľte možnosť “Nové okno inkognito”. Prečo opatrenia ako v detektívkach?

Dôvod je pádny – v okne inkognito sa neukladá história vyhľadávania. Hotely či predajcovia leteniek tak nezvýšia ceny na základe toho, že zbystrili, že ste na ich stránkach hľadala ubytovanie či letenky na konkrétny dátum.

Rovnako tak buďte starostlivá (nielen) pri prechádzaní podmienok ubytovania. A čítajte užívateľské recenzie! Tie vám môžu prezradiť, že sa izba xy nachádza priamo nad klubom. To vám žiadny poskytovateľ ubytovania nepovie.

5. Jeden kufor stačí!

Do lietadla vám bez príplatku rovnako viac batožiny väčšinou nepovolia. Čo je na minime oblečenia najlepšie, že aj keď si vezmete na seba tie isté šaty každý deň, nikto o tom nebude vedieť!

6. Nezabúdajte na maminku

Je to klišé ale … nikdy neviete, čo sa udeje. Venujte mamine alebo scestovanému kamarátovi (mne :-)) itinerár svojej cesty s detailným rozpisom prehliadok a návštev. Píšte im alebo posielajte fotky čo možno najčastejšie. Nielen pre ich pokoj.

Dávajte o sebe vedieť. Nikdy neviete, kedy sa vám to bude hodiť …

7. Zabudnite na selfie

Sociálne siete bez nich nemôžu žiť, vieme. S fotografiami vás, ktoré urobí niekto iný, ale vyhrávate dvakrát. Budú ostrejšie aj s lepšou kompozíciou. A vďaka žiadostiam o snímku môžete stretnúť zaujímavých ľudí. Veľakrát tak vznikajú cenné priateľstva.

8. Pribaľte knihu s rozmermi kabelky

Pri stravovaní v reštauráciách na vás doľahne samota snáď najviac. Nie preto, že by ste mali mať zlý pocit zo “sólového” cestovania. Ale nebudete otrávená z pohľadov okolia pri čakaní na jedlo. Knižka sa stane vaším najlepším spoločníkom.

Jedno odporúčanie, ktoré sa môže zdať divné – skontrolujte, či sa vám kniha vojde do kabelky, s ktorou vyrážate von. Inak budete odkázaná na hry v mobile, čo vám veľa nedá.

9. Buďte na sólo cestovanie hrdá. Ale nechváľte sa ním

Cestovanie osamote vás posilní, fyzicky ste ale krehkejšia ako v obklopení ďalších dobrodruhov. Aby ste predišla tomu, že toho niekto zneužije, vyvarujte sa zmienok o “sólo” cestovaní na sociálnych sieťach. To ale neznamená, že nemôžete plniť svoj účet alebo blog svojimi fotografiami. Len nezmieňujte, že ste sama.

10. Klamte zvedavcom …

To si píšte, že si k vám aspoň raz prisadne muž, ktorý sa bude zaujímať o to, čo “tu robíte takto sama”. Iste, na cestách sa vytvorilo už nespočet šťastných párov. Pokiaľ ale dotyčného nemáte dostatočne prevereného, o absencii parťáka nerozprávajte. Vymyslite si, že partner / kamarát / rodičia oddychujú na hoteli, pretože ich unavilo horúco a podobne.

11. … ale nebojte sa nadväzovať priateľstvá

Ak vezmete rozum do hrsti, buďte otvorená novým priateľstvám. Nerozdávejte súkromné údaje, ako napríklad názov a miesto hotela, telefónne číslo a najlepšie ani kontakt na vaše sociálne siete.

Nezdráhajte sa však porozprávať sa spolucestujúcou na lodi alebo “susedou” v hotelovej izbe. Na cestách bez sprievodu ste väčšinu času len so svojimi myšlienkami. A z toho môže občas bolieť hlava. Nechajte ich rozptýliť myšlienkami inšpiratívnych nových známych.

Sólo cestovanie nielen posunie vašu komfortnú zónu, ale získate si vďaka nemu cenných priateľov z celého sveta.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek