Blog

13 PROFI tipov ako fotiť luxusné fotky z dovolenky

Autor:
/
25. júna 2018

1. Keď ste na pláži

Zabudnite na klasické snímky, na ktorých je vidieť len piesok a more. Milióny turistov to už urobili za vás. Hľadajte záber s výraznejším objektom, ktorý fotku akoby ukotví. A kedy na lov nádherného plážového obrázku vyraziť? “Pláže sú najkrakšie pri západe a svitaní, kedy je práca so svetlom ľahšia,” povedal Norah. “Vyhnite sa foteniu uprostred dňa, pretože svetlo je ostré a pre prácu s fotkou nepriaznivé.”

2. Keď napadol sneh

Fotografia zasneženej krajiny vačšinou vyzerá ako rozliate mlieko, ak sa spoľahnete na automatické nastavenie expozície. Výsledok je jednoliaty a nudný. Môže za to vstavaný expozimeter, ktorý je na každý typ scenérie prednastavený. “Sneh značne rozptyľuje expozimeter, pretože žiari až príliš,” vysvetlil Norah.

Ako teda získať snímku z hôr, aby sa lajky len hrnuli? “Nastavte expozíciu ručne na +1,” radí. A hľadajte farby. “Farebne oblečení ľudia, zvlášť proti modrej oblohe a bielej krajine, sú vždy dobrá voľba,” povedal.

3. Keď je zamračené

Bývajú vaše snímky v zamračenom počasí šedivé a podobné? Čakanie na slnko nič nevyrieši. Náprava doterajších chýb ale áno! Vezmite fotoaparát a vyťažte z šedivého dňa maximum. Ako na to? “Hľadajte zábavné odrazy a farebné predmety (dáždniky vždy vyzerajú skvele!) A využite svetlo vo váš prospech,” radí Norah. “Aj zachmúrené nebo môže na snímke vyzerať skvele!”

4. Keď šplháte do hôr

“Pešie výlety podnecujú ľudí k foteniu krajiny,” povedal Norah. Zvlášť ak zdolávajú vrcholy a vrcholky. Môžu sa totiž pohrať s nadmorskou výškou a jednoducho vyjadriť, koľko úsilia ich výstup stál. Trebárs snímka “trpasličieho” človeka na úpätí hory a následný pohľad z vrchu do údolia hovorí za seba.

“Dajte do kontrastu prirodzené prvky, ako napríklad cesty, ktoré vtiahnu diváka do deja, a farebné outdoorové oblečenie,” odporúča fotograf.

5. Keď sa na oblohu vyhúpne mesiac

Rozmazané snímky po zotmení neprekvapujú. Nočné fotografie totiž patrí k tým najťažším. A potrebujete na ňu naozaj kvalitné vybavenie.

“S rýchlym objektívom a fotoaparátom s dobrým snímačom sa môžete dostať oveľa ďalej. To preto, že rýchle objektívy prepúšťajú viac svetla vďaka širšiemu otvoru vnútri, teda clone,” vysvetlil Norah. A čím viac svetla máte, tým sa šanca na ostrý obrázok zvyšuje.

Dobrá fotka sa ale môže zrodiť aj so základnou výbavou. “Keď už nič iné, skúste nájsť v okolí svetlo – napríklad pouličnú lampu – a umiestnite objekt presne pod neho,” doplnil fotograf.

6. Keď ste pri vode

“Utopená” zrkadlovka by vás mohla prísť drahšie než samotná dovolenka. Keď obrázok ratolestí šantiacich v mori tak zvádza …

Tisícky pustené k vode riešením nie sú. Ani lacnejšie podvodné telefóny, ktorých kvalita za veľa nestojí. Najlepšia voľba? Tá bez kompromisov – kvalitný prístroj odolný vode. “Začnite s vodeodolným puzdrom na fotoaparát alebo sa odvážte a investujte, napríklad do tých od značky GoPro – sú to úžasné podvodné kamery,” odporúča Norah.

Jeho favoritom je GoPro Hero 4 Silver. “S dotykovou obrazovkou budete mať väčší prehľad o tom, čo sa deje, a kvalita obrazu je excelentná ako u videí, tak u fotiek,” dodal.

Kvalitné vybavenie je ale len polovica úspechu. Zlá kompozícia môže celú fotku spackať. Držte sa čo najbližšie akcii či objektu a osobitý obrázok bude zaručený.

7. Keď ste v meste

Rušné mesto je fotografov raj! Svet okolo je v pohybe, ľudia sa presúvajú z miesta na miesto, a vytvárajú tak nové a nové kompozície. “Ulica a trhy sú skvelým miestom, kde začať,” potvrdil. “Nezabudnite ale zdvihnúť hlavu hore; aj nad nami sa toho deje mraky!”

8. Keď ste pod strechou

Fotenie v interiéroch môže byť oriešok, ak je v nich málo svetla. A málo svetla znamená tmu, čo nás vedie k problémom fotenia v noci – snímky sú rozostrené a tmavé. Bez statívu tak profesionálni fotografi nedajú ani ranu.

Perfektne ostrý obrázok možno ale zaobstarať i bez neho. Pevný podklad, či už stôl či parapet, ho smelo nahradí. “Niektorí fotografi dokonca cestujú so špeciálnym vankúšom do ruky, aby v týchto situáciách ustálili svoje prístroje,” doplnil Norah.

Investujte do širokouhlého objektívu alebo tzv. Rybieho oka – s nimi sa vám do záberu zmestí všetko!

9. Keď ste s priateľmi

“Buďte zákerní!” radí Norah. “Tým myslím, aby ste priateľov fotili v prirodzených situáciách, keď sú sami sebou, je to lepšie, ako keby vám pózovali.”

10. Keď ste v cudzej spoločnosti

Ľudia nie sú psy, takže nehryzú. To je potrebné si uvedomiť, keď vás popadnú myšlienky na to zostať radšej v teple domova. Možno budete prekvapení, koľko cudzích ľudí vám ochotne zapózuje.

S vyhliadnutým objektom sa najprv zoznámte a chvíľku s ním pohovorte. Lepšie ho tak spoznáte a zároveň vzbudíte dôveru. “Uistite sa, že ho chcete zachytiť v prostredí, ktoré mu je príjemné a ktoré pomáha dokresliť jeho príbeh,” doplnil Norah.

11. Keď sa veci pred vami hýbu

Ďalšia z náročných, ale nie nezvládnuteľných disciplín. Základom je digitálna zrkadlovka a schopnosť ovládať rýchlosť uzávierky. “Strážením rýchlosti uzávierky ukočírujete čas samotný, a to ako zmrazením akcie vysokou rýchlosťou uzávierky, alebo ukázaním, že je objekt v pohybe, malou rýchlosťou uzávierky,” radí fotograf.

12. Zvieratá

Prikrčte sa a vstúpte do sveta zvieracej perspektívy. Získate tie najzaujímavejšie zábery. “Zvieratá foťte v prirodzenom prostredí, keď sú hravé. A zamerajte sa na oči; prezradia celý príbeh.”

13. Jedlo

Prvým predjedlom v reštauráciách dnes býva fotenie. Instagram sa pod ťarchou snímok jedál nemôže nadýchnuť. Je to trend. Väčšina fotiek vyzerá podobne – ich autori totiž najčastejšie volia vtáčiu perspektívu.

Aj tak vyzerá pokrm na snímke dobre. Pokiaľ ale túžite pokoriť ďalšiu métu, vyberte mierne zvýšený uhol či perspektívu, z ktorej jedlo či drink uvidíte vzpriamene. Základom luxusnej fotografie je štedré množstvo svetla aj “plytšia hĺbka ostrosti”. Pokrm je tak zaostrený, zatiaľ čo sa predná časť aj zátišie stráca v “hmle”.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek