Blog

4 profi triky, aby ste fotili mobilom ako profesionáli

Autor:
/
26. decembra 2018

Všetci vieme, ako z ťažkej fototechniky po čase bolí chrbát. Navyše nie je bez rizika, že ju nešťastnou náhodou niekde necháte, prípadne ju niekto ukradne. Takéto prípady nie sú bohužiaľ výnimkou.

Otázka je teda jasná: ako si z ciest priviezť pekné snímky, pritom sa ale vyhnúť starostiam s fotoaparátom? Riešením je použiť smartphone.

Aký mobil sa hodí

Hoci súčasné smartphony sú technologicky takmer dokonalé, nemožno bohužiaľ počítať s tým, že fotografie zhotovené smartphonom sa kvalitou vyrovnajú tým z fotoaparátu.

Smartphone má oproti štandardným fotoaparátom niekoľko nedostatkov. Tým najväčším je fakt, že väčšinou chýba optický zoom. Pre kompenzáciu tohto hendikepu je ideálne zvoliť prístroj s čo možno najväčším počtom megapixelov (minimálne 4-5), v súčasnosti nie sú výnimkou ani smartphony s hodnotami v rozmedzí 8-16 Mpx.

Ak viete, že svoj chytrý telefón budete často používať práve pre fotografovanie, okrem počtu megapixelov sa pri nákupe sústreďte aj na ďalšie prvky výbavy.

Smartphone ako doplnok k digitálnej zrkadlovke používam z jedného prostého dôvodu – k rýchlej a jednoduchej tvorbe predbežnej panorámy. Podľa rýchleho náhľadu dokážem lepšie komponovať výsledný obraz. Predstavte si, ako veľmi musí byť zmenená kompozícia a perspektíva obrazu, keď zaznamenáte 180˚ panorámu, ktorú chcete zobraziť na svojom monitore.

Svetelnosť

Pozornosť je potrebné venovať napríklad svetelnosti. Dôležité je mať orientačný prehľad o tom, koľko svetla je schopný vstrebať čip telefónu – takáto informácia sa vám bude hodiť pri robení fotografií za zhoršeného osvetlenia. V tomto prípade platí rovnica, že nižšie clonové číslo znamená lepší výsledok. Čip so svetelnosťou f / 1.8 teda v zhoršených svetelných podmienkach fotí lepšie ako ten so svetelnosťou f / 2.2.

Svetelnosť pod f / 2.0 už možno považovať za veľmi dobrú. Pri mobilných fotoaparátov sa ani pri najlepšom osvetlení nevyhnete šumu, ale pri prístrojoch s nízkymi hodnotami svetelnosti je tento negatívny jav do istej miery potlačený.

Na čo ďalšie je dobré sa zamerať pri výbere smartfónu určeného pre cestovné fotografie?

Smartphone so svetelnosťou fotoaparátu f / 2.0. Fotografia vznikla niekoľko minút pred západom slnka.

Smartphone so svetelnosťou fotoaparátu f / 2.0. Fotografia vznikla niekoľko minút pred západom slnka.

Rovnaké miesto a kompozícia, ale fotené figitálnou zrkadlovkou.

O pár dní neskôr… rovnaké miesto a približne rovnaká kompozícia, ale fotené digitálnou zrkadlovkou.

Čo je to OIS?

S touto skratkou sa môžeme často stretnúť na rôznych propagačných materiáloch alebo návodoch na použitie. Nie každý síce vie, čo tieto tri písmená znamenajú, pre úspešný výsledok fotografických potuliek je to však jeden z kľúčových faktorov.

Ide o tzv. Optical Image Stabilization, teda optickú stabilizáciu obrazu. Funguje od hardvérovej báze, takže ju do smartphonu nemožno dodatočne doplniť napríklad aktualizáciou alebo stiahnutím aplikácie.

A k čomu že je dobrá? Pri dobrých svetelných podmienkach vám pomôže, keď sa vám trasú ruky. Drobný tras sa nevyhýba nikomu z nás – a je o to markantnejší, čím ľahší je predmet držaný v rukách. Preto bývajú fotografie zo smartphonov všeobecne vždy mierne rozostretejšie ako tie z ťažkej zrkadlovky. OIS dokáže efekt trasenia významne eliminovať, takže výsledné snímky sú vo väčšine prípadov ostré a bez rozmazania. Rovnako tak pomôže optická stabilizácia aj pri robení večerných snímok, kedy je pre čip oveľa zložitejšie správne vyhodnotiť scénu.

Laserové ostrenie

Niektorí výrobcovia (z tých známejších napríklad LG či Asus) umiestňujú vedľa šošovky fotoaparátu pod polopriehľadným zatmaveným sklom ďalší špeciálny senzor. Ten dokáže pomocou laserového lúča zamerať, ako ďaleko sa snímaný objekt nachádza, a na základe toho vykoná presné doostrenie. Ak fotíte panoramatické zábery, efektu laserového ostrenia si pravdepodobne vôbec nevšimnete, avšak pri robení makrofotografií je táto funkcia neoceniteľná.

Prisvetľovacia LED dióda

V súčasnej dobe xenon nahradili LED diódy, ktorých vývoj ide neustále dopredu. Technológia je už na nesmierne vysokej úrovni a LEDky sú samozrejmou súčasťou každého mobilu, v niektorých modeloch výrobcovia inštalujú rovno dve.

Ideálne je LED dióda dvojtónová – jedno svetlo je odtieňa studenšieho a druhé teplejšieho. Tento jednoduchý trik pomôže zbaviť sa efektu červených očí. Fotografované osoby navyše nebudú mať neprirodzený odtieň farby pleti.

Viete, ako správne fotiť mobilom? Vyskúšajte 4 tipy od profesionála

1. Ide to aj bez selfie

Poznám iba jedného človeka, ktorý dokáže vytvoriť naozaj dokonalé selfie. Jedného. Ale myslím, že práve vy – čitatelia tohto článku – to bohužiaľ nie ste … Selfie je totiž veľmi špecifická fotografická disciplína. Na prvý pohľad vyzerá ako tá úplne najjednoduchšia, opak je však pravdou. Neexistuje totiž väčšie klišé než práve selfie. Vedzte, že nikto, dokonca ani vaša vlastná matka, netúži vidieť päťdesiat variácií vašej tváre pózujúcej pred jedným a tým istým predmetom.

Selfie nemajú žiadnu umeleckú hodnotu. Jediné, čo prinášajú, je vaša vlastná tvár … Lenže to je trochu málo. Iste, čas od času si nejaké to “selfíčko” dovoliť môžeme. Pokiaľ ale túžite po hodnotnejších fotografiách, vyskúšajte na to ísť inak. Aj mobil dokáže vykúzliť perfektné snímky. Zapojte kreativitu, fantáziu a odvahu experimentovať. A ak iniciatíva predsa len dôjde a vy sa rozhodnete siahnuť po selfie ako “poslednej záchrane”, potom ho radšej nezabudnite opatriť popiskom. Jedine tak totiž divák môže zistiť, čože to na snímke – teda s výnimkou vašej bizarnej podobizne – vlastne vidí.

2. Nepoužívajte blesk …

Staré dámy v múzeách a divadlách náhle vyzerajú ako bájne netvory a hosťom na slávnostnej párty sa diabolsky lesknú červené oči. Dôvod?

Blesk v mobilnom fotoaparáte extrémne znižuje kvalitu výsledného záberu a degraduje jeho hodnotu. Ak ste niekedy blesk skúšali použiť, potom mi iste dáte za pravdu. V opačnom prípade s tým radšej ani nezačínajte.

Vlastne sa sám seba pýtam, prečo výrobcovia túto funkciu do ich zariadení vôbec zabudovali, pretože fotografovanie mobilom by sa malo obísť zásadne bez blesku. Niečo iné je profesionálne nasvetlenie scény s použitím jedného, alebo viacerých externých bleskov alebo zábleskových svetiel. Avšak pre bežné použitie je blesk tabu! Už len dodržiavaním tohto základného pravidla získate ďaleko kvalitnejšie výsledky.

3. Používajte aplikácie

Špeciálne fotografické aplikácie môžu pomôcť premeniť obyčajný snímok vo veľmi zaujímavú fotografickú kompozíciu. Skúste byť trochu veľkorysí a neobmedzovať sa iba na aplikáciu Instagram. Možnosti sú nesmierne, a keď sa ne zameriate, zistíte, ako bohatú ponuku trh poskytuje.

Za seba môžem odporučiť napríklad aplikácie Pixlr, Snapseed, PhotoDirector, Adobe Photoshop Express, Adobe Photoshop Lightroom, ale aj mnohé ďalšie. Najvhodnejším spôsobom je zadať do vyhľadávača v App Store alebo Google slovné spojenie “photo editor” a potom už voliť podľa vlastného uváženia alebo recenzií ostatných užívateľov.

4. Nezoomujte, radšej orežte

Väčšina dnešných smartphonov je opatrená digitálnym zoomom, ktorý umožňuje priblížiť, či oddialiť fotografovaný objekt. Táto funkcia sa na prvý pohľad javí veľmi užitočná, pravda je však taká, že v skutočnosti dokáže výsledný obraz skôr pokaziť.

Nezoomujte, skúste krok vpred a zmeňte uhol pohľadu

Na rozdiel od optických zoomov kompaktných fotoaparátov alebo objektívov pre zrkadlovky sú totiž technológie tých mobilných stále trochu nedokonalé a fungujú na princípe jednoduchého digitálneho zväčšenia. Kvalita rozlíšenia a kresba v detaile je potom výrazne znížená. Namiesto zoomovania teda radšej podídde pár krokov. Ak potrebujete cieliť na väčší detail, výslednú fotografiu zväčšite a orežte pomocou editora.

Ešte nie ste na Instagrame?

Ruku na srdce: čo by sme si bez nich počali? Cez pol miliardy ľudí na tejto planéte trávi v spoločnosti sociálnych sietí aspoň dvadsať minút denne a Instagram medzi nimi hrá čoraz dôležitejšiu úlohu. Tak prečo to nevyužiť?

Umiestňovanie fotografií na Instagram navyše poskytuje užívateľovi zaujímavú a cennú spätnú väzbu. Ľahko a rýchlo zistíte, ktoré vaše zábery slávia najväčší úspech a zaujmú najviac sledujúcich, čo vám umožní ďalej prispôsobovať portfólio a ladiť ho k postupnej dokonalosti.

Avšak aj práca s touto aplikáciou má svoje špecifiká. Nevrhajte sa do nej bezhlavo a premyslite, čo je vlastne vaším cieľom. Chcete sa profilovať ako ten, kto hádže na internet “každú blbosť”, alebo by ste radšej, aby si vás ostatní používatelia zapamätali ako šikovného a originálneho fotografa, ktorý zverejňuje len to, čo uzná za vhodné?

4 tipy, ako sa stať úspešným Instagramerom:

  1. Zdieľajte len to najlepšie. Nikto nemá záujem prezerať si tisíce fotografií denne. Menej je totiž niekedy viac. Radšej niekoľko naozaj pekných záberov než hromadu fotografického braku, ktorý len zbytočne zahlcuje voľný priestor dátových centier.
  2. To isté platí pre úpravu fotografií. Niekedy je vhodnejšie nechať fotku bez zásahov, alebo poupraviť len mierne a s citom, než originál za každú cenu meniť k obrazu svojmu.
  3. Pamätajte, že Instagram síce disponuje rôznymi filtrami, ale zlú fotografiu filtrom nevylepšíte.
  4. A mimochodom: hashtag #nofilter prináša najviac lajkov na Instagrame.

Aj so smartphonom dnes môžete robiť kvalitné fotografie. Ak si osvojíte základné triky, ako na to, je to v mnohých ohľadoch dokonca ľahšie – predsa len so sebou nemusíte ťahať niekoľko kilogramov profesionálnej výbavy a neustále sa strachovať o jej osud. Na druhú stranu sa majiteľ “fotosmartphonu” musí zmieriť s nižším rozlíšením a tým, že jeho snímkam skrátka bude chýbať tretí rozmer.

Pre získanie skutočne špičkovej fotografie už skrátka je kvalitná zrkadlovka nevyhnutnosťou. Pokiaľ to s fotografovaním myslíte vážne, potom sa bez takéhoto prístroja nezaobídete. Výsledok vašej práce ale bude stáť za to – či už budete fotiť len tak pre radosť, alebo máte s fotografiami ďalšie plány (napríklad vytvoriť fotoknihu alebo veľkoformátové výtlačky).

Vaša honba za prvotriednymi zábermi práve začína. Držím vám palce, aby vás na nej sprevádzali samé prekrásne zážitky a fotografovanie sa stalo vašou novou vášňou.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prihláste sa k odberu noviniek

Naši partneri
 
Permon
KLM
Marriott
DJI
Hotel Pod Bránou
Waldtour
British Airways
Patince
WY
Bardejov
 
Sme aj na Instagrame
Instagram did not return a 200.

Sledujte ma!