Blog

7 prírodných divov sveta

Autor:
/
24. augusta 2017

Hlasovanie o najväčších siedmich prírodných divoch sveta prebiehalo na internete. Na počiatku bolo celkom 261 nominovaných miest pôvodom z 222 krajín sveta. Na zozname boli zahrnuté slávne aj takmer neznáme miesta na našej planéte. Do užšieho výberu sa prebojovalo 71 semifinalistov, z ktorých medzinárodný tím odborníkov na prírodu v čele s bývalým šéfom Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru Federikom Mayorom Zaragozou, vybral nakoniec 28 finalistov. Na popredných priečkach sa nakoniec ocitlo týchto sedem prírodných skvostov, ktoré sa stali prírodnými divmi sveta:

Amazónia

(Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ekvádor, Francúzska Guyana, Guyana, Peru, Surinam, Venezuela)

Oblasť Amazonského dažďového pralesa patrí k najväčším svetovým prírodným unikátom a právom sa stala jedným zo siedmich prírodných divov sveta. Tropické dažďové lesy pokrývajú ohromnú časť Južnej Ameriky a zasahujú na územie deviatich štátov. Amazónia sa rozkladá na ploche okolo sedem miliónov kilometrov štvorcových, z čoho prales pokrýva 5,5 milióna kilometrov štvorcových – tvorí tak viac ako polovicu všetkých svetových pralesov. Je to oblasť s najväčšou biodiverzitou na svete. Dominantou Amazónie je najdlhšia rieka sveta Amazonka, ktorá sa svojím objemom rovná desiatke najväčších riek na svete. Tvorí asi pätinu všetkých svetových riečnych vôd.

Späť na zoznam ⬆️

Ostrov Čedžu

(Južná Kórea)

Čedžu je s rozlohou 1846 kilometrov štvorcových najväčším juhokórejským ostrovom. Je vulkanického pôvodu a leží asi 130 km od južného pobrežia krajiny, v subtropickom páse. Fauna i flóra je tu preto odlišná od tej pevninskej. Prevažnú časť Čedžu tvorí národný park, v ktorom sa nachádzajú romantické vodopády, rozsiahle lesy aj nečinná sopka Hallasan, ktorá je so svojimi 1950 metrami nad morom najvyššou horou Južnej Kórey. Okolo sopky je rozosiatych na tristo ďalších satelitných sopiek. Táto oblasť pôsobí tiež dosť tajomne, je možné tu nájsť sošky škriatkov vytesaných do lávy. Na ostrove dnes žije asi pol milióna obyvateľov. Čedžu má od roku 1946 štatút samostatnej provincie a v roku 2007 bol pre svoju jedinečnosť zapísaný na Zoznam UNESCO.

Späť na zoznam ⬆️

Zátoka Ha Long

(Vietnam)

Zátoka Ha Long (Dračia zátoka) v severovietnamskom Tonkinskom zálive je ojedinelou prírodnou pamiatkou zapísanou na zozname UNESCO. Zátoka je zaujímavá tým, že je tvorená tisíckami vápencových útvarov, ktoré vyčnievajú z vôd Tonkinského zálivu a asi 2 tisíckami ostrovčekov. Okrem toho sa tu nachádzajú ešte početné menšie či väčšie jaskyne. Zátoka zaberá 1553 kilometrov štvorcových, a aj keď je v súčasnosti jedným z najnavštevovanejších miest v tejto časti Vietnamu, jej krása je aj s davmi turistov ohromujúca.

Späť na zoznam ⬆️

Vodopády Iguazú

(Brazília, Argentína)

Na hranici medzi Brazíliou a Argentínou sa nachádzajú veľmi pôsobivé vodopády Iguazú ležiace na rovnomennej rieke. So šírkou 2,7 km v polkruhu a počtom 257 vodopádov patria Iguazú k najväčším vodopádom na svete. Najvyšší vodopád sa nazýva Garganta del Diablo, teda Diablov pažerák. Voda v ňom padá z výšky 80 metrov. Vodopády sú situované na argentínsko-brazílskom pohraničí, konkrétne na hranici brazílskeho štátu Paraná a argentínskej provincie Misiones. Z oboch strán sú obklopené dvoma národnými parkami, ktoré opatrujú stovky vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov.

Späť na zoznam ⬆️

Národný park Komodo

(Indonézia)

Na troch veľkých indonézskych ostrovoch Komodo, Rinca a Padar spadajúcich pod súostrovie Veľké Sundy sa rozkladá Národný park Komodo, ktorého rozloha je 1817 km². Park bol založený v roku 1980 a v roku 1991 bol vyhlásený za prírodnú pamiatku UNESCO. Komodo je známy výskytom najväčšieho jaštera na svete – varana komodského. Práve za účelom jeho ochrany bol tiež park pôvodne založený, neskôr sa ochrana rozšírila o niekoľko ďalších zvieracích druhov.

Späť na zoznam ⬆️

Podzemná rieka Puerto Princesa

(Filipíny)

Jednou z najdlhších, najtajomnejších a najviac fascinujúcich podzemných riek na svete je filipínska rieka Puerto Princesa na ostrove Palawan. Je označovaná za zázrak prírody, pretože preteká 8,3 km dlhou nádhernou vápencovou oblasťou. Táto podzemná rieka sa vlieva do Juhočínskeho mora a je najdlhšou svojho druhu na svete. Oblasť, ktorou preteká, bola vyhlásená národným parkom a od roku 1999 je zapísaná na zozname prírodných pamiatok UNESCO. Krasová oblasť, ktorú Puerto Princesa vytvorila, začína asi 50 km severne od rovnomenného mesta.

Späť na zoznam ⬆️

Stolová hora v Kapskom meste

(JAR)

Juhoafrickému Kapskému mestu dominuje 1086 metrov vysoká Stolová hora so strmými stenami, ktorá budí rešpekt. Svoje meno získala kvôli svojmu plochému vrcholu, ktorý pripomína stôl. Jej tvar je nezameniteľný a stal sa jedným z najčastejšie zdolávaných vrcholov sveta. Na vrchol vedú stovky jednoduchších aj náročnejších chodníkov, ale je možné sa na ňu vypraviť tiež lanovkou. Stolová hora je domovom viac ako 140 vzácnych a ohrozených rastlinných druhov. Z vrcholu sa návštevníkom naskytá jedinečný výhľad nielen na Kapské mesto, ale aj na neďaleký mys Dobrej nádeje.

Späť na zoznam ⬆️
ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek