Blog

8 chorôb a bolestí, ktoré si môžete z dovolenky priviesť domov

Autor:
/
29. júla 2018

Nebezpečenstvo na nás číha všade. Ani na dovolenke si nedá pokoj. Ak opomenieme možnosť, že s vami spadne lietadlo, na diaľnici sa vybúrate alebo vodič autobusu pošle autobus aj s vami zo svahu, stále na vás ešte číhajú choroby a rôzne boľačky.

1. MALÁRIA

A začíname pekne zostra. Malária na vás nečaká iba kdesi v Africkom vnútrozemí. Maláriu môžete výhodne získať aj v niektorých končinách v Egypte. Stačí sa nechať napadnúť infikovaným komárom a o suvenír z dovolenky máte postarané.

2. BRUŠNÝ TÝFUS

Táto lahôdka na vás čaká v Tunisku, Egypte či Alžírsku. Nakaziť sa môžete buď kontaminovanou vodou alebo z nedostatočne tepelne upraveného mäsa. Našťastie sa toto netýka Čechov, lebo oni si na dovolenku vždy nasmažia plný ruksak rezňov. Takže len tá voda. V týchto destináciách sa odporúča piť výhradne balenú vodu a nepoužívať ľad.

3. FARAÓNOVÁ POMSTA

Táto romantická hnačka, ktorá vás prišpendlí k záchodovej mise na značnú časť pobytu, opäť číha v Egypte. Naskytá sa samozrejme otázka, prečo sa teda do toho Egypta vlastne jazdí. Malária, brušný týfus a faraónovho pomsta, to nie je iste žiadne turistické lákadlo.

4. ŽLTÁ ZIMNICA

Krvácavé horúčkovité ochorenie, kedy nakazený zvracia čiernu natrávenú krv a krváca pod kožu. To je rozhodne niečo, čo si z dovolenky chce odviesť málokto. A kdeže k tejto lahôdke môžete prísť? Je to prekvapivé, ale napríklad aj v Chorvátsku alebo Bulharsku. Žltú zimnicu prenáša Komár tigrovaný, pôvodne z Ázie, ktorý sa v Južnej Európe už plne aklimatizoval. Výskyt je síce veľmi riedky, ale tá šanca tam stále je.

5. HORÚČKA DENGUE

Ďalšia paráda, ktorú prenáša Komár tigrovaný. Pridaná hodnota tejto choroby je, že sa nedá liečiť a medikamentmi sa iba zmierňujú príznaky. Horúčka vám prinesie také vymoženosti, ako slepota, stuhnutie svalov alebo poruchy chôdze. Nechýba tiež krvácanie všetkého druhu. Ono možno lepšie sa v Egypte niekoľkokrát denne posrať, než sa v Chorvátsku nakaziť týmto miláčikom.

6. ŽRALOK

V Stredozemnom mori nájdeme 47 druhov žralokov a väčšina z nich žije na Jadrane. Najčastejším druhom je síce len malý chcípak Máčka škvrnitá, čo vám tak maximálne odhryzne s vypätím všetkých síl článok jedného prsta, keď ju necháte, ale bol tu niekoľkokrát spozorovaný aj Žralok biely s dĺžkou niekoľkých metrov. Ten by ten článok prsta vzal z gruntu aj s celou rukou.

Máčka škvrnitá (Scyliorhinus canicula)

7. ROPUŠNICA

Táto malá príšerka, ktorá dorastá maximálne tridsať centimetrov, vás sama od seba nenapadne. Aby vám niečo urobila, musíte na ňu šliapnuť. Rada totiž len tak preleží na dne, preto jej prišliapnutie nie je nijako nereálne. Jedovaté tŕne chrbtových a prsných plutiev si na vaše obnažené chodidlo brúsia zuby. V mieste poranenia sa často objaví opuch a bolesť môže trvať aj niekoľko dní. Navyše na seba môže viazať aj ďalšie problémy ako mdloby, blúznenie, zmena srdcového rytmu, paralýza či zvracanie.

8. ZLOMENÉ SRDCE

Ak ste šestnásťročná pubertiačka, hrozí, že si z dovolenky odveziete zlomené srdce. Ten miestny krásavec, ktorý sa s Vami miloval na pláži a hovoril, že vás miluje, vám ani nezavolal. A to hovoril, že ste jeho životná láska. Dokonca aj náramok z mušličiek vám urobil. Teraz máte zlomené srdce, syfilis a možno ste tehotná.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek