Blog

Ako cestovať okolo sveta lacno a zadarmo

Autor:
/
24. mája 2018

…a začnú sa hrabať vo svojich najvnútornejších snoch, spomínajú si na tie detské, v hlave odstránia bariéru nemožností a rozrozprávajú sa s oveľa väčšou vášňou v hlase. Jedna odpoveď sa ale neustále opakuje: Všetko by som nechal a cestoval by som okolo sveta.
Tento podrobný článok je o tom, že cestovať okolo sveta zadarmo môžeme celkom jednoducho aj bez tej výhry v lotérii.

Peniaze hýbu svetom

  • A rovnako tak aj našimi snami, ktoré sú v mnohých prípadoch oveľa dosiahnuteľnejšie, než si myslíme.
  • Peniaze sú dôvodom, prečo toľko z nás študuje vysokú školu, ktorú možno ani študovať nechceme.
  • Prečo sa toľko z nás stále drží práce, ktorá nás nebaví, nikdy nebavila a najskôr ani baviť nebude.
  • Prečo toľko z nás žije životom mnohokrát stereotypným a vnútorne absolútne nenaplňujícim.
  • Prečo toľko z nás nejde za svojím snom.

Vyberte si tú správnu destináciu

Užiť si čo najviac za čo najmenej. Každý sme z iného cesta a každý máme iné sny. Ak bola cesta do USA vždy tým vaším snom, tak rozhodne choďte. Veľa ľudí sa ale rozhodne letieť na Floridu, pretože vidia palmy a pláže z amerických seriálov. Veľa ľudí sa rozhodne pre dovolenku v Európe, pretože nechcú utrácať tisíce eur za letenku. Pritom si už neuvedomujú, že týždeň na Floride či vo Francúzsku ich vyjde rovnako draho ako mesiac veľmi pohodlného života v ráji v juhovýchodnej Ázii či strednej Amerike.

Odporúčam si pred cestou urobiť finančný prieskum a prečítať skúsenosti cestovateľov, ktorí do danej oblasti nedávno cestovali. Nielen, že budete mať aspoň hrubú predstavu o predpokladaných výdavkoch, ale tiež si urobíte obrázok o tom, či je to miesto tým, čím si predstavujete.

V roku 2011 (mimo sezónu!) som celý nadšený išiel na Koh Phi Phi ostrov v Thajsku preslávený filmom Pláž. Bum! Šialene preľudnené a rozhodne nie lacné miesto (v rámci ostatných miest v juhovýchodnej Ázii). Trošku rozčarovanie a veľmi rýchly útek.

Jeden príklad za všetky. Každým rokom cestuje čoraz viac ľudí, čo sa odráža nielen na miestnych cenách, ale aj celkovej tváre zeme. Platí to hlavne pre krajiny juhovýchodnej Ázie či strednej a južnej Ameriky. Cenám a informáciám z roku 2010 radšej veľmi neverte a hľadajte aktuálne informácie.

Googlite, pýtajte sa miestnych a skúsených cestovateľov a objavujte svoje vlastné top destinácie. Nielen, že vo väčšine prípadov ušetríte, ale tiež veľmi pravdepodobne nájdete nádherné pokojné miesta bez turistov, o ktorých sa v sprievodcoch nepíše.

Ušetrite za dopravu

Ako nájsť najlacnejšie letenky?

Existuje mnoho spôsobov, ako ušetriť na letenkách a budem sa tomu podrobne venovať v niektorom z ďalších článkov. Môžete sa prihlásiť o odber newslettera a žiadny článok s cestovateľskými tipmi vám tak neunikne.

Buďte, pokiaľ možno, časovo (a najlepšie aj destinačne) flexibilní. Chápem, že každý sme v inej životnej situácii a nie každý si môže flexibilitu dovoliť, či už je to kvôli práci, zdraví, škole či rodine, ale ak ste na voľnej nohe, máte čerstvo po škole či ste dali výpoveď v práci, môžete na letenkách ušetriť tisíce eur. Lietajte pokiaľ možno mimo sezónu, víkendy, sviatky a prázdniny.

Zohnať čo najlacnejšie letenku často vyžaduje hodiny aj dni hľadania a kombinovania, hlavne ak potrebujete letieť na konkrétne miesto a v konkrétnom časovom rozpätí.

Najčastejšie a najradšej používam tieto vyhľadávače:

Momondo

Prehľadný, jednoduchý a z mojej niekoľkoročnej skúsenosti vždy aj lacnejší vyhľadávač než jeho starší bratia Skyscanner a Kayak.
Ak hľadám letenku do konkrétnej destinácie a na konkrétne časové obdobie, tak je Momondo prvá stránka, ktorú zapínam.

Kiwi

Inovatívny vyhľadávač z českej dielne. Koľkokrát je až neuveriteľné s akou kreativitou vyhľadáva lety, zahŕňajúce aj nízkonákladové spoločnosti.

K dispozícii máte veľa prehľadných nástrojov, môžete si zadať, odkiaľ letíte a na mape sa vám ukážu najlacnejšie lety do krajín celého sveta.

AZair

Ďalší český projekt špecializujúci sa predovšetkým na európske nízkonákladové letecké spoločnosti *.

* Nezabudnite, že na rozdiel od normálnych leteckých spoločností musíte u nízkonákladovek platiť osobitne za každú check-in batožinu a suma môže byť vyššia ako cena samotnej letenky (napr 65 EUR u WowAir). Odporúčam si pred každou kúpou zistiť, koľko vás tá batožina bude stáť. Alebo to všetko jednoducho zabaľte do jednej príručnej.

Nejrychlejší letenky (iOS, Android)

Česi to valia!
Kamarát a cestovateľ Jirka Dolejš v roku 2016 vytvoril úplne skvelú mobilnú aplikáciu, ktorá agreguje lacné letenky z nám už dôverne známych serverov ako napr. Akční letenky, Zaleť si, atď. Bohužiaľ algoritmus FB ich status updaty neukazuje všetkým a tak tie najlepšie ponuky dosť často prepasiete. Najrýchlejší letenky vám všetky letenkové zľavy postráži, umožní ich vidieť na jednom mieste a dokonca si appku môžete nastaviť tak, aby vám pípla v čase uverejnenia novej akčnej zľavy.

Pozrite aj článok: Letenky ✈ – ako hľadať tie najlacnejšie…

Jazdite verejnou dopravou

Shuttle bus z letiska, taxi či prenájom auta vás vyjdú vždy drahšie ako lístok na verejnú mestskú dopravu (shuttle bus $ 20 vs. lístok na metro $ 2 v Madride). Stačí len opäť využiť služby pána Googla a urobiť krátky a jednoduchý prieskum. Nielen, že ušetríte, ale je to tiež super spôsob, ako spoznať miestnu kultúru a zoznámiť sa s novými ľuďmi.

Stopujte a využívajte spolujazdu

Stopoval som po Austrálii, Novom Zélande, Ázii, Kanade a po Európe. A takmer vždy úplne bezproblémovo. Netreba spomínať, že stopovaním ušetríte. Čo ma na tom ale baví najviac, je fakt, že sa vďaka stopovaniu zoznámite s úplne neuveriteľnými ľuďmi (a je jedno, či ste vo Francúzsku alebo Vietname), ktorí si neváhajú urobiť dvojhodinovú zachádzku, aby vám ukázali tie nádherné vodopády, o ktorých bežný turista nevie. Spoznáte ľudí, ktorí vás dostanú svojou láskavosťou a nezištnosťou, ľudí, ktorí vám ponúknu jedlo a prístrešok, aj keď sami takmer nič nemajú. Z cudzincov za volantom sa mnohokrát stanú priatelia na celý život.

Ak sa teda nebojíte a v najlepšom prípade máte parťáka, stopujte. Super stránka pre stopárov je Hitchwiki, kde stopári z celého sveta zdieľajú svoje stopárske skúsenosti z konkrétnych miest.

Ak nechcete stopovať a napriek tomu na doprave ušetriť, môžete využiť stránky ponúkajúce spolujazdu. Keď som bol dlhšiu dobu v Španielsku, často som používal BlaBlaCar, ktorého súčasťou sa nedávno stal napríklad aj český Jízdomat. Princíp je jednoduchý, zadáte si kedy, odkiaľ a kam chcete ísť a ak niektorý z vodičov ide vybranú trasu, môžete sa k nemu pridať.

Výhodou spoločnej jazdy sú nielen často lacnejšie ceny ako u verejných prepravcov, ale aj rýchlejšie a časovo výhodnejšie spoje (ak chcete ísť v inú hodinu, než ponúka autobusový cestovný poriadok). Nevýhodou je potom to, že vám nikto nezaručí, že vodič v ten deň nezmení plány (mne sa to síce nestalo, ale poznám pár kamarátov, ktorí potom museli narýchlo rezervovať vlak či autobus).

Bývajte lacno a zadarmo

Viem, že posledných pár rokov, čo som na cestách, sa ľudia pýtajú mojich blízkych, či mi posielajú peniaze a keď teda nie, kde na to stále beriem.

Stále ešte veľa ľudí všetkých generácií sa na cestovanie pozerá ako na výsadu bohatých a sami si nedokážu predstaviť, že by práve oni mohli raz tiež cestovať. Okolo sveta. A dokonca dlhodobo.

Cestovanie je drahé len vtedy, ak si to drahé urobíte (napríklad rezervujete päťhviezdičkový hotel, dostatočne nenaplánujete, idete v hlavnej sezóne a pod.)

Na ceste okolo sveta môžete ušetriť stovky aj tisíce eur za ubytovanie. Môžete si potom napríklad tri mesiace užívať vilu na Maldivách či apartmán v Sydney. Cestovanie je v dnešnej dobe dostupné úplne všetkým, stačí trošku aktívne hľadať a byť otvorený možnostiam.

Tu sú niektoré zo zdrojov, ktoré na svojich cestách veľmi často používam:

Couchsurfing

Jeden z najjednoduchších a najznámejších spôsobov, ako bývať zadarmo po celom svete. V databáze nájdete hostiteľov z celého sveta, ktorí zadarmo ponúkajú gauč, posteľ a niekedy aj vlastnú izbu. Niektorí hostitelia vám aj radi uvaria, ukážu mesto, či vás vezmú na výlet.

Ako to funguje?

Stačí sa zadarmo zaregistrovať a dôkladne vyplniť svoj profil. Potom už len v databáze hľadáte vhodného hostiteľa, ktorému pošlete správu, prečo by ste u neho potrebovali nocovať. Vo väčšine prípadov môžete prespať len pár nocí, aj keď sú i také výnimky, kedy vám hostiteľ ponúkne zostať aj niekoľko týždňov, ako sa to stalo mne v kanadskom hlavnom meste Ottawa.

Naposledy som couchsurfoval v mestečku Nanaimo na západe Kanady. Mojimi hostiteľmi bol neuveriteľne inšpirujúci pár stredného veku cestujúci na motorke okolo sveta. Po príchode k nim sme išli na motorke k vodopádom, na najlepšiu kanadskú čokoládovú zmrzlinu z morskej soli a potom na pláž pozorovať západ slnka nad Tichým oceánom. Nakoniec sme skončili v lokálnej krčmičke a pri pive vymenili príbehy zo života a z ciest. S Shelley a Johnom sme v kontakte dodnes a plánujem, že ich na pár týždňov navštívim v Ekvádore, kam sa nedávno odsťahovali.

 

House sitting | pet sitting

U nás ešte nie príliš známy pojem house sitting je tou najluxusnejšou formou ubytovania bez utratenia jediného eura. Princíp house sittingu je taký, že majiteľ domu, vily či apartmánu odchádza na služobnú cestu, dovolenku, na dlhšiu dobu (niekedy aj v rámci roka či dvoch) sa sťahuje na iné miesto, a pod. Potrebuje teda niekoho, kto sa mu o postará o dom, zaleje trávnik a veľmi často aj postará o domácich miláčikov (aj preto sa používa názov pet sitters) a za to vás nechá zadarmo bývať u neho doma.

Kamarátka je zaregistrovaná v databáze Trusted Housesitters (ročná registrácia ju vyjde na 100 dolárov – cena jednej noci v štandardnom hoteli) a vďaka tomu si takmer kráľovsky žije pár týždňov Indonézii, v Austrálii i napr. Španielsku a ušetrí tisíce dolárov. Databáz na house sitting je veľa a existujú aj lacnejšie varianty, ich ponuka však nie je natoľko široká ako u Trusted Housesitters.

AirBnB

O Airbnb už ste asi niekedy niekde počuli. Skvelé stránky, kde môžete nájsť zaujímavé a predovšetkým cenovo dostupné miesta na prenájom po celom svete (od zdieľaných izieb až po celé vily a dokonca aj zámky). Airbnb sa môže hodiť predovšetkým pokiaľ zháňate krátkodobejšie prenájmy, ale medze sa rozhodne nekladú.

Spite na letisku

S vysokou pravdepodobnosťou sa vám môže stať, že budete musieť prespať na letisku. Na tých pár hodín sa koľkokrát neoplatí ísť do mesta a ubytovať sa (a napr. singapurské letisko je lepšie ako tamojší podpriemerný hostel za 40 dolárov na noc).

Bibliou pre spáčov na letisku je môj obľúbený Sleeping in airports. Cestovatelia tu zdieľajú tipy a skúsenosti s letiskami po celom svete – kde nájsť ten najlepší spot na prespanie, to znamená. čo najpohodlnejšie sedačky, najtmavšie a najpokojnejšie kúty, so zásuvkami, plus informácie o wi-fi pripojení a možnostiach občerstvenia.

Cestujte s hamakou

Bez hamaky (hojdacej siete) už nedám ani jednu cestu. Ak totiž nie ste práve na Times Square v NYC, budete mať takmer vždy kde hlavu zložiť. V mnohých hosteloch po celom svete vás za pár dolárov nechajú hamaku zavesiť na záhrade. Okrem toho je to jedna z tých vecí, ktorú na cestách dosť oceníte. Najväčšie pohodlie na čítanie, spanie, pitie piva, na pláž, do pralesa, do hôr, jednoducho čokoľvek kamkoľvek akokoľvek. Môžete ju použiť ako prikrývku a v najhoršom aj ako provizórnu pláštenku.

Zjednávajte…

Ak letíte do Ázie či Južnej Ameriky, nemá moc zmysel dopredu rezervovať hostel, guest house či akékoľvek iné ubytovanie. Možností je na každom kroku veľa, takže najlepšie je ich po príchode pár obísť, popýtať sa na ceny a ak zostávate na viacero nocí, snažiť sa dohovoriť lepšiu cenu. V prevažnej väčšine sa dostanete na oveľa nižšiu, než ktorú vám pri príchode ponúkli. Nenechajte sa ľahko odbiť, pretože ceny sú väčšinou nasadené pre turistov zo západných krajín. Zároveň však nezabudnite na rešpekt a uvedomte si, že nám dolár navyše neublíži, kdežto im sa môže ohromne hodiť.

Improvizujte

Niekedy je potrebné improvizovať.

V Austrálii som sa dostal do mesta, kde neboli žiadne lacné hostely ani kempy a všade bol prísny zákaz kempovania. Chodil som tak v noci od domu k domu, klopal na dvere, a vypytoval sa neznámych ľudí, či si u nich na záhrade môžem postaviť stan. Asi po šiestich klopacích pokusoch sa mi pošťastilo a okrem trávnika na dvore som dostal aj večeru, sprchu a ranný odvoz k diaľnici.
Kamarát mi rozprával že už niekoľkokrát býval v meste vnútri banky, kde sú 24h automaty. Ďalším známym, čo v zime stopovali po celej Kanade, bolo kňazom ponúknuté spať v kostole. Neskôr aj v prístrešku pre bezdomovcov. 

Áno, niekedy je to trošku na hrane a rozhodne to nie je pre všetkých, takže vždy sa snažte použiť sedliacky rozum a nerobte nič, čo by vám bolo proti srsti.

Staňte sa dobrovoľníkom

Dobrovoľníctvo je nielen skvelý spôsob, ako dlhodobo cestovať okolo sveta zadarmo, ale tiež absolútne unikátna cesta, ako si rozšíriť obzory, ponoriť sa do miestnej kultúry, byť prospešný a vytvoriť si doživotné priateľstvá.

Počas piatich rokov som dobrovoľničil na desiatkach projektov po celom svete a naučil sa hovoriť španielsky, jazdiť na koni, opravovať a riadiť lode, stavať iglú, pestovať kávu, podojiť kravu, atd … 

Workaway

Čím ďalej tým viac populárnejšia databáza všemožne zameraných projektov po celom svete. Pokiaľ chcete žiť na jachte v Paname, jazdiť na koňoch na Novom Zélande, cvičiť jogu v Kambodži, pestovať a vyrábať čokoládu v horách v Peru, urobiť si potápačskú licenciu v Grécku a mnoho ďalšieho, Workaway by vám v záložkách nemalo chýbať. Väčšinou pracujete okolo 20-35 hodín týždenne výmenou za ubytovanie, stravu a aktivity spojené s dobrovoľníckym projektom.
*** Registrácia na rok stojí 23 eur.

Na podobnom princípe fungujú stránky HelpX a WWOOF s projektmi zameranými predovšetkým na poľnohospodárstvo.

EDS (Európska dobrovoľnícka služba)

Máte medzi 17-30ti rokmi? Ešte nikdy ste neboli sami v zahraničí a chcete to zmeniť, ale stále máte pochybnosti, či to sami zvládnete? Potom rozhodne odporúčam vycestovať na niektorý z EDS projektov. Projekty sú financované z grantového programu EÚ Mládež v akcii a prepláca sa vám doprava, ubytovanie, strava, vreckové, jazykový kurz (jazyk danej krajiny) a poistenie. Môžete sa hlásiť na projekty s rôznym zameraním po celej Európe.

Kamarátka Lenka na lodi v Španielsku

Kamarátka Lenka:
“Ja som si svoj EDS projekt vyberala na základe toho, že som sa chcela naučiť španielsky + bývať pri mori. V roku 2014 som tak strávila nádherných 6 mesiacov na južnom pobreží Španielska, kde som opravovala a kormidlovala lode, učila som angličtinu deti zo sociálne slabších rodín, pomáhala pestovať mandľovníky a každý deň jedla tie najlepšie a najlacnejšie plody mora 🙂 “

Volunteer Latin America

V dnešnej dobe nie je úplne najjednoduchšie nájsť dobrovoľnícku organizáciu, ktorá po vás nebude chcieť tisíce dolárov za trojtýždňový projekt, kde sa budete v závere maznať sa levíčatami či potápať s veľrybami. Nikomu tým neprospejete, organizácie si naplnia vrecká. A napriek tomu takto funguje mnoho ‘dobrovoľníckych’ organizácií. Takže pozor na to.

Našťastie som v roku 2010 našiel organizáciu Volunteer Latin America pôsobiaci v strednej a južnej Amerike. Projekty sú buď úplne zadarmo, alebo prispievate menšou čiastkou na ubytovanie a stravu počas projektu. Na niektorých projektoch (vedecké a manažérske pozície) dokonca dostanete zaplatené, alebo je vám napríklad preplatená spiatočná letenka. Dvojročné členstvo stojí $ 14 a niektoré ich projekty stoja naozaj za to. Však mrknite do databázy 🙂

Podobná stránka, avšak zameraná na projekty v Afrike, je Volunteer 4 Africa.
*** Odporúčam dať obom stránkam like na Facebooku a mať tak nové projekty z prvej ruky. ***

Pracujte v zahraničí

Veľkú časť peňazí na cesty si ušetríte prácou v zahraničí. Ale aj to je pre Vás svojím spôsobom objavovanie a cestovanie.

Ako zohnať prácu v zahraničí?
Proste sa toho nebáť.

(Ja viem, mne sa to hovorí, keď už mám tú počiatočnú fázu za sebou. Pokojne mi napíšte, ak máte akékoľvek obavy.)

Pokiaľ ‘len’ zháňate prácu, neženiete sa za kariérou a ste otvorení takmer všetkému, prácu v zahraničí si vždy nájdete (aspoň základy anglického jazyka vám to však o veľa uľahčia). Berte zháňanie práce ako hru, vypilujte si životopis (prípadne poproste zdatného kamaráta, nech vám s ním pomôže), vytrvajte a zostaňte pozitívny.

Working Holiday

Pre Slovenskú republiku sú tieto víza dostupné do 8 krajín (Kanada, Nový Zéland, Austriália, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan, Čile a Izrael).

Podmienky pre udelenie víz sa pre každú krajinu líšia a víza vám v danej krajine umožnia legálne pracovať a samozrejme aj cestovať po dobu jedného roka. V Kanade sa dá najľahšie zohnať práca v oblasti služieb (chyžné, servírky, recepčná), na Zélande potom v poľnohospodárstve (zber a balenie ovocia, práce na farmách a viniciach).

Vyčerpávajúce informácie nájdete TU.

Pracujte na zaoceánskych lodiach

Nielen, že vďaka tejto práci preplávate svetové oceány, smaragdovo modré moria a zavítate do nádherných exotických prístavov, ale tiež môžete ušetriť celkom dosť z vašej výplaty. Všetky náklady na život, ako je ubytovanie, jedlo, poistenie a letenky máte totiž hradené. Zamestnávateľ vám dokonca dopredu vybaví a zaplatí potrebné víza.

Kamarát Josh:
“Pred odletom do Kanady som sa cez agentúru All Cruise Jobs hlásil na pozíciu Fotografa na karibskej zaoceánskej lodi. Po troch kolách Skype pohovorov som bol prijatý a mal odletieť do Mexika. Nakoniec však vyhrala Kanada. “

Nemôžem síce hovoriť zo svojej skúsenosti, ale práca na zaoceánskych lodí je vraj fyzicky aj psychicky veľmi náročná. Väčšinu času ste na mori a s rovnakou posádkou. Na výlety na súši nemáte veľa príležitostí a času, pracujete veľa hodín v kuse a ani zárobky nie sú najvyššie (aj napriek tomu sa dá veľmi slušne ušetriť). Aj tak by som do toho šiel a vyskúšal.

Staňte sa inštruktorom potápania

Ak ste certifikovaný inštruktor potápania, či aspoň divemaster, práce je pre vás najmä v JV Ázii a strednej Amerike veľa (Thajsko, Kambodža, Filipíny, Bali, Borneo, Belize, Mexiko, …).

Nie ste certifikovaný inštruktor a nemôžete si dovoliť plnú cenu za kurz? Potom máte skvelú možnosť získať certifikát zadarmo alebo za zvýhodnenú cenu na potápačskej stáži. Za výpomoc v potápačskom centre. Väčšinou sa jedná o divemaster kurz (s ktorým síce neskôr nemôžete vyučovať, ale môžete pracovať ako asistent inštruktora či sprievodca pre certifikovaných potápačov). V niektorých prípadoch vám môže byť ponúknutý aj inštruktorský kurz za zvýhodnenú cenu. Sami si musíte platiť jedlo, ubytovanie a transport, ale v uvedených krajinách vám na mesiac stačí okolo $ 500.

Stáž ponúka veľa potápačských centier, ale mnohé z nich to na svojom webe neuvádzajú. Skúste im napísať email a opýtať sa, či stáž ponúkajú a prípadne aké sú podmienky (koľko hodín denne a týždenne budete pracovať, aká bude náplň práce, aké certifikáty dostanete, či vám požičajú potápačskú výbavu, koľko ponorov Vám zaručia, aké sú priemerné mesačné výdavky na život v danej oblasti, a pod.)

Práca na jachte

Ak máte radi more a lode, tak prečo neskúsiť prácu na jachte? Je až prekvapivo jednoduché stať sa členom posádky aj bez nejakých zvláštnych predchádzajúcich skúseností (s ktorými sa ale vaša šanca mnohonásobne zvýši).

Prácu môžete hľadať napríklad na týchto stránkach:

Robte to, v čom ste dobrí

(alebo to, čo ste si vždy priali robiť)

Viete skvele surfovať? Prečo sa nestať surf inštruktorom? Mám veľa kamarátov, ktorí sa počas roka presúvajú po svete a raz učia na vlnách v Maroku, potom preletia na Bali a za ďalší pol rok sú na Kostarike. Surf inštruktori sú stále veľmi žiadaní. To isté s jóga inštruktormi. Uvažovali ste o práci za barom v Thajsku? Rozošlite pár emailov! Vaše šance sú vysoké.

Neviete, čo chcete robiť? Potom vyrazte do sveta a uvidíte, aké sú kde možnosti. Dosť možno v tom svete nezbohatnete a kariéru nevybudujete, ale dosť možno vás váš nový život bude baviť o kúsoček viac než ten súčasný.

Koniec koncov – domov sa môžete vrátiť vždy 🙂


Páčil sa vám článok a myslíte si, že pomôže ďalším ľuďom? Zdieľajte ho s ostatnými a hurá do sveta!
Sledujte Travelista na Facebooku a prihláste sa o odber newsletteru, nech vám neutečú nové články a tipy na cesty.
Ak máte otázky, pripomienky, alebo poznáte ďalšie spôsoby, ako cestovať okolo sveta lacno alebo zadarmo, napíšte mi, prosím, dole do komentárov.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek