Blog

Ako sa čo najlepšie pripraviť na svoj let a pritom sa vyhnúť nepríjemným situáciám

Autor:
/
26. decembra 2018

Na všetky tieto a iné nástrahy pri cestovaní lietadlom vás počas nasledujúcich riadkov poctivo pripravíme…

Aj obyčajné jablko vás môže dostať do veľkých problémov

Ja napríklad na paluby lietadiel sadám pomerne často a rád, avšak aj mne sa raz za čas stane faux pas. Ako napríklad počas jedného z mojich preletov z Vancouveru do Los Angeles. Pri imigračnej kontrole ešte na území Kanady som sa bavil s tamojším úradníkom. Dával mi pečiatku do pasu, preto som sa ho spýtal, či ešte budem musieť prejsť cez imigračné aj po prílete v Amerike. On mi s úsmevom odpovedal: “Nie, to je všetko. Jediná vec, o ktorú sa v LA budete musieť starať, je to, čo si dáte na večeru.

S ešte väčším úsmevom som povedal: “To už mám vyriešené, mám so sebou jablko.” Popravde, snáď ešte nikdy som nevidel, aby niekomu na tvári takou rýchlosťou stuhol úsmev. Ten usmiaty úradník sa na mňa v tú chvíľu začal pozerať, akoby som sa snažil za hranice prepašovať štyri kilá drog a pol Mexika k tomu. Okamžite zavolal ochranku a vzápätí ma dvaja páni odprevadili do menšej tmavej miestnosti.

Počas dvoch minút prišla pani, navliekla si priehľadné gumové rukavice ako v detektívnom seriáli a nariadila mi otvoriť batoh a vybrať to JABLKO, ku ktorému som sa úplne náhodou priznal. V rukaviciach si ho vzala za stopku a chvíľu s ním točila v úrovni očí. Po chvíľke dôkladne preskúmala ceduľku nalepenú na strane a so slovami “toto je v poriadku, vyrástlo v Kanade” mi ho vrátila a s úsmevom ma poslala v ústrety letiskovému priestoru. V LA som si potom mohol pochutnať na svojom takmer prepašovanom jablku k večeri.

Nikdy predtým ma nenapadlo, že sa do USA nesmie dovážať akékoľvek neoznačené ovocie, zelenina ani živočíšne produkty. Človek sa neustále učí novým veciam.

 Skúsený cestovateľ vs. nováčik pod stresom v letiskovej hale 

Pokiaľ ide o letisko, býva to trochu zdĺhavý rutinný proces, kedy si každý musí prejsť niekoľkými kontrolami. Na letenke sa spravidla dočítate, že máte byť na letisku zhruba 2-3 hodiny pred vaším odletom. Skúsený cestovateľ vám väčšinou povie, že byť hodinu vopred na menšom letisku iba s príručnou batožinou je stále neuveriteľne skoro.

Moja manželka naopak panikári, ak by mala doraziť na letisko s menej ako štvorhodinovým predstihom. Na ceste sa vraj môže stať všetko. Navyše sa bojí, že nebude môcť nájsť správnu prepážku, že zablúdi pri bezpečnostnej kontrole, že nebude môcť nájsť správny gate. Ak viete, čo vás čaká – kadiaľ a kam ísť, aké veľké je letisko, akú security kontrolou budete v závislosti na destinácii zhruba musieť prejsť a podobne, rozhodne 4 hodiny nepotrebujete. Avšak byť na letisku včas je rada, ktorá sa vypláca vždy. Rovnako ako sa rozhodne oplatí venovať chvíľku času nasledujúcim riadkom.

Ako prejsť v kľude letiskom v 7 bodoch

Pre tých, ktorí cestujú prvýkrát, môže byť letisko jedno veľké a neprehľadné miesto.

 1. Po príchode do odletovej letiskovej haly príslušného terminálu sa najskôr snažte nájsť odletovú tabuľu. Je vždy hneď pri vchode a sú na nej detaily všetkých plánovaných odletov v nasledujúcich hodinách.
 2. Tu zistíte, k akým priehradkám sa máte ísť odbaviť (ak ste nemali on-line odbavenie bez batožiny). Na konci riadku s vaším letom je napísané, aké čísla prepážok sú otvorené pre váš let.
 3. U prepážky predložíte pas (prípadne svoju letenku) a úradník sa o všetko postará. Zváži a označí vám batožinu a vytlačí palubnú vstupenku.
 4. S ňou a vašou palubnou batožinou sa už môžete vybrať na letiskovú kontrolu. Tam skontrolujú, či neprevážate nič nebezpečné a zakázané (zbrane, ostré predmety, tekutiny nad 100 ml a iné).
 5. Za kontrolou opäť budete potrebovať obrazovku či odletovú tabuľu. Uvádza totiž, z ktorej odletovej brány (označenie gate) vaše lietadlo odlieta. Niekedy je tento údaj priamo na palubnej vstupenke, potom stačí hľadať to správne číslo.
 6. Gate je väčšinou označený písmenom G a nasleduje číslo. Letiská sú značené vždy jednoducho a nad hlavou všade uvidíte šípky kam ísť. Pri vašej odletovej bráne už len počkáte, až začne nástup do lietadla (boarding).
 7. S palubnou vstupenkou a dokladom (pas, občiansky preukaz v EÚ) vás naposledy skontrolujú, že ste to vy, a hurá do lietadla.

Ako sa vyhnúť zbytočným poplatkom

Odbavenie on-line

Drvivá väčšina nízkonákladových spoločností si nájde najmenší dôvod, prečo vám naúčtovať pár desiatok $ či € navyše. Odbavenie na letisku rozhodne patrí k jednému z tých dôvodov. Pozorne si prečítajte správu, ktorá vám po rezervácii letenky pristane v e-mailovej schránke.

Ak máte iba príručnú batožinu, odbaviť sa totiž môžete zadarmo on-line, len dodržujte kroky uvedené v e-maile. Zadáte údaje z pasu / dokladu a hurá, letenka je hotová. Takéto odbavenie je väčšinou možné niekoľko dní až niekoľko hodín pred samotným letom a ušetrí vám aj čas inak strávený vo fronte pri priehradke.

Váha batožiny a veľkosť vopred

U väčšiny leteckých spoločností sa líšia prepravné podmienky. Každá spoločnosť má málinko iné limity na veľkosť a váhu ako odbavenej, tak príručnej batožiny. Skontrolujte preto webové stránky svojej leteckej spoločnosti, nech sa vyhnete prípadným doplatkom.

Pri odletoch skoro ráno či prestupoch cez noc sa oplatí skontrolovať možnosť prespania na letisku

Ďalší priestor pre ušetrenie pár korún ponúka možnosť prespania. Ak vás čaká odlet vo veľmi skorých ranných hodinách (s tým, že nemáte ako sa dopraviť napríklad o tretej ráno na letisko), alebo desaťhodinový prestup v inej krajine, oplatí sa zistiť informácie o vašom letisku. Na množstve z nich sa dá nájsť pohodlné miesto, kde na pár hodín zložíte hlavu.

Napríklad letiská v Dubaji či Amsterdame poskytujú rôzne lavičky, sedacie vaky a iný pohodlný nábytok, ktorý vám spríjemní čakanie, a nemusíte sa hneď zháňať po hoteli v blízkosti letiska. Opatrnosti však nikdy nie je dosť a rozhodne by som odporučila dať svoje veci tak, aby ste sa nevzbudili bez batohu. Napríklad pútko od neho si vždy zahákujte aspoň za nohu alebo opasok a nikde neodkladáme telefón ani notebook, aby to žiadneho okoloidúceho nelákalo zobrať.

Buďte pripravení

Príprava na bezpečnostnú kontrolu

Aby sa váš čas pri security kontrole znížil na minimum, pripravte sa.

 • Nechoďte do lietadla v zložitom oblečení, ovešaný zbytočnými ozdobami, v topánkach s niekoľkými kovovými prackami a podobne.
 • Vopred si vo fronte zložte opasok, bundu, hodinky a prípadne vyzujte topánky, ak je na nich materiál, ktorý by mohol pípať (kovy).
 • Vyberte zo svojej príručnej batožiny kameru či laptop a nečakajte, až k tomu budete vyzvaní. Vyberte aj všetky tekutiny či gély. Majte ich vopred pripravené vo fľaštičkách s maximálnym objemom 100 ml a uložené v priehľadnom zapínacom sáčku. Inak vás s žiadnou tekutinou za kontrolu nepustia.

Ušetríte takto čas nielen sebe, ale i ľuďom za vami.

Na letisko včas

Ako som už spomenul, oplatí sa byť na letisku s predstihom. Kontroly na niektorých letiskách môžu trvať pokojne aj hodinu a viac. Môže sa stať, že sa pracovníkom nebude páčiť niečo vo vašej batožine, kedy nasleduje jej prehľadanie. Niektoré časy odletov sú frekventovanejšie a tvoria sa tak dlhé fronty a podobne. Nie je nič horšie, ako šprintovať cez celú odletovú halu s kufrom vlajúcim za vami, zatiaľ čo z reproduktorov počujete svoje meno.

Prestupy

Ak letíte do vzdialenejšej destinácie, pravdepodobne vás bude čakať prestup na nejakom letisku.

Veľké vs. malé letisko

Hodina a niečo na prestup na letisku v Rige môže byť s prehľadom dostatočná, zatiaľ čo napríklad v Amsterdame či Frankfurte vám bude pravdepodobne trvať najmenej hodinu len sa presunúť z jedného terminálu na druhý. Pozor s plánovaním prestupov, na väčšom letisku si nechajte minimálne 2 hodiny. Naopak pri plánovaní dlhého prestupu na malom letisku je potrebné vziať do úvahy, že v samotných priestoroch letiska je väčšinou len veľmi obmedzená ponuka rôznych obchodíkov, občerstvenia a pod. Často je jednoduché a rýchle na pár hodín si odskočiť do centra mesta na kratšiu prehliadku (samozrejme pokiaľ nie ste obmedzení vízami).

Prestup na iný terminál

Skontrolujte, z ktorého terminálu odlieta váš nadvädzujúci let. Na niektorých letiskách (napríklad v Prahe) to môže byť na iný terminál päť minút pešo, v iných prípadoch aj polhodina vlakom (Dubaj, Frankfurt, New York …).

Prestup na iný terminál na letisku vo Frankfurte vám bude trvať dlhšie, než by ste čakali

Prestup na iný terminál na letisku vo Frankfurte vám bude trvať dlhšie, než by ste čakali

Viachodinové stopovery

V niektorých prípadoch (záleží na krajine a vízovej politike so Slovenskou republikou) môžete bez problémov opustiť letisko na niekoľko hodín či dní a následne sa vrátiť naspäť (ideálne prestupy napríklad v Európe, ďalej Hong Kong, Kuala Lumpur, Singapur atď.). Pri šikovnom plánovaní tak navštívite ďalšie destinácie za jednu cenu letenky.

Zrušený let

Aj tu – viac ako inokedy – platí pravidlo zachovania pokoja. Nedeje sa nič hrozné a všetko sa môže nakoniec obrátiť vo váš prospech. Hoci sa táto situácia deje výnimočne, môže sa stať, že váš let je zrušený. V tom prípade vám aerolinka vždy ponúkne náhradné riešenie.

Pravdepodobne to bude iný let s rovnakou, alebo inou aerolinkou do vašej destinácie v čo najbližší možný čas. Ďalšou možnosťou je ponúknutie vrátenia časti sumy za vašu letenku. Tak či tak, v rámci Európskej únie vám vďaka nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 vzniká nárok na kompenzáciu. Dopravca má tiež povinnosť poskytnúť vám občerstvenie a ubytovanie po dobu čakania na váš alternatívny let.

Ztratená batožina

Situácia je jasná – čakáte pri prepravnom páse s batožinou, ale tá Vaša nie a nie prísť. Nakoniec už sú všetky ostatné batožiny preč a vaše sa stratilo počas prepravy. Čo robiť v takom prípade? Byť na cestách bez svojich vecí je nočnou morou nejedného z nás.

Dôvodov pre stratenie kufra alebo tašky môže byť niekoľko: batožina sa nestihla včas naložiť alebo preložiť do lietadla do danej destinácie, alebo sa strhol štítok s detailmi. Stratu ihneď nahláste zamestnancom na prepážke pri výdaji batožiny, kde budete požiadaní o vyplnenie formulára. Na základe toho získate číselný kód pre sledovanie procesu s hľadaním a prepravou stratenej batožiny späť k vám.

V prípade straty poskytne väčšina leteckých spoločností finančnú kompenzáciu na zabezpečenie najnutnejších potrieb. Niektoré aerolinky dokonca spätne preplácajú účtenky za nákup náhradného oblečenia a pod. Vždy je nutné podrobne si prejsť prepravné podmienky a pravidlá dopravcu pre tieto prípady. Väčšinou si potom stratená batožina nájde cestu späť k vám do 24 až 48 hodín.

Na čo si dať pozor?

Niektoré veci sú maličkosti, kedy človek len mávne rukou a povie si, že takú hlúposť si predsa nemusí vopred pamätať. Ale verte mi, oplatí sa to.

Budík, ak spíte

Ak máte dlhší prestup na letisku a chcete si dať pri zdĺhavom čakaní šlofíka, nezabudnite na budík. Rozhodne by ste inak neboli prvý, kto zaspal svoj vlastný let.

Sledovať tabuľu s údajmi o odletoch

Sledujte tabuľu s odletmi. Občas sa stáva, že aerolinka je nútená zmeniť gate vášho odletu. Potom by ste zbytočne čakali na druhej strane letiska. To isté platí o meškaní letu. Pre tieto informácie tiež výborne slúžia rôzne aplikácie jednotlivých aeroliniek, ktoré vás upozornia v prípade nejakých zmien.

Pravidelne sledujte tabuľu s informáciami o vašom lete

Pravidelne sledujte tabuľu s informáciami o vašom lete

Nezabudnite, že palubná batožina sa skenuje

Ako predísť trapasom pri letiskovej kontrole? Nezabudnite si uvedomiť, že palubná batožina prechádza skenerom. Nebaľte teda so sebou niečo, čo nechcete, aby ostatní prípadne videli (každý si domyslí sám …).

Potvrdenie na lieky a zdravotné pomôcky

Ak v príručnej batožine veziete lieky či zdravotné pomôcky (napríklad inzulín), majte všetko v pôvodnej krabičke. Tiež si obstarajte potvrdenie od lekára, že liek / pomôcku potrebujete. Môj známy napríklad pri prevoze batohu plného inzulínu má vždy potvrdenie, hoci sa nikdy nestretol s tým, že by sa niekto vypytoval a potvrdenie skutočne vyžadoval.

Soška z Pakistanu: nikdy nikomu nič neprevážajte

Všetci určite poznáme príbeh slečny, ktorá prevážala sošku z Pakistanu do Čiech a nevedela, čo v nej bolo. Nech už sa deje čokoľvek, nikdy nepomáhajte nikomu cudziemu čokoľvek priviezť. Následky sa rozhodne nevyplácajú.

Čo vám zabavia z príručnej batožiny, to už pravdepodobne neuvidíte

Znovu skontrolujte, čo máte v príručnej batožine. Ak vám to security pri kontrole zabavia, pravdepodobne už to nikdy neuvidíte. Pozor na rôzne drahé sporné predmety, parfumy (väčšie ako 100 ml) a iné.

Skontrolujte nariadenia pre svoju aerolinku

Toto platí nielen pri veľkosti batožiny, ale napríklad obmedzenia na palubnú batožinu. Niektoré aerolinky vám povolia druhú menšiu batožinu na palubu (laptop, tašku s kamerou, kabelku), iné budú trvať na tom, že všetko musíte vtesnať do jedného – inak platíte.

Čo skutočne nerobiť, ak nechcete, aby vás ostatní cestujúci neznášali

Existuje pár maličkostí, ktorými síce nikomu neublížite, ale nevedomky naštvete plno ľudí. Buďte preto ohľaduplní a snažte sa vyhnúť nasledujúcim neduhom.

Nestojte na jazdiacich pásoch

Jazdiace pásy sú na letiskách pre urýchlenie presunu cestujúcich medzi terminálmi a jednotlivými bránami. Fungujú tak, že sa na nich chodí. Pokiaľ chcete naštvať 20 ľudí za vami, postavte sa na pás (najlepšie vedľa niekoho) a blokujte celú radu. Nie, vážne, na nich sa chodí.

Prebaľovať batožinu pred prepážkou

Každému sa asi niekedy stalo, že jeho batožina vážila o pár gramov či kíl viac, ako je limit. Áno, je pochopiteľné, že nikto nechce platiť desiatky eur za polkilový stoh bielizne. Naozaj sa ale snažte skontrolovať váhu vopred a neblokovať na 20 minút jednu odbavovaciu frontu tým, že prehadzujete svoje plavky a spodnú bielizeň z jednej tašky do druhej priamo pred prepážkou.

Nenabíjajte si 4 prístroje naraz

Niektoré letiská ponúka zásuvky a USB porty pre nabíjanie rôznych prístrojov. Myslite prosím na to, že tieto zásuvky sú pre všetkých cestujúcich, nie len pre vás. Nenabíjajte preto zrazu váš notebook, telefón a ešte aj iPod.

Zdržovanie pri security

Prípravu na security už som spomenul. Ak si ešte len na vyzvanie začnete dávať dole polku oblečenia, vybaľovať celý batoh a hľadať priehľadné vrecúško, zdržíte tým zbytočne celú radu o niekoľko minút.

Prekážať pri páse s batožinou

Ak čakáte pri páse svojho letu na odbavenú batožinu, stojte pár metrov od neho. Ak sa všetci nahrnú priamo k pásu, váš kufor tam môže jazdiť dokola aj päťkrát a vy nebudete mať najmenšiu šancu cez tú stenu nedočkavých tiel ho uvidieť.

Tipy a triky pred vstupom do lietadla

Nakoniec pár drobných tipov a rádz vlastnej skúsenosti pred samotným vstupom do lietadla:

 • Z batohu si vopred vyberiem pas a ceruzku pre prípadné vyplňovanie imigračných dokumentov počas letu, nech ich potom nemusím zložito hľadať nad hlavou a preskakovať ľudí sediacich vedľa mňa.
 • Pri odbavení skúste požiadať, či môžete dostať emergency exit sedadlo (je vedľa núdzového východu). Ponúka oveľa viac priestoru pre nohy a aerolinky ho zvyčajne obsadzujú ako poslednú možnosť, alebo na vyžiadanie.
 • Rôzne aerolinky majú väčšinou svoje vlastné aplikácie. Letenky potom môžete spravovať jednoducho cez telefón a cez čiarový kód sa s letenkou na telefóne dostanete až do lietadla, to všetko bez nutnosti čokoľvek tlačiť.
 • Ceny na letiskách a v samotnom lietadle sú astronomické, najmä pri jedle a pití. Ja so sebou vždy nosím prázdnu cestovnú fľaštičku. Prejdem s ňou bez problémov kontrolou a pred vstupom do lietadla ju naplním vodou.
 • Povedzte, že prevážate niečo krehké. Dostanete tak na odbavenie kufor nálepku “fragile” a máte väčšiu šancu, že zamestnanci letiska s vašou batožinou nebudú toľko hádzať pri jeho preprave.
 • Skontrolujte si, či máte občerstvenie na palube. Prípadne si nezabudnite pribaliť desiatu.

Nečakajte nemožné, ale môžete byť aj milo prekvapení

Jedna moja osobná skúsenosť rozpráva o tom, že letiskový personál je tu skutočne pre vás. Letel som vtedy domácim letom z menšieho indonézskeho mesta na Bali. Letisko bolo skutočne malé, iba jedna runway, jedna odbavovacia prepážka, jeden gate. Už presne nepamätám, ako sa to stalo, ale nejakým nedopatrením som do batohu pribalil jedálenský nôž (namiesto do odbaveného kufra).

Potom, čo ho scanner odhalil, som už bol zmierený s tým, že si ho personál nechá. Naša podaná batožina už totiž bola naložená v lietadle. K môjmu údivu však pohotový zamestnanec začal zisťovať, akú farbu má môj kufor a ako vyzerá. Najskôr som nechápal, prečo sa toľko pýta, po chvíli mi to však bolo jasné. Behom piatich minút začali na malom páse z lietadla postupne vychádzať všetky červené kufre.

Milí Indonézania jednoducho nechali z lietadla znovu vybrať všetky červené batožiny. Len preto, aby som tú svoje našiel a mohol do neho jedálenský nôž bezpečne uložiť. Síce to o 10 minút oneskorilo celý let, ale všetci boli spokojní.

Záverom dodám, že keď si neviete s niečím rady, nikdy nie je na škodu sa opýtať. Letiskový personál je zvyčajne veľmi milý. Radi vám s čímkoľvek pomôžu. Jedna otázka je lepšia ako desiatky minút zmäteného pobehovania či panikárenia. Väčšinou sa dá situácia nejako vyriešiť a netreba strácať hlavu.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prihláste sa k odberu noviniek

Naši partneri
 
Marriott
Waldtour
Patince
KLM
British Airways
Permon
WY
DJI
Bardejov
Hotel Pod Bránou
 
Sme aj na Instagrame
Instagram did not return a 200.

Sledujte ma!