Blog

Ako som cestoval do Izraela na 20 dní iba s príručnou batožinou a skončil na 6 hodín pod “ochranou” tajnej služby.

Autor:
/
22. septembra 2018

Pracovné povinnosti ma v roku 2002 odviali do Izraela, ktorý v tej dobe bol opradený množstvom tajuplných informácií a ešte tajuplnejších združení alebo ak chcete tajných služieb. Nebolo žiadnym tajomstvom, že dostať sa do Izraela je v celku obtiažna a priam riziková záležitosť… 

…ale čo narobíte, ak tam musíte… Na moju smolu som v tej dobe cestoval spôsobom (pre miestne “silové” zložky) nepochopiteľným, a to tak že fotografické zariadenia šli samostatnou cestou niekoľko dní vopred a ja som si v tej dobe cestoval “na pána” 1. triedami veľkých leteckých spoločností s malou príručnou batožinou…

Po prílete som na odbavenie čakal už nejakú chvíľu a keď ma po cca 2 hodinách poprosili dvaja milí páni, aby som ich nasledoval, tak mi už nebolo všetko jedno. No nechcem Vás zaťažovať detailami, ale verte mi, že tých následujúcich 6 hodín bolo náročných vysvetliť im, že nie ste žiaden špión ani terorista zo Slovenska ani napriek tomu, že idete na 20 dní do ich krajiny s malou príručnou batožinou… Naštastie všetko dopadlo dobre a dokonca ma ešte do hotela aj odviezli.

Tento článok som ale chcel napísať o pre mňa asi najkrajšej časti Jeruzalema. Budem hovoriť o Citadele čiže Dávidovej veži – mieste Kristovho odsúdenia.

Hneď za mestskými hradbami Jeruzalema sa rozkladá Citadela, prezývaná tiež Dávidova veža, v ktorej sídli jedinečné Múzeum dejín Jeruzalema. Turistov sem však okrem prehliadky múzea láka aj prechádzka po hradbách, z ktorých sa vynára nádherný výhľad na celé mesto. Práve odtiaľ máte celý Jeruzalem ako na dlani.

Terajšia stavba Citadely pochádza prevažne zo 14. storočia, ale niektoré jej časti nechal ešte v roku 1532 pristavať Sulejman I. Nádherný. Pri vykopávkach však boli odhalené ešte pozostatky stavby pochádzajúcej z 2. storočia pred Kristom, čo svedčí o tom, že už v dobách Heroda Veľkého stávala v týchto miestach pevnosť. Tento fakt podporuje domnienku, že ide pravdepodobne aj o miesto, kde bol Ježiš súdený a následne aj odsúdený. Táto mohutná pevnosť bola vybudovaná na strategicky slabom bode obrany starého mesta, počas svojej existencie bola dobyvateľmi niekoľkokrát zničená a potom znovu obnovená. Citadele sa začalo hovoriť Dávidova veža, pretože vládnucich Byzantíncov vtedy zmiatol topografický plán mesta. V súčasnosti sa ako Dávidova veža označuje aj minaret, ktorý pribudol v roku 1655.

Citadela – Dávidova veža v Jeruzaleme, Izrael

Hradby Citadely sú opatrené strieľňami a majú rovnaký pôdorys, ako za doby krížových výprav. Pochádzajú prevažne zo 14. storočia a je možné sa po nich dnes prejsť takmer po celom okruhu a kochať sa úžasným výhľadom na mesto. Súčasťou Citadely je tiež robustná obranná Fasaelova veža, ktorú nechal postaviť Herodes Veľký a pomenoval ju po svojom bratovi. V roku 135 ju nechal zbúrať rímsky cisár Hadrián. Našťastie sa v 14. storočí dočkala aspoň čiastočnej obnovy. Jedinečná vstupná brána do Citadely zdobená tromi oblúkmi vznikla v 16. storočí. Na schodoch pred ňou prijal generál Allenby v roku 1917 kapituláciu mesta. Vnútri Citadely sa rozkladá veľké nádvorie, ktoré sa môže pochváliť archeologickými pamiatkami pochádzajúcimi takmer zo všetkých období, od 2. storočia pred Kristom až po 12. storočie.

Múzeum dejín Jeruzalema, ktoré bolo v Citadele otvorené v roku 1989 Jeruzalemskou nadáciou, opatruje množstvo zaujímavostí. Zoznamuje s viac ako 4000-ročnou jeruzalemskou históriou, od vzniku kanaánského mesta až do modernej doby a zobrazuje Jeruzalem v obdobiach rôznych vládcov. Každoročne múzeum navštívi viac ako tri milióny návštevníkov. Tí sa môžu s múzeom zoznamovať pomocou troch dobre značených trás. “Poznávacia cesta” prechádza naprieč opevnením a valom a ponúka jedny z najkrajších výhľadov na novú aj starú časť Jeruzalema. Ďalšia je “Cesta vykopávok”, ktorá je zameraná na archeologické nálezy, ktoré boli objavené na nádvorí pevnosti. Posledná tzv. “Výstavná cesta” je určená pre všetkých, koho zaujíma podrobná história mesta. Zahŕňa diorámy, modely a drobné expozície. Návštevníci majú možnosť v múzeu využiť anglicky hovoriaceho sprievodcu, prehliadka múzea trvá asi hodinu a pol.

Výstavná cesta začína vo Fasaelovej veži, kde návštevníci pozrú krátky animovaný film. Potom sa presunú na strechu, na ktorej je rozmiestnených niekoľko modelov približujúcich to, ako vyzeral Jeruzalem v rôznych historických časových obdobiach. Z Fasaelovej veže sa pokračuje k Východnej veži, ktorej prvé dve oddelenia sú venované vzniku Jeruzalema a zaoberajú sa obdobím od roku 3150 do roku 587 pred Kristom, teda obdobie prvého Chrámu. Medzi vystavenými exponátmi vás iste upúta replika egyptskej sošky z roku 1900 pred Kristom, na ktorej je viditeľný nápis, ktorý prvýkrát spomína existenciu Jeruzalema. Ďalej je tu k videniu maketa Dávidovho mesta z 10. storočia a dozviete sa tiež, ako fungoval vtedajší mestský vodovodný systém.

Priestory v nižších poschodiach Východnej veže sú zaplnené exponátmi zachytávajúcimi návrat Židov do Jeruzalema z babylonského zajatia. Ide predovšetkým o kópie perzských výzdobných pásov, ktorých originály sú dnes uložené v Britskom múzeu v Londýne. Jedna miestnosť je tiež venovaná trojrozmernej podobe druhého Chrámu, ale sú tu aj ilustrácie troch Herodesových pevnostných veží, z ktorých jedna následne vytvorila základ Fasaelovej veže. Než dôjdete do ďalšej výstavnej siene, môžete sa pokochať bronzovou kópiou sochy Verrochiovho Davida a tiež rytinou z renesančnej doby, na ktorej je mladý kráľ Dávid tiež zachytený.

V juhovýchodnej veži je jeden z menších priestorov venovaný výtvorom z rímskeho centra Aelia Capitolina. Išlo o mesto, ktoré bolo postavené na troskách zbúraného Druhého chrámu. Jednotlivé poschodia boli vyzdobené mozaikami podľa vzoru Hadrianovej vily v Ríme. Nachádza sa tu jedinečný model chrámu Božieho hrobu. Dôkazom toho, že Citadela slúžila v minulosti aj ako mešita, svedčí množstvo ranných islamských pamiatok. Komplex opatruje mihráb – modlitebný výklenok orientovaný k Mekke a tiež minbar, čo je kazateľnica. Uprostred miestnosti sa nachádza detailný cínový model Skalného chrámu, ktorý ukazuje, čím dnes Staré mesto priťahuje návštevníkov. Ďalej je tu k videniu model kresťanského kostola sv. Anny a sochy európskych rytierov v životnej veľkosti.

Výstavné priestory končia vo veľkej Severozápadnej veži, kde je k videniu rozsiahly model Jeruzalema za doby Osmanov. Posledný z výstavných siení je potom už len krátkou prechádzkou časom a rozpráva príbeh o prílive kresťanských pútnikov a židovských prisťahovalcov do krajiny zasľúbenej. Na celkom deviatich obrazovkách je za pomoci videoprojekcie zdokumentovaná 30-ročná (1917 – 1947) britská mandátna správa tohto územia. K videniu sú tu početné obrázky a dobové fotografie. Zaujímavá je predovšetkým snímka bratov Lumiérovcov z roku 1896, ktorý zachytáva výstavbu železnice spájajúcej Jeruzalem s prístavom Jaffa. Prehliadka je zakončená pred rozmerným modelom Jeruzalema z roku 1873, ktorý je dielom maďarského umelca.

Páčil sa Vám tento článok? Podporte autora zdieľaním článku na sociálnych sieťach.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek