Blog

Ako spoznáte Čecha na dovolenke?

Autor:
/
30. júla 2018

Keď sa vydá Čech k moru, rozozná sa hneď na prvý pohľad. Ponožky v sandáloch (česť výnimkám), prepočítavanie peňazí, plné taniere a hlasné rozprávanie. To je len malý príklad toho, čo sú schopní Česi robiť pri mori.

P.S. Autor píše z vlastných skúseností z jeho ciest po svete. Zároveň jedným dychom dodáva, že veľa z nižšie spomenutého platí aj pre Slovákov, hoci tí podľa neho na sebe v poslednej dobe veľmi zapracovali a Slováka už len tak ľahko na dovolenke nespoznáte.

Polpenzia aj s obedom na pláži

Keď Česi nemajú peniaze na to, aby si vybavili all inclusive, a majú tak len polpenziu, je im ľúto utrácať peniaze za obed. A tak si na raňajky zväčša narvú plné vrecká a tašky jedla, aby si mohli urobiť hostinu na pláži. A to nikto iný nerobí, len Česi. Prečo si nedopriať obed v príjemnej taverne a na dovolenke sa poriadne rozšupnúť? Pre niektorých je to predsa len raz za rok.

Neustále prepočítavanie na koruny

Keď prídu do cudziny, majú stále tendenciu prepočítavať cudziu menu na české koruny. Porovnávať, čo je drahšie a čo nie a počítať, koľko minieme. Takže neplatí, že by si Čech užíval dovolenku a nehľadel na peniaze. Počíta oveľa viac než v Česku. A prečo to raz nepustiť z hlavy? Iný kraj, iný mrav a prepočítavanie jednoducho vôbec nemá žiadny zmysel. A priviezť si nejaký suvenír od mora chce predsa na pamiatku každý.

Tlieskanie v lietadle

Najväčšia trapnosť na dovolenke je to, keď Česi ale aj Slováci tlieskajú v lietadle. Vždy, keď lietadlo dosadne na letisko, začnú jasať a tlieskať. To sa snáď nikde inde vo svete nerobí. Je snáď samozrejmosťou, že nás pilot v poriadku dopraví do danej destinácie, tak mu za to predsa nemusíme tlieskať. Takže ak poletíte iným lietadlom ako charter, toto radšej nerobte. Boli by ste potom za poriadneho exota.

České pivo a žiadne iné

Keď ide človek na dovolenku, chce predsa vyskúšať čo najviac nových vecí, aby potom mal doma o čom rozprávať. A to sa týka aj dobrého jedla a pitia. Lenže keď Česi nemajú svoju plzeň, sú celí nevrlí, takže pri mori stále všade hľadajú české pivo. Prečo teda nejdete radšej na Macháč?

Pretekajúce taniere

Niekedy to vyzerá, ako by Česi snáď ani nejedli. Keď majú večere formou švédskych stolov a môžu jesť do aleluja, čokoľvek sa im zachce, vyzerá to ako nejaký nálet hladných dravcov. Na tanier si dávajú všetko možné, že im to skoro padá na zem, bijú sa o kus žvanca, a keď je okolo nich viac ľudí, tak sú nervózni. Na večeru väčšinou bývajú medzi prvými a ani im nevadí, že nie sú vhodne oblečení a ešte z nich kvapká voda. Proste Česi! Prečo si nedopriať pokojnú večeru, je to predsa dovolenka. A jedlo vám určite nikto nezje.

Všade som bol a všetko viem

Keď sa dá náhodou do reči Čech s Čechom, začína veľmi zvláštna súťaž. Navzájom pred sebou machrují, kde všade boli a robia dôležitých, ako všetko poznajú. I keď tam napríklad vôbec neboli a netušia, o čo ide. Väčšinou tiež chodia aj tam, kde je zákaz vstupu a musia byť za každú cenu pri všetkom. Prečo súťažiť na dovolenke? Oddýchnite si a pusťte to z hlavy.

Čeština nadovšetko

Keď ide Čech k moru, tak by mal počítať s tým, že sa v cudzej krajine po česky jednoducho nehovorí. Lenže ako je známe, Česi moc cudzími jazykmi nevládnu. A myslia si, že sa im každý musí prispôsobiť. Takže sú schopní nadávať na recepcii, pri bazéne i v reštaurácii, že sú všetci totálne neschopní a nehovoria po česky. Tak choďte zase na Macháč a tento problém vás nečaká.

Všetko zle

Česi sa nedokážu prispôsobiť. Všetko je pre nich nové a zvyknúť si na to počas tak krátkej doby je jednoducho nemysliteľné. Takže vždy nájdu niečo, čo je zle. Ak sa im nepáči ich Izba, pretože tam moc šumí more, alebo málo, alebo majú malú posteľ alebo pavúka v kúte, dokážu okolo toho urobiť pekný humbuk. A toto zvládnu s delegátom riešiť celú svoju dovolenku. A potom si ju tým pádom celú zkazia. Prečo?

Chvália sa

Česi sa všeobecne radi chvália. A to aj vecami, ktorými by sa vôbec chváliť nemali. Takže keď sa dajú s niekým do reči, padajú z nich doslova perly. Či už sa jedná o dcéry, synov, vnukov, majetky, prácu alebo cestovanie, snažia sa “cudzích ľudí”, s ktorými sa zakecajú, tromfnúť. Lenže je to úplne k ničomu.

Obchytkávanie a bozkávanie

Keď ide dvojica milencov na dovolenku, hneď spoznáte, že sú Česi. Neustále sa totiž bozkávajú, obchytkávajú a maznajú na verejnosti. V Česku je to zvykom, ale cudzie národy to moc nerobia. Než teda niekam vyrazíte, mali by ste si zistiť, či tam niekoho nemôžete pohoršiť alebo uraziť. Mohli by ste totiž dostať tučnú pokutu a v horšom prípade skončiť vo väzení.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek