Blog

Alghero – kúsok talianska, kde vám bude taliančina k ničomu

Autor:
/
13. júna 2017

Alghero situované na západnom pobreží Sardínie leží na rovnakej úrovni ako španielska Barcelona, od ktorej je vzdialené cca 300 námorných míľ. Spadá do sardínskej provincie Sassari a je domovom pre približne 45 tisíc obyvateľov. Zaujímavosťou Alghera je, že asi 70% jeho obyvateľov v súčasnosti hovorí katalánsky. Mnohé miestne rodiny dodržiavajú tiež katalánske zvyky a aj nápisy v meste či na značkách sú dvojjazyčné – teda taliansky a katalánsky. Práve kvôli tomu, že má toto talianske mesto značne katalánsky vzhľad i ducha, a že miestni obyvatelia hovoria katalánsky, sa mestečku hovorí “malá Barcelona”.

Ako prvý sa v oblasti dnešného mesta usadili Feničania a Kartáginci. Počas nasledujúcich storočí sa mesto, rovnako tak ako celá Sardínia, ocitlo pod správou mnohých národov – vládli tu Rimania, Vandali, Byzantania, Arabi, Španieli aj Briti. V 14. storočí sa potom v meste usadili Katalánci, ktorí sa zaslúžili o rozšírenie miestneho opevnenia. Akonáhle sa v roku 1861 stalo Sardínske kráľovstvo súčasťou Talianska, začali si v Alghere budovať svoje letné sídla členovia talianskej kráľovskej dynastie. Najväčšiu ujmu utrpelo Alghero počas 2. svetovej vojny. V roku 1943 bolo bombardovaním silne poškodené tunajšie historické centrum. V 60. a 70. rokoch 20. storočia sa veľa miestnych obyvateľov odsťahovala za prácou na taliansku pevninu, kde boli zaručené vyššie zárobky najmä v oblasti priemyslu.

Turistický ruch sa v meste začal rozvíjať okolo roku 1910 a v súčasnosti je Alghero každé leto doslova zaplavené turistami z najrôznejších kútov Európy. Mesto je plné historických pamiatok, je pretkané úzkymi uličkami lemovanými obchodíkmi so suvenírmi. V starej časti mesta si môžete prezrieť mestské hradby s mohutnými baštami. Medzi najzaujímavejšie pamiatky Alghera patrí gotický kostol San Francesco postavený v 14. storočí zo zlatožltého kameňa. Kostol stojaci na ulici Via Carlo Alberto bol v 16. aj 17. storočí rozšírený a zreštaurovaný. Dnes sa jeho návštevníci môžu pokochať nádherným oltárom a krížovou cestou, ku ktorej je možné sa dostať cez sakristiu, alebo ľavým vchodom. Kostol sa pýši tiež nádherným átriom, ktoré býva v lete využívané pre organizovanie koncertov. Kostol San Francesco zdobí tiež krásna zvonica z 1. polovice 16. storočia.

Ďalším zaujímavou pamiatkou je palác Palazzo d’Albis zo 16. storočia, v ktorom žil starosta mesta a krátko sa v ňom zdržiaval aj cisár Karol V. Palác bol v minulosti krásne opravený a tak dnes patrí k architektonickým perlám mesta. Nájdeme ho na námestí Piazza Civica, ktoré zdobí mnoho ďalších domov so starostlivo renovovanými fasádami. Jednou z dominantných stavieb mesta je tiež katedrála Santa Maria, celým menom Cattedrale di Santa Maria Immacolata di Alghero, založená roku 1552 na námestí Piazza Duomo. Dokončiť sa ju však podarilo až o necelé dve storočia neskôr, v roku 1730. Jej osemboká vysoká zvonica dominuje celému mestu. Katedrála je tvorená piatimi hviezdicovito usporiadanými kaplnkami a v jej interiéri stojí za videnie nádherný mramorový barokový oltár. Katedrála Santa Maria je typickým príkladom tzv. goticko – katalánskeho slohu, ktorý sa šíril Talianskom v časoch španielskej nadvlády.

Okrem historickej časti v Alghere nájdete aj modernú štvrť, ktorá tiež žije turistickým ruchom. Je tvorená novými hotelmi, apartmánmi a ďalšími ubytovacími zariadeniami, nechýbajú kvalitné reštaurácie, kde môžete ochutnať langusty, ktoré sú miestnou špecialitou, ani zábavné a nočné podniky. Vďaka množstvu turistov je tu dosť živo, v meste panuje uvoľnená a veselá atmosféra. Alghero sa stalo jedným z najvyhľadávanejších letovísk na Sardínii. Za návštevu stojí miestne akvárium, kde si môžete prezrieť expozície pojednávajúce o živote v tunajšom mori aj o živočíchoch vyskytujúcich sa v sladkých vodách ostrova.

Tunajšie nádherné pobrežie, ktorému sa hovorí Korálová riviéra, sa tiahne smerom na juh k mestečku Bosa. Je tvorené rozoklanými útesmi, ktoré predeľujú pozvoľne sa zvažujúce pláže obmývané priezračne čistým a teplým Stredozemným morom. Z tunajšieho prístavu je výhľad na dva zálivy – Capo Caccia a Porto Conte. Sardínia všeobecne je považovaná za raj vodných športov, v Alghere tak máte možnosť vyskúšať si windsurfing, šnorchlovanie i potápanie, alebo sa vydať na plavbu na plachetnici. Tunajšie pobrežie poteší aj milovníkov športu, sú tu skvelé podmienky pre tenis, plážový volejbal, stolný tenis, bedminton i beh.

WRC Rally Italia Sardegna 2015

Do Alghera sa každoročne schádzajú tiež nadšenci motošportu, v meste sa totiž v júni konajú automobilové preteky Rally del Corallo. Závod má začiatok i koniec v starej časti mesta, na Bastion Christoforou Colombo. To však nie je jediná akcia, ktorá je s mestom Alghero spojená, v lete sa tu môžete zúčastniť tiež Algherského letného hudobného festivalu (Estate Musicale Algherese), ktorý sa koná v kostole San Francesco. Túto slávnosť, ktorá sa koná vždy 15. augusta v deň sviatku Nanebovzatia Panny Márie, zakončuje veľkolepý ohňostroj. Aj na jeseň ožíva Alghero jedným sviatkom – Sagra di San Michele. Vždy 29. septembra mesto zaplnia účastníci veľkolepej procesie, ktorí vzdávajú holt patrónovi mesta, svätému Michalovi.

Alghero má ideálnu polohu pre poznávanie celej severozápadnej časti Sardínie. Neďaleko mesta sa v zálive Capo Caccia nachádza napríklad unikátna Neptúnova jaskyňa (Grotte di Nettuno), alebo dedinka Argentiera ležiaca na najzápadnejšom cípe ostrova, ktorá sa preslávila svojimi baňami. Spoločne s pamiatkami, ktoré ukrýva, bola zapísaná na zoznam UNESCO. Severne od Alghera sa potom nachádza pohrebisko Anghel Ruju, kde sú roztrúsené umelé pohrebné jaskynky Domus de Janas. V týchto prehistorických svätyniach boli objavené predmety pochádzajúce z polovice 6. tisícročia pred Kristom.

Na záver… môžeme úprimne povedať, že dovolenka na Sardínii je naozaj dobrá voľba pre našincov. Nájdu tu všetko od ukrytých pláží, cez množstvo pamiatok až po 100% užasných miestnych ľudí… Pokiaľ sa vyberiete na dovolenku na Sardínii, dajte nám vedieť ako sa Vám tam páčilo a my niekoľkých z Vás odmeníme malými darčekami od redakcie Travelista. Stačí ak nám pošlete email na adresu: [email protected]

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek