Blog

Cestovanie so zľavou – ako na to?

Autor:
/
15. decembra 2016

Chceli by ste sa pozrieť niekam do sveta, ale zdá sa vám to byť finančne príliš nákladné? Ak radi cestujete, ale zároveň nemáte peňazí nazvyš, musíte sa odpútať od zájazdov organizovaných cestovnými kanceláriami a vyraziť do sveta na vlastnú päsť. Možností ako individuálne cestovať so zľavou sa ponúka hneď niekoľko.

Najrôznejšie výhodné zľavy na nás dnes číhajú na každom rohu, nie vždy sú ale tak výhodné, ako by sa mohlo zdať. Ak sa nenecháte nalákať na first minute či last minute cestoviek, ani na zľavy, ktoré ponúkajú početné zľavové portály, existujú ešte iné spôsoby, ako na cestovať so zľavou. Individuálne cestovanie je výhodné tiež v tom, že ste sami pánom svojho času a nemusíte sa viazať na žiadny termín.

Cesty do zahraničia

Chcete zdvihnúť kotvy a podniknúť cestu do destinácie, o ktorej ste doteraz len snívali? Všetko je možné, stačí len vedieť, kde kúpiť lacné letenky či lístky, kde sa lacno ubytovať alebo vedieť, na čom sa dá ešte viac ušetriť. Pri vašich cestách za poznaním nových krajín a získavaním zážitkov tak isto oceníte možnosti akejkoľvek ďalšej možnej úspory peňazí. Ako teda na to?

Lacné letenky

Letenka je asi tým hlavným, čo potrebujeme vyriešiť, aby sme mohli navštíviť nejakú vzdialenejšiu destináciu. Práve suma vynaložená za letenku býva často rozhodujúca, letenka predstavuje mnohokrát tú najnákladnejšiu položku z celej cesty. Ak ste skúsený cestovateľ, tak iste viete, kde natrafíte na najlepšie ceny leteniek. Na internete je dnes obrovské množstvo portálov ponúkajúcich výhodné ceny leteniek, často sa v nich objavujú aj rôzne zaujímavé akcie, ktoré nákup letenky ešte viac zvýhodnia. Všeobecne však platí, že čím skôr si letenku rezervujete, tým lacnejšie vás vyjde. Lacné letenky je možné kúpiť aj priamo u nízkonákladových leteckých spoločností, ktoré ich majú v ponuke prakticky celoročne. Takouto nízkonákladovou leteckou spoločnosťou je napríklad EasyJet, Smart Wings, Ryanair, TUIfly a ďalšie.

Spolujazda

Jedným z naozaj výhodných spôsobov cestovania, ktorý vás vyjde oveľa lacnejšie, ako cestovanie autobusom, vlakom či lietadlom, je spolujazda. Ak sa nebojíte riskovať, môžete sa spoľahnúť na klasické stopovanie. Týmto spôsobom je možné sa dopraviť na druhý koniec republiky, ale aj Európy – musíte mať ale šťastie. Ak však chcete mať aspoň nejakú istotu, môžete si dopredu dohodnúť vodiča, alebo zohnať ďalších spolucestujúcich do auta. K výhodám tohto spôsobu cestovania patria výrazne ušetrené náklady na cestu, pohodlie, väčšia rýchlosť oproti vlaku či autobusu, zoznamovanie s novými ľuďmi a tiež šetrnosť k životnému prostrediu.

Couchsurfing

Ak hľadáte možnosť čo najlacnejšieho ubytovania kdekoľvek vo svete a uspokojíte sa len s rozkladacím gaučom, zúčastnite sa projektu zvaného couchsurfing. Na stránkach www.couchsurfing.com sa zaregistrujete, vyplníte informácie o sebe a potom už si len medzi užívateľmi vyberiete niekoho, u koho by ste chceli prespať. Svojou registráciou môžete tiež vy dať najavo, že radi ponúknete u seba doma nocľah inému cestovateľovi. Niekoľko dní alebo týždňov pred vašou plánovanou cestou potom stačí osloviť niekoľko potenciálnych hostiteľov vo vami vybranej krajine a počkať si na ich odpovede. Hoci je oficiálne ponúkaný na prespanie len gauč, veľmi často sa stáva, že hosť dostane vlastnú izbu s klasickou posteľou, alebo naopak sa môže stať, že si budete musieť ustlať na karimatke na zemi. Mnoho Couchsurferov za nocľah nepožaduje peniaze, iní vyžadujú na oplátku napríklad výpomoc v domácnosti, ale nájdu sa aj takí, ktorí takto chcú zarábať. Couchsurfing je totiž dobrovoľný projekt, preto záleží na konkrétnom človeku, čo a za akú odmenu je ochotný hosťom ponúknuť. Väčšinou týmto spôsobom získate nielen lacné ubytovanie, ale aj dobrého sprievodcu a v najlepšom prípade aj nových priateľov. Couchsurfing vznikol v roku 2004 a od tej doby sa do neho zapojili ľudia z 235 krajín sveta a viac ako 71 tisíc miest.

Výmenný prenájom domu

Ďalším špeciálnym cestovateľským portálom je www.homeexchange.com, na ktorom je možné po registrácii ponúknuť svoj dom či byt k prechodnému ubytovaniu výmenou za ubytovanie v dome u niekoho iného kdekoľvek na svete. Znie to síce neuveriteľne, ale po dohovore si tak môžu ľudia na určitý vopred dohodnutý časový úsek navzájom vymeniť svoje domovy. Nielenže tak spoznáte nové krajiny, zoznámite sa s odlišným štýlom života, načerpáte nové zážitky, ale v neposlednom rade aj výrazne ušetríte na ubytovaní.

WWOOFing

Zaujímavým projektom je WWOOF – World Wide Opportunities on Organic Farms, teda dobrovoľná práca na EKO a BIO farmách v zahraničí. Tento projekt vznikol už pred 40 rokmi a je určený pre všetkých, ktorí si chcú vyskúšať život na ekologických a bio farmách a byť tak bližšie prírode. Je to jedinečná možnosť, ako navštíviť cudziu krajinu a stráviť v nej viac, než len jeden týždeň. Vďaka tomu je možné krajinu tiež lepšie spoznať, zoznámiť sa s miestnymi ľuďmi i krajinou. Za prácu na farme nie sú vyplácané peniaze, ale je poskytnutá strava, ubytovanie a účastník získa tiež nenahraditeľné skúsenosti. Práca na farme väčšinou zaberie dopoludnie, alebo toľko času, čo klasický pracovný deň a zvyšok času je možné tráviť poznávaním krajiny. S organizáciou WWOOF dnes spolupracuje množstvo fariem v zahraničí, ale aj napríklad v ČR. Záujemca sa tak musí len zaregistrovať na stránkach www.wwoof.net (prípadne aj www.wwoof.cz), vybrať si krajinu, kde by chcel pracovať a ďalej len čakať na pozvanie.

Dobrovoľnícka práca

Jednou z ďalších skvelých možností ako lacno cestovať a zároveň spoznať krajinu tak, ako ju bežný turista nemá šancu vidieť, je dobrovoľníctvo. Za stravu a ubytovanie sa tak môžete pozrieť do najrôznejších kútov sveta, kam by vás inak možno ani nenapadlo ísť. Ak teda nepatríte k tým, ktorí túžia po luxuse, a uspokojíte sa s málom, môžete osloviť niektoré organizácie, ktoré dobrovoľníkov hľadajú. Dobrovoľníci nájdu svoje uplatnenie najčastejšie v školstve, medzinárodnej komunikácii, zdravotníctve, alebo v oblasti archeológie.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek