Blog

Cestovateľská abeceda od A po Z

Autor:
/
28. júna 2018

A

ako … angle (uhol). Ak sa vám nepodarí zarezervovať stôl, vezmite útokom barové stoličky. Je z nich perfektný výhľad a jedlo na bare chutí rovnako ako pri stole. Barmani môžu byť tiež skvelým zdrojom tipov na miesta na preskúmanie.

B

ako … beware (mať sa na pozore). Pred čím? Pred zlodejmi ale aj lahôdkami v reštauračnom menu, o ktorých neviete zhola nič. Oslovte čašníka, či by vám pokrm nepriblížil. Ak sa nedorozumiete, tipujte na istotu. Alebo pripravte svoj žalúdok na dobrodružstvo.

C

ako … check (skontrolovať). Ešte než vyrazíte do víru veľkomesta, overte si otváracie hodiny podniku, do ktorého sa chystáte. V pondelok to totiž v mnohých európskych a amerických reštauráciách a baroch neroztočíte. To isté platí pre menšie múzea. Pondelky sú na mnohých miestach v cudzine niečo ako naše nedele.

D

ako … download (stiahnuť). Aplikácie, aplikácie, aplikácie. Ani neviete, ako vám cestovanie môžu uľahčiť! Existuje ich množstvo, a to aj pre konkrétne krajiny. Prevodník meny, slovník a plánovač cesty sa ale hodí kedykoľvek a kdekoľvek. Niektoré cestovné aplikácie nájdete aj v tomto článku TU.

E

ako … expect (očakávať). Predpokladajte, že sa plány môžu zvrtnúť. Zdržíte sa v dopravnej zápche. Lietadlo sa oneskorí. Urobí sa vám zle alebo sa z neba spustí obrovský lejak. Majte vždy plán B. A pamätajte – nečakané situácie prinášajú tie najlepšie historky!

F

ako … filter (filtrovať). Ak cestujete na obmedzený počet dní, zrejme netúžite presedieť hodiny na záchodovej mise. Nikdy preto nevyrážajte bez filtrov na vodu. Sú lacné, malé a neuveriteľne nápomocné. Zoženiete ich v niekoľkých veľkostiach, ale väčšinou sedia na akúkoľvek fľašu. Alternatívou sú jódové tablety. Vodné filtre ale v pomere rýchlosť / kvalita vedú.

G

ako … go (choďte). Môže byť niečo horšie ako extrémne počasie alebo nekvalitné jedlo? Áno! Ponorka medzi spolujcestovateľmi skazí výlet spoľahlivo. Ak máte preto v určité dni iné záujmy, nebojte sa rozdeliť a choďte si chvíľu po svojom. Vaša nervová sústava sa upokojí, hlava prečistí a cieľ trasy upresní. Na opätovné stretnutie sa potom budete tešiť o to viac, ak zažijete niečo neočakávané. Nebudete sa môcť dočkať, až sa o zážitok podelíte s parťákom.

H

ako … health (zdravie). Ak máte v pláne predĺžený víkend v Berlíne, s liekmi proti horúčke, náplasťami a bežne užívanými liekmi si v pohode vystačíte. Pri ceste za hranice Európy ale zdravotné vybavenie nepodceňte. Naplňte lekárničku antibakteriálnymi masťami, antibiotikami, antihistaminikami (na liečbu sennej nádchy a alergických reakcií), aspirínom, náplasťami, vankúšikmi na pľuzgiere, ibuprofénom, liekmi proti zápche a hnačkám a opaľovacími krémami. Minimálne!

I

ako … insurance (poistenie). Nikdy nejazdite za hranice bez pripoistenia! Hradenie lekárskych ošetrení by sa vám niekde mohlo predražiť tak, že ho budete splácať ešte niekoľko mesiacov potom. Pri uzatváraní poistenia si niekoľkokrát skontrolujte, na čo sa uhradenie liečebných nákladov vzťahuje a či je v navštívenej krajine platné. Zvážte aj poistenie batožiny proti krádeži či zrušeniu letu.

J

ako … join (zapojiť sa). Nepozerajte sa cez prsty na rôzne akcie, ktoré ponúkajú hotely. Ak ich vezmete na milosť, získate bonusové body, ktoré sa môžu neskôr premeniť v bezplatnú wifi alebo luxusnejšiu izbu. A niekedy aj ubytovanie zdarma!

K

ako … keep (mať pri sebe). Než vyrazíte do mesta či do divočiny, uistite sa, že máte v batohu nabíjačku a USB kábel. V prvom prípade sa vám plná baterka bude hodiť pri fotení zaujímavostí, v druhom pre núdzový hovor, keď si vás vyhliadne šelma.

L

ako … layer (vrstva). Nemusíte vrstviť oblečenie len vtedy, ak idete na severný pól. Pri ceste tam či naspäť si oblečte najobjemnejšie kúsky – nohavice s dlhými nohavicami, sveter a pod. Nielenže sa budú hodiť v chladnejšom prostredí lietadla, ale uľahčíte si aj pár sto gramov na chrbte alebo v kufri. A vznikne priestor pre suveníry!

M

ako … message (správa). Dajte vedieť blízkemu, ak sa chystáte na sólové dobrodružstvo za hranice. Väčšina sveta je teraz skôr bezpečná. Istota je ale istota. Píšte s určitou pravidelnosťou partnerovi, rodičom či najlepšej kamarátke. Zvlášť vtedy, ak sa chystáte do odľahlých miest.

N

ako … negotiate (vyjednávať). Jediná otázka stačí na to, aby ste v hoteli dostali zľavu na ubytovanie. Ak si ubytovanie vybavujete cez telefón, spýtajte sa na možné výhody. Uvidíte, že sú takmer bežné.

O

ako … open (otvoriť). Otvorte sa takzvaným ghost tour, voľne preložené “prehliadkam po stopách duchov”. Dozviete sa niečo o minulosti komunity a jej najpodivnejších vlastnostiach. Navyše sa rýchlo zorientujete v meste. A ako bonus sa parádne vydesíte.

P

ako … park (parkovať). Vedeli ste, že garáže v blízkosti hotelov vás vyjdú oveľa lacnejšie ako parkovacie miesta, ktoré poskytujú priamo ubytovacie zariadenie? Státie na nich sa môže vyšplhať dokonca na sumu, ktorá sa rovná 20% ceny za izbu!

Q

ako … quit (zanechať). Preplnený program detailný prieskum destinácie nie vždy zabezpečí. Stres z toho, aby sa všetko stihlo, sa začne kumulovať a nakoniec si z navštívených miest nebudete pamätať nič. Radšej jeden bod preskočte a dajte si oddych na deke v parku či nad kávou vo vyhlásenom podniku. Budete pozerať, koľko toho o miestnej komunite zistíte len pozorovaním okolia.

R

ako … roll (rolovať). Oblečenie jedine rolovať! Tento spôsob skladania vecí ušetrí najviac miesta.

S

ako … save (ušetriť). Ak plánujete v Amerike navštíviť národné parky, kúpte si preukaz s názvom America the Beautiful Pass. Ušetríte! Kúpte si ročný preukaz za 80 dolárov (alebo za 10, ak ste seniori) a užite si nádherné prírodné lokality.

T

ako … tie (uviazať). Šatka sa hodí do chladných večerov aj v horúcich destináciách na hlavu. Ak ju navyše priviažete k batožine, budete mať väčšiu istotu, že si ju nepomýlite s inou.

U

ako … understand (porozumieť). Zoznámte sa s miestnymi tradíciami a zvykmi! Nie všetky obsluhy si sprepitné vyložia ako prejav spokojnosti. Dokonca naopak – Japonci ho považujú za prejav nezdvorilosti. V Thajsku zase natoľko rešpektujú kráľovskú rodinu, že natrhnutie či počmáranie bankovky sa tvrdo trestá (v extrémnych prípadoch aj súdnym stíhaním!). Do minikurzu miestnej etikety sa tak oplatí investovať.

V

ako … verify (overiť). Niektoré krajiny vyžadujú, aby ste cestovali najmenej šesť mesiacov pred vypršaním platnosti pasu. Overte si preto požiadavky na pasy a víza pred rezerváciou zájazdu. Podrobný prehľad nájdete TU.

W

ako … write (písať). Zapisovanie zážitkov nie je len pre blogerov. Nebudete veriť, koľko toho človek zabudne len niekoľko dní po návrate!

X

ako … Xerox (výrobca kopíriek). Nie, že by ste mali so sebou ťahať tlačiareň či kopírku, prežeňte ňou ale zásadné dokumenty, ako je pas alebo cestovné poistenie. Originály si uschovajte na inom mieste ako kópie. Pre kľudnejšiu myseľ si dokumenty pošlite aj na e-mail. V krízových prípadoch si ich budete môcť vytlačiť kedykoľvek.

Y

ako … yellow (žltá). Pri ceste do Afriky či Južnej Ameriky nezabudnite na doklad o očkovaní proti žltej zimnici. Budú ho po vás chcieť, než vás vpustia na kontinent.

Z

ako … zip. Priehľadné sáčky s umelohmotnými zipmi sú nad všetky puzdrá a tašky! Okamžite viete, čo každý vak ukrýva, a nemusíte sa tak zdržovať prehľadávaním batožiny. Navyše veci výborne roztriedi.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek