Blog

Cestujeme s deťmi

Autor:
/
8. januára 2017

Najčastejšie sa s deťmi vydávame na výlety autom, pretože sa dostaneme priamo tam, kam potrebujeme, a neobmedzujú nás cestovné poriadky. Veľakrát sme však nútení cestovať vlakom, linkovým autobusom, alebo podniknúť s deťmi ďaleký výlet lietadlom či loďou. Ak vieme, že bude naša cesta dlhá a namáhavá, mali by sme si pripraviť najrôznejšie cestovné pomôcky, ktoré nám pomôžu vzdialenosť ľahšie prekonať. Majte na pamäti, že aj to najposlušnejšie dieťa sa po dlhšom čase strávenom na jednom mieste jednoducho začne nudiť, je unavené a nevie už čo od dobroty. Ako teda efektívne zabaviť potomkov na dlhých a nekonečných cestách?

Plné brucho je základ

Na cestu rozhodne pripravte dostatočnú zásobu ľahkého jedla a pitia a v prípade, že cestujete v sparnom lete, umiestnite všetko do chladiacej tašky či boxu. Nespoliehajte sa na to, že nejakú desiatu kúpite po ceste. Na benzinkách a letiskách sú síce k dostaniu najrôznejšie bagety, ale toto jedlo nie je pre deti vhodné. Zachádzať po ceste do nejakého supermarketu sa vám tiež nebude chcieť, pretože to vždy znamená podstatné zdržanie. Najvhodnejšie je natretý chleba so syrom či nejaký ľahký toast. Pribaľte tiež ovocie, ktoré však nie je príliš šťavnaté a nie je nutné dieťa po jeho konzumácii umývať od hlavy až k päte. Hodí sa napríklad banán, jablko alebo hrozno (najlepšie bez kôstok). Samozrejme nesmú chýbať ani najrôznejšie sladkosti v podobe cukríkov a lízaniek.

Spánok ako záchrana

Každý rodič vie, že je dieťa najposlušnejšie, keď spí. Preto vyrážajte na cesty v najvhodnejšej chvíli, ideálne je to v čase, keď si potomok zvyčajne ľahá k spánku. Budete tak mať istotu, že deti nasledujúcich niekoľko hodín v aute prespia. Ak dieťa bude značnú časť cesty spať, máte vyhrané. Jazda bude príjemnejšou ako pre neho, tak samozrejme aj pre vás. Nezabudnite tak pribaliť pohodlný vankúš a deku.

Doprajte si pauzu na pretiahnutie

Deti nerady sedia dlho na jednom mieste, a čo si budeme hovoriť, aj my dospelí s tým mávame problém. Bolí nás celé telo a potrebujeme sa aspoň na chvíľu narovnať a pretiahnuť. Deti počas takejto pauzy môžu preskúmavať okolie, prebehnúť sa, alebo si napríklad zaskákať. Najlepšie je, keď je v mieste vašej zastávky napríklad detské ihrisko. Ak cestujete diaľkovým autobusom, je dobré po prestávke do autobusu nastupovať ako posledný. Než sa všetci zostávajúci pasažieri “nalodia” môže trvať aj pol hodiny, pobyt na sedadle si tak podstatne skrátite. Pri ceste loďou, vlakom alebo lietadlom môžete s deťmi podniknúť dobrodružnú prieskumnú cestu. Prejdete si celú loď, jednotlivé vagóny vlaku a v lietadle bude bojová hra dostať sa napríklad len na záchod.

Nezabudnite na hračky!

Ak má vaše dieťa nejakú obľúbenú hračku, s ktorou sa vydrží hrať dlhé hodiny, rozhodne by na cestách nemala chýbať. Napríklad rôzne skladačky nie sú príliš vhodné, ak uvažujete o klasike vo forme bábik alebo autíčok, určite neoľutujete, ale na cestách deti príliš dlho nezabaví. Najviac osvedčené sú u väčších detí najrôznejšie digitálne hry – ak ste si teraz spomenuli na starý dobrý tetris, tak s ním už dnes asi príliš nezabodujete (aj keď ktovie), ale taký PlayStation Portable (PSP) nepustí rad detí z ruky. Hračiek vezmite vždy radšej viac, ale na hranie im nedávajte všetky naraz. Akonáhle ich jedna omrzí, vymeňte ju za inú. Niektoré deti milujú kreslenie, preto by pastelky a nejaký ten blok určite tiež nemal chýbať. Pamätajte na to, že niektoré deti nezaspia bez svojho obľúbeného plyšáka, zabudnúť ho doma by tak bolo skutočne nešťastie. Dobré sú aj hračky, ktoré sa dajú upevniť na operadlo predného sedadla, pretože ich má dieťa v dosahu a nemusíte mu ich neustále podávať.

Ďalšie možnosti zábavy

O zábavu a navodenie príjemnej atmosféry sa môžu postarať aj rodičia, vyskúšať môžete čítanie rozprávok, alebo si celá posádka auta môže zahrať slovný futbal. Rodičia môžu tiež vymýšľať najrôznejšie hádanky, alebo si spoločne s deťmi zaspievať. Cesta bude lepšie ubiehať aj v prípade, že budú môcť na cestovnom notebooku alebo iPade sledovať kreslené filmy a rozprávky. Dobrým tipom je nahrať si do notebooku aj niekoľko fotografií domova, deti totiž milujú pohľad na známe miesta, kde sa cíti bezpečne.

Čo ešte sa hodí?

Ak vaše dieťa užíva pravidelne nejaké lieky, rozhodne radšej niekoľkokrát skontrolujte, či ich naozaj máte zbalené. Do rezervy sa hodí mať aj ďalšie lieky, napríklad proti hnačke, horúčke, prechladnutí, bolesti brucha, alergii a podobne. Ak viete, že deti cestovanie zle znášajú, nezabudnite na liek proti kinetóze. Určite vám poslúžia tiež vlhčené vreckovky, ktoré môžete využiť na utretie čohokoľvek – rúk, tváre, spáleného krku alebo napríklad záchodovej dosky. Na odpadky alebo najrôznejšie drobnosti sa vám budú v aute hodiť sáčky na zips. Všetky potrebné veci, bez ktorých sa na cestách nezaobídete, môžete uschovať v prebaľovacích taškách.

Aké triky používate vy na cestách s deťmi?

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek