Blog

Dosť bolo turistov! Protesty proti turistom sa šíria Európou ako lavína

Autor:
/
13. augusta 2017

Ohniskom protestov sa stalo Španielsko, kam minulý rok prišlo rekordných 75,6 milióna turistov. Napätie už niekoľko rokov narastá hlavne v Barcelone. Dôvodom je nekontrolovaný príliv návštevníkov a dopad služieb, ako je Airbnb, na miestny trh s nehnuteľnosťami.

Členov skupiny Arran, mládež radikálnej ľavicovej strany Kandidátka ľudovej jednoty (CUP), v júli natočili, ako rozrezávajú pneumatiky turistického autobusu a bicyklov na prenajatie. “Dnešný spôsob turistiky vyháňa ľudí z ich štvrtí a škodia životnému prostrediu,” povedal hovorca Arran v rozhovore s BBC. Španielsky premiér Mariano Rajoy označil skupinu za extrémistickú.

Demonštrácie sa konali aj na Malorke a v San Sebastián. V tomto meste na pobreží Atlantiku je ďalší protestný pochod naplánovaný na 17. augusta. V tej dobe sa v San Sebastián bude konať veľký festival baskickej kultúry Semana Grande.

Smerovať mimo hlavné pamiatky

V Benátkach, ktoré majú 55 000 obyvateľov a kam ročne príde 20 miliónov turistov, v júli manifestovalo asi 2000 miestnych. Príčinou ich hnevu sú rastúce ceny bývania a tiež obrovské výletné lode, ktoré znečisťujú životné prostredie historického mesta. Obyvateľov Benátok navyše neustále ubúda a mestské orgány stále rozširujú zákazy namierené proti neukázneným turistom. Okrem zákazu výstavby nových hotelov je to napríklad aj zdanlivo zbytočné upozornenie, že nie je povolené skákať z mostov do kanálov.

Obyvateľov Benátok neustále ubúda.

Generálny tajomník UNWTO Talib Rifa denníku The Guardian povedal, že vzostup negatívnych nálad voči zahraničným návštevníkom je “veľmi vážna vec, ktorú treba riešiť”. Turizmus podľa neho môže byť pre uchovanie charakteru miesta, konzerváciu pamiatok aj miestnu komunitu blahodárný, ale musí sa správne riadiť.

Organizácia odporúča rad overených metód, ako usmerňovať davy v obľúbených destináciách – napríklad radiť turistom, aby sa vydávali aj mimo hlavných pamiatok, ponúkať im rôznorodé aktivity, predĺžiť sezónu a predovšetkým reagovať na potreby miestnych obyvateľov.

NIE selfie tyčiam, NIE jedeniu pri fontánach

Barcelona tento rok začala ťaženie proti neoficiálnym turistickým prenájmom, napríklad cez server Airbnb. Radnica zdvojnásobila počet inšpektorov, ktorí chodia nehnuteľnosti kontrolovať. Z asi 16 000 prenájmov nemá zhruba 7000 potrebnú licenciu.

Taliansko bojuje proti vandalskému a nespoločenskému správaniu okrem Benátok aj v ďalších turistických cieľoch. V Ríme návštevníci nesmú jesť pri okraji mestských fontán a kúpať sa v nich, ale ani popíjať v noci na uliciach alkohol. Podobné opatrenia schválilo Miláno. Platí tam napríklad zákaz používania selfie tyčí.

Rímska fontána di Trevi je často v obkľúčení turistov. Za sedenie na jej okraji, jedenie alebo kúpanie teraz hrozia pokuty.

Ďalším mestom, kde sa vyloďujú tisíce turistov z výletných plavidiel, je Dubrovník. Starosta mesta nechal preto rozmiestniť v Starom meste kamery, aby v prípade potreby mohol byť dav turistov spomalený či zastavený. Starosta populárneho Hvaru sa zase zaviazal, že zastaví vyčíňanie niektorých návštevníkov, predovšetkým Britov, ktorým tak hrozia vysoké pokuty.

Aký je Váš názor na tieto protesty a zákazy?
Pred niekoľkými dňami sa v podobnom antituristickom duchu ozvala tiež starostka anglického Oxfordu. Univerzitnému mestu podľa jej slov spôsobujú turisti tiež najrôznejšie príkoria. Autami napríklad blokujú chodníky a skupiny so sprievodcami zase často znemožňujú miestnym obyvateľom pohodlne prejsť v užších miestach ulíc.

 

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek