Hlavná stránka » Kalábria – talianský raj
Blog Taliansko

Kalábria – talianský raj

Taliansko - tiež sa vám pri vyslovení tohto mena vybavia preplnené pláže Bibione, znečistené more a neútulné kempy s množstvom karavanov? Potom je načase, aby ste na túto nádhernú krajinu zmenili názor a navštívili povestný stredomorský raj - Kalábriu.
NAŠI PARTNERI:
 
 

Kalábria je najjužnejším regiónom Apeninského polostrova, priehlavkom a špičkou známej talianskej topánky. Dodnes sa pre svoju panenskú prírodu, biele piesočnaté pláže a priezračné more radí nielen k najkrajším, ale aj k najčistejším miestam v Taliansku. Svoj názov dostala pred viac ako piatimi tisíckami rokov od gréckych moreplavcov, ktorí, očarení tunajšími píniovými hájmi, nazvali oblasť Calabria (Calab znamená v gréčtine píniový les). V tieni týchto typických stredomorských porastov dodnes nachádza odpočinok nejeden obyvateľ polostrova.

Mnohých návštevníkov do Kalábrie priťahuje skoro 800 kilometrov dlhé skalnaté pobrežie s vápencovými útesmi a belostné piesočné i okruhliakové pláže, ktoré oproti plážam v severnej časti Talianska zívajú prázdnotou aj v horúcich letných mesiacoch. Kolorit tunajšej oblasti dodávajú malebné stredomorské mestečká s kľukatými uličkami. Najkrajším z nich je bezpochyby Tropea, ktorú by ste ani vy počas svojej návštevy rozhodne nemali vynechať. Pochádza z grécko-normanskej doby, z ktorej sa tu dochovala rada pamiatok. Medzi najznámejšie patrí katedrála, v ktorej sú dodnes vystavené nevybuchnuté míny z druhej svetovej vojny. Za jasného dňa si môžete z pobrežnej promenády vychutnať pohľady na tlejúci kužeľ sopky Stromboli. Prehliadku mestečka odporúčame zakončiť v niektorej z miestnych taverien a okúsiť tunajšie špeciality. Kalábrijska kuchyne vás iste nesklame, hoci sa takmer výhradne skladá z cestovín, pizze, pikantných klobások a morských plodov. Ako aperitív určite vyskúšajte citrónový likér limoncello.

Možno práve vďaka tomu, že Kalábria odjakživa patrila k najchudobnejším poľnohospodárskym krajom, nehyzdia tunajšiu krajinu žiadne priemyselné komplexy ani továrne. Naopak, poľnohospodárstvo tu prevažuje dodnes, a tak nás na každom kroku sprevádzajú sady citrusov, olív a fíg, súkromné políčka a samozrejme všadeprítomné vinice. Zvlášť na miestne víno sú obyvatelia Kalábrie pyšní a treba uznať, že oprávnene.

Kľúčové slová:

Partner:

Najčítanejšie články

Kategórie

Reklama

WordPress Image Lightbox Plugin