Blog

Kam na jeseň k moru, keď nechcete tráviť príliš času v lietadle

Autor:
/
1. septembra 2018

Teploty pomaly začnú klesať, jesenné čľapkanice budú na dennom poriadku a a ani sa nenazdáme a budú tu ranné mrazíky. Nie všade je to ale rovnaké. Niekde sa ešte stále môžete ohriať a dokonca sa vykúpať aj v mori. Navyše mimosezónna dovolenka pri mori má veľa výhod. Vyhnete sa davom, ceny sú oproti letným mesiacom oveľa nižšie a vy môžete na chvíľku zmiznúť zo sychravého počasia a načerpať sily na nadchádzajúcu zimu. Pozrite sa na naše tipy na miesta kam na jeseň k moru, bez toho aby ste kvôli tomu museli tráviť veľa hodín v lietadle.

Kanárské ostrovy

Na Kanárskych ostrovoch je príjemne teplé počasie. V októbri a novembri priemerne okolo 23 ° C. Podobnú teplotu má aj more.

Kanárske ostrovy, to je taká stávka na istotu. Až budete riešiť, kam na jeseň za slnkom, je toto tá pravá voľba. Teraz len vyriešiť jedno veľké dilema. Na ktorý z ostrovov sa vypraviť? Všetky sú tak krásne. Medzi najobľúbenejšie a tradične najnavštevovanejšie patria Gran Canaria a Tenerife. Chybu ale neurobíte ani návštevou Fuerteventury s prekrásnymi plážami alebo Lanzarote.

Fuerteventura

Najlepšie piesočné pláže na ostrove Fuerteventura sú na juhovýchode ostrova, napr. Playa Sotavento, ktorá je dlhá asi dvadsať kilometrov a aj dosť široká. Na západe je to o niečo divokejšie a býva tu tak veľký príboj, že budete mať problém sa vôbec dostať do vody.

Lanzarote

Aj Lanzarote má pekné pláže, aj keď ani zďaleka nemôžu konkurovať vyššie uvedenému Fuerteventura. Čo tu ale rozhodne stojí za videnie, je krajina čiernych sopečných kužeľov a veľkých lávových polí. Úchvatný zážitok si odnesiete z Národného parku Timanfaya, kde uvidíte aktívnu vulkanickú činnosť. Skúste strčiť do diery krajine trochu slamy. Uvidíte, čo sa stane.

Costa del Sol

Na jeseň tu teploty dosahujú v priemere okolo 23 ° C. More je chladnejšie.

Španielsko a jeho “Slnečné pobrežie” doslova láka na svoje krásne pláže, mierne podnebie aj príjemné prostredie. Táto oblasť je jedna z najteplejších v Európe. Je to celkom logické, pretože je aj najjužnejšie položené. Ak hľadáte miesto, kam k moru v novembri, potom Costa del Sol v Španielsku bude to pravé. Určite sa ohrejete. Pripravte sa ale na chladnejšie more, ktoré aj v lete málokedy dosiahne teplotu vyššiu ako je 20 ° C.

Na Costa del Sol vás poteší výborné kultúrne zázemie. Keď ráno vstanete o niečo skôr, môžete za jeden deň navštíviť slávne mestá ako je Granada alebo Sevilla. Ale sú tu aj bližšie ciele. Poznáte napríklad Rondu? Je známa z Hemingwayovho románu Komu zvonia do hrobu. Čo by ste určite minúť nemali je hlavné mesto a letecký prístav Málaga. Impozantná pevnosť má nádhernú katedrálu aj múzeum slávneho Picassa.

Turecká riviéra

Na jeseň sú v Turecku priemerné teploty okolo 25 ° C a more má okolo 20 ° C.

Ako tzv. Turecká riviéra sa označuje pobrežný pás stredísk okolo mesta Antalya. Na jeseň tu máte takmer istotu, že tu bude teplo. A to ešte viac ako pri európskych brehoch. Navyše je Turecko fascinujúcou krajinou s úplne odlišnou kultúrou a tradíciami. Pravé Turecko si môžete užiť, keď sa vydáte niekam na výlet a nebudete zostávať len v letoviskách pri pobreží.

Neďaleko pobrežia pri Antalyi sa do výšky vypínajú vysoké hory, ktoré už na sklonku jesene a zimy bývajú trochu zasnežené. Ak vás prestalo baviť kúpať sa v mori, môžete sa vydať na peší výlet po tzv. Lykijskom chodníku. Ten vás zavedie do odľahlejších oblastí s krásnym výhľadom. Úžasné zážitky si donesiete z archeologického areálu Olympos aj z opusteného majáku Gelidonya.


Madeira

Za necelých päť hodín sa môžete tiež dostať aj za exotikou. Madeira ležiaca v Atlantickom oceáne láka na skvelé teploty okolo 25 ° C i zaujímavé pamiatky. K videniu je toho naozaj veľa. Na Madeire nájdete množstvo turistických trás pre začiatočníkov aj pokročilých. Trasu okolo tzv. levád zvládnu všetci a je to trasa naozaj príjemná a malebná. Nezabudnite si vziať kvalitné topánky a tiež baterku, pretože trasy vedú malými tunelmi.

Tí akčnejší môžu vystúpať aj na najvyšší vrchol Madeiry – Pico Ruivo. Návšteva mesta Funchal vás zase nadchne starými pevnosťami, historickými kostolmi aj krásnym centrom. Od prístavu až do predmestia Monte vedie lanovka. Tu uvidíte naozaj luxusné vily a máte na tomto mieste krásny výhľad.


Santorini

Santorini je veľmi obľúbené pre svoj nezabudnuteľný západ slnka. Na jeseň sa tu teploty pohybujú okolo 21 ° C. More je dokonca teplejšie a máva 24 ° C.

Okolo roku 1500 pred Kristom tu vraj vybuchla sopka a miesto, ktoré sa po výbuchu vulkánu z ostrova stalo, je naozaj uchvacujúce. Steny zrútenej kaldery padajú do mora v takmer pravom uhle a na ich hornej hrane stoja dediny. Tie tvoria klasické biele domy. Ostrov Théra, kde sa nachádza Santorini, je úplne iný ako klasické grécke ostrovy.

Pláže na ostrove sú na vonkajšom a pozvoľnejšom obvode vulkánu. Všade je tu vidieť sopečný materiál, ktorý je farebný doslova ako dúha. Niektoré pláže sa podľa toho aj volajú. Je tu Biela aj Červená pláž. A aj Čierna.


Cyprus

Teplota vzduchu sa tu pohybuje okolo 24 ° C a more má aj teraz na jeseň teplotu okolo 22 ° C.

Cyprus leží v Stredozemnom mori a teplo je tu až do novembra. Keď poletíte v tomto období, uvidíte, ako na vás tunajší ľudia budú milší a láskavejší. Majú na turistov viac času a radi sa s nimi rozprávajú. Rovnako ako v Európe sa tu listy farbia do zlatých a červených odtieňov. Na jeseň je naozaj zážitok byť na Cypre a nielen kvôli plážam a moru.


Francúzska riviéra

V jesenných dňoch sú tu teploty okolo 20 ° C. More už je chladnejšie a máva okolo 17 ° C. Aj tak ale určite stojí za návštevu.

Francúzsku riviéru pozná asi každý. Ale letieť sem v lete nie je nič moc. Všade sú davy turistov a je tu aj pomerne draho. Určite si spomeniete na preslávený filmový festival v Cannes či Picassovo múzeum v Antibes. Známe strediská ako Nice, Saint-Tropez alebo Monako už vám určite niečo hovoria. Slováci a Česi Francúzsku riviéru až tak v obľube nemajú, pretože lety sem sú pomerne drahé a zle sa tu na niektorých miestach dohovoríte bez francúzštiny. V chladnejšom období ale vôbec nevadí, keď nemáte peňaženku plnú šustivých papierikov. Na jeseň je čas najvyšších cien preč. Neváhajte sa vydať na slávnu Promenade des Anglais. Pozrite sa na krásne skalnaté pobrežie alebo zavítajte do svetovej metropoly parfumov Grasse.


Mallorca

Na úžasnú Mallorcu, ktorá patrí k baleárskym ostrovom v Španielsku, rozhodne nesmieme zabudnúť. Slnko tu svieti 300 dní v roku. Dokážete si to vôbec predstaviť? Pritom lietadlom sa na letisko Palma De Mallorca dostanete za 2 hodiny a 30 minút. Na jeseň je tu priemerne príjemných 24 ° C. Dá sa tu pohodlne odpočívať na pláži, ale žije tu aj turistika a cyklistika. Celý ostrov je dlhý 110 km a široký až 80 km. Na bicykli ho stihnete preskúmať pokojne celý. A že je rozhodne čo vidieť. Kamenné horské dediny, jaskyne, kláštor Valldemosa, mestečko Deia so strmými uličkami či zachovalé rímske hradby v Alcudia.


Kam na jeseň k moru?

Na jeseň môžete letieť na mnoho krásnych miest. Nielen na tie, ktoré sme vám tu popísali. Za pár hodín sa dostanete aj na Sicílii či Krétu. Dovolenka v jesenných mesiacoch môže byť pokojne oveľa lepšia a príjemnejšia ako v hlavnej turistickej sezóne.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek