Blog

Letenky ✈️ – ako hľadať tie najlacnejšie…

Autor:
/
24. mája 2018

Ako hľadať najlacnejšie letenky do celého sveta

Letenky sú pre mňa vždy tým najväčším výdavkom v cestovnom rozpočte, takže si dávam veľa záležať na tom, aby som kúpil tú najlacnejšiu možnú variantu. V článku nájdete moje osobné tipy a triky, ktoré sa mi pri kúpe leteniek mnohokrát osvedčili a pár tisíc eur už ušetrili.

Nainštalujte si mobilnú aplikáciu Nejrýchlejší letenky

Ak ste taktiež blázni do všemožných lacných leteniek a chybných taríf, zabudnite na FB, ktorý vám neukazuje všetky nové statusy jednotlivých stránok. Nová aplikácia Nejrýchlejší letenky (aplikáciu nájdete TU) vám všetky zľavy z letenkových serverov postráži a pekne zapípa vždy, keď sa objaví nová akcia. Pre mňa jednoznačne objav roka 🙂
*** Aplikácia je dostupná pre iOS a Android.

Túto aplikáciu som spomínal aj v článku: Ako cestovať okolo sveta lacno a zadarmo

Cestujte v utorok a vo štvrtok

Je známe, že letenky sú cez víkend drahšie ako cez týždeň. Väčšina ľudí totiž odlieta v piatok a vracia sa v pondelok. Navyše, lety uprostred týždňa sú veľmi často nenaplnené, takže s trochou šťastia budete mať tri sedadlá sami pre seba. Letieť v utorok alebo štvrtok vyjde v mnohých prípadoch najlacnejšie. Nemusí to platiť úplne vždy, a aj preto je vždy lepšie skúsiť aj víkendové kombinácie.

Rezervujte letenku skoro ráno alebo neskoro v noci

Vedeli ste, že na cene letenky sa niekedy môže odraziť aj čas, kedy letenku kupujete?
Vyhnite sa kúpe letenky okolo obeda a v čase, kedy sa ľudia vracajú z práce domov. Verte neverte, keď budete kupovať napr. okolo 23.00 hod., letenka môže byť znateľne lacnejšia. Niekoľkokrát už som čakal a zostával dlho hore, aj do druhej ráno, aby som kúpil tú najlacnejšiu možnú letenku.

Buďte flexibilní

Ak sa nepotrebujete dostať z miesta A na miesto B, a chcete len tak letieť niekam, kde sú pláže, alebo hory, alebo džungľa, prečo si nevybrať cieľovú destináciu podľa súčasných cien leteniek? Skypicker (po novom Kiwi.com) má tú skvelú funkciu, že vám pekne rovno na mape ukáže najlacnejšie letenky z miesta, odkiaľ chcete letieť do celého sveta či vybranej oblasti.

Na hľadanie leteniek používajte tzv. Súkromné okno

Už sa vám niekedy stalo, že ste hľadali letenku a o pár hodín hľadania neskôr tá úplne istá letenka poskočila o pár stoviek eur nahor? Dôvodom mohlo byť aj to, že niektoré letecké spoločnosti využívajú históriu vášho hľadania a tým, že cenu zdvihnú, vás chcú donútiť kúpiť letenku rýchlejšie.

Pokiaľ viem, tak stále ešte nebola preukázaná pravdivosť týchto praktík a samotné letecké spoločnosti to samozrejme nepriznajú, ale ja som už v tejto situácii párkrát bol. Letenka, ktorú som celý deň hľadal a zvažoval jej kúpu, behom pár minút zdražela o niekoľko desiatok dolárov. Po otvorení súkromného okna som ju našiel opäť za pôvodnú cenu.

Súkromné okno, prípadne tiež súkromné prehliadanie (názov sa líši podľa internetového vyhľadávača, v angličtine býva označované ako – incognito window, private window, private browsing) otvorí inkognito okno, ktoré nečerpá zo žiadnych predošlých informácií, ktoré ste do počítača naťukali a vyhľadávali. Stránka teda bude plne aktualizovaná.

Rovnakú funkciu ako súkromné okno má aj vymazanie tzv. cookies. Ja sám používam súkromné okno – jednoduchšie a rýchlejšie.

Je lacnejšia rezervovať samostatné letenky dvoch rôznych leteckých spoločností?

… namiesto hľadania letenky cez vyhľadávač rovno do bodu B?

Príklad: Chcete letieť do Toronta. Skúste si teda nájsť ceny leteniek z rôznych európskych miest do Toronta. Ak nájdete nejakú jednoznačne lacnejšiu, hľadajte spoj z Prahy, Bratislavy, Mníchova, Viedne, atď. do tohto európskeho mesta. Áno, môžu to byť aj hodiny aj dni hľadania a kombinovania, ale veľmi často sa mi tak podarí pár stoviek ušetriť.

Myslite na to, že ak si rezervujete letenky týmto spôsobom, budete si po prílete na ‘medziletisko’ musieť vyzdvihnúť kufor a znovu si prejsť celým check-in procesom. Práve preto odporúčam mať medzi jednotlivými letmi aspoň 4 hodiny (na medzinárodných letiskách kľudne aj viac). Dôležité je tiež vedieť, na ktoré letiská prilietate, a z ktorého neskôr odlietate. Nízkonákladové spoločnosti často vo veľkých mestách ako je napr. Londýn, lietajú na iné letiská než normálne letecké spoločnosti. Zistite si tiež, koľko času a peňazí vás bude prípadný presun medzi letiskami alebo terminálmi stáť. Niekedy sa oplatí pár eur za letenku priplatiť, mať jednoduchý prestup a ušetriť si nervy.

Pripravte sa na dlhéééééééé prestupy

Super lacné letenky dosť často zahŕňajú super dlhé prestupy. Na niektorých letiskách si to čakanie ale rozhodne užijete (napr. v Singapure majú na letisku bazén na streche, záhrady s motýľmi a dokonca aj kino). Ak máte čas a chuť, nechajte si batožinu v letiskovej úschovni, vyrazte do mesta a objavujte (a utrácajte peniaze, ktoré ste ušetrili na letenke).

Ak zostávate cez noc, bude sa vám hodiť Sleeping in airports, kde nájdete informácie o spaní na konkrétnych letiskách po celom svete.

Kupujte letenku 6 týždňov pred odletom

Koľko ma toto v živote stálo nervov. Ale vždy sa to vyplatilo. Keď teda môžem, letenku kupujem zhruba okolo tých 6 týždňov pred odletom. Často to vyzerá tak, že letenky sú pár mesiacov dopredu za relatívne prijateľnú cenu a potom bum! ceny vyskočia pokojne aj o stovky eur nahor. A zrazu okolo 6 týždňov pred odletom letecká spoločnosť ponúkne pár leteniek za oveľa výhodnejšiu cenu, než bola tá počiatočná relatívne prijateľná.

POZOR!
Toto je rada na vlastné nebezpečenstvo a sám neviem, či to tak funguje zakaždým. To aby mi po krku nešlo pár naštvaných slovenských a českých cestovateľov 🙂 Môžete si to dopredu vyskúšať aj nanečisto – vyhliadnite si pár leteniek a napríklad pár týždňov skúmajte, čo sa s cenou deje, keď skúšate rôzne dni, v rôzny čas a s odlišným časovým odstupom od odletu.


Všetkými vyššie uvedenými tipy sa riadim veľmi často, ale občas sa stane, že žiadna citeľne lacnejšia letenka na daný termín a do hľadanej krajiny nie je k nájdeniu (nechcem povedať, že neexistuje, pretože možno existuje, len sa mi ju nedarí nájsť). Niekedy je potrebné sa obrniť trpezlivosťou a skúšať desiatky kombinácií a aj tak je možné, že nič nenájdete. Berte to ako súčasť hry a nenechajte si pokaziť náladu.

Lovu na najlacnejšie letenky zdar! Ak máte nejaké ďalšie tipy, návrhy a pripomienky, napíšte mi, prosím, dole do komentárov.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek