Blog

Letuška v Emirates – sen “skoro” každej ženy

Autor:
/
23. júla 2018

Na tému letuška som sa porozprával s mojou českou kamarátkou Petrou, ktorá už nejaký čas lieta so spoločnosťou Emirates. Tak ako to v živote býva, takýto rozhovor sme plánovali už veľmi dlho, a nakoniec všetko vyriešila náhoda. Počas môjho posledného letu s Emirates do Toronta som pri nastupovaní do lietadla uvidel známu tvár Petry. A tak sa zrodil tento článok, ktorý má možno trochu inšpirovať k tomu, aby sme všetci šli za svojim cieľom.

Veľa malých dievčat túži byť letuškou a čím ďalej tým viac chlapcov zase stewardov. Vnímajú to často ako niečo nedosiahnuteľné. Práca len pre pár vyvolených. Ale prečo si ten sen raz nesplniť? Ak sa chcete dozvedieť, aké kroky je potrebné na to urobiť, čítajte ďalej.

EMIRATES

Arabská cestovná spoločnosť Emirates lieta do viac ako 140 krajín po celom svete. Zamestnáva neuveriteľných 20 tisíc letušiek a stevardov, ktorí bývajú v Dubaji, centre spoločnosti. Ešte menej uveriteľné je, že sa o túto prácu mesačne uchádza 18 tisíc slečien a mladých mužov z celého sveta. Nikoho teda neprekvapí, že nároky kladené na uchádzača pri prijímacom konaní sú najmenej tak vysoké, ako výšky, v ktorých na oblohe lietajú lietadlá Emirates.

Na prvý pohľad to možno nevyzerá tak nezvyčajne – uchádzačka alebo uchádzač musí najskôr absolvovať počiatočné posúdenie. Nasleduje test z angličtiny, psychický test a v neposlednom rade osobný rozhovor. V tak obrovskej konkurencii je ale takmer nemožné obstáť. A keď už sa tak stane, je to skôr malý zázrak.

Svoje mi o tom konečne porozprávala Petra, 26-ročná letuška z Brna, ktorá touto “prekážkovou dráhou” úspešne prebehla pred 4 rokmi. A ako sa vlastne k povolaniu letušky táto slečna dostala? Veľkou náhodou. Keď sa jej nepodarilo urobiť štátnice na vysokej škole, myslela si, že je všetko stratené. Pomohol ale Facebook, na ktorom videla fotku svojej kamarátky, ktorá odlietala do Dubaja. A tak sa bývalá študentka policajnej akadémie začala o povolanie letušky viac zaujímať a vzápätí sa rozhodla si splniť svoj detský sen.

“Pretože som typ človeka, ktorý musí mať všetko hneď, rozhodla som sa nečakať na termíny pohovorov v Česku, ale vyrazila som rovno do Berlína. Úplne neopísateľný pocit som mala, keď som prešla úvodným testom. “

NAJDÔLEŽITEJŠÍ JE VŠADEPRÍTOMNÝ ÚSMEV

Po prvotnom posúdení nasleduje niečo ako test hereckých schopností. Tiež celkový vzhľad hrá veľmi dôležitú úlohu. Okrem toho, že musí ísť na prvý pohľad o pohľadnú slečnu alebo stewarda, úplne nevyhovujúcepotetované alebo zjazvené ruky a nohy. Podmienkou je tiež, aby dosiahla do výšky 212 centimetrov do batožinového priestoru nad hlavami klientov, a s tým súvisí jej výška, ako už sme o tom hovorili. Úplnou podmienkou je potom veková hranica 21 rokov.

Ak uspejete aj vo veľmi ťažkom teste z angličtiny, hurá k finálnemu pohovoru! To už máte vysnívanú prácu takmer na dosah.

Tým všetko ale nekončí, ba naopak. Až teraz začína pravá skúška trpezlivosti, pretože uchádzač musí najprv čakať na e-mail s potvrdením, že bol prijatý. A na taký jeden mail môže čakať pokojne pár mesiacov. Potom nasleduje ďalšie čakanie na takzvaný “goldencall”, čiže na oznámenie dátumu, kedy sa budete môcť k spoločnosti pripojiť.

Najlepšie na tom všetkom je, že naozaj sú medzi nami aj tí, ktorým sa to podarilo. Pokiaľ by si o takú prácu stál, možno práve ty budeš raz sedieť v lietadle. A pokojne to môže byť skôr, než sa nadeješ. Po príchode do Dubaja ťa najprv čaká training college, pretože správna letuška a stevard musí byť pripravení na všetko. Musia vedieť upokojiť ako agresívneho pasažiera, tak plačúce dieťa. Tým najdôležitejším, čo taká letuška alebo steward nosí, je všadeprítomný úsmev.

Prijatý, ubytovaný, zaškolený. A čo ťa čaká potom? No predsa to, čo robí toto povolanie tak nádherným. Takže už dosť o tom, ako je ťažké byť letuškou alebo stewardom. Prichádza na rad druhá časť – prečo je to vlastne tak skvelé!

5 DÔVODOV PREČO BYŤ LETUŠKOU PODĽA PETRY

Cestovanie

Lietať si po celom svete s elegantným kufríkom a spoznávať nové destinácie. To je na práci letušky asi to najväčšie lákadlo. Petra hovorí, že život stewardov a letušiek ubieha najmenej trikrát rýchlejšie, než ten náš, obyčajných smrteľníkov. Keď ale čítam blogy, články a príspevky letušiek, mám pocit, že ich životy ubiehajú najmenej tak stokrát rýchlejšie. Pretože ruku na srdce, kto z nás si môže nechať jeden deň olizovať ruku od žirafy na africkom safari a za pár dní zažívať ukrutnú zimu v Rusku?

Vo vo všetkých krajinách, do ktorých letuška v rámci svojej práca zavíta, má aspoň dvadsaťštyrihodinovú pauzu. V niektorých destináciách to však býva aj niekoľko dní, takže na preskúmavanie je viac času. Letušky si dokonca môžu aj niekedy vyberať, kam sa chcú pozrieť, aerolinky Emirates totiž lietajú po celom svete. Je to skoro ako roztočiť globus, naslepo vybrať miesto a za pár dní ho naozaj navštíviť.

Poznávanie nových kultúr

Nielen, že budeš spoznávať kultúry všetkých krajín, do ktorých zavítaš, a ochutnávať miestne dobroty, ale predovšetkým spoznáš aj tú arabskú. Život v Dubaji je totiž v mnohých ohľadoch odlišný od toho slovenského. Privítanie v arabskej kultúre je ale vraj vždy vrelé, takže sa určite nie je čoho báť.

Noví ľudia

Dennodenne letuška spoznáva nové tváre. A to nielen pasažierov, ale aj svojich spolupracovníkov. Počas letov sa totiž zriedkakedy stane, že letí s niekým známym. Tieto obrie aerolínie totiž zamestnávajú veľké množstvo ľudí. (Pre dievčatá: Pokiaľ si budete chcieť nájsť partnera, tak ako letušky k tomu budete mať veľkú príležitosť. Mnoho mužov totiž považuje práci letušky za veľmi atraktívnu.)

Sexi uniforma

S tým súvisí aj skvele padnúca sexy uniforma letušky u Emirates. Skladá sa z béžového kostýmu a červenej čiapočky. Kombinuje tak eleganciu s blízkovýchodnými prvkami. Samozrejmosťou je aj červený rúž.

Letisko

Kto by nemal rád letisko? Miesto, kde sa stretávajú rôznorodí ľudia z celého sveta. Ponáhľajúca sa rodinka s obrovskými kuframi okolo skupiny mladých dobrodruhov povaľujúcich sa na polstrovaných sedačkách a čakajúcich na svoj transfer do exotiky. Medzi druhou a piatou hodinou rannou nájdete na letisku skôr tiché miesta, s niekoľkými nešťastníkmi, ktorí si nestihli zarezervovať hotel na prespanie, ráno a večer zas preplnená plná zhonu a zmätených účastníkov last minute zájazdov. Mohol by sa na letisku niekto cítiť sám?

V dôvodoch prečo byť letuškou by som mohla pokračovať ešte ďalej a ďalej. Rada sa však vrátim k tomu hneď prvému – cestovanie. Pretože to mám s povolaním letušky najviac spojené. Ak vraj človek preklenie skúšobnú dobu dlhú šesť mesiacov, môže si dokonca meniť lety s ostatnými kolegami. Medzi najžiadanejšie destinácie patrí napríklad Nice vo Francúzsku, Maurícius, Phuket v Thajsku, brazílske Rio de Janeiro alebo Japonsko. Takže ak miluješ cestovanie a si ochotná/ý zmeniť svoj život od základov, je toto povolanie to pravé orechové pre teba.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek