Blog

Lety trvajú dlhšie než v minulom storočí napriek technologickému pokroku

Autor:
/
12. mája 2018
Nórska nízkonákladová spoločnosť Norwegian nedávno prepisovala rekord v podzvukovom transatlantickom lete. Cestu medzi New Yorkom a Londýnom urazilo jej lietadlo za úctyhodných päť hodín a deväť minút.
Rad liniek sa ale naopak skôr predlžuje a cestujúci na palube lietadiel strávia mnohokrát viac času ako v minulom storočí. Napríklad nepretržitý let z New Yorku do texaského Houstonu trvá dnes skoro štyri hodiny. Server Business Insider poukazuje na to, že v roku 1973 to bolo okolo dvoch hodín a 37 minút, čo je pomerne veľký rozdiel.

Menšie rozdiely panujú napríklad na linke z Londýna do Edinburghu, kam dnes cestujúci dorazia o 10 minút neskôr ako v polovici 90. rokov. Let z Madridu do Barcelony je tiež dlhší, než tomu bolo v 90. rokoch, a to o 20 minút.

Spoločnosti veľa ušetria

Business Insider konštatuje, že sa lety predĺžili kvôli úspore paliva a zníženiu nákladov. Pri pomalšom lete je totiž spotreba menšia.

Napríklad aerolinky Northwest Airlines ušetrili v roku 2008 pri lete z Paríža do Minneapolisu až 162 galónov paliva, keď pilot znížil priemernú rýchlosť z 872 kilometrov za hodinu na 856 kilometrov. Cestujúci síce strávili na palube o osem minút viac, ale spoločnosť ušetrila skoro 360 eur.

Za celý rok potom vďaka zníženiu rýchlosti ušetrili Northwest Airlines na linke medzi Los Angeles a Havajom cez 340 tisíc eur. Niektoré lietadlá boli dokonca vytvorená tak, aby lietali pomalšie a spotrebovali menej paliva.

Za dlhšie lety môže tiež preplnený vzdušný priestor, ktorý napríklad neumožňuje využívať rôzne skratky, alebo poveternostné podmienky, ktoré vedú k oneskoreniu.

Nie je to však tak čiernobiele. “Na niektorých linkách trvá cesta naozaj dlhšie, ale dnes máme oveľa viac diaľkových letov, než bývalo v minulosti. Veď v roku 1960 by ste na ceste z Londýna do Bangkoku mali štyri medzipristátia. Ale dnes je snáď každé druhé veľké mesto spojené buď nepretržitým diaľkovým letom alebo je na trase len jedna zastávka,” uviedol pilot Patrick Smith.

 

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek